Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Awatar użytkownika
VVENUS
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 964
Na forum od: 17 mar 2016 19:56
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 4

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: VVENUS »

Witam w Nowym Roku 2018 :kwiat:
W związku z nowym rokiem zawsze wprowadzane są nowe lub zmienione przepisy. Mam pytanie do naszych ''ekspertów'' -Co nowego jeśli chodzi o korzyści płynących z tego ,że ktoś posiada grupę umiarkowaną? Czytałam w necie o odliczaniu przy podatkach za paliwo nie tylko na rehabilitację, ale też do pracy swoim autem, a nawet na zakupy. Ale piszą tak ogólnikowo ...
Zastanawiam się też czy zawracać głowę pracodawcy okularami ochronnymi, pracuję co najmniej 6 godz przy komputerze. i nie wiem czy dopłata byłaby z Pefronu czy z kieszeni pracodawcy..
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7780
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: darek »

VVENUS pisze: 02 sty 2018 16:43 Witam w Nowym Roku 2018 :kwiat:
W związku z nowym rokiem zawsze wprowadzane są nowe lub zmienione przepisy. Mam pytanie do naszych ''ekspertów'' -Co nowego jeśli chodzi o korzyści płynących z tego ,że ktoś posiada grupę umiarkowaną? Czytałam w necie o odliczaniu przy podatkach za paliwo nie tylko na rehabilitację, ale też do pracy swoim autem, a nawet na zakupy. Ale piszą tak ogólnikowo ...
Zastanawiam się też czy zawracać głowę pracodawcy okularami ochronnymi, pracuję co najmniej 6 godz przy komputerze. i nie wiem czy dopłata byłaby z Pefronu czy z kieszeni pracodawcy..

Witaj

............Przepisy i ZMIANY
W swoim expoze Nowy Premier wspomniał o Osobach Niepełnosprawnych ,ale jak Ktos skomentował Wspomniał i chyba na tym sie skończy OBY NIE.

Odpowiadając na Twe pytanie;
Co nowego jeśli chodzi o korzyści płynących z tego ,że ktoś posiada grupę umiarkowaną? Czytałam w necie o odliczaniu przy podatkach za paliwo nie tylko na rehabilitację, ale też do pracy swoim autem, a nawet na zakupy. Ale piszą tak ogólnikowo ...
-Ogólnie nie ma pojęcia podatki na paliwo na rehabilitacji.

Jest podana informacja Obniżenie o Kwote 2280 złotych na wykorzystywanie samochodu w celach rehabilitacyjnych.

-Tak to jest Prawda ,że czasach kiedy dodatkowo był płacony PODATEK DROGOWY !!! w dwóch możliwych ratach został on wliczony w cenę benzyny/ropy czy tez ..gazu LPG

Kwota 2 280,00 złotych nie BYŁA rewaloryzowana od ponad 15 lat i taką kwote odliczają od dochodu Osoby posiadające orzeczenie w Stopniu ZNACZNYM czy też Umiarkowanym ..przyznanym przez Jedną z pięciu instytucji wydającą orzeczenie
Jest to tak pewne jak AMEN w pacierzu.
I nie nalezy się doszukiwać
Przepis mówi WYRAXNIE i był wielokrotnie cytowany.

Okulary ochronne.

Ostatni czasy wiele firm /zakładów Pracy wprowadził zapis że na podstawie Zaświadczenia wypisanego podczas Badań Wstępnych Okresowych przez Lekarza ,który ma podpisaną Umowę z Firmą następuje REFUNDACJA z ogólnych informacji to Zakład Pracy ponosi koszt refundacji ale o tym Mówią wewnetrzne Regulaminy .
Znam Firmę która Refunduje Maxa z Vision Expres nawet na poziomie 3 000,00 złotych ale i są Firmy które refunduja całe 100 złotych na dwa szkła z anty refleksem gdzie koszt jednego jest na poziomie Minimum 200 złotch
Musisz sprawdzić jaki masz Regulamin dotyczący -okularów zazwyczaj Kadry lub ..BHP
Awatar użytkownika
VVENUS
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 964
Na forum od: 17 mar 2016 19:56
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 4

