Jak ZUS liczy zwrot kosztów za dojazd do sanatorium

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Awatar użytkownika
Dzia_dek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3415
Na forum od: 26 cze 2013 07:55

Re: Jak ZUS liczy zwrot kosztów za dojazd do sanatorium

Post autor: Dzia_dek »

Zwrot za dojazd do sanatorium ze skierowaniem z ZUS-u.
1. Zwrot na podstawie biletów PKP, PKS, lub prywatnych przewoźników, ale bez ekstrawagancji,
czytaj; bez I klasy, kuszetek i np. lotu samolotem, bo niektóre osoby korzystają z takiej formy transportu.
Wtedy (jeśli przesadzimy z ceną) pomimo posiadanego biletu, kwota zwrotu będzie zmniejszona.
2. W przypadku dojazdu własnym transportem składamy oświadczenie, że przyjechaliśmy w ten sposób.
Dotyczy to tylko sposobu dojazdu, a nie ilości przejechanych km. Zwrot jest naliczany w następujący sposób:
Na stronie internetowej "www.odległości.info" jest zakładka "kalkulator odległości" Tam po wpisaniu miejsca
zamieszkania i miejsca kuracji otrzymamy ilość kilometrów za którą będzie nam przysługiwał zwrot.
Następnie z tabeli odczytywana jest kwota zwrotu (razy dwa / dojazd - powrót), która nam przysługuje.
Poniżej wstawiłem tabelę wg której jest wypłacany zwrot za dojazd własnym transportem.
Podejrzewam, że wg niej wypłacany jest zwrot dla osób, które z jakichś powodów nie mają biletu,
(np wspólny przejazd dwóch osób jednym samochodem)lub na posiadanych biletach mają znacznie
(według osób naliczających zwroty) zawyżone koszty dojazdu o czym pisałem powyżej.
4300619_taryfa.jpg
Tabela pochodzi z "Taryfy Przewozów Regionalnych" czyli kolei.
[Nie jest to pomyłka. Z tej tabeli naliczane są kwoty zwrotu za dojazd samochodem.]
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7782
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Jak ZUS liczy zwrot kosztów za dojazd do sanatorium

Post autor: darek »

za przeproszeniem to chyba jakaś kpina
Dajmy na to ze KTOŚ z Przemyśla ma specyficzna chorobe i ZUS wysyła go do KAMIENIA POMORSKIEGO
np ,koleja
Awatar użytkownika
Dzia_dek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3415
Na forum od: 26 cze 2013 07:55

Re: Jak ZUS liczy zwrot kosztów za dojazd do sanatorium

Post autor: Dzia_dek »

darek pisze: (...) Dajmy na to ze KTOŚ z Przemyśla ma specyficzna chorobe i ZUS wysyła go do KAMIENIA POMORSKIEGO np ,koleja
No to ja się pytam i co w związku z tym? Po pierwsze to ZUS nie wybiera nam środków transportu w dojeździe na kurację.
Po drugie wystarczy uważniej przeczytać powyższy mój post. Tam wszystko napisano czarno na białym. Patrz punkt
pierwszy ; zwrot na podstawie posiadanych biletów. Trasa Przemyśl - Kamień Pomorski - cena biletu (druga klasa) w jedną
stronę 118,50 zł. Mnożymy to razy dwa i jeśli kuracjusz przedstawi bilet/y to otrzyma zwrot 237 zł. Jeśli pojedzie sobie
z Przemyśla do Rzeszowa np. taxi; z Rzeszowa do Szczecina poleci sobie samolotem (a co? przecież mu wolno)a ze Szczecina
do Kamienia dalej taxi to za taką wycieczkę w obie strony otrzyma około 94 zł. Taką tez kwotę (zgodnie z punktem drugim)
otrzyma za dojazd własnym samochodem. Na temat wysokości zwrotów nieudokumentowanych, lub zdecydowanie "zawyżonych",
kosztów dojazdu trzeba by było skontaktować się z odpowiednimi komórkami w ZUS-ie. Ja tylko przedstawiłem "suche" info.
Awatar użytkownika
sztani
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7035
Na forum od: 28 gru 2012 09:59
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 10

