Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Awatar użytkownika
zaczytany
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 128
Na forum od: 08 gru 2013 13:58
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 4

Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: zaczytany »

Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia w kwestii prewencji rentowej tzn czy daje rodzaj waloru pozytywnego zorientowanego na uczestnictwo na wyjazdy sanatoryjne lub leczenie rehabilitacyjne lokalne?
Podkreślam że choroba jest wieloletnia, zdiagnozowana i leczona farmakologicznie natomiast teraz postanowiłem stanąć na komisję orzekającą o stopniu o niepełnosprawności.
Czy dobrze robię?
Awatar użytkownika
Narewka
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 931
Na forum od: 19 wrz 2011 19:31
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 33

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: Narewka »

Mając orzeczenie o niepełnosprawności możesz sobie odpisywać od podatku tzw ulgę rehabilitacyjną,czyli koszty leczenia.Ja odpisuję nawet wyjazdy prywatne,tj fakturę za pobyt /proszę wtedy o dopisek-pobyt leczniczo-rehabilitacyjny/,oraz koszty dojazdu do sanatorium.W zależności od wydanej kwoty zawsze trochę sie nazbiera na następne wyjazdy.
Oprócz tego możesz ubiegać sie o dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego,choć to zależy od tego,jakie pieniądze ma gmina.Moja np,daje tylko inwalidom I grupy i dzieciom.
Awatar użytkownika
zaczytany
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 128
Na forum od: 08 gru 2013 13:58
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 4

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: zaczytany »

Dziękuje Ci Narewka za odpowiedź na mój post. Wynika bowiem z tego że jednak warto posiadać stopień orzeczenia o niepełnosprawości.
Wciąż szukam jakiejś wiedzy na ten temat dlatego mile będzie widziana każda wskazówka i rada.
Dziękuje :kwiat:
Awatar użytkownika
Narewka
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 931
Na forum od: 19 wrz 2011 19:31
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 33

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: Narewka »

Jeśli takie orzeczenie idzie w parze z np.grupą inwalidzką czy emeryturą,to dostajesz zieloną legitymację z ZUS.Ja ,mając taką legitymację szukam zawsze ulg.Bilety komunikacji miejskiej,np w Warszawie,płacę 50%, kupuje też ulgowe bilety wszędzie tam,gdzie można.Różnego rodzaju wejściówki na imprezy,wystawy,itp,też czasem mozna taniej wejść.
I to chyba wszystko,więcej korzyści nie ma.
Rachel
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 1617
Na forum od: 05 kwie 2013 19:16
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 2

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: Rachel »

To wszystko o czym napisałaś "Narewka" dotyczy "wyższego" niż lekki stopień niepełnosprawności. Ja mam lekki stopień i prowadzę własną działalność gospodarczą. Mam dofinansowanie do składki ZUS z PFRON, konkretnie do ubezpieczenia społecznego. Nic więcej mi się nie należy, żadnych zwrotów kosztów leczenia itd.
Awatar użytkownika
Narewka
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 931
Na forum od: 19 wrz 2011 19:31
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 33

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: Narewka »

Witaj, Rachel.Nie zgodzę się z tobą, bo ulga przysługuje wszystkim trzem grupom niepełnosprawności, poczytaj, to sama zobaczysz.Od lat bywam prywatnie i z funduszu w sanatoriach i zawsze wszystko odpisuję, ostatnio dwie faktury rocznie z naszego ulubionego Przy tęzni.Wprawdzie nie prowadzę działalności, jestem stypendystką Zus, ale nigdy nie miałam problemów z odpisem.
A w Inowrocławiu będę na pewno za kilka miesięcy.
Rachel
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 1617
Na forum od: 05 kwie 2013 19:16
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 2

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: Rachel »

Narewka, ja od około pół roku mam orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności i przyznam szczerze, że nie wiele znam się na jakichkolwiek odpisach, ale jak wcześniej napisałam - żadne odpisy nie przysługują gdy prowadzi się działalność. No może nie tak, to zależy jaki rodzaj rozliczania z US wybraliśmy. Gdyby nawet US chciał mi cokolwiek zwrócić z podatku to realnie jest to niemożliwe bo niby skąd ma mi zwrócić? Tak to właśnie wygląda. Może ja mylę pojęcia, może to nie US a ZUS powinien mi zwracać za pobyt w uzdrowisku (na przykład) :) A jeśli tak, to ja chętna jestem do rozliczeń z ZUS :)
Ostatnio zmieniony 26 gru 2013 17:15 przez Rachel, łącznie zmieniany 1 raz.
Rachel
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 1617
Na forum od: 05 kwie 2013 19:16
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 2

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: Rachel »

Narewka pisze:Witaj, Rachel.Nie zgodzę się z tobą, bo ulga przysługuje wszystkim trzem grupom niepełnosprawności, poczytaj, to sama zobaczysz.Od lat bywam prywatnie i z funduszu w sanatoriach i zawsze wszystko odpisuję, ostatnio dwie faktury rocznie z naszego ulubionego Przy tęzni.Wprawdzie nie prowadzę działalności, jestem stypendystką Zus, ale nigdy nie miałam problemów z odpisem.
A w Inowrocławiu będę na pewno za kilka miesięcy.
Podejrzewam, że ja też za dwa najdalej trzy miesiące będę skierowana przez ZUS do sanatorium jednak nie wiem czy to będzie Inowrocław czy też Kołobrzeg ("Perła Bałtyku") :)
Awatar użytkownika
adamadi
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 439
Na forum od: 02 sty 2013 13:27
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: adamadi »

zaczytany pisze:Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia w kwestii prewencji rentowej tzn czy daje rodzaj waloru pozytywnego zorientowanego na uczestnictwo na wyjazdy sanatoryjne lub leczenie rehabilitacyjne lokalne?
Podkreślam że choroba jest wieloletnia, zdiagnozowana i leczona farmakologicznie natomiast teraz postanowiłem stanąć na komisję orzekającą o stopniu o niepełnosprawności.
Czy dobrze robię?
A jeżeli choroba utrudnia Ci poruszanie się (po orzeczeniu przez komisję ) możesz ubiegać się o kartę parkingową osoby niepełnosprawnej
Co w przypadku wyjazdów rehabilitacyjnych zwalnia Cię z opłat częściowych lub wszelkich za parking ;)
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7780
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: darek »

..Drodzy Państwo POLECAM udac się do urzędu Skarbowego i poprosić o Instrukcje obsługi PiT -O
w zawartych tam informacjach JEST wszystko rokrocznie opisane.
Ja Posiadam orzeczony stopien niepelnosprawności i Naprawdę mam kilka dośc poważnych ODLICZEN a i nawet obniżana Podstawę opodatkowania
Dzieki US stać Mnie na rokroczne wyjazdy na kolejne Turnusy Rechabilitacyjne a i leki na ktore wydaję miesięcznie ponad przeciętna! mam zwrot w wysokości 19% niestety dopiero po zakończeniu ..roku ale MAM.
I wszystko legalnie ,a może poprostu udac się do PROFESJONALNEGO Doradzcy Podatkowego ?
ODPOWIEDZ