Prawa autorskie

W tym miejscu możecie prezentować swoją twórczość niekoniecznie związaną z pobytem w sanatorium choć i taka mile widziana.
Regulamin forum
Proszę by każdy nowy wątek rozpoczynał się wierszem. Najlepiej by to był wiersz autora wątku, ewentualnie wiersz na temat sanatorium.
Uwaga! Jeśli wstawiacie czyjąś twórczość, pamiętajcie, że powinniście posiadać zgodę autora lub właściciela praw na publikację. To bardzo ważne.
Proszę też by nie tworzyć tu wątków, które bardziej pasują do działu "Na każdy temat". Niech ten dział będzie wyłącznie związany z twórczością sanatoryjnych poetów :)
Poza tym obowiązują wszystkie zasady z regulaminu ogólnego pisania postów na forum dostępnego tu http://www.forum.nasze-sanatorium.pl/vi ... p?f=2&t=10
forumowicz

Re: Prawa autorskie

Post autor: forumowicz »

Jeszcze ważne info dotyczęce tematu jak wyżej: ;)

Możesz wyszukiwać treści objęte licencjami CC dostępne jest w wyszukiwarkach Google i Yahoo (w opcja zaawansowane), szukać zdjęć w serwisie Flickr, muzyki w Jamendo, różnych mediów w seriwsie Spinxpress, video w Blip.tv i Vimeo.com. Wikimedia Commons, która jest zasobem mediów dla Wikipedii również używa licencji CC.

I aż się prosi ,żeby wyjaśnic ,że informacje które wkleiłam :roll: pochodzą z netu ;) :lol:
forumowicz

Re: Prawa autorskie

Post autor: forumowicz »

Jeśli ze zdjęciami ,obrazkami już troszkę tutaj wspólnie poszperaliśmy i wiemy co w prawie piszczy ;) o tyle z linkami do utworów muzycznych ,które tak cudownie tutaj wklejamy ;) :lol: ,możemy mieć sporo problemów .Ups tak samo śliski temat .Trzeba uważać ,sporo jest tych obwarowań prawnych niestety :shock:
Awatar użytkownika
administrator
Administrator
Posty: 1528
Na forum od: 28 lis 2008 22:27
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 1

Re: Prawa autorskie

Post autor: administrator »

Kruszynko, przywołałaś tu licencje Creative Commons i jest to konkretna licencja. Aby można było korzystać z utworu objętego jej treścią, autor utworu lub właściciel praw do niego musi wyraźnie napisać, że udostępnia dzieło na warunkach tej właśnie licencji. Czytając Twoje posty odniosłem zaś wrażenie, że domniemasz iż wszystko co w sieci jest na licencji CC. Otóż nie, nie, jeszcze raz nie. W sieci jest wszystko na różnych licencjach i bez licencji. W wyszukiwarkach znajdziesz dzieła objęte również i licencją CC jak i każdą inną. Jednym z podstawowych warunków licencji CC jest jak sama przytoczyłaś tzw. uznanie autorstwa, a rozumieć przez to należy, że jeśli wykorzystujesz dzieło objęte nią, np. kopiujesz obrazek, musisz podać autora tego dzieła. Autor publikując dzieło na licencji CC nie zrzeka się do niego praw autorskich ! on po prostu udostępnia dzieło do wykorzystania przez innych ale bynajmniej nie z pominięciem jego jako autora tego dzieła.
Licencja CC powstała dla twórców, właśnie po to by rozpowszechniając za darmo swoje dzieło, nie można było pozbawić ich autorstwa tego dzieła.
Jest jeszcze wiele innych licencji i ich odmian, które pozwalają lub nie na wiele rzeczy np. takich, o których wspomniałaś czyli tworzenia dzieł pochodnych, wykorzystania komercyjnego, czy możliwości zmiany licencjonowania po zmianie dzieła.
Prawo autorskie jest niestety bardzo, bardzo zagmatwane. Jak i każde inne ;)

Osobiście jeśli chcę wykorzystać coś z sieci na własne potrzeby, zawsze sprawdzam pierwotne źródło dzieła oraz możliwości jego wykorzystania do potrzebnego mi celu.
Pozdrawiam
forumowicz

Re: Prawa autorskie

Post autor: forumowicz »

