Praca czy zasłużona emerytura?

Tu można inicjować tematy niemieszczące się w zakresie innych kategorii.
Awatar użytkownika
Fionka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 9386
Na forum od: 09 mar 2015 18:09
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 2

Re: Praca czy zasłużona emerytura?

Post autor: Fionka »

Mario , bardzo się cieszę , że dostałaś umowę o pracę . Nikt nie negował ze możesz dostać . My tu piszemy o dofinansowaniu przez Pefron . Po nabyciu prawa do emerytury czyli po skończeniu 60 i 65 lat Fundusz zaprzestaje dofinansowania a co za tym idzie zakład pracy chronionej nie wciąga pracownika w system ZFRON i tworzenie IPR też automatycznie odpada. Mój zakład jest ZPCHR i mam IPR oraz 36 dni urlopu . Moi znajomi w pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego nie pracują już na etatach , są przesuwani przez firmy córki na umowy zlecenia , bez prawa do urlopu i zasiłków chorobowych . ZPCHR nie zatrudniają na umowy zlecenia . W Twoim przypadku tak jak u mojej znajomej w innej firmie nadal zatrudniają ludzi mimo że nie dostają na nich dofinansowania . Sprawdz czy jeżeli miałaś jakieś benefity , czy one nadal będą Ci przysługiwały. Moja firma rezygnuje z pracownika po osiągnięciu wieku emerytalnego i proponuje prace w firmie matce, która nie jest ZPCHR najczęściej na zlecenie a zdarza się że dają etat ale tylko wybranym . Natomiast całkowicie znikają wszelkie zwroty za leki , badania , turnusy , czy dojazdy do pracy.
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7819
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Praca czy zasłużona emerytura?

Post autor: darek »

sztani pisze: 29 gru 2017 18:07 Ustawa jasno precyzuje. a tak się składa ,że kolega skończył w grudniu 65 lat i miał stopień umiarkowany . PFRON już nie dopłaci w jego wypadku 1124 złote . Zakład nie wysłał go na badania okresowe (w styczniu mu się kończyły) . Ponieważ moja firma jest zakładem pracy chronionej nie może pracować na umowę- zlecenie. PFRON dopłaca tylko do znacznego bez względu na wiek emerytalny. wcześniej dzwoniłem do mnie do oddziału i to samo mi powiedzieli. ja dostaję za dojazdy i 50% za leki. Turnus dopłata 1870 złotych potrzebna tylko faktura z pobytu na turnusie lub wczasach leczniczych .
Mario jeśli to nie ZPCh to umowę dostalaś lub nawet jeśli jest ZPCh to też ale PFRON nie dopłaci już ani grosza do Ciebie no chyba ,że masz stopień znaczny .
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/586835
http://www.popon.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=25048&Itemid=9
tylko nieliczne artykuły
Drogi Stanisławie

Nie mam zamiaru się tutaj wymądrzać ,ale .. w pewnej Firmie pewien Pan dokładnie 19 grudnia 2018 osiągnął 65 lat -Pracuje jako z-ca Głównego Księgowego w firmie mającej statut ZPCHR.
Posiadał tzw stara 2 grupę wydana z ówczesnego Mopsu na stałe jeszcze z roku ( widziałem orzeczenie z roku 1997)
Prawnik twierdził opierając się na przepisach ,że jest tak jak piszecie te same przepisy.
ale inny Prawnik stwierdził ,że w świetle Prawa Pracownik -Tak Pracownik nie musi wnioskować o emeryturę i NADAL PRACUJE pomimo -Tak POMIMO ,że osiągnął wiek uprawniający Go do przejścia na emeryturę.
Oczywiście ta Firma posiada jak i chyba wszystkie ZPCHR- -firmy córki ,matki ,teściowe Broń Boże ...kochanki jako przechowalnie pracowników.
Także przepisy dotyczące tego aspektu chyba nie do końca sa spójne musza być luki Tak jak jest z dofinansowaniem do leków .
Chyba w każdym ZPCHR sa inne wymogi stawiane dotyczące Refundacji za leki
Awatar użytkownika
Fionka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 9386
Na forum od: 09 mar 2015 18:09
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 2

Re: Praca czy zasłużona emerytura?

Post autor: Fionka »

Darku , chyba muszę jeszcze jakieś dodatkowe fakultety pokończyć , bo ni w ząb nie kumam nic z tego co napisałeś . Rozumiem że ów pan skończy w 2018 r 65 lat i mimo to nie będzie pobierał emerytury ale nadal pracował i to jego prawo . Zakład moze nadal go zatrudniac , bo to on jest decydentem ale z tego co ja się dowiadywałam pracodawca nie uzyska na jego zatrudnienie dofinansowania i nie będzie dofinansowywał np. zakupu leków ze środków funduszu . Może zatrudniać , może dofinansowywać ale nie z tych srodków , bo fundusz mu ich nie da . Tak jest zatrudniona moja koleżanka . Przed emeryturą miała 36 dni urlopu , 7 godzin pracy , zwroty i inne drobiazgi . Po miesięcznej przerwie została zatrudniona na to samo stanowisko ale z 26 dni urlopu , 8 godzin pracy , bez zwrotów . Też eksponowane stanowisko .
Awatar użytkownika
sztani
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7043
Na forum od: 28 gru 2012 09:59
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 10

Re: Praca czy zasłużona emerytura?

