Sanatorium z ZUS

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Tojka
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 293
Na forum od: 29 mar 2012 19:13
Oddział NFZ: Wielkopolski
Staż sanatoryjny: 11

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: Tojka »

mercedes pisze: 09 lut 2018 20:06 Witam - wiadomosci jeszcze cieple -dzis na komisji Pani orzecznik dala mi do poczytania zarzadzenie wazne od 02.02 18 dotyczace przyznawania sanatorium w ramach prewencji rentowej - do 1 stycznia wyjazd w ramach prewencji raz na 2 lata i nie wiecej niz 3 razy w ciagu zycia a nie jak dotychczas raz lub dwa razy w roku - pozdrawiam
nie bardzo rozumiem, moze to Twoja literowka - podkreslilam i pogrubilam

mercedes
a spojrzalas czyje to zarzadzenie, kto podpisal
bo zarzadzenie a przepisy -podstawa prawna - to dwie rozne rzeczy
forumowicz

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: forumowicz »

Tak jak pisałem wcześniej,będą cięcia.
forumowicz

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: forumowicz »

mercedes pisze: 09 lut 2018 20:06 Witam - wiadomosci jeszcze cieple -dzis na komisji Pani orzecznik dala mi do poczytania zarzadzenie wazne od 02.02 18 dotyczace przyznawania sanatorium w ramach prewencji rentowej - do 1 stycznia wyjazd w ramach prewencji raz na 2 lata i nie wiecej niz 3 razy w ciagu zycia a nie jak dotychczas raz lub dwa razy w roku - pozdrawiam
a pamiętasz może jaki podmiot wydał to zarządzenie? interesuje mnie zwłaszcza to "nie wiecej niz 3 razy w ciagu zycia" :o
przyznaję, że pierwszy raz spotykam się z sytuacją żeby orzecznik rozporządzenia dawał na badaniu do czytania badanemu pacjentowi...

bo ZUS to raczej stawia na rozpowszechnianie informacji o prewencji czyli chyba jest zainteresowany aby info dotarło do jak największej liczby podmiotów -pacjentów,lekarzy i pracodawców. W końcu chodzi o to aby ludzie rehabilitowali się i pracowali jak najdłużej...
jak tak dalej pójdzie to wyjdzie na to że wielu osobom tylko NFZ pozostanie... raz na 3 lata!
forumowicz

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: forumowicz »

kuty pisze: 31 sty 2017 10:15 Co do jedynek to trzeba mieć trochę szczęścia! (...) A ostatnio jak dzwoniłem do Gryfu w Połczynie, to jedna pani poinformowała mnie że jedynki tylko na zaświadczenie od specjalisty - to ja dzwonię pod inny numer, a tam pani bez problemu rezerwuje mi jedynkę na maj.
Jaki kraj (sanatorium) taki obyczaj, trzeba próbować!!!
trzeba Kuty.
Trochę czasu upłynęło od napisania posta przez Ciebie ale jestem przed badaniem i ew. wysłaniem na turnus ZUS=owski.Możesz podzielić się info do kogo można dzwonić po ew. jedynkę w Połczynie? Bo po badaniu to już bym chciała być przygotowana na rozmowę z właściwymi osobami.
Awatar użytkownika
kuty
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1109
Na forum od: 28 wrz 2012 18:03
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 8

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: kuty »

Pusta....zadzwoń pod numer ze strony internetowej i dopytaj się o nr. tel. do pokoju gdzie dzielą miejsca w ośrodku. Ja go sobie nie zapisałem ( mój błąd )...!!!
Mnie za czwartym telefonem się udało. :D
Awatar użytkownika
mercedes
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 343
Na forum od: 02 mar 2012 13:58
Oddział NFZ: Warmińsko-Mazurski
Staż sanatoryjny: 17

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: mercedes »

witam - nie znam numeru pisma i kto to wydal ale w poniedzialek dzwonie do centrali ZUS i jesli to wymysl lokalnej Zus to pisze odwolanie zaluje ze nie zazadalam ksero tego dokumentu , a i w poprzednim poscie literowka - powinno byc ,, 01.01.2018
forumowicz

