Praca czy zasłużona emerytura?

Tu można inicjować tematy niemieszczące się w zakresie innych kategorii.
Ania52
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 498
Na forum od: 13 lis 2016 17:48
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 4

Re: Praca czy zasłużona emerytura?

Post autor: Ania52 »

W tej chwili praca to nie problem.Dawniej było bezrobocie i ja np dostałam wymówienie.Nie odwoływałam się do sądu pracy .Odeszłam z honorem,młodsi potrzebowali tej pracy.Ja mogłam odejść na emeryturę, a koleżanka poszłaby na bezrobocie.Nie żałuję, bo miałam możliwość pomóc córce (instytucja Babcia), teraz mam czas na rozwijanie swoich pasji (nie będę się powtarzać pisałam o tym wcześniej). Jestem zadowolona i oby zdrowie dopisywało.
Awatar użytkownika
maria123
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 1596
Na forum od: 04 lis 2013 21:03
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 4

Re: Praca czy zasłużona emerytura?

Post autor: maria123 »

C :D oraz bardziej przekonuję się, że warto skorzystać z prawa do emerytury
Awatar użytkownika
Sloneczko
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 24937
Na forum od: 23 kwie 2013 17:54
Oddział NFZ: Świętokrzyski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Praca czy zasłużona emerytura?

Post autor: Sloneczko »

Po wyliczeniach przez ZUS mojej emeryturki coraz bardziej
chcę pracować, pracować i pracować ;)
Awatar użytkownika
Fionka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 9386
Na forum od: 09 mar 2015 18:09
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 2

Re: Praca czy zasłużona emerytura?

Post autor: Fionka »

Na sanatoryjnych kanapach , właśnie trwa burzliwa dyskusja na temat emeryturki. Dziewczyna jest na rencie czasowej do marca 2018r , prawa do emerytury nabiera w styczniu 2018 r , twierdzi że nie dostanie dalej renty , bo ją wyśle ZUS na emeryturę . Natomiast facet ma rentę a od roku nabrał praw emerytalnych i twierdzi że nadal pobiera rentę a nie emeryturę , bo mu się finansowo lepiej opłaca . Czy ktoś coś w temacie ,bo za chwile się pobiją :lol: :lol: :lol:
Awatar użytkownika
Fionka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 9386
Na forum od: 09 mar 2015 18:09
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 2

Re: Praca czy zasłużona emerytura?

Post autor: Fionka »

Sloneczko pisze: 13 lis 2017 18:53 Po wyliczeniach przez ZUS mojej emeryturki coraz bardziej
chcę pracować, pracować i pracować ;)
Słoneczko mojej emeryturki nawet na waciki nie wystarczy , wyliczenie z prowadzenia działalności i tylko 10 lat na etacie . Jednak jak tylko dadzą to biorę.
forumowicz

Re: Praca czy zasłużona emerytura?

Post autor: forumowicz »

W określonych przypadkach Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyzna rencistom zamiast ich świadczenia rentowego emeryturę. Emerytura taka przyznawana jest z urzędu. Co oznacza, że rencista nie musi w tym celu składać żadnego wniosku

Emeryturę przyznaje się z urzędu zamiast pobieranej renty z tytułu niezdolności do pracy osobie, która:

osiągnęła wiek 60 lat dla kobiet,
65 lat dla mężczyzn.

Kolejnym warunkiem uzyskania emerytury jest obowiązek podlegania przez rencistę ubezpieczeniu społecznemu albo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Musi być udokumentowany jakikolwiek okres ubezpieczenia. Warto wspomnieć, że nie ma liczby lat, jakie muszą być udokumentowane.

Wynika z tego, że emerytury z urzędu to emerytury przyznawane w momencie, gdy osoba pobierająca rentę z tytułu niezdolności do pracy posiada jakikolwiek okres ubezpieczenia i uzyska wymagany wiek, wtedy z urzędu zostaje jej renta zamienione na emeryturę. Następuje to od dnia, w którym dana osoba kończy 60 lat - w przypadku kobiety i 65 lat - w przypadku mężczyzn.

