Sanatorium z ZUS

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
forumowicz

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: forumowicz »

Alicja3140 - jeśli wiesz czego dotyczyły te zmiany to napisz .Jestem na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego ale nie jestem na R C L zarejestrowany. Mam złożony wniosek na wyjazd w NFZ,choć może kiedyś w przyszłości skorzystam z reh.ZUS. Wielu tutaj obecnych na forum korzysta z wyjazdów z ZUS ,na pewno spełnisz ich ciekawość.
staszek 41
Posty: 1
Na forum od: 27 kwie 2018 11:16
Oddział NFZ: Łódzki

Re: Sanatorium z ZUS PODDĘBICKIE CENTRUM ZDROWIA - BUDYNEK G

Post autor: staszek 41 »

WITKA
Darek z tej strony.
Czy ktos wybiera się na turnus do Poddębickie Centrum Zdrowia w ramach Prewencji ZUS dnia 24-07-2018 do 16-08-2018?
Pytanie mam bo jade z okolic Rokicin i jak by było jeszcze cztery osoby moge zabrać Swym autem. Bo to odemnie jakies 80km i taniej by wyszło.
Po za tym ciesze się ze blisko domu a wogóle to mnie podlecza i super.
Ciekawi mnie to iż 15 sierpnia jest swięto mogli by wypis zrobić wszcesniej?
Eurocent
Posty: 3
Na forum od: 19 maja 2018 12:58
Oddział NFZ: Małopolski

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: Eurocent »

Wiadomości z ostatniej chwili w telgraficznym skrócie
- ZUS KRAKÓW
- wniosek wystawiony przez lekarza a specjalizacji RECHABILATACJA MEDYCZNA 16.03.2018
- wniosek złożony w oddziale ZUS Kraków 21.03.2018 i po około trzech tygodniach
- " zaproszenie '' na badanie do lekarza orzecznika na dzień 25.04.2018 i wówczas otrzymałem Orzeczenie w sprawie potrzeby rehabilitacji leczniczej w systemie stacjonarnym
- w myśl nowych obowiązujących przepisów listem zwykłym dnia 18.05.2018 zostałem poinformowany o terminie tj. 12.08.2018 miejscu Wysowa Zdrój na RECHABILITACJĘ LECZNICZĄ W RAMACH PREWENCJI RENTOWEJ ZUS.
Dolegliwości ruchowe.

Powodzenia dla oczekujących.
Awatar użytkownika
mercedes
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 343
Na forum od: 02 mar 2012 13:58
Oddział NFZ: Warmińsko-Mazurski
Staż sanatoryjny: 17

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: mercedes »

witam - czy ktos wie czy sa ograniczenia odnosnie wyjazdow w danym roku -ile razy w roku mozna z zus jechac
majkak
Nowy Kuracjusz
Nowy Kuracjusz
Posty: 7
Na forum od: 28 cze 2018 20:46
Oddział NFZ: Mazowiecki

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: majkak »

Przejrzałam najpopularniejsze powody przyznania prewencji rentowej dla pracowników ubezpieczonych ZUS i nie znalazłam podobnego przypadku. Ojciec 7,5 roku temu miał rozpoznanego raka przełyku, 1 rok agresywnego leczenia - chemio- i radioterapia, poważna operacja, później nauka jedzenia z nowym przełykiem itd. Teraz mamy podejrzenie nowego ogniska raka w pozostawionym odcinku przełyku. Ojciec będzie leczony endoskopowo i pozostawiony do dalszej obserwacji. Nie ma innych poważnych chorób, teraz co prawda przechodził atak łuszczycowego zapalenia stawów, ale jest w remisji, do tego niewielka wady serca i leczenia na refluks. Ma 62 lata i pracę zmianową (zmiany po 12 godzin, praca przed komputerem). Czy taka osoba może starać się o skierowanie do sanatorium w ramach prewencji? Chodzi mi o to, żeby ojciec miał miejsce z zapewnioną dietą (w pracy nie zawsze ma możliwość zjeść dobrze i o odpowiednich porach), możliwością odpoczynku i może jakimiś zabiegami.
Edytuję: teraz ma rozpoznaną dysplazję dużego stopnia, więc nie ma wykrytych komórek nowotworowych, ale jest to stan przedrakowy. Nie załamujcie mnie tylko, że rak nie jest jeszcze traktowany w tym kraju jako choroba przewlekła i takiemu pacjentowi nic się nie należy :(
Awatar użytkownika
Fionka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 9386
Na forum od: 09 mar 2015 18:09
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 2

