Praca czy zasłużona emerytura?

Tu można inicjować tematy niemieszczące się w zakresie innych kategorii.
Awatar użytkownika
Fionka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 9386
Na forum od: 09 mar 2015 18:09
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 2

Re: Praca czy zasłużona emerytura?

Post autor: Fionka »

Właśnie o tym piszemy. Tylko jak to ma się do programu zachęty aby Polacy dłużej pracowali :shock:
Awatar użytkownika
kremewa
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 137
Na forum od: 12 lip 2013 20:32
Oddział NFZ: Podlaski
Staż sanatoryjny: 8

Re: Praca czy zasłużona emerytura?

Post autor: kremewa »

Ano Elu, ma się nijak. Tez jestem zaskoczona, bo temat mnie dotyczy. Chciałam dłużej popracował do pełnej emerytury, ale
nic z tego. Coz można powiedzieć... lepiej nie słyszeć. Pewnie mało skorzystamy z tych grup, bo nawet dofinansowania do wyjazdów na turnusy rehabilitacyjne są coraz rzadsze. Se la wie.
Awatar użytkownika
jacky6
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7128
Na forum od: 05 mar 2014 14:39
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 5

Praca czy zasłużona emerytura?

Post autor: jacky6 »

wiesniaczkaela pisze: 09 gru 2017 21:46 Tylko jak to ma się do programu zachęty aby Polacy dłużej pracowali :shock:

Długo się zastanawiałem, czy zabierać ponownie głos w tej sprawie.
Z prostego względu - unikania wypowiedzi stricte politycznych na forum o charakterze społecznym ( sanatoryjnym ).
Ale jeśli już to też zadam pytanie - kto i dlaczego był twórcą owego "programu zachęty" ?
Czy stanie się światło ?

:mrgreen: To przyjemnie czasami żyć marzeniami twardo stąpając po ziemi... :ugeek:
Awatar użytkownika
maria123
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 1596
Na forum od: 04 lis 2013 21:03
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 4

Re: Praca czy zasłużona emerytura?

Post autor: maria123 »

kremewa pisze: 09 gru 2017 21:23 Na www.Niepełnosprawni.pl znalazłam artykuł pt. "Kogo nie cieszy emerytura?"
I niestety wygląda, ze z chwila osiągnięcia przez pracownika 60 lat posiadającego
lekki lub umiarkowany stopień niepełnosprawności, pracodawca traci dofinansowanie z PFRON-u.
W mojej firmie pracodawca musiał zwrócić dofinansowanie, a pracownik musiał
przejść na emeryturę, bo został zwolniony z pracy.Dotyczyło to osoby z umiarkowanym stopniem.
Dziękuję za ciekawy artykuł, ale nadal nie mogę zrozumieć tego wszystkiego. Jest to bardzo nie jasno napisane cyt,';Nie przysługuje dofinansowanie wtedy, gdy pracownik ma orzeczony umiarkowany lub lekki stopień niepełnosprawności i ustalone prawo do emerytury" :?: :?: :?: Jak to rozumień :?: Może ktoś mądry mi wyjaśni :ugeek: Wg mnie można nie mieć ustalonego prawa do emerytury, a przekroczyć wiek emerytalny np., mieć 61lat i 5 miesięcy
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20157
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Praca czy zasłużona emerytura?

Post autor: Felice »

Maria ja zrozumiałam to tak.
Jeżeli jesteś na rencie to automatycznie w momencie osiągnięcia wieku przechodzisz na emeryturę. Jest ona przyznawana z urzędu .
Możesz dłużej pracować i przejść na emeryturę w dowolnym czasie jeżeli masz orzeczenie ale nie masz prawa do renty.
Tak zrozumiałam przekaz z artykułu.
Awatar użytkownika
maria123
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 1596
Na forum od: 04 lis 2013 21:03
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 4

Re: Praca czy zasłużona emerytura?

Post autor: maria123 »

Dziękuję :!: :kwiat: :kwiat: :kwiat: Ja też tak rozumie.
Awatar użytkownika
kremewa
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 137
Na forum od: 12 lip 2013 20:32
Oddział NFZ: Podlaski
Staż sanatoryjny: 8

Re: Praca czy zasłużona emerytura?

Post autor: kremewa »

Felice ma racje, ja tez tak to zrozumiałam.
Dodam, ze pracownik, o którym pisałam wcześniej,był rencista.
Rozwiązano z nim umowę po kontroli zakładu pracy z PFRON-u.
W lepszej sytuacji są osoby nie będący na rencie,
bo maja prawo do decydowania o dacie przejścia na emeryturę.
Awatar użytkownika
Fionka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 9386
Na forum od: 09 mar 2015 18:09
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 2

Re: Praca czy zasłużona emerytura?