Emeryturę taką przyznaje się od dnia osiągnięcia przez rencistę wieku uprawniającego do emerytury. W przypadku gdy wypłata renty z tytułu niezdolności do pracy była wstrzymana - od dnia, od którego podjęto jej wypłatę

Ważne!

Od dnia przyznania emerytury z urzędu nie przysługuje prawo do renty. Ponadto uprawniony do emerytury z urzędu nie ma prawa wyboru świadczenia.
Kto nie otrzyma emerytur z urzędu

Emeryturę z urzędu zamiast dotychczas pobieranej renty mogą otrzymać tylko osoby pobierające rentę z tytułu niezdolności do pracy. Co oznacza, że nie wszyscy renciści mogą liczyć na przyznanie im przez ZUS emerytur z urzędu. Emerytury z ZUS nie otrzymają między innymi osoby, które:

pobierają rentę wypadkową,
pobierające rentę socjalną
pobierają rentę, do której nie było wymagane udokumentowanie jakiegokolwiek okresu ubezpieczenia (tzw. renty uczniowskie),
mają ustalone świadczenia przyznane przez Prezesa Rady Ministrów.

Wysokość emerytury

Emerytura przyznana z urzędu nie może być niższa od kwoty pobieranej dotychczas renty z tytułu niezdolności do pracy. Wysokość emerytury podwyższana jest do kwoty najniższej emerytury. Ma to miejsce jedynie, gdy emerytura z urzędu byłaby niższa od kwoty najniższej emerytury. Ponadto uprawniony do niej posiada okres składkowy i nieskładkowy wynoszący dla kobiet co najmniej 20 lat, a dla mężczyzn co najmniej 25 lat tych okresów.
Elu uważaj żeby Ciebie nie skrzywdzili ;) :lol: :lol:
forumowicz

Re: Praca czy zasłużona emerytura?

Post autor: forumowicz »

wiesniaczkaela pisze: 13 lis 2017 20:17 Na sanatoryjnych kanapach , właśnie trwa burzliwa dyskusja na temat emeryturki. Dziewczyna jest na rencie czasowej do marca 2018r , prawa do emerytury nabiera w styczniu 2018 r , twierdzi że nie dostanie dalej renty , bo ją wyśle ZUS na emeryturę . Natomiast facet ma rentę a od roku nabrał praw emerytalnych i twierdzi że nadal pobiera rentę a nie emeryturę , bo mu się finansowo lepiej opłaca . Czy ktoś coś w temacie ,bo za chwile się pobiją :lol: :lol: :lol:
Mam nadzieję że powyższe będzie satysfakcjonujące

pozdrawiam :kwiat:
Awatar użytkownika
Fionka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 9386
Na forum od: 09 mar 2015 18:09
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 2

Re: Praca czy zasłużona emerytura?

Post autor: Fionka »

Basiu , serdeczne dzięki . Puki co, to się postanowiłam znieczulić ;) Teraz serio . Będąc na rencie , kiedy osiągamy wiek emerytalny AUTOMATEM przyznają emeryturę , i nie możemy sobie wybierać tylko pozostaje opcja emerytury :?: Mowa o ludkach np. z 35 letnim stażem pracy :?:
forumowicz

Re: Praca czy zasłużona emerytura?

Post autor: forumowicz »

Tak,

znieczulaj się i nie myśl dzisiaj o takich przyziemnych sprawach :)
Awatar użytkownika
Fionka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 9386
Na forum od: 09 mar 2015 18:09
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 2

Re: Praca czy zasłużona emerytura?

Post autor: Fionka »

Dzięki . Moje znieczulenie nie działa , to chyba po tych 30 godzinach pracy . :lol: :lol: Natomiast dyskutanci zaczęli nowy spór -polityka . Wieśniaczka , jak słyszy polityka , do gdzie pieprz rośnie czym prędzej zmyka :lol: Ściskam i lulu uciekam :)
ODPOWIEDZ