Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Awatar użytkownika
mercedes
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 343
Na forum od: 02 mar 2012 13:58
Oddział NFZ: Warmińsko-Mazurski
Staż sanatoryjny: 17

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: mercedes »

przy rozliczaniu juz za rok 2017 nie ma ograniczen co do stopnia niepelnosprawnosci , odliczenie przysluguje przy kazdej grupie http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1060027,ulga-rehabilitacyjna-zmiany-2018.html
Dotka
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 103
Na forum od: 17 sty 2018 23:48

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: Dotka »

Mam pytanie odnośnie dodatkowych 10 dni urlopu. W tym miesiącu przyznano mi umiarkowany stopień niepełnosprawności, dodatkowy urlop mogę wykorzystać w tym roku czy dopiero w roku kolejnym?
Dotka
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 103
Na forum od: 17 sty 2018 23:48

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: Dotka »

A może ktoś wie czy odliczyć od podatku mogę oprócz leków suplementy? Leków obecnie praktycznie nie biorę ale suplementy mnie dużo kosztują.
Nie wiem czy dobrze rozumiem, ale jak będę miała np w jednym miesiącu 3 faktury po 50 zł czyli lacznie wydam 150 zl, to nie będę mogła odliczenia zrobić, bo zakup musi być powyżej 100 zł na 1 fakturze?
I jeszcze mam pytanie odnośnie ulgi na paliwo, właścicielem samochodu jest mój mąż, czy mogę to odliczyć czy musiałby mnie zrobić wspolwlascicielem? Wtedy pewnie wzrosną składki więc może się to wcale nie opłacać :/
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20089
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: Felice »

Z tego co wiem tylko leki,suplementöw nie można
Awatar użytkownika
smuga
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 991
Na forum od: 25 sty 2017 21:57
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 8

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: smuga »

Dotka pisze: 22 lut 2018 09:48
Nie wiem czy dobrze rozumiem, ale jak będę miała np w jednym miesiącu 3 faktury po 50 zł czyli lacznie wydam 150 zl, to nie będę mogła odliczenia zrobić, bo zakup musi być powyżej 100 zł na 1 fakturze?
I jeszcze mam pytanie odnośnie ulgi na paliwo, właścicielem samochodu jest mój mąż, czy mogę to odliczyć czy musiałby mnie zrobić wspolwlascicielem? Wtedy pewnie wzrosną składki więc może się to wcale nie opłacać :/
1)Faktury za leki z danego miesiąca sumujemy ...np. mamy na kwotę 50,00 + 129,00 +48,00 + 18,00 = 245 to do odliczenia za dany miesiąc mamy 245,00 - 100 = 145 , gdy mamy np. tylko fakturę na 77,00 w danym miesiącu to niestety ta nam przepada :) i każdy miesiąc rozliczamy przed zsumowaniem rocznym. .2) Tak :!: żeby odliczyć użytkowanie samochodu osobowego ! na dojazdy na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne trzeba być właścicielem lub współwłaścicielem :)
Dotka
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 103
Na forum od: 17 sty 2018 23:48

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: Dotka »

Dzięki za odpowiedzi :serce:
Powiedzcie mi jeszcze czy prywatne wizyty lekarskie, u fizjoterapeutów, leczenie stomatologiczne też mogę odliczyć?
Awatar użytkownika
smuga
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 991
Na forum od: 25 sty 2017 21:57
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 8

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: smuga »

Dotka pisze: 21 lut 2018 21:03 Mam pytanie odnośnie dodatkowych 10 dni urlopu. W tym miesiącu przyznano mi umiarkowany stopień niepełnosprawności, dodatkowy urlop mogę wykorzystać w tym roku czy dopiero w roku kolejnym?
Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności nabywa po przepracowaniu 1 roku po dniu zaliczenia jej do tych stopni. Przez dzień zaliczenia do stopnia niepełnosprawności należy rozumieć dzień posiedzenia zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności 8-)
Awatar użytkownika
smuga
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 991
Na forum od: 25 sty 2017 21:57
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 8

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: smuga »

Dotka pisze: 22 lut 2018 11:31 Dzięki za odpowiedzi :serce:
Powiedzcie mi jeszcze czy prywatne wizyty lekarskie, u fizjoterapeutów, leczenie stomatologiczne też mogę odliczyć?
Ulga rehabilitacyjna polega na możliwości odliczenia wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną odpłatny, jak również konieczny przewóz na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne nie ważne czy płatne czy nie płatne . Niestety wizyty lekarskie jak i leczenie stomatologiczne w to nie wchodzi :) Od tego roku mamy jeszcze możliwość odliczeń za odpłatne przejazdy środkami transportu publicznego związane z pobytem: na turnusie rehabilitacyjnym, jeżeli nie zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.
Dotka
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 103
Na forum od: 17 sty 2018 23:48

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: Dotka »

Szkoda :( Czyli dużo nie skorzystam, leki u mnie w porównaniu do bardzo drogich suplementów to groszowe sprawy. Neurolog bierze 100 zł, neurochirurga 200 itd, fajnie by było to odliczyć no ale cóż, życie
Awatar użytkownika
smuga
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 991
Na forum od: 25 sty 2017 21:57
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 8

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: smuga »

Dotka znalazłam jeszcze taką sytuację dotyczącą suplementów diety ....cytuję " Z interpretacji przygotowanych przez organy podatkowe wynika, że jeśli kupowane suplementy diety spełniają cechy leku na terenie Polski i są w naszym kraju dopuszczone do obrotu, to będzie można wydatki na takie środki odliczyć o ile zalecenie o ich stosowaniu zostanie stwierdzone przez lekarza. "
ODPOWIEDZ