Post autor: Fionka »

W tym temacie chodzi o to że w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego, kobieta 60,mężczyźni 65,PFRON zaprzestaje dofinansowywac do zatrudnienia osób posiadajacych lekki i umiarkowany stopien niepelnosprawnosci.Dofinansowane będzie jedynie zatrudnienie osób ze znacznym stopniem,mimo że osiągnęły wiek emerytalny.Nie wiem czy będąc na rencie będą musialy przejść na emeryturę czy też nie ale dofinansowanie przy znacznym będzie obowiązywało.
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7814
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Praca czy zasłużona emerytura?

Post autor: darek »

Drodzy Państwo.

KONTROLE z PFRONU rozpoczęły się gdy pojawiły się kolejne nieprawości związane z ZPCHR oraz z podmiotami korzystającymi z dofinansowań do kosztów pracy osób niepełnosprawnych.

Znanym jest toczący się proces gdzie Prezesem była osoba publiczna ..zięć pewnego Pana .

Podczas ostatnich wyrywkowych kontroli prowadzonych wykryto NUMER Stulecia

Pewne Hospicjum stworzyło kreatywną księgowość i .. Zatrudniło sobie Pacjentów Hospicjów pobierając za niech dofinansowania z PFRON, wiadomo jakie są Koszty ,które należy zwrócić do Budżetu a Jakie sa Dofinansowania dla Stopnia Znacznego Specjalnego

ZYSK na takim pacjencie z Hospicjum to........ Nawet 1000,00 złotych
Smaczku sprawie dodawał Fakt ,że Rodzina ponosił koszt w Hospicjum a Ci Pacjentów zatrudniali przez Firmę ..Córkę

Czysty Biznes
Można no Można

Kolejna sprawa dotycząca dopłat i pracy Osób Niepełnosprawnych
Otóż każda Osoba Niepełnosprawna niezależnie z jakiej Instytucji ma Wydane zaświadczenie o Niepełnosprawności może poprzez Zakład pobierać zwrot kosztów pracy.
W chwili obecnej Jest 5 instytucji ,które wydają orzeczenia
-ZUS
-KRUS
-MSWiA
-MON
-MOPS
WSZYSTKIE wydają te same Stopnie-Znaczny ( tzw 1 grupa) - Umiarkowany ( tzw 2 grupa ) -Lekki(tzw 3 grupa)
oraz JEDYNIE MOPS wydaje informacje o schorzeniach SPECJALNYCH od Symbolu 0-1P po 0-9P

Co do Dofinansowaniu kosztów przez PFRON
PFRON daje dofinansowanie wg Aktualnych dokumentów do czasu .Ważności orzeczenia
Jednak są wyjątki bo możemy mieć orzezcenie na czas okreslony i nie określony i tutaj mogą pojawić się rozbieżności
Należy również Pamiętać ,że My sami załatwiamy się osiągając wiek Emerytalny przechodzimy na Emeryturę z ZUS , KRUS czy MSW i automatycznie zamykamy Sobie-Pracodawcy mozliwość dofinansowania kosztów pracy i tutaj sprawa się zamyka

I Kolejna niestety NAJWAŻNIESZA Sprawa ,ale budżet jest w potrzebie i już słychać głosy o obniżeniu ulgi na PFRON -tej swoistej kary o kolejne punkty %
Choć wczoraj Premier Morawiecki ..zapowiedział zwiększenie ulg dla Niepełnosprawnych
Awatar użytkownika
Fionka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 9386
Na forum od: 09 mar 2015 18:09
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 2

Re: Praca czy zasłużona emerytura?

Post autor: Fionka »

Darku,mnie odpowiedziano krótko.O etacie nie ma mowy bez dofinansowania.Dofinansowanie zniknie jak osiągnie pani 60 ,lat.Bez względu czy skorzystam z prawa emerytalnego ,czy też nie.Zaznaczam że od 3 lat nie jestem na rencie a umiarkowany mam na stałe.Dodam że grupa specjalna to jeszcze O 4.Chętnie mnie będą widzieli w pracy ale na umowę zlecenie.Puki czas muszę szukac etatu, gdzie podstawą nie będzie grupa .Bo emeryturka z prowadzenia działalności na waciki nie wystarczy
ODPOWIEDZ