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: Fionka »

Twoje ostatnie zdanie jest niestety prawdą. Wspomniana choroba nowotworowa nie kwalifikuje do leczenia w ramach prewencji a również NFZ nie ma w wykazie. Przez 10 lat dostawałam odmowę . NFZ- Nie ma wskazań , ZUS - nie kwalifikuję . Nie dociekałam wówczas , bo nie miałam potrzeby (pracowałam w ośrodkach reh. )W 2013 kiedy dostałam taką samą odpowiedz pofatygowałam się i stwierdzono aby lekarz wpisał inną jednostkę chorobowa , bo za pewne coś mam :lol: Wystarczyło Zmiany zwyrodnieniowe dla NFZ a dla ZUS troszkę więcej ;) Dobrze by było aby lekarz wystawiający skierowanie na prewencje wpisał Ł.Z.S. - powinno wystarczyć . Jeżeli onkolog stwierdzi że nie ma przeciwwskazań do wyjazdu , dobrze jest dołączyć do wniosku taką pisemną informacje .
Awatar użytkownika
Fionka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 9386
Na forum od: 09 mar 2015 18:09
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 2

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: Fionka »

mercedes pisze: 28 cze 2018 20:48 witam - czy ktos wie czy sa ograniczenia odnosnie wyjazdow w danym roku -ile razy w roku mozna z zus jechac
O celowości a co za tym idzie i częstotliwości wyjazdów decyduje lekarz orzecznik- taka odpowiedz otrzymałam.
majkak
Nowy Kuracjusz
Nowy Kuracjusz
Posty: 7
Na forum od: 28 cze 2018 20:46
Oddział NFZ: Mazowiecki

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: majkak »

Fionka pisze: 28 cze 2018 21:23 Twoje ostatnie zdanie jest niestety prawdą. Wspomniana choroba nowotworowa nie kwalifikuje do leczenia w ramach prewencji a również NFZ nie ma w wykazie. Przez 10 lat dostawałam odmowę . NFZ- Nie ma wskazań , ZUS - nie kwalifikuję . Nie dociekałam wówczas , bo nie miałam potrzeby (pracowałam w ośrodkach reh. )W 2013 kiedy dostałam taką samą odpowiedz pofatygowałam się i stwierdzono aby lekarz wpisał inną jednostkę chorobowa , bo za pewne coś mam :lol: Wystarczyło Zmiany zwyrodnieniowe dla NFZ a dla ZUS troszkę więcej ;) Dobrze by było aby lekarz wystawiający skierowanie na prewencje wpisał Ł.Z.S. - powinno wystarczyć . Jeżeli onkolog stwierdzi że nie ma przeciwwskazań do wyjazdu , dobrze jest dołączyć do wniosku taką pisemną informacje .
Widziałam Twoje wcześniejsze posty, strasznie to przykre. Jakby cokolwiek mogło to zmienić w życiu chorego. Muszę sobie ponarzekać, bo ciężko mi z myślą, że ojciec ma znowu stan przedrakowy, ale chorowanie na raka w tym kraju, w szczególności chorowanie przewlekłe, to droga przez mękę. Ojcu po 5 latach wprost odmówiono kontroli. Gdyby nie to, że chodził sam prywatnie regularnie na kontrole, to nie uchwycono by tej dysplazji!
Ojciec mógłby dostać kwalifikację ze względu na przewlekłe zapalenie żołądka i przełyku czy odpada? Ma usunięte 3/4 przełyku i wytworzone nowe zespolenie, ma częściowo problemy z przyjmowaniem wybranych produktów, choć ogólnie żyje dobrze.
Jeśli chodzi o ŁZS to kto musiałby wystawić nam skierowanie? Czy wystarczy lekarz POZ? Do onkologa idziemy w sobotę (pracujący w CO w Bydgoszczy) i zapytam. Wiem, że dla ojca taki wypoczynek to byłaby duża odskocznia psychiczna, skupienie się na sobie, regularny sen. Niestety jego praca przez wiele lat na zmiany zaburzyła mu ten sen. No i nam spadłby kamień z serca, wiedząc, że wreszcie ma taki czas dla siebie. Wiadomo, raczej niewiele zabiegów są w stanie mu zaproponować, ale jakby jeszcze coś poprawili z jego zakresem ruchu przy łzs to byłoby super (tata nie ma jakoś mocno ograniczonej sprawności, byłam z nim tydzień temu na wizycie u reumatologa i nie wygląda to źle).
Bardzo dziękuję za odpowiedź :)
Awatar użytkownika
Fionka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 9386
Na forum od: 09 mar 2015 18:09
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 2

