Badania przed wypisaniem wniosku do sanatorium

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Awatar użytkownika
Marnelo
Aktywny Kuracjusz
Aktywny Kuracjusz
Posty: 30
Na forum od: 23 mar 2015 08:14
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 3

Badania przed wypisaniem wniosku do sanatorium

Post autor: Marnelo »

Interesuje mnie czy należy robić rentgen klatki piersiowej? Nie narzekam na klatkę piersiową ani lekarz nic nie znalazł ale twierdzi że ostatnie prześwietlenie było już 6 lat temu i we wniosku nie może mi postawić bz.
Warto pamiętać o tym, iż prześwietlenie rentgenowskie nie jest badaniem obojętnym dla naszego zdrowia.
Z tego względu badania radiologiczne powinno być wykonywane tylko i wyłącznie ze wskazań klinicznych, a także wówczas gdy postawienie prawidłowej diagnozy bez RTG jest niemożliwe.
forumowicz

Re: Badania przed wypisaniem wniosku do sanatorium

Post autor: forumowicz »

Od wielu lat prześwietlenia (bez skierowania) wykonuje się inną metodą (nie wiem jak się to nazywa :roll: ), kiedyś były to obowiązkowe badania , natomiast teraz nawet lekarze medycyny pracy nie kierują na nie . Skutek jest taki, że coraz częściej diagnozuje się gruźlicę w zaawansowanym stadium.
Nie robimy prześwietlenia płuc 2 razy w roku , a najwyżej raz na dwa lub trzy lata także nie ma co przesadzać ze szkodliwością .
Warto pamiętać , że dbałość o zdrowie to również prześwietlenie płuc wykonywane raz na dwa lata .
Awatar użytkownika
Bogutka5
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 2243
Na forum od: 26 lis 2014 13:28
Oddział NFZ: Zachodniopomorski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Badania przed wypisaniem wniosku do sanatorium

Post autor: Bogutka5 »

Fakt, w ramach badań okresowychdo pracy nie robie przeswietlenia płuc od lat. Jedynie do sanatorium. Dlaczego ich zaprzestano ...
Bogutka
Awatar użytkownika
Marnelo
Aktywny Kuracjusz
Aktywny Kuracjusz
Posty: 30
Na forum od: 23 mar 2015 08:14
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 3

Re: Badania przed wypisaniem wniosku do sanatorium

Post autor: Marnelo »

Rentgen klatki piersiowej a za tydzień robię monografię komputerową głowy i czy to nie będzie przeszkadzać dla zdrowia że w tak krótkim czasie jedno i drugie robię?
forumowicz

Re: Badania przed wypisaniem wniosku do sanatorium

Post autor: forumowicz »

Marnelo, chyba tomografię , wiesz to zupełnie inne badanie , widocznie jest potrzeba jego wykonania .
Lekarzem nie jestem więc nie będę wypowiadać się pod kątem medycznym .
Ostatnio zmieniony 17 kwie 2018 13:40 przez moderator, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: poprawiono literówkę
Awatar użytkownika
andrzej1955
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 19424
Na forum od: 27 sty 2011 16:52
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 10

Re: Badania przed wypisaniem wniosku do sanatorium

Post autor: andrzej1955 »

Marnelo pisze: 17 kwie 2018 10:26 Rentgen klatki piersiowej a za tydzień robię monografię komputerową głowy i czy to nie będzie przeszkadzać dla zdrowia że w tak krótkim czasie jedno i drugie robię?
Witam,mam nadzieję że są przyczyny czy objawy do takich badań głowy i kieruje Cię jakiś specjalista,w porównaniu z rtg-to to jest bardzo poważne badanie-to jest oczywiście moje skromne zdanie-miałem takie wykonywane-w przykrych okolicznościach,Pozdrawiam i Dużo Tak Cennego Zdrówka Życzę :!:
Awatar użytkownika
Fionka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 9386
Na forum od: 09 mar 2015 18:09
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 2

Re: Badania przed wypisaniem wniosku do sanatorium

Post autor: Fionka »

Badanie RTG płuc i TK robię co roku w ramach diagnostyki . Pytałam mojego lekarza czy nie rozdzielać tych badań. Stwierdził że obecnie sprzęt jest na wysokim poziomie i tak na prawdę bardziej ryzykuję wychodząc na ulicę w godzinach szczytu .
ODPOWIEDZ