zaświadczenie specjalisty

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Awatar użytkownika
delfin
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 70
Na forum od: 17 cze 2009 22:58
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 10

zaświadczenie specjalisty

Post autor: delfin »

Dzień dobry.
Moje pytanie dotyczy wyjazdu do sanatorium NFZ.
Byłam u mojego lekarza rodzinnego w sprawie wypisania wniosku do sanatorium. I oczywiście - nie ma problemu... doktorka wypisze ale, muszę jej przynieść zaświadczenie od lekarza specjalisty u którego się leczę.
Czy wiecie może jak takie zaświadczenie powinno wyglądać, tzn co powinno tam być napisane?
Lekarka tak mnie zaskoczyła, że nie zapytałam... a niedługo idę do specjalisty (on nie chciał mi wniosku wypisać dlatego poszłam do rodzinnej) i chciałabym wiedzieć żeby się nie okazało ze jest coś źle...
Czy ktoś brał takie zaświadczenie?
Awatar użytkownika
Magdala39
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 350
Na forum od: 29 paź 2017 19:57
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 1

Re: zaświadczenie specjalisty

Post autor: Magdala39 »

Pierwsze słyszę.. mam złożony drugi już wniosek do NFZ. W obydwu były wyniki badań takie zwykłe morfologia i EKG. A pani doktor rodzinna wpisała o bólach kręgosłupa, o tym że pomaga rehabilitacja taka ambulatoryjna i że wnioskuje o sanatorium uzdrowiskowe.. tyle.. cała procedura wypisywania wniosku była szybka bardzo i bezproblemowa
Awatar użytkownika
Joasia1967
Kuracjusz
Kuracjusz
Posty: 24
Na forum od: 04 lip 2018 16:42

Re: zaświadczenie specjalisty

Post autor: Joasia1967 »

Witam miałam tak samo.. Byłam w aszpitalu (11/2017) i dowiedziałam sie ze mam prawo do sanatorium.Poprosiłam dopiero w 04. rodzinną o skierowanie.( a miałam wpis że szpitala).Owszem zgodziła sie wypisać ALE.. pod warunkiem że przyniosę jeszcze zaświadczenie od specjalisty czy w/g jego oceny nie ma przeciw wskazań do wyjazdu. Pani reumatologa bez problemu mi takie zaświadczenie wystawiła .Gdy zaniosłam to rodzinnej dopiero wtedy wystawiła mi wniosek..Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Dzia_dek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3415
Na forum od: 26 cze 2013 07:55

Re: Zaświadczenie od specjalisty

Post autor: Dzia_dek »

Takie zaświadczenie od specjalisty musiałem dostarczyć bezpośrednio do oddziału NFZ.
Wniosek był wystawiany przez lekarza POZ i przez niego też wysyłany do oddziału. Nie
byłem przy jego wypisywaniu i nie wiem co było w nim napisane. Zasugerowałem tylko
region i miejsce wyjazdu podczas mojej wizyty, a lekarz miał załatwić resztę i tak się
stało. NFZ "prosił" o zaświadczenie, od specjalisty ( w moim przypadku - kardiologa)
z numerem statystycznym mojego schorzenia na które "ogólny" wystawił skierowanie.
Awatar użytkownika
delfin
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 70
Na forum od: 17 cze 2009 22:58
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 10

Re: zaświadczenie specjalisty

Post autor: delfin »

Dzia_dek pisze: 06 lip 2018 07:47 Takie zaświadczenie od specjalisty musiałem dostarczyć bezpośrednio do oddziału NFZ.
Joasia1967 pisze: 06 lip 2018 07:27 Witam miałam tak samo..
A co było napisane na tym zaświadczeniu???
Czy wystarczy tyle, że nie ma przeciwwskazań do pobytu sanatoryjnego?
Czy nie ma przeciwwskazań do zabiegów sanatoryjnych? Czy jakoś inaczej?
Mój specjalista jest niechętny (i to nie z powodu mojego zdrowia) i nie chciałabym żeby mi coś źle wypisał. Jak mu powiem co ma być to może wypisze...
Awatar użytkownika
Joasia1967
Kuracjusz
Kuracjusz
Posty: 24
Na forum od: 04 lip 2018 16:42

