Wyjazd ze zwrotów

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20162
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Wyjazd ze zwrotów

Post autor: Felice »

Co do zasady powinniśmy być zgłoszeni w miejscu naszego zamieszkania
nie zameldowania :)
Na tak,ale to również przez cały czas oczekiwania musisz się leczyć w zadeklarowanym województwie,jak zmienisz deklarację to tak jak pisałam powyżej .
Awatar użytkownika
alien
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 892
Na forum od: 24 maja 2016 09:00
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 11

Re: Wyjazd ze zwrotów

Post autor: alien »

Jeśli korzystam z opieki np. lekarza rodzinnego to tak, ale ze skierowaniem do specjalisty już nie, tak samo z pobytem w szpitalu, bo mogę być u rodziny i zgłosić się na SOR w innym szpitalu,w innej części kraju. Nie jest też powiedziane jak często mogę zmieniać miejsca pobytu i przenosić dokumentację do POZ w innym województwie. Jeśli jesteśmy na samozatrudnienia, lub krusowcami wtedy ZUS zgłasza nas do danego OW NFZ i z automatu mamy przydzielony, podobnie z automatu pracodawca nas zgłasza opłacają składkę zdrowotną. Dlatego pisałem czysto teoretycznie o możliwości wyboru OW NFZ nie w momencie gdyby weszła ustawa o meldunku.
Awatar użytkownika
alien
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 892
Na forum od: 24 maja 2016 09:00
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 11

Re: Wyjazd ze zwrotów

Post autor: alien »

Ciąg dalszy przygód świadczeniobiorcy w jaskiniach NFZ.
Lubelska jaskinia OW NFZ:
W odpowiedzi na zapytanie dotyczące wyjazdu na leczenie uzdrowiskowe w ramach „zwrotów” to istnieje taka możliwość po odczekaniu w kolejce przynajmniej 12 miesięcy.
Czyli kolejny punkt w kraju gdzie istnieje dowolność interpretacji prawa.
Pozdro All
Awatar użytkownika
GIENIA
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 14570
Na forum od: 18 maja 2016 10:12
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 15

Re: Wyjazd ze zwrotów

Post autor: GIENIA »

Dowolność interpretacji , ale przynajmniej na korzyść kuracjusza :D
Awatar użytkownika
alien
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 892
Na forum od: 24 maja 2016 09:00
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 11

Re: Wyjazd ze zwrotów

Post autor: alien »

Gienia,w przypadku Lubelskiego OW oprócz 12 miesięcy w kolejce dodatkowy warunek to niekorzystanie z wyjazdów od paru lat lub wcale. Jak do tej pory,nie otrzymałem znikąd odpowiedzi na jakiej podstawie prawnej i jakim zarządzeniu wewnętrznym ustalane są dodatkowe warunki przyznawania zwrotów...może jestem upierdliwy ,ale wydaje mi się iż warto to wyjaśnić.
Ciekawe co przyniesie Nowy Rok w korespondencyjnym pin-pongu OW NFZ -Świadczeniobiorca
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20162
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Wyjazd ze zwrotów

Post autor: Felice »

Alien,a czy nie możesz poprosić swojego oddziału NFZ o podanie podstawy prawnej dotyczącej czasu w jakim można starać się o zwroty? Jeżeli podają czas to i niech podadzą podstawę prawną bo na jakiejś muszą się opierać. Możesz chcieć odwołać się od ich decyzji i musisz mieć podstawy.
Awatar użytkownika
alien
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 892
Na forum od: 24 maja 2016 09:00
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 11

Re: Wyjazd ze zwrotów

Post autor: alien »

Felice,właśnie to cały czas czynię!! Ale nie tylko w swoim OW NFZ,ale zadaję to pytanie we wszystkich OW w kraju.Jak do tej pory tylko dwa postępują zgodnie z rozporządzeniem MZ,na resztę odpowiedzi czekam i jak do tej pory nic. A dlatego chcę wiedzieć jak to wygląda we wszystkich OW ,ponieważ rozbieżność i warunki dodatkowe są różne (przynajmniej w 3 ,które się do nich przyznały). Robię to mailowo,ponieważ muszę mieć jakąś podstawę by ewentualnie moje pytanie przejął Rzecznik Praw Pacjenta.
W moim wypadku nie czekam i nie liczę na zwrot,jedynie na jasność w interpretacji lub poprzez działanie Rzecznika PP, zmianie w prawie ..np z dopiskiem w Rozporządzeniu iż każde z OW NFZ może we własnym zakresie regulować czas i warunki przyznawania miejsc ze tzw zwrotów obwarowane ilością osób oczekujących w kolejce. W końcu z moich i Twoich podatków całe to ustrojstwo jest utrzymywane!
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20162
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Wyjazd ze zwrotów

Post autor: Felice »

Ale zadałeś pytanie wprost i oni je przemilczeli?
Wyślij ponowny mail z zapytaniem tylko tym jednym...jaka jest podstawa prawna określająca możliwość wyjazdu ze zwrotów dopiero po weryfikacji wniosku. Zobaczysz co wtedy napiszą.
Awatar użytkownika
jan19557
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7752
Na forum od: 15 sie 2012 13:01
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 22

Re: Wyjazd ze zwrotów

Post autor: jan19557 »

Mnie z kolei powiedzieli, że mogę dostać skierowanie ze zwrotów ale to trwa ze względu na to, że o zwrotach decyduje Warszawa a lokalne NFZ-y tylko wnioskują o taką opcjęi nie było mowy o terminach. Powiedziano mi, że to może nastąpić równie dobrze za miesiąc , dwa albo..................
Awatar użytkownika
Danka51
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 616
Na forum od: 31 paź 2017 12:22
Oddział NFZ: Wielkopolski
Staż sanatoryjny: 2

Re: Wyjazd ze zwrotów

Post autor: Danka51 »

W naszym NFZ gdy dzwoniłam tylko zapytał pan kiedy byłam ostatnio na kuracji i gdy dowiedział się że w 1984 r to powiedział że mogę za 5 dni. Niestety w tym terminie nie mogłam więc kazał dzwonić później.Tyle co wiem nawet z artykułów prasowych to jeżeli ktoś korzysta częściej z sanatorium to musi być przerwa 18 m-cy. Pozdrawiam wszystkich i tylko się nie denerwujcie bo to bardzo szkodzi zdrowiu. Szczęśliwego Nowego Roku z szansą na zwroty. :kwiat: :( :(
ODPOWIEDZ