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: VVENUS »

Dziękuję Darku :kwiat:
Kwota do odliczeń ta sama ale tu cytat
Nie trzeba będzie udowadniać, że auto było wykorzystywane na dojazdy na zabiegi. Niepełnosprawny lub jego opiekun odejmą 2280 zł, jeśli tylko mają samochód.
,
Po pierwsze, przy korzystaniu z ulgi nie będzie już miała znaczenia grupa inwalidztwa (dziś dotyczy ona osób z I i II grupą niepełnosprawności oraz dzieci do 16. roku życia). Wydatki na auto będzie mógł zatem odliczyć każdy, kto ma orzeczoną niepełnosprawność, lub jego opiekun.

Po drugie, nie trzeba już będzie wykazywać, że przejazdy były związane z przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Będzie można w ramach ulgi jeździć do lekarza, do pracy, na zakupy
Gazeta prawna
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20089
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: Felice »

I to jest ta jawna niesprawiedliwość.
Dlaczego fakt bycia właścicielem auta jest miernikiem zwrotu ulgi rehabilitacyjnej. A co z osobami niedowidzącymi? Mają sobie kupić auto do odliczeń? Bo nie pojeżdżą nim na zabiegi.Albo ludzie nawet z grupą znaczną nie mogący jeździć z wielu powodów? To chyba niepełnosprawność powinna być argumentem a nie dokument na posiadanie samochodu :roll:
Awatar użytkownika
jan19557
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7746
Na forum od: 15 sie 2012 13:01
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 22

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: jan19557 »

Troszkę poczytałem waszych wpisów i niestety muszę was zmartwić w niektórych sprawach. Odpisy w US może robić tylko posiadacz umiarkowanego lub znacznego stopnia, Odpis za przejazdy swoim samochodem w przypadku dojazdu na zabiegi trzeba mieć fakturkę i papierek, że odbywało się taką rehabilitację, odpis na leki owszem ale tylko w przypadku stałych chorób i to nie wszystkich , listę takich chorób i leków posiadają przychodnie. Na dojazdy do pracy ale w zakładach pracy chronionej. Ryczałt 2280 to tylko maksymalna kwota jaką możemy odpisać ale również z fakturkami, sama grupa nie upoważnia do tego odpisu. Zwrot kosztów za okulary dotyczy wszystkich pracowników pracujących przy komputerze minimum 4 godziny w ciągu dnia, przyznanie dopłaty i jego wysokość zależy od zakładu pracy. Interpretacja w niektórych US i przez niektóre osoby tam pracujące może niestety się różnić czego doświadczyłem osobiście odpisując za paliwo na rehabilitację. Dwie osoby siedzące obok siebie przy biurkach miały inne zdanie na ten sam temat. Byłem wzywany do US już 3 razy i musiałem pokazać faktury i orzeczenie.
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20089
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: Felice »

To jest ze strony PIT
- Samochód – umowa własności (współwłasności) pojazdu + potwierdzenie zlecenia i odbycia zabiegów; gdy wymagane dodatkowo - potwierdzenie stopnia niepełnosprawności.;
- przewodnik (obowiązek wskazania osoby przewodnika), pies asystujący (certyfikat);
- inne wydatki, w tym leki, sprzęt rehabilitacyjny, ułatwiający funkcjonowanie - dane nabywcy, sprzedawcy, za co płatność, ile zapłacono za wydatek na cele rehabilitacyjne lub ułatwiające wykonywanie czynności życiowych;
- w przypadku wydatków na leki lub niezbędne zabiegi – dokumentacja medyczna od lekarza lub udokumentowana konieczność przeprowadzenia takiej terapii
Awatar użytkownika
jan19557
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7746
Na forum od: 15 sie 2012 13:01
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 22

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: jan19557 »