Witaj Adminie ,oczywiscie ,że są inne licencje i treść ich jest mi znana :) Nie chciałam zamieszczać uregulowań zawartych w innych licencjach,tylko zwrócić uwage na jedną z nich ,tę która ma dla nas tutaj istotne znaczenie .Gdyby chcieć wkleić tutaj treść pozostałych ;) zrobiłby sie chyba galimatias myślowy ,poniewaz jest tego dużo sam wiesz. Natomiast Szacuje się, że na licencjach CC udostępnia się obecnie co najmniej 100 milionów utworów. Licencje CC są w chwili obecnej najpopularniejszymi wolnymi licencjami stosowanymi do licencjonowania treści innych niż oprogramowanie. Reszta jest do doczytania i wyszperania przez kazdego osobiscie ,zgodnie z własnymi potrzebami. ;)
Pozdrawiam :kwiat:
Awatar użytkownika
administrator
Administrator
Posty: 1528
Na forum od: 28 lis 2008 22:27
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 1

Re: Prawa autorskie

Post autor: administrator »

Podziwiam Cię Kruszynko. Przyznam, że ja znam jedynie podstawowe założenia kilku zaledwie licencji, a treść ich niestety jest dla mnie zbyt długa i zbyt zawiła bym mógł powiedzieć, że ją znam, choć akurat CC jest stosunkowo krótka :) A piszę to również jako autor kilku rzeczy i kilku własnych licencji.
Wracając do sedna, ja oczywiście nie jestem w stanie stwierdzić, czy wklejone obrazki lub wiersze są na jakiejś licencji, wklejacie je zgodnie z regulaminem forum na własną odpowiedzialność, a ja mogę jedynie przyjąć, że albo ktoś jest autorem fotki, albo ma zgodę autora na jej publikację. Zgodą taką może być np. to, że autor opublikował ją na licencji umożliwiającej dalsze publikacje. Jednym z warunków publikacji na licencji CC jest informacja o tym fakcie podczas każdej kolejnej publikacji. Zresztą jest tak też zazwyczaj i w przypadku chyba każdej innej licencji, dlatego na zdjęciach objętych CC często jest napis informujący o tym.
Licencje licencjami ale jest też ogólne prawo autorskie, które wynika z ustawy i nie trzeba pisać licencji by były chronione prawa autora.
Ale tak jak już wcześniej pisałem, prawo autorskie jest dość skomplikowane, a licencje wcale go nie upraszczają.
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
administrator
Administrator
Posty: 1528
Na forum od: 28 lis 2008 22:27
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 1

Re: Prawa autorskie

Post autor: administrator »

Jeśli zaś chodzi o wspomniane przez Ciebie Kruszynko linki muzyczne... jakiś czas temu chciałem zamknąć z tego właśnie powodu tamten wątek "muzyczny". Cóż, brakowało mi w nim Waszej treści, a gdyby była, link można by potraktować jako odsyłacz do źródła tego co omawiacie w poście. Moim zdaniem byłby to akurat dobry przykład uzasadnionego użycia jako cytat obrazujący to o czym piszecie, z podaniem źródła w postaci linku. Zupełnie zmienia to postać rzeczy w porównaniu do wklejania gołych linków. Nieprawdaż?
Pozdrawiam :)
forumowicz

Re: Prawa autorskie

Post autor: forumowicz »

Prawdaz prawdaż ;) :roll: Rozdział 3 Treść prawa autorskiego Oddział 3 Dozwolony użytek utworów chronionych.

http://lookreatywni.pl/kategorie/komuni ... wa-w-sieci


Adminie pozwól może by ten link został ,wszak bez sensu byłoby by kopiować tę treść ,ale jasna i przejrzysta :)
I ups zabawa zabawą konsekwencje j/w ,a Ty masz rację .
Czyli co zaproponujesz zamiast muzyki ,fotek (zakładam ,że nie kazdy ma czas i może ochotę ustalać autora ) pisać do YT o zgody etc.
Przecież o miłosci juz napisalismy wszystko i wiemy jacy jestesmy też :lol: :lol:
Awatar użytkownika
administrator
Administrator
Posty: 1528
Na forum od: 28 lis 2008 22:27
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 1

Re: Prawa autorskie

Post autor: administrator »

