Dobrowolność szczepień ochronnych

Tu można inicjować tematy niemieszczące się w zakresie innych kategorii.

Czy szczepienia powinny być dobrowolne?

Tak
9
24%
Nie
29
76%
 
Liczba głosów: 38

moderator
Moderator
Posty: 431
Na forum od: 19 cze 2013 09:12

Dobrowolność szczepień ochronnych

Post autor: moderator »

Niedawno Sejm rozpatrywał obywatelski projekt ustawy o dobrowolności szczepień. Czy odejście od obowiązku szczepień to krok we właściwym kierunku? Kto powinien ponieść koszty ewentualnej epidemii? Kto powinien ponieść koszty leczenia, odszkodowań w przypadku powikłań poszczepiennych? Czy powinien być zakaz przyjmowania nieszczepionych dzieci do publicznych żłobków i przedszkoli?
Ostatnio zmieniony 11 paź 2018 17:50 przez moderator, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: zmieniono tytuł
forumowicz

Re: Szczepić czy nie?

Post autor: forumowicz »

Szczepionki temat dyskusyjny ..Słyszymy ,że w skutkach są nieobliczalne tak samo jak leki przepisywane bez uzasadnienia .Ponieważ koncerny farmaceutyczne płacą lekarzom za ich zapisywanie gro lekarzy nie ma skrupułów pisze czy potrzeba czy nie wiedząc ze to niszczy pacjentowi zdrowie.
:shock:
kuracjusz54
Awatar użytkownika
Dzia_dek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3431
Na forum od: 26 cze 2013 07:55

Re: Szczepić czy nie?

Post autor: Dzia_dek »

Tak jak powyżej napisał kuracjusz54 - temat bardzo mocno dyskusyjny, tym bardziej, że jesteśmy takim społeczeństwem,
które "zna" się na leczeniu wszelkich dolegliwości, a na dodatek tam gdzie dyskutuje dwie osoby, to są trzy zdania lub opinie.
Uważam, że szczepienia powinny być obowiązkowe, jeśli nie wszystkie, to przynajmniej pakiet szczepień podstawowych
(ustalony przez lekarzy), a w przypadku pozostałych szczepień dać rodzicom bądź opiekunom możliwość wyboru. Jeśli byłby
obowiązek szczepień, to równocześnie powinien obowiązywać zakaz przyjmowania nieszczepionych dzieci do przedszkoli
i żłobków, ale wszystkich bez wyjątku, czyli bez podziału na placówki publiczne i prywatne.
W przypadku powstania ewentualnej epidemii to kosztów personalnie nie poniesie nikt, a to oznacza, że poniesiemy je
wszyscy solidarnie jako społeczeństwo. Leczymy za "państwowe" pieniądze różne grupy osób (nie chcę tutaj wymieniać),
gdzie dyskusyjna może być "zasadność" ich leczenia, więc i przypadki powikłań poszczepiennych można leczyć z tej puli.
Odszkodowania to też dyskusyjna sprawa. Jaka forma?, za co? i od kogo? Należy przy tym pamiętać, że to rodzic lub
opiekun podejmuje ostateczną decyzje co do danego szczepienia i to na nim również ciąży odpowiedzialność za wyrażenie
zgody na to szczepienie.
p.s. w momencie wysłania tego postu, aż 68 osób przejrzało ten temat, a głosów oddanych zaledwie osiem.
Pytanie dlaczego? Tak trudno się zdecydować (tylko dwie opcje), wyrazić własne zdanie, nawet bez uzasadnienia.
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20147
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Szczepić czy nie?

Post autor: Felice »

Zagłosowałam nie tak jak zamierzałam,czy da się to poprawić?
Ja uważam,że szczepienia dzieci powinny być obowiązkowe. Decyzja o nieszczepieniu powinna pociągać za sobą konsekwencje w postaci właśnie ograniczenia dostępu do żłobków i przedszkoli.
Szczepienia to jeden temat,a wszechobecna wszawica w szkołach i przedszkolach bez moźliwości podejmowania działań bez zgody rodzica. Nasze pokolenie przeżyło sprawdzanie głów i żyjemy,a temat był rozwiązany. Teraz higienistka szkolna nawet jeżeli już jest w szkole nie może tego zrobić. Mamy XXI wiek i cofamy do średniowiecza.
Awatar użytkownika
jacky6
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7126
Na forum od: 05 mar 2014 14:39
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 5

Szczepić czy nie?

