Sanatorium z ZUS

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Awatar użytkownika
Fionka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 9386
Na forum od: 09 mar 2015 18:09
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 2

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: Fionka »

Zbigniew , nie wiem jak się ustosunkuje ZUS do Twojego wniosku ale wiem że podczas moich pobytów na rehabilitacji w ramach prewencji, przebywali emeryci pobierający świadczenie emerytalne z ZUS i byli zatrudnieni a pracodawca odprowadzał pełne składki .Takich osób było sporo w okresie letnim .
forumowicz

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: forumowicz »

Dobry wieczor!Czytajac niektore posty to macie dobrych lekarzy rodzinnych ,nawet dla emeryta pracujacego na pelnym etacie wypisuje wniosek do sanatorium w ramach prewencjo rentowej ZUS. Czy ja dobrze odczytalem :shock: ? A co ma prewencja rentowa do pacjenta ktory nie jest na rencie tylko na emeryturze ? Nie rozumiem. Moze ktos tutaj z ZUSu czyta te posty to prosze wytlumaczyc.Pani dr na podsumowaniu mojego badania ,tzn; juz po podpisaniu i opieczetowaniu wniosku o przyznaniu renty , wytlumaczyla mi o co chodzi z ta prewencja rentowa i potwierdzila ,ze moge skladac taki wniosek do swojego oddzialu ZUS ale tylko dlatego ,ze nie mam renty stalej.


Lekarka rodzinna to nawet nie chciala wypelnic mojego wniosku do rent, tylko zebym zglosił sie lekarza specjaliste pomimo ,ze dostarczylem pelna dokumentacje badan i szpitalna.Musialem jechac PKS i prosic w rejestr. pania w rejestracji ktora rejestruje o szybsza rejestracje,bo klejka 8 miesiecy. Pani doktor spec. nauk medycznych z uwagi na moja sytuacje szybko wypelnila wniosek i na drugi dzien sasiad wyslal listem poleconym bo wyjezdzal na ranna zmiane do pracy . Czekalem 2 mce na komisje,ponoc malo lekarzy orzecznikow w Woj.Oddziale .A tutaj czytam , dla emeryta wystawia lekarz wniosek do sanatorium w ramach prewencji rentowej.Przeczytalem Ustawe , strony internetowe ZUS , zarzadzenie ministra zdrowia odn.rehabilitacji w ramach prewencji rent. ale takiego przypadku w zadnym paragrafie ustawy nie odczytalem. Jedna Polska i roznie interpretuja wypisywanie wnioskow.Czy ktos potrafi mi wytlumaczyc "z polskiego na nasze?"
Awatar użytkownika
Fionka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 9386
Na forum od: 09 mar 2015 18:09
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 2

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: Fionka »

Pytanie dobre, sensownej odpowiedzi brak.Napisałam co widziałam i jeszcze dodam że to było lato , super ośrodek nad morzem :o :shock: Wielokrotnie na tym forum wałkowaliśmy ten temat .Prewencja rentowa ma na celu poprawę stanu zdrowia i przywrócenie UBEZPIECZONEGO na rynek pracy. To ubezpieczenie opłacane w pełnej wysokości jest furtką do uzyskania skierowania na rehabilitację osób posiadających prawo do emerytury i czynnie korzystających z tego prawa . Osoba mogąca korzystać z prewencji , musi rokować powrót na rynek pracy .ZUS ogranicza rehabilitację 40 latków , którzy powinni sobie wypracować emeryturkę a wysyła emerytów .Takie mają prawo . :(
Nierob
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 79
Na forum od: 25 lip 2017 21:53
Oddział NFZ: Wielkopolski

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: Nierob »

Nie spotkałem się z emerytami, którzy przeszli na emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego, a korzystają z prewencji ZUS.
Znam natomiast osoby ze służb mundurowych, które z różnych przyczyn (również zdrowotnych) odeszły na emerytury po osiągnięciu minimalnego okresu służby uprawniającego do jej otrzymania. Pracują kolejne kilkanaście lat jak inni pracownicy (odprowadzając składki ZUS) do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego, który uprawnia ich do zaliczenia tego okresu pracy i uzyskania pełnej emerytury. Czy w wypadku niezdolności do pracy otrzymają rentę z ZUS, nie wiem bo nie znam przepisów ich obowiązujących. Widocznie w takim przypadku prewencja rentowa jak najbardziej im przysługuje.
forumowicz