Bardzo prosty i jasny tekst podałaś Kruszynko. Jak widzisz nie bez powodu uczulam forumowiczów na takie rzeczy.
Oczywiście możecie dalej postępować tak samo, ale należy pamiętać, że każdy człowiek sam odpowiada za swoje czyny, a publikując swój post, składacie przecież pewnego rodzaju oświadczenie, wynikające z punktów 1, 6a, 6b regulaminu forum, że nie naruszacie praw autorskich właścicieli dzieł lub postępujecie w zakresie dopuszczalnego prawem użycia.
Tak jest na wszystkich forach nawet tych największych jak np. Onet, że to forumowicz jako osoba publikująca coś w sieci, dba o to by nie naruszyć czyichś praw. Samo forum jest jedynie miejscem publikacji swoich wypowiedzi. Forum to taka tablica informacyjna z tym, że nie tradycyjna lecz elektroniczna.

Co do pisania do YT, nie są sądzę. YT raczej nie przejmuje praw do utworów od osób je publikujących. Działa na tej samej zasadzie co każde forum - publikując oświadczasz, że masz do tego prawo, czyli dzieło jest twoje lub autor na to wyraził zgodę. Tak naprawdę należałoby się zwrócić do autora tego konkretnego dzieła. Chociaż są też pewnie strony, które działają na zasadzie przekazania dzieła do tzw. domeny publicznej, czyli gdy autor je publikuje tam, to automatycznie zgadza się na dalsze powielanie zgodnie z licencją obowiązującą dla tego miejsca. Tu możemy wrócić do zasad licencji Creative Common jako dobrego przykładu przekazywania swoich dzieł dla wszystkich innych jednak z zachowaniem zapisu o tym kto był autorem dzieła.

Dodam jeszcze, że Wasze posty są chronione w ten sam sposób - jeśli ktoś opublikuje tu własny wiersz lub ciekawą recenzję pobytu w sanatorium, mającą znamiona dzieła, nikt nie może jej kopiować bez Waszej zgody. Jak widać prawo autorskie działa też na Waszą korzyść.

Dziękuję za udział w tej jakże ważnej dyskusji.

Pozdrawiam :)
admin
Awatar użytkownika
administrator
Administrator
Posty: 1528
Na forum od: 28 lis 2008 22:27
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 1

Re: Prawa autorskie

Post autor: administrator »

Szanowni Forumowicze
Po wczorajszym zgłoszeniu naruszenia praw autorskich przez autora jednego z wierszy opublikowanych na forum, kolejny raz uczulam Was na poszanowanie i przestrzeganie praw autorskich. Nie można wklejać czyjejś twórczości bez zgody autora i podpisywać "z netu", "z sieci", itp. Nie ma takiego autora jak "net" czy "sieć", każdy tekst czy obrazek ktoś stworzył i jeśli jawnie nie napisał, że zezwala na kopiowanie swojej pracy, nie możemy tego robić. W przypadku gdy korzystamy z prawa cytatu, warto minimum ująć cytowany fragment w cudzysłów i dopisać kto jest prawdziwym autorem.
Z racji powyższego usunąłem z forum posty podpisane "net", "z netu", "z sieci", proszę się więc nie dziwić jeśli komuś zmniejszył się stan licznika. Pamiętajcie jednak, że nie o licznik tu chodzi i nie o ilość lecz o jakość. Prawda? ;)
Pozdrawiam i liczę na zrozumienie.
Awatar użytkownika
Dzia_dek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3415
Na forum od: 26 cze 2013 07:55

Re: Prawa autorskie - wizerunek.

Post autor: Dzia_dek »

Jeden z forumowiczów piszących na forum zamieszcza prywatne zdjęcia osób z dziwnym komentarzem do nich :
I znów jakaś sympatyczna rodzinka wpadła mi w obiektyw.
Na pewno nie jest zaliczana do grona dostojników którzy mają zagwarantowaną prywatność. Ochroniarzy nie było widać.
Autor tego zdania bardzo się myli pisząc, że nie zaliczają się do osób mających zagwarantowana prywatność.
Ich prywatność jest chroniona i to podwójnie. Przez prawo autorskie i prawo cywilne. Poniżej chciałem
zacytować fragmenty materiału,który dotyczy właśnie tego zagadnienia.

