Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Awatar użytkownika
Fionka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 9386
Na forum od: 09 mar 2015 18:09
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 2

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: Fionka »

Bebe 14 brawo , tak trzymaj.Nie pesel jest wyznacznikiem wieku ale to na ile się czujemy :)Co zaś tyczy się pracy to wszystko co piszesz Ci przysługuje i twoje prawo z tego korzystać :!: a zakład musi przestrzegać tego bo już pisałam -kary , kary.Od kilku lat prowadzone są skrupulatne kontrole i dobrze.Zawsze powtarzam że każdy niepełnosprawny chętnie by oddał swoje przywileje aby tylko być zdrowym :!:
zbigniew165
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 5069
Na forum od: 03 maja 2016 22:43
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 9

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: zbigniew165 »

Witam. Orzeczenie o niepełnosprawności pomaga np. w uzyskaniu skierowania do sanatorium, gdzie wszystkie zabiegi są w miejscu zakwaterowania. Nie trzeba biegać po całym uzdrowisku. Musi być także w obiekcie winda. Moim zdaniem skraca także czas oczekiwania w kolejce. Byłem w 2016 r, w lipcu w Polańczyku i czekałem tylko 15 miesięcy od chwili przesłania skierowania do NFZ. Mam umiarkowany stopień niepełnosprawności i zawsze orzeczenie o tym stopniu załączam do dokumentacji lekarskiej wysyłanej do NFZ.
Awatar użytkownika
beatrix+
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 86
Na forum od: 27 wrz 2016 06:49
Oddział NFZ: Świętokrzyski
Staż sanatoryjny: 2

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: beatrix+ »

kruszynka pisze:....."
Miejsce parkingowe dla inwalidów
Kto wydaje kartę parkingową?
Karta parkingowa wydawana jest odpłatnie (koszt to 25 zł), przez starostę właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej.

Nie ma innej możliwości uzyskania WAŻNEJ karty parkingowej niż droga urzędowa – niezależnie od okoliczności faktycznych – karta musi być wydana przez starostę (nie można jej kupić, ani sporządzić samodzielnie). W przypadku zaparkowania samochodu w miejscu zastrzeżonym dla osoby niepełnosprawnej ruchowo – bez ważnej karty parkingowej otrzymamy mandat.
Komu może być wydana karta parkingowa?
Zgodnie z art. 8 ustawy prawo o ruchu drogowym – karta parkingowa może być wydana osobie niepełnosprawnej o obniżonej sprawności ruchowej, przy czym podstawą do jej uzyskania jest wydane przez Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności:

orzeczenie o niepełnosprawności,
orzeczenie o stopniu niepełnosprawności,
orzeczenie o wskazaniach do ulg i uprawnień,
ze wskazaniem o istnieniu przesłanek do wydania karty parkingowej.
Osoby posiadające orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności będą mogły otrzymać kartę parkingową tylko w przypadku ustalenia przyczyny niepełnosprawności oznaczonej symbolem 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroby neurologiczne).

Wydaną osobie niepełnosprawnej kartą parkingową może posługiwać się także inna osoba (kierujący pojazdem) jeśli związane jest to z przewozem osoby niepełnosprawnej (np. dowozem do lekarza, pracy, sklepu itp.).
Osoba niepełnosprawna, a także kierowca przewożący taką osobę, mogą uzyskać kartę parkingową uprawniającą do parkowania na tzw. kopercie, oraz m.in. zezwalającą na niestosowanie się do niektórych znaków drogowych.
Czyli, będąc osobą o lekkim stopniu jako kierowca mojego męża, który ma umiarkowany stopień, możemy wystąpić o kartę parkingową , gdy wożę go na badania,czy rehabilitację?
Auto jest tylko na mnie, a ja jestem tylko żoną. ..

W tej sytuacji wniosek o kartę stara się niepelnosprawny, czy kierowca który ma wozić niepełnosprawnego?
Awatar użytkownika
Dzia_dek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3431
Na forum od: 26 cze 2013 07:55

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: Dzia_dek »

"beatrix" o kartę parkingową może wystąpić tylko Twój mąż, a mówi o tym
pkt. 1, ust. 3a w art. 8 ustawy "Prawo o ruchu drogowym":
"3a. Kartę parkingową wydaje się:
1) osobie niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności
mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się;
"
Tak więc Ty będąc osobą o lekkim stopniu sama nie możesz wystąpić o wydanie karty parkingowej.
Jeśli Twój mąż będzie posiadał taką kartę to zgodnie z zapisem art. 8 wspomnianej ustawy:
"kierujący pojazdem, który przewozi osobę niepełnosprawną legitymującą się kartą parkingową",
"może nie stosować się do niektórych znaków drogowych dotyczących zakazu ruchu lub postoju,
w zakresie określonym przepisami o których mowa w art. 7 (ustawy) rozporządzenie w sprawie
znaków i sygnałów obowiązujących w ruchu drogowym ust. 2."