Re: zaświadczenie specjalisty

Post autor: Joasia1967 »

Pani reumatolog bez problemu wydala mi zaświadczenie / nie ma przeciwskazań do leczenia sanatoryjnego / tylko tak było napisane.. z tym wrocołam do POZ i dopiero wtedy mi rodzinna wypisala.
Awatar użytkownika
Dzia_dek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3415
Na forum od: 26 cze 2013 07:55

Re: Zaświadczenie od specjalisty

Post autor: Dzia_dek »

No i tu powstaje pytanie jakie zaświadczenie jest Tobie potrzebne?
Ode mnie chcieli tylko numer statystyczny choroby i nic więcej.
Reszta musiała być we wniosku, którego nawet nie widziałem.
Nie rozumiem stwierdzenia: "mój specjalista jest niechętny".
Co to za łaskawca jakiś, że nawet wniosku mu się nie chce wypisać?
Na Twoim miejscu poprosiłbym o zaświadczenie z numerem
statystycznym schorzenia wraz z dopiskiem o braku przeciwwskazań
do pobytu sanatoryjnego co moim zdaniem jest równoznaczne z brakiem
przeciwwskazań do zabiegów.
forumowicz

Re: zaświadczenie specjalisty

Post autor: forumowicz »

Korzystam systematycznie z konsultacji specjalistycznych i jak do tej pory każdy lekarz wystawiał mi zaświadczenie do lek.POZ o stanie mego zdrowia .

Lekarz rodzinny na podstawie takich zaświadczeń opisuje nasze choroby , a czasami takowe jest potrzebne jako zgoda na kurację sanatoryjną, choroby są różne .

Zbyszku, może to i niezrozumiałe ale dość powszechne taka "niechęć specjalistów do wypisania wniosku" , oczywiście nie generalizuję .
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20089
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: zaświadczenie specjalisty

Post autor: Felice »

Mam podobnie,lekarz specjalista wystawia dla lekarza POZ zaświadczenie z rozpoznaniem,z zaleconymi lekami i stwierdzeniem,czy wymagam stałej,czy też okresowej opieki poradni specjalistycznej. Na tej podstawie tenże może wypisać recepty ze zniżkami,używać rozpoznania w historii choroby.
Niechęć specjalistów do wypisywania wniosków nie wynika li tylko z ich złej woli. Czas przeznaczony na wizytę nie przewiduje również tej procedury.
Awatar użytkownika
jan19557
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7746
Na forum od: 15 sie 2012 13:01
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 22

Re: zaświadczenie specjalisty

Post autor: jan19557 »

Kochani lekarz specjalista bardzo rzadko wystawia wniosek do sanatorium. Może ale nie musi. Od tego jest lekarz rodzinny tylko musi mieć podstawy tzn. historię choroby. Ja zawsze jak robię jakieś badania obojętnie od jakiego fachowca to zawsze przy najbliższej wizycie u rodzinnego zanoszę wyniki i dzięki temu mają moje wszystkie schorzenia i wtedy nie potrzeba żadnych zaświadczeń . Specjalista będzie wiedział co ma napisać tylko trzeba powiedzieć, że chodzi o sanatorium. Oni mają takie druki na którym pisze na co się leczy pacjent podając nr. statystyczny choroby. Mając wypis ze szpitala powinno wystarczyć aby rodzinny wystawił skierowanie ale jeśli ma wątpliwości to może potrzebuje zaświadczenia od specjalisty czy przy danym schorzeniu można wysłać na kurację bo mogą być przeciwwskazania.
ODPOWIEDZ