"Prawo do wizerunku określone jest w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a regulacje stosuje się nie tylko
w stosunku do „materialnych” egzemplarzy zdjęć ale również do tych publikowanych w Internecie. Sam wizerunek danej
osoby może być przedstawiony na wiele sposobów – ja chciałam się skupić na zdjęciach.

Wizerunek

W ustawie o prawie autorskim nie znajdziemy definicji wizerunku. Dookreślenia tego pojęcia należy szukać w orzecznictwie.
Sąd Apelacyjny we Wrocławiu w wyroku z dnia 30.01.2014r., sygn. akt I ACa 1452/13 wskazał: „Pojęcie wizerunku obejmuje
dostrzegalne, fizyczne cechy człowieka, tworzące jego wygląd i pozwalające na identyfikację osoby wśród ludzi (…)”.
Pamiętaj! Publikacja czyjegoś wizerunku w Internecie czy też wykorzystanie go w celach reklamowych, marketingowych itp.
wymaga stosownej zgody sfotografowanej osoby. Taka zgoda może być wyrażona ustnie, na piśmie, w formie aktu notarialnego –
jednak niezależnie od formy wyrażenia zawsze musi być wyraźna, nie może być dorozumiana. Co do zasady udzielona zgoda może
być odwołana, jednak skutki takiego działania powinny zostać uregulowane w umowie.

Czy zawsze musisz uzyskać zgodę na publikację wizerunku?

W ustawie o prawie autorskim zastrzeżone są trzy sytuacje, w których możesz publikować wizerunek danej osoby nie mając jej zgody:

1. Kiedy dana osoba otrzymała zapłatę za pozowanie. Wynagrodzenie jest bowiem w tym przypadku równoważne
z udzieleniem zgody na publikację;
2. Kiedy dana osoba jest „powszechnie znana, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji
publicznych„. Nie jest dopuszczalne publikowanie prywatnych zdjęć osób publicznych;
3. Kiedy dana osoba stanowi część większej całości – np. koncertu, zgromadzenia. Publikacja jest możliwa, jeśli dana
osoba nie jest „głównym akcentem” fotografii, tzn. jeśli po usunięciu wizerunku zdjęcie nie straci swojego charakteru, sensu:)

Ochrona wizerunku

Twój wizerunek chroniony jest nie tylko przez prawo autorskie ale również przez prawo cywilne, jako Twoje dobro osobiste.
Niezależnie od rodzaju ochrony jest ona skuteczna również w sieci! Zatem jeśli ktoś wykorzystał Twój wizerunek, a Ty nie
wyraziłeś na to zgody, prawo gwarantuje Ci możliwość żądania usunięcia takiego zdjęcia.

Jakie roszczenia przysługują, kiedy dojdzie już do naruszenia wizerunku?

W ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych przewidziano prawo do:

1. Żądania zaniechania bezprawnego rozpowszechniania wizerunku;
2. Domagania się usunięcia skutków naruszenia – co w cyberprzestrzeni jest trudniejsze, niż poza nią;
3. Zadośćuczynienia za doznaną krzywdę – jeśli naruszenie prawa do wizerunku było zawinione;

W pewnym zakresie do ochrony wizerunku stosuje się również prawo karne. Artykuł 190a§ 2 kodeksu karnego określa
sankcje za przestępstwo tzw. kradzieży tożsamości dotyczącego m.in. wykorzystania cudzego wizerunku. Środowisko
Internetu oraz względna anonimowość sprzyja popełnianiu tego typu przestępstw, a możliwości jego popełnienia jest wiele.


Za każdym razem jeśli chcesz udostępnić zdjęcie w Internecie – zastanów się przez chwilę, czasem konsekwencje mogą być dotkliwe…
Z drugiej strony, jeśli to Twoje zdjęcie zostało udostępnione bez Twojej zgody – masz realną możliwość prawnej reakcji!
"
[Autorką powyższego materiału (z 2014 r) jest P. Natalia Włoch- prawnik i aplikant radcowski.]

Tekst trochę długi, ale doskonale obrazuje nam fakt, że nie możemy bezkarnie wrzucać do sieci zdjęć
zawierających czyjś wizerunek. Myślę, że warto o tym pamiętać, co na pewno pozwoli nam na uniknięcie
przykrych, a czasem wręcz dotkliwych niespodzianek.
ODPOWIEDZ