Sanatorium z ZUS

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Alicja3140
Aktywny Kuracjusz
Aktywny Kuracjusz
Posty: 49
Na forum od: 26 lis 2017 17:50
Oddział NFZ: Mazowiecki

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: Alicja3140 »

Zmiana miała na celu i tu jest uzasadnienie, żadnych zmian ile razy można jechać leczenie w ramach prewencji.
https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//3/12301000/12450197/dokument319862.pdf
forumowicz

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: forumowicz »

no tak. Ale te pisma na komisjach skądś się wzięły. Czyżby chęć odmowy prewencji osobom ,które same wnioski składają i nie są obłożnie chore? tzn. np. nie są po wypadkach albo niedawno przebytych operacjach?
Awatar użytkownika
sztani
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7037
Na forum od: 28 gru 2012 09:59
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 10

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: sztani »

Pusia zdrowym na pewno już nie będę ale poprawić swoja sprawność i stan zdrowia można :) i po to są turnusy. jedni potrzebują ich bardzo inni przeginają z ich częstotliwością . (staraniem się o nie) Ja nie biorę zwolnień (no chyba ,że po operacji ) pracuję i każdy turnus to podreperowanie zdrowia na dłuższy czas . Wyjazd w ramach urlopu. Obłożnie chory to pewnie na komisję nie pojedzie bo musi być na tyle sprawny aby sobie potem na turnusie radził :) Nie trzeba być na turnusie po wypadkach ani zabiegach w krótkim czasie . Czasami jest tak , że miało (zabiegów)się ich wcześniej kilka i i jest wskazanie na turnus .. Patrząc z perspektywy kilku ostatnich lat jest na wyjazdy z ZUS jest trudniej z każdym rokiem .
We wcześniejszych (starszych drukach były rubryki i trzeba bylo odpowiednio zaznaczyć czy jestem na świadczeniu ,rencie ,chorobowym czy nie pobieram świadczeń na nowych tego punktu brak . (ale to szczegół) :)
forumowicz

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: forumowicz »

Jeśli nie ma takich zapisów w rozporządzeniach (mam na myśli tą ilość wyjazdów), to znaczy , że jest to własna interpretacja oddziału ZUS, niczego nie można wykluczyć , przecież te graniczne 200 km od miejsca zamieszkania też skądś się wzięło.
Myślę , że orzecznicy (nie wszyscy) zdają sobie sprawę , że części z nas odmówią rehabilitacji , przekłada się to na wielkość kontraktu .
forumowicz

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: forumowicz »

Alicja3140 pisze: 11 lut 2018 08:30 Ktoś głupią plotkę puścił 3 razy prewencja w życiu :lol: bzdury :D
Alicjo, na fejsie też ukazała się taka informacja ukazała. Pisał kuracjusz z innego województwa niż Mercedes a pismo takie samo. Kuracjusz też po badaniu u LO. Nawet chyba forumowicz.
forumowicz

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: forumowicz »

Dzień dobry !Wydaje mi się ,że Pusia i sztani mają po części rację.Najwiarygodniejsza informacja będzie jednak z centrali ZUS od rzecznika.Dlaczego dokumentacja zostaje przesłana do centrali,można się domyślić .Być może w zarządzeniu wyszczególniono co do przypadków na wyjazdy reh. ,np ; tylko po wypadkach, prewencja rentowa ale tylko dla osób na rentach czasowych którzy nie pracują, na świadczeniach rehabilitacyjnych , a po turnusie koniec rehabilitacji i do pracy,. Mając Pesel ubezpieczonego centrala może dokładnie sprawdzić kto często korzysta z turnusów , dlaczego i kto takie wnioski wystawia na tak częste wyjazdy ?Będąc na komisji lekarskiej ZUS w roku ub. pani dr. orzecznik powiedziała,że dokumentacja z komisji zostanie przesłana do centrali ZUS,domyśliłem się ,że na pewno na podstawie jakiegoś wen. zarządzenia centrali ZUS,którego nie widziałem.Na podsumowaniu powiedziała mi ,że mogę skorzystać z turnusu reh. Ciekawy temat się zaczął.
forumowicz

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: forumowicz »

sztani pisze: 11 lut 2018 09:21
We wcześniejszych (starszych drukach były rubryki i trzeba bylo odpowiednio zaznaczyć czy jestem na świadczeniu ,rencie ,chorobowym czy nie pobieram świadczeń na nowych tego punktu brak . (ale to szczegół) :)
bo oni to sami sprawdzają.
forumowicz

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: forumowicz »

Kotek1972 pisze: 11 lut 2018 11:45 Mając Pesel ubezpieczonego centrala może dokładnie sprawdzić kto często korzysta z turnusów , dlaczego i kto takie wnioski wystawia na tak częste wyjazdy ?Będąc na komisji lekarskiej ZUS w roku ub. pani dr. orzecznik powiedziała,że dokumentacja z komisji zostanie przesłana do centrali ZUS,domyśliłem się ,że na pewno na podstawie jakiegoś wen. zarządzenia centrali ZUS,którego nie widziałem.Na podsumowaniu powiedziała mi ,że mogę skorzystać z turnusu reh. Ciekawy temat się zaczął.
ależ Kotku,oni to wszystko doskonale wiedzą. Sądzisz że do tej pory nikt nie miał kontroli nad tym kto i ile razy wyjeżdża? Takie informacje zawsze i wszędzie wykazywane są i były! Statystyki robi każdy podmiot które rozporządza środkami państwowymi. Sądzisz że w NFZ-cie jest inaczej?
Awatar użytkownika
mercedes
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 343
Na forum od: 02 mar 2012 13:58
Oddział NFZ: Warmińsko-Mazurski
Staż sanatoryjny: 17

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: mercedes »

witam - Pani orzecznik otworzyla moja teczke a w niej wszystko - korzystanie z l-4 , wyjazdy w ramach prewencji oraz to co ZUS interesuje takze wiedza o nas wszystko
Tojka
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 293
Na forum od: 29 mar 2012 19:13
Oddział NFZ: Wielkopolski
Staż sanatoryjny: 11

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: Tojka »

mercedes, a dlaczego mieliby nie wiedzieć :?:
Poniewaz kilkakrotnie wyjeżdżałam z prewencji rentowej (jestem osoba pracującą) to moja dokumentacja jest dość duża (w ZUS to gruby segregator).
Mam dwie choroby główne i kilka wspólistniejących. Na turnusy jeżdżę raz z jednej choroby głównej raz z drugiej (większośc zabiegów sie pokrywa, a wiele zabiegów pomimo, że jest bardzo wskazana na jedna chorobe, to niestety druga choroba wyklucza te zabiegi).
I bardzo dobrze, że ZUS wie o mnie wszystko, przeciez od tego własnie zależy czy mnie wysle na turnus.
Obecnie "tworzy" mi sie trzecia głowna choroba (pod pojeciem choroba główna rozumiem rodzaj schorzenia na które ZUS ma "podzielone" ośrodki; moje choroby główne sa równorzędne).
ODPOWIEDZ