Myślę, że te krótkie fragmenty ustawy rozwiały Twoje wątpliwości.
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20151
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: Felice »

beatrix+ wniosek o kartę składa osoba niepełnosprawna w stopniu znacznym lub umiarkowanym mające problem z poruszaniem się z tym że
" W przypadku umiarkowanego stopnia niepełnosprawności wskazanie do karty parkingowej będą mogły uzyskać wyłącznie osoby mające ŁĄCZNIE znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, jak i przyczynę niepełnosprawności oznaczoną symbolem 04-O (choroby narządu wzroku) lub/i 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub/i 10-N (choroba neurologiczna)."
W momencie kiedy już taką kartę uzyskacie warto męża dopisać jako współwłaściciela pojazdu ponieważ wtedy będziecie mogli skorzystać z ulgi podatkowej,a można odliczyć
"Używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby z niepełnosprawnością, zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa, lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę z niepełnosprawnością, zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci z niepełnosprawnością, które nie ukończyły 16. roku życia – dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne, w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280 zł." Kwota ta jest ryczałtem i nie wymaga udokumentowania fakturami.
Awatar użytkownika
Dzia_dek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3431
Na forum od: 26 cze 2013 07:55

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: Dzia_dek »

(...) Kwota ta jest ryczałtem i nie wymaga udokumentowania fakturami.
To w takim razie należałoby jeszcze dodać, że:
"Posiadanie dokumentów (np. faktur) potwierdzających poniesienie wydatków na samochód nie jest konieczne
dla dokonania odliczenia. Jednak w przypadku kontroli ze strony urzędu skarbowego podatnik, który skorzysta
z tego odliczenia, powinien posiadać dokumenty potwierdzające, że samochodem dojeżdżał na zabiegi. Takim
dokumentem może być: karta zabiegowa lub zaświadczenie od lekarza o konieczności pobierania takich zabiegów."
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20151
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: Felice »

Moim zamysłem było przybliżenie tematu.Myślę,że jeżeli ktoś zechce skorzystać z takiej ulgi przeczyta dokładnie przepisy podatkowe na dany rok,bo te też się zmieniają.
Awatar użytkownika
beatrix+
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 86
Na forum od: 27 wrz 2016 06:49
Oddział NFZ: Świętokrzyski
Staż sanatoryjny: 2

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: beatrix+ »

Witam i o pewną rzecz pytam .:)
Czy można wykorzystać urlop rehabilitacyjny od razu po prewencji rentowej?
Sanatorium wystawi L-4. Wiadomo. I czy od razu mogę wykorzystać z PFRON należny urlop na rehabilitację dzienną?

Nie umiem tego znaleźć w necie. ..
Awatar użytkownika
Fionka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 9386
Na forum od: 09 mar 2015 18:09
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 2

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: Fionka »

Urlop zdrowotny możesz wykorzystać w dowolnym dla Ciebie terminie .Nie wolno odwołać pracownika z tego urlopu.Więc chyba możesz.Tyle przepisy ale życie sobie.Mój szef ma alergię na L-4 a co dopiero jak bym po wzięła po 26 dniach 10 dni urlopu :shock:
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7809
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: darek »

....Dziś na jednym z portali pojawił się wywiad z PREZES ZUS.
Okazuje się ,że w dniu dzisiejszym Niepełnosprawność na równych prawach może orzec 5 niezależnych -Orzeczników.
Każde orzeczenie jest ważne .
Z wypowiedzi Pani Prezes można wnioskować ,że w przyszłym roku ma nastąpić tzw WYRÓWNANIE SZANS bedzie tylko jedno Orzecznictwo i to ono bedzie decydować o Uznaniu o niepełnosprawności.
Wniosek szykuje się niezłe zamieszanie w orzekaniu wprawdzie moze zasady będą jednakowe ,ale i Zapewne jeżeli bedzie to w Gestii ZUS nastąpi wiele Cudownych uzdrowień ;)
ODPOWIEDZ