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: Fionka »

Zacznę od skierowania. Może wystawić lekarz P.O.Z. na podstawie dokumentacji od reumatologa , którą musi tata zabrać na komisje . Myślę że bez problemu orzecznik zadecyduje o potrzebie rehabilitacji . Fakt ciężko się w naszym kraju choruje i to nie tylko onkologicznie . Szlag mnie trafia jak widzę ze co niektórzy za przeproszeniem nikomu nie ujmując przy zwykłym zużyciu materiału korzystają częściej niż potrzebujący . Ja się już nauczyłam żyć z chorobami zresztą na tym forum nie tylko ja .Chwilami tylko żółć mi się ulewa jak ostatnio przy tych zmianach w ZUS a i kiedy w NFZ nawet lekarz balneolog , zresztą z tytułem profesorskim nie przeczytał do końca i stwierdził ze miałam operacje z powodu raka w 2017 r :shock: :shock: :shock: :shock: i odrzucił wniosek . Po złożonym zażaleniu zmienił decyzję i wskoczyłam w kolejkę ale słowa przepraszam nie usłyszałam . Wtedy nerwy puszczają a forumowicze o gorycz posądzają ,. Załatwiajcie skierowanie i głowa do góry . Rak to nie wyrok . Rak endrol i do przodu. Jak złożycie wniosek to sie pochwal . Podpowiem parę spraw. Teraz zmykam lulu.
majkak
Nowy Kuracjusz
Nowy Kuracjusz
Posty: 7
Na forum od: 28 cze 2018 20:46
Oddział NFZ: Mazowiecki

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: majkak »

Fionka zgadzam się z Tobą w 100%! Ja nawet nie potrafię znaleźć powodu, dla którego pacjent po chorobie onkologicznej nie może jechać do sanatorium chociażby dla poprawy samopoczucia czy stanu psychicznego. Mam w rodzinie jeszcze drugiego chorego, leczenie popularnego nowotworu złośliwego, uzupełniająca chemio- i radioterapia, teraz zakończona hormonotorerapia (też minęło 5 lat od zakończenia leczenia podstawowego). Pacjent nie jest mile widziany w ośrodku leczącym, w poradni chorób sutka już nie może iść (bo 8 lat temu zdiagnozowano raka!), pozostaje jedynie zaufany ginekolog raz na pół roku prywatnie i onkolog na fundusz. Nas te choroby nauczyły pokory, ja nie śmiem narzekać, choć też w 100% zdrowa nie jestem, a jestem ponad 2 razy młodsza od taty ;)
Grunt to pozytywne nastawienie. Jeśli chodzi o pacjentów onkologicznych to moja znajoma (już na emeryturze) po prostu nie przyznała się do przebytego leczenia w takowym ośrodku. Podziałało. Natomiast była z NFZ, bo jest na emeryturze.
Za 12 godzin onkolog, zobaczymy, co tam zaplanujemy :) Jeśli opinia wystawiona będzie przez lekarza reumatologa z prywatnego gabinetu to chyba nie ma żadnego znaczenia, w kontekście ŁZS? Doktor jest bardzo miła, myślę, że wystawi tacie ładny opis, który poprawi szansę na prewencję :)
W temacie sanatoriów z ZUS, wczoraj na innym forum dziewczyna mi napisała, że te z ZUS mają najgorszy standard. Czy to prawda? Zaraz będę patrzyła, gdzie kieruje mazowiecki ZUS, jakie mamy szanse na wskazanie konkretnego ośrodka?
Jeszcze raz dziękuję za odpowiedzi :)
ODPOWIEDZ