Post autor: jacky6 »


Szkoda, że brakuje 3-ciej opcji.
Do wyboru przez rodziców ale z równoczesnym podpisaniem zobowiązania, że wszelkie konsekwencje idą na ich ryzyko i rachunek.

:geek: :ugeek:

Awatar użytkownika
BozenaMat
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 6172
Na forum od: 24 lip 2018 18:32
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 2

Re: Szczepić czy nie?

Post autor: BozenaMat »

Krótko......... bo już czas spać.
Od zawsze popularne było hasło........... "taniej zapobiegać, tańsza profilaktyka niż leczenie". Więc jak dla mnie sprawa prosta......... szczepienia obowiązkowe z konsekwencją uchylania się od tego. Zapomnieliśmy o epidemii odry, polio itd............ ale jak tak dalej będzie, przypomnimy sobie o tym.
W miejscowości obok mojego domu rodzinnego było Sanatorium dla dzieci po Heine Medina (Polio). Jako dzieciak byłam tam kilkakrotnie (kuzynka miała polio) i do dziś mam obraz dzieci tam przebywających. Dlatego zdecydowanie jestem za obowiązkowym szczepieniem.
Zgadzam się...... bywają powikłania po szczepieniach, ale zdecydowanie jest to znikomy procent w stosunku do tego.... co z wolna nadchodzi..... epidemia.
Awatar użytkownika
ewasz
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 24599
Na forum od: 10 mar 2014 20:44
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Szczepić czy nie?

Post autor: ewasz »

Szczepienia podstawowe powinne być obowiązkowe. Ponad podstawowe natomiast mogą być dowolne.
Tak uważam.
Uzasadnienie:
Moja córka nie została zaszczepiona p/odrze bo przez dłuższy czas imały się jej różne infekcje. W rezultacie doszło do tzw. ukrytej odry (nie rozpoznanej przez lekarza). Gdyby nie babcine metody leczenia to dziecko udusiłoby się. Doszło jeszcze obustronne zapalenie płuc.
Leczenie trwało 2 !!!, tak 2 miesiące !!!
Awatar użytkownika
Nutka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 31259
Na forum od: 20 lut 2015 19:53
Oddział NFZ: Świętokrzyski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Szczepić czy nie?

Post autor: Nutka »

Oczywiście,że powinno być obowiązkowe, a państwo powinno ten przymus egzekwować.
I mam na myśli "pakiet" podstawowy.....szczepieni byliśmy my,nasze dzieci,wnuki i tak powinno zostać.
Z tymi "nadprogramowymi" szczepieniami,już byłabym ostrożniejsza.Szczepionki jeszcze nieprzebadane do końca,
a już koncerny farmaceutyczne kasę biją......a ludzie szczepią na wszystko ,bo i tacy się zdarzają.
Co ciekawe,jak podają sondaże ,najwięcej obiekcji co do szczepień,mają ludzie z wyższym wykształceniem.
I to jest dla mnie bulwersujące .....im więcej wiedzy ma,tym głupszy.
jettp
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1409
Na forum od: 13 cze 2017 20:36

Re: Szczepić czy nie?

Post autor: jettp »

moderator pisze: 10 paź 2018 11:10 Niedawno Sejm rozpatrywał obywatelski projekt ustawy o dobrowolności szczepień. Czy odejście od obowiązku szczepień to krok we właściwym kierunku? Kto powinien ponieść koszty ewentualnej epidemii? Kto powinien ponieść koszty leczenia, odszkodowań w przypadku powikłań poszczepiennych? Czy powinien być zakaz przyjmowania nieszczepionych dzieci do publicznych żłobków i przedszkoli?
Chyba temat nie dostosowany do pytania.
Temat : czy szczepić się czy nie ?
np. jestem za szczepieniem i w ankiecie automatycznie klikam na "tak" a tu niespodzianka czytam wyżej i okazuje się że zaznaczyłem opcję dobrowolności czyli możliwość nie szczepienia się. oj. panie Moderator zadaje Pan pytania całkiem jak w niektórych referendach ;)
Awatar użytkownika
Nutka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 31259
Na forum od: 20 lut 2015 19:53
Oddział NFZ: Świętokrzyski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Szczepić czy nie?

Post autor: Nutka »

No...ja też żle nacisnęłam.....i to już któraś osoba z kolei ;) ....wynik będzie zakłamany ;)
ODPOWIEDZ