Praca czy zasłużona emerytura?

Tu można inicjować tematy niemieszczące się w zakresie innych kategorii.
Awatar użytkownika
maria123
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 1596
Na forum od: 04 lis 2013 21:03
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 4

Re: Praca czy zasłużona emerytura?

Post autor: maria123 »

wiesniaczkaela pisze: 06 gru 2017 20:50
maria123 pisze: 26 lis 2017 12:23 Czy na pewno tak jest? Ja się dowiadywałam to podobno mają dopłatę z Pefronu po przekroczeniu wieku emerytalnego, jeżeli oczywiście nie przejdzie się na emeryturę, czyli nie ma się ustalonego prawa do emerytury. Ja jestem w podobnej sytuacji jak i ty :D Ze znacznym stopniem mają dopłatę na pracownika nawet na emeryturze.
Dowiadywałam się i tak mi odpowiedziano , na dodatek moja znajoma kończy lat 60 w styczniu , umowę ma podpisaną do końca 2017 r i nie przedłużą bo nie będzie dofinansowania . Znaczny oczywiście ma dofinansowanie.
Czy koleżanka ma orzeczenie o niepełnosprawności z Pefronu czy rentę z ZUS-u :?:
Awatar użytkownika
Fionka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 9386
Na forum od: 09 mar 2015 18:09
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 2

Re: Praca czy zasłużona emerytura?

Post autor: Fionka »

Orzeczenie o Stopniu Niepełnosprawności wydane na stałe przez Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności . ZUS to inna bajka . Według przepisów ocena stanu zdrowia (czytaj renta ) nie jest wyznacznikiem niepełnosprawności . PFRON jest instytucją tworzącą programy pomocowe . Nie wydaje orzeczeń . Wracając do tematu . Byłam w Łodzi w siedzibie PFRON i dostałam informację , że dofinansowanie do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego wg. panujących na dzień przepisów . Prawo do emerytury jest przywilejem . Nie muszę ale nikt nie będzie dopłacał do mojego zatrudnienia.Moja znajoma z _W- wy pracuje z ZPCh i obecnie mają kontrole - sprawdzają , czy zakład nie pobiera na emerytów - niepełnosprawnych dofinansowania .Czyli wszystko wskazuje na to że tak jest. Natomiast dzwoniąc do stolicy (22 50 55 500)uzyskałam pokrętną informację . Pani urzędniczka posługiwała się stricte urzędowym językiem . Wywnioskowałam że sami jeszcze nie wiedzą co i jak . Powoływała się na paragrafy , rozporządzenia , gdzie jedno zaprzeczało drugiemu. Jutro piszę do nich oficjalne pismo z prośbą o czytelną odpowiedz i wysyłam listem poleconym , takie same pismo wysyłam do Biura Rzecznika Spraw Osób Niepełnosprawnych . Po otrzymaniu odpowiedzi (chyba mają 30 dni) Napiszę co mi odpowiedziano .
Awatar użytkownika
maria123
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 1596
Na forum od: 04 lis 2013 21:03
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 4

Re: Praca czy zasłużona emerytura?

Post autor: maria123 »

No ciekawa jestem co Ci odpiszą. Poinformuj mnie. Ja też dowiadywałam się i nie otrzymałam konkretnej odpowiedzi, ale na razie pracuję ;) Wydaje mi się ,że dopóki nie złożę wniosku na emeryturę i nie będę miała ustalonego prawa do emerytury to zakład pracy będzie miał dofinasowanie na mnie, mimo przekroczenia wieku emerytalnego. A już przekroczyłam :o
Awatar użytkownika
sztani
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7035
Na forum od: 28 gru 2012 09:59
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 10

Re: Praca czy zasłużona emerytura?

Post autor: sztani »

Dzwoniłem do Pań z PFRON Mój oddział w Gdańsku) . po uzyskaniu wieku emerytalnego osoby posiadające stopień lekki i umiarkowany tracą prawo do dopłat . PFRON zaprzestaje płacić pracodawcy . w dalszym ciągu dopłacają tylko osobom ze stopniem znacznym czy skończyłem 65 czy panie 60 lat nie ma to znaczenia , dopłaty są. Myślę ,że o to chodziło . Nie ma znaczenia czy jest czy nie przywilejem przejście na emeryturę .
Awatar użytkownika
Fionka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 9386
Na forum od: 09 mar 2015 18:09
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 2

Re: Praca czy zasłużona emerytura?

Post autor: Fionka »

Mario właśnie pisałam o kontrolach z PFRON . Właśnie zakład mojej koleżanki jest w trakcie kontroli i udowadniają im że pobierają nie należne dofinansowanie na osoby , które osiągnęły wiek emerytalny i tak jak pisze Sztani nie jest istotne czy skorzystały z prawa przejścia na emeryturę , czy też nie . W moim zakładzie na 100% nie dostanę umowy o pracę , jeżeli stracą dofinansowania. Mam jeszcze sporo czasu więc może coś się zmieni . Mam nadzieję , bo przecież miłościwie nam panujący starają się abyśmy nie pobierali świadczeń emerytalnych .
Awatar użytkownika
maria123
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 1596
Na forum od: 04 lis 2013 21:03
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 4

Re: Praca czy zasłużona emerytura?

Post autor: maria123 »

Dziękuję za informację, teraz wypada tylko czekać do końca umowy, czyli do nowego roku ;)
Awatar użytkownika
Fionka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 9386
Na forum od: 09 mar 2015 18:09
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 2

Re: Praca czy zasłużona emerytura?

Post autor: Fionka »

Na wszelki wypadek się nie wychylaj . To pracodawca powinien znać przepisy.
Awatar użytkownika
maria123
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 1596
Na forum od: 04 lis 2013 21:03
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 4

Re: Praca czy zasłużona emerytura?

Post autor: maria123 »

Tak też zrobię, będę czekać do końca
Ania52
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 498
Na forum od: 13 lis 2016 17:48
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 4

Re: Praca czy zasłużona emerytura?

Post autor: Ania52 »

Rozumiem teraz o co chodzi.Mario 123,masz rację, czekaj,niech Cie zwolnią sami.
Awatar użytkownika
kremewa
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 137
Na forum od: 12 lip 2013 20:32
Oddział NFZ: Podlaski
Staż sanatoryjny: 8

Re: Praca czy zasłużona emerytura?

Post autor: kremewa »

Na www.Niepełnosprawni.pl znalazłam artykuł pt. "Kogo nie cieszy emerytura?"
I niestety wygląda, ze z chwila osiągnięcia przez pracownika 60 lat posiadającego
lekki lub umiarkowany stopień niepełnosprawności, pracodawca traci dofinansowanie z PFRON-u.
W mojej firmie pracodawca musiał zwrócić dofinansowanie, a pracownik musiał
przejść na emeryturę, bo został zwolniony z pracy.Dotyczyło to osoby z umiarkowanym stopniem.
ODPOWIEDZ