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: forumowicz »

słusznie,ten problem trzeba wyjaśnić.
Trzy razy w życiu! też coś!
może pani doktor sama spreparowała pismo żeby pacjenci od odmów się nie odwoływali.
Awatar użytkownika
mercedes
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 343
Na forum od: 02 mar 2012 13:58
Oddział NFZ: Warmińsko-Mazurski
Staż sanatoryjny: 17

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: mercedes »

Tojka pisze: 09 lut 2018 22:16
mercedes pisze: 09 lut 2018 20:06 Witam - wiadomosci jeszcze cieple -dzis na komisji Pani orzecznik dala mi do poczytania zarzadzenie wazne od 02.02 18 dotyczace przyznawania sanatorium w ramach prewencji rentowej - do 1 stycznia wyjazd w ramach prewencji raz na 2 lata i nie wiecej niz 3 razy w ciagu zycia a nie jak dotychczas raz lub dwa razy w roku - pozdrawiam
nie bardzo rozumiem, moze to Twoja literowka - podkreslilam i pogrubilam

mercedes
a spojrzalas czyje to zarzadzenie, kto podpisal
bo zarzadzenie a przepisy -podstawa prawna - to dwie rozne rzeczy
wlasnie literowka -powinno byc -od 01.01 18
forumowicz

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: forumowicz »

Zgadza się, "Zarządzenie a przepisy -podstawa prawna- to dwie różne rzeczy" .Zarządzenie wewnętrzne to również podstawa prawna urzędowa,np ;w ZUS, NFZ, KRUS , PFRON , w urzędach, w resortach mundurowych, spółkach węglowych, itp.Na dzień dzisiejszy żaden przepis ministerstwa zdrowia nie określał i nie określa ile to razy ubezpieczony może skorzystać z wyjazdów rehabilitacyjnych ZUS,tylko wskazywał jaki status ubezpieczonego podlegał pod taki wyjazd .O celowości wyjazdu decyduje lekarz orzecznik ZUS. Do odczytania na stronie ZUS. Widocznie były przesłanki o ograniczeniu takich wyjazdów ,między innymi takie, o których tutaj pisze grono forumowiczów w tematach sanatoria ZUS .Pozostał jeszcze NFZ ,raz na 3 lata, a kolejki w NFZ coraz dłuższe i miejscowości jakie "mi pasują " się nie wybiera , rezygnujesz ? na Twoje miejsce 100 czeka na wyjazd , druga odmowa i wniosek zwracają do lekarza wnioskującego. Dziękuję za uwagę i dobranoc.
Alicja3140
Aktywny Kuracjusz
Aktywny Kuracjusz
Posty: 49
Na forum od: 26 lis 2017 17:50
Oddział NFZ: Mazowiecki

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: Alicja3140 »

mercedes pisze: ↑09 lut 2018 20:06
Witam - wiadomosci jeszcze cieple -dzis na komisji Pani orzecznik dala mi do poczytania zarzadzenie wazne od 02.02 18 dotyczace przyznawania sanatorium w ramach prewencji rentowej - do 1 stycznia wyjazd w ramach prewencji raz na 2 lata i nie wiecej niz 3 razy w ciagu zycia a nie jak dotychczas raz lub dwa razy w roku - pozdrawiam
Kochani, to są bzdury co do prewencji pierwszymi i ostatnimi aktami prawnymi są :
1 - art. 69 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1778)
rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu kierowania przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych 2 - na rehabilitację leczniczą oraz udzielania zamówień na usługi rehabilitacyjne (Dz. U. nr 131, poz. 1457)
3 - rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 listopada 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad i trybu kierowania przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na rehabilitację leczniczą oraz udzielania zamówień na usługi rehabilitacyjne (Dz. U. z 2017 r. poz. 2281)
I żadnen ZUS nie może zmieniać rozporządzeń Rady Ministrów.
Zarządzenia to ZUS może sobie wprowadzać w procedurach i regulamiach wewnętrznych, ale prawa ustanowionego przez ministerstwo to nie ma prawa :evil:
Ktoś głupią plotkę puścił 3 razy prewencja w życiu :lol: bzdury :D
ODPOWIEDZ