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: forumowicz »

Przed chwila odczytałem na stronie internetowej ZUS komu nie przysluguje rehabilitacja w ramach prewencji rentowej, tzn turnus sanatoryjny z ZUS,miedzy innymi osobom korzystajacym z emerytury - nie przysługuje.Jak wynika z samego okreslenia tego swiadczenia- prewencja rentowa a emerytura to nie to samo.Temat dla mnie zamkniety.Dziekuje za uwage.
Nierob
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 79
Na forum od: 25 lip 2017 21:53
Oddział NFZ: Wielkopolski

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: Nierob »

Można i tak skończyć dyskusję. :lol:
Czy pod pojęciem emerytury w Twoim rozumieniu i o której piszesz powołując się na stronę ZUS mowa jest o emeryturze częściowej?, niepełnej emeryturze? Czy też jest tam mowa o emeryturze przysługującej po osiągnięciu wieku emerytalnego?
Tojka
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 293
Na forum od: 29 mar 2012 19:13
Oddział NFZ: Wielkopolski
Staż sanatoryjny: 11

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: Tojka »

w swoim poprzednim poście wyraziłam sie nieprecyzyjnie - sory - chodziło mi o skierowanie na turnus z prewencji rentowej ZUS - własnie z tym wnioskiem wydrukowanym ze strony zusowskiej przychodzę do lekarza rodzinnego :)

co do emerytów skierowanych na turnusy z prewencji rentowej - mogą jechać, ale muszą być to emeryci pracujący, tak jak np. zbigniew165 :)
ale sporo zależy od lekarzy orzeczników ;) i nijak nie zrozumiemy dlaczego raz orzekają tak a raz siak ;)
[podobnie zresztą jak przy orzekaniu o stopniu niepełnosprawności (ale to juz inny temat ;) ) ]

podczas mojego ostatniego pobytu na takim turnusie (kiepska miejscowość, termin całkiem niezły) było kilku emerytów pracujących na etacie, niestety nie wnikałam jaki to "typ" emerytury, teraz żałuję, bo przydałaby się taka wiedza ;)
Awatar użytkownika
Fionka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 9386
Na forum od: 09 mar 2015 18:09
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 2

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: Fionka »

Nie widzialam nigdzie zapisu twierdzacego że emeryt nie może korzystać z prewencji rentowej.Z tej formy nie skorzysta osoba nie rokujaca powrotu do zdrowia ,będąca na stalej rencie.Korzysta każdy kto pracuje i odprowadzane są tzw. pełne skladki,czy w wieku 40 czy 70 lat a rokuje powrót do zdrowia.Czy to jest słuszne ,nie mnie osądzać.Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.Mogę jedynie potwierdzić że w maju 2016 r na turnusie byli emerytowani wykladowcy,pracownicy budżetówki.Teraz w Almie było kilku emerytów.
zbigniew165
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 5001
Na forum od: 03 maja 2016 22:43
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 9

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: zbigniew165 »

Tydzień temu złożyłem wniosek o sanatorium z ZUS w ramach prewencji rentowej w Inspektoracie, a już dzisiaj, to jest po tygodniu dostałem wezwanie na 20.10.2017r do stawienia się na badanie do orzecznika w Oddziale ZUS w Zduńskiej Woli. Niech ktoś mi powie, że ZUS działa wolno, to na moim przykładzie jest to nieprawdą. Półtora tygodnia od złożenia wniosku na komisję, a od wezwania trzy dni na stawienie się do orzecznika. Zobaczymy co powie orzecznik, bo dokumentacja lekarska za bogata nie jest. Choroba jest świeżo rozpoznana i są to początki leczenia. Czy ktoś z was był tak szybko skierowany na komisję ZUS nie będąc oczywiście na zwolnieniu czy innym świadczeniu jak pisałem wyżej w tym temacie.
bebe14
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 96
Na forum od: 14 sie 2014 14:54
Staż sanatoryjny: 4

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: bebe14 »

Ja jeszcze szybciej tez bez zwolnienia i było ok jadę do Ustronia
ODPOWIEDZ