Re: Jak ZUS liczy zwrot kosztów za dojazd do sanatorium

Post autor: sztani »

Darek takie są realia mi za 658 km w jedną stronę razy dwa dostałem 92 zlote ( jazda samochodem) za bilety INTER CITY , autobusowe zwracają równowartość po przedstawieniu biletów tak jak pisze Dziadek
forumowicz

Re: Jak ZUS liczy zwrot kosztów za dojazd do sanatorium

Post autor: forumowicz »

Wiem , że się narażę swoim zdaniem ale takie mam - rozumiem , że można dziwić się kosztom przejazdu ale czy ktoś nam każe jechać ? 90% kuracjuszy ZUS sami składają wniosek , wybierają środek transportu, bardzo często własne auto dlatego , że jest tak wygodnie i co oczekujemy , że ZUS zwróci nam 100% za paliwo, a może jeszcze za amortyzację , za przejazd autostradą ... Stawka jest taka jaka jest i szlus , niejednokrotnie jest śmieszna ale co tu się obruszać.

Ja bym w ogóle zlikwidowała te zwroty , no może rzeczywiście zostawić refundację dla tych , których ZUS sam wysyła .
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20089
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Jak ZUS liczy zwrot kosztów za dojazd do sanatorium

Post autor: Felice »

Brawo Bibi :)
Awatar użytkownika
sztani
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7035
Na forum od: 28 gru 2012 09:59
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 10

Re: Jak ZUS liczy zwrot kosztów za dojazd do sanatorium

Post autor: sztani »

Nie wypowiadalem swojego zadowolenia czy nie zadowolenia stwierdziłem suche fakty Jeśli ktoś pyta odpowiadam grecznie :)
forumowicz

Re: Jak ZUS liczy zwrot kosztów za dojazd do sanatorium

Post autor: forumowicz »

Sztani to moje zdanie odnośnie zwrotu kosztów podróży , jeśli wziąłeś to do siebie to sorki :)
Apolinary
Aktywny Kuracjusz
Aktywny Kuracjusz
Posty: 45
Na forum od: 25 wrz 2016 08:03
Oddział NFZ: Wielkopolski
Staż sanatoryjny: 2

Re: Jak ZUS liczy zwrot kosztów za dojazd do sanatorium

Post autor: Apolinary »

bibi pisze: 29 maja 2018 20:01

Ja bym w ogóle zlikwidowała te zwroty , no może rzeczywiście zostawić refundację dla tych , których ZUS sam wysyła .
Sorry, że będę się czepiał ale chyba nikt sam się z ZUSu nie wyśle tyko zawsze ZUS wysyła, chyba, że tylko tak w Wielkopolsce jest. A co do zwrotu to czy rzeczywiście oddając środki za transport tym co przyjechali własnym autkiem to wynosi tyle samo co tym którzy przedstawią bilety?
Awatar użytkownika
Andrzej1958
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1781
Na forum od: 23 maja 2018 19:18
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Jak ZUS liczy zwrot kosztów za dojazd do sanatorium

Post autor: Andrzej1958 »

Masz rację, to zawsze jakaś instytucja decyduje czy możemy jechać do sanatorium - ZUS lub NFZ. W przypadku ZUS są dwa rodzaje kuracjuszy: pierwszy, to ci co sami składają wniosek; drugi to ci co są na długotrwałym zwolnieniu L4 i w celu ewentualnego skrócenia przebywania na zwolnieniu są niejako na "siłę" wysyłani przez ZUS. I o tych drugich pisze bibi.
Na marginesie, wyjazd z NFZ wiąże się z pokryciem kosztów podróży i dopłatą do wyżywienia i noclegów przez kuracjusza.
ODPOWIEDZ