Felice pisze: 02 sty 2018 18:54 I to jest ta jawna niesprawiedliwość.
Dlaczego fakt bycia właścicielem auta jest miernikiem zwrotu ulgi rehabilitacyjnej. A co z osobami niedowidzącymi? Mają sobie kupić auto do odliczeń? Bo nie pojeżdżą nim na zabiegi.Albo ludzie nawet z grupą znaczną nie mogący jeździć z wielu powodów? To chyba niepełnosprawność powinna być argumentem a nie dokument na posiadanie samochodu :roll:
Felicjo jeśli ktoś nie ma samochodu to jak sobie może odpisać dojazdy? Inne osoby o których piszesz też mogą zrobić odpis za dojazdy na rehabilitację tylko muszą mieć fakturkę (od płatnika VAT ) Mogą sobie wynajmować kogoś do przewożenia , nawet z erki mogą korzystać za darmo na dojazdy do szpitala w miarę ich możliwości. Mamę tak woziłem erką na badania do szpitala w obie strony bezpłatnie( stopień znaczny)
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20089
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: Felice »

Felicjo jeśli ktoś nie ma samochodu to jak sobie może odpisać dojazdy
A nie dojeżdża na zabiegi? Ktoś inny musi go wozić i tego już nie odpisze.O to mi chodzi,że muszę mieć fakturę,a nie każdy ją wystawi.A ten co wystawi to odprowadzi podatek do US...to co to za ulga,którą ktoś zapłaconym podatkiem pokrył?
W przypadku posiadania auta trzeba tylko udowodnić,że się na zabiegi dojeżdżało.
Awatar użytkownika
jan19557
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7746
Na forum od: 15 sie 2012 13:01
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 22

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: jan19557 »

Felice pisze: 02 sty 2018 19:53 To jest ze strony PIT
- Samochód – umowa własności (współwłasności) pojazdu + potwierdzenie zlecenia i odbycia zabiegów; gdy wymagane dodatkowo - potwierdzenie stopnia niepełnosprawności.;
- przewodnik (obowiązek wskazania osoby przewodnika), pies asystujący (certyfikat);
- inne wydatki, w tym leki, sprzęt rehabilitacyjny, ułatwiający funkcjonowanie - dane nabywcy, sprzedawcy, za co płatność, ile zapłacono za wydatek na cele rehabilitacyjne lub ułatwiające wykonywanie czynności życiowych;
- w przypadku wydatków na leki lub niezbędne zabiegi – dokumentacja medyczna od lekarza lub udokumentowana konieczność przeprowadzenia takiej terapii
Jak sama piszesz trzeba mieć podkładkę. W części B( pit 0), punkt 3 o odpisach jest też napisane, że w przypadku wydatków limitowanych ( np. na utrzymanie psa, opłacenie przewodnika nie jest wymagane posiadanie dokumentów stwierdzających ich wysokość. jednakże na żądanie organów podatkowych podatnik jest zobowiązany przedstawić dowody niezbędne do ustalenia prawa do odliczenia, a w szczególności: 1 wskazać z imienia i nazwiska osoby które opłacono jako przewodnika, [email]. okazać certyfikat potwierdzający status psa asystującego, 3. okazać dokument potwierdzający i odbycie niezbędnych zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych.
Awatar użytkownika
jan19557
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7746
Na forum od: 15 sie 2012 13:01
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 22

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: jan19557 »

Felice pisze: 02 sty 2018 20:12
Felicjo jeśli ktoś nie ma samochodu to jak sobie może odpisać dojazdy
A nie dojeżdża na zabiegi? Ktoś inny musi go wozić i tego już nie odpisze.O to mi chodzi,że muszę mieć fakturę,a nie każdy ją wystawi.A ten co wystawi to odprowadzi podatek do US...to co to za ulga,którą ktoś zapłaconym podatkiem pokrył?
W przypadku posiadania auta trzeba tylko udowodnić,że się na zabiegi dojeżdżało.
Dla niektórych US wystarczy umowa z kierowcą na wykonanie przewozu bez faktury tylko niestety nie wszyscy to tolerują chociaż powinno to być obligatoryjne dla wszystkich US. Mój pierwszy odpis za dojazd do sanatorium dokumentowałem własnym oświadczeniem bez faktury i przeszło na kontroli.
ODPOWIEDZ