Post autor: sztani »

Drogi Darku Opieram się na bezpośredniej rozmowie z panią z PFRON a i przytoczyłem przepisy jakie obowiązują ( w linkach które podałem) Dotyczy to kolegi który ze mną pracuje. Dalej to podtrzymuję . Z tego co piszesz to wygląda na to ""jedna pani drugiej pani"" . Pan może pracować ,grupy mu nie cofną ale z dopłat zero.Osoba dalej ma statut osoby niepełnosprawnej nawet po przejściu na emeryturę . Sednem sprawy jest to czy PFRON da dopłatę do tego pana . Myślę ,że ten 19 .12.2018 to zwykła literówka . Jeśli firmie zależy to mogą pana zostawić ale na innych warunkach . według prawa jest dalej niepełnosprawny. Jest sytuacja gdzie człowiek przechodząc na emeryturę nie musi się zwalniać ,jest to tak zwana ""emerytura urzędowa "" . Jest wtedy gdy z renty przechodzi się na emeryturę . Kolega do osiągnięcia wieku 67 lat będzie taką miał a po tym okresie będzie już normalna czyli powszechna. Niestety Darku osoba przez Ciebie wywołana nie otrzyma już żadnych profitów w postaci dopłat do leków , paliwa z funduszu. Myślę ,że kończę temat przynajmniej z mojej strony. jeszcze na koniec nie neguję ,ze pan może pracować dale ale dopłat nie będzie chyba ,że ma pierwszą grupę to dopłaty są i tyle w temacie . Reasumując PFRON chce pewnie ukrócić wypłaty z funduszu bo jest zdania ,że skoro ktoś ma prawo do emerytury więc niech na nią idzie Stąd takie przepisy ustanowiono. w wysokości doplat do paliwa ,leków masz racje mogą być różne bo w moim doplata do dojazdów jest do 250 zlotych a gdzie indziej jest 400
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7819
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Praca czy zasłużona emerytura?

Post autor: darek »

.....ok
Wprawdzie będę miał mały wpływ na to czy otrzymam czy nie informacje ,ale postaram sie poinformować jak sprawa się zakończyła .
Tzn czy owa firma otrzyma refundacje kosztów za Tego Pana
O ile się nie mylę deklaracja ma być wysłana 10 bądź 20 stycznia 2018 plus czas na Zwrot z PFRONU
Myśle ze w po 20 lutego wszystko będzie wiadome
Awatar użytkownika
maria123
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 1596
Na forum od: 04 lis 2013 21:03
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 4

Re: Praca czy zasłużona emerytura?

Post autor: maria123 »

Myślę ,że moja firma nie dała by mi umowy o pracę nie mając dofinansowania. Osoby nie mające gr niepełnosprawności pracują na umowę zlecenie, bo zakład pracy nie chce do nich dokładać. :o
Awatar użytkownika
sztani
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7043
Na forum od: 28 gru 2012 09:59
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 10

Re: Praca czy zasłużona emerytura?

Post autor: sztani »

Mario oby tak było jak piszesz . Osoba pracująca w ZPCh może dalej pracować bo ma grupę i spełnia warunki aby tam pracować z chwilą wieku emerytalnego nie traci się przecież grupy inwalidzkiej. Przytoczyłem sytuację kolegi i sam dzwoniłem przy nim do PFRON z zapytaniem j.w. Pani powiedziała wyraźnie 60 lat kobiety 65 lat mężczyźni z chwilą ukończenia tego wieku tracą prawo do dopłat z PFRON wyjątek stopień znaczny. Poinformuj jak dalej Twoja sprawa się potoczy. :) Pozdrawiam i wszystkiego dobrego w Nowym Roku :) Powodzenia
Awatar użytkownika
Fionka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 9386
Na forum od: 09 mar 2015 18:09
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 2

Re: Praca czy zasłużona emerytura?

Post autor: Fionka »

Mario,ja byłam osobiście w siedzibie
PFRON u mnie w Łodzi i to samo mi powiedziano co Sztaniemu.Jednocześnie nie musi to być jednoznaczne z brakiem podpisania umowy przez zakład pracy.Pracodawca może zatrudnić kogo mu się podoba,ale mimo posiadania przez pracownika orzeczenia ,w momencie nabycia praw do świadczenia emerytalnego,PFRON zaprzestaje dopłacać do jego zatrudnienia,bez względu czy skorzysta z prawa do emerytury, czy też nie.Dobrze że masz tzw. Etat.Nic się nie odzywaj,jeżeli czegoś nie dopatrzyli to ich problem.Ja mam jeszcze czas ale tak z ciekawość rozruszalam temat.Pozdrawism i zdrowia w NOWYM ROKU życzę
Awatar użytkownika
kremewa
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 137
Na forum od: 12 lip 2013 20:32
Oddział NFZ: Podlaski
Staż sanatoryjny: 8

Re: Praca czy zasłużona emerytura?

Post autor: kremewa »

Nie wiem, czy to was zainteresuje, ale przypadkowo znalazłam stary, bo stary ale b.ciekawy artykuł
w sprawie, o której tu piszemy.
Mozna wpisać hasło: Wcześniejsza emerytura a dofinansowanie z PFRON" i poniżej znaleźć
"Czy ukończenie wieku emerytalnego przez pracownika przesadza o ..."
lub tez wpisać www.popon.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=25048.
Co o tym sadzicie?
Awatar użytkownika
maria123
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 1596
Na forum od: 04 lis 2013 21:03
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 4

Re: Praca czy zasłużona emerytura?

Post autor: maria123 »

kremewa :!: Dziękuję Ci za ciekawy artykuł :D
ODPOWIEDZ