Życie ! Blaski i Cienie !

Tu można inicjować tematy niemieszczące się w zakresie innych kategorii.
forumowicz

Re: Życie ! Blaski i Cienie !

Post autor: forumowicz »

Czy przeczytałeś gdzieś stwierdzenie moje że opis pobytu w sanatorium lub samo opisanie obiektu nazywam przechwałkami?
Zanim zabierzesz głos pomyśl .
:shock:
forumowicz

Re: Życie ! Blaski i Cienie !

Post autor: forumowicz »

pomyślałem .. inni jeżdżą częściej :?: ;) to fajnie , niech odpoczywają :)

kuracjusz54 pisze: ↑
11 sie 2018 14:07
przechwalki gdzie kto był gdzie bywał gdzie będzie .


miłego dnia :D
Awatar użytkownika
malgorzatas
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 58743
Na forum od: 16 lis 2013 14:16
Oddział NFZ: Wielkopolski
Staż sanatoryjny: 6

Re: Życie ! Blaski i Cienie !

Post autor: malgorzatas »

Podtrzymać na duchu...

Dwóch mężczyzn, obaj bardzo chorzy, byli w tym samym pokoju, w szpitalu. Jednemu wolno było siadać na łóżku,każdego popołudnia na godzinę, żeby ułatwić mu odprowadzenie wody z płuc. Jego łóżko było na wprost jedynego okna. Drugi musiał cały czas leżeć na wznak. Obaj rozmawiali godzinami. Rozmawiali o swoich kobietach, rodzinach, domach, pracy, pobycie w wojsku, gdzie byli na wakacjach.

Każdego popołudnia, kiedy mężczyzna z łóżka przy oknie mógł usiąść, opisywał swojemu sąsiadowi wszystko co widział przez okno. Człowiek z drugiego łóżka zaczął czekać na te godziny, kiedy jego świat się powiększał i nabierał życia o wszystkie zdarzenia i kolory świata zewnętrznego.Okno wychodziło na park z cudownym jeziorem, kaczkami i łabędziami pływającymi po nim, a dzieci puszczały kaczki. Młodzi,zakochani spacerowali trzymając się za ręce, między kwiatami o wszystkich kolorach tęczy. Wielkie drzewa ozdabiały pejzaż i w oddali można było zobaczyć piękny widok z miastem w tle.

Kiedy mężczyzna w oknie opisywał to wszystko z najmniejszymi detalami, ten z drugiego końca pokoju, zamykał oczy i wyobrażał sobie ten idylliczny widok. Pewnego gorącego popołudnia opisał paradę,która przechodziła. Mimo, że nie mógł słyszeć orkiestry, widział ja oczami wyobraźni, tak jak ją opisywał człowiek w oknie swoimi magicznymi słowami.

Mijały dni i tygodnie.

Pewnego poranka, dzienna pielęgniarka przyszła żeby ich wykąpać i znalazła mężczyznę od okna martwego, zmarł podczas snu.

Wezwała pomoc i zabrano go. Drugi tak szybko, jak tylko uznał to za stosowne, poprosił o przeniesienie na łóżko przy oknie. Pielęgniarka zgodziła się i po upewnieniu się że jest mu wygodnie wyszła z pokoju. Wolno i z trudnością mężczyzna podniósł się na łokciu, żeby rzucić pierwsze spojrzenie na świat zewnętrzny, wreszcie mógł zobaczyć go sam. Obrócił się powoli i spojrzał przez okno przy swoim łóżku.. i zobaczył białą ścianę.

Mężczyzna spytał pielęgniarkę co kierowało zmarłym żeby opisywać tak wspaniałe rzeczy przez okno.

Pielęgniarka powiedziała, że człowiek ten był niewidomy i że nie mógł widzieć nawet ściany i podpowiedziała mu: "może chciał pana podtrzymać na duchu?"

Epilog:

Jest bardzo łatwo uczynić szczęśliwymi innych, nie ważne jaka jest twoja własna sytuacja. Ból dzielony jest połowę łatwiejszy do zniesienia, ale dzielona radość jest podwójna.

Jeśli chcesz się czuć bogaty, opowiadaj o wszystkim co masz i czego pieniądze nie są w stanie kupić.

"Dziś jest prezentem, dlatego nazywa się go teraźniejszością"


Autor nieznany

Miłego Dnia :kwiat:
forumowicz

Re: Życie ! Blaski i Cienie !

Post autor: forumowicz »

Piękne. Dziękuję. A losowi za to, że mam taką osobę. Pewnie nawet to przeczyta i domyśli się co chcę powiedzieć...
Tak to w życiu jest, że Ci co mają mnóstwo problemów a w życiu nie stoją na szczycie jeżeli chodzi o aspekty materialne często mają wielkie serce i potrafią je otworzyć. Mam nadzieję, że podam tą pozytywną energię dalej.
forumowicz

Re: Życie ! Blaski i Cienie !

Post autor: forumowicz »

malgorzatas pisze: 18 sie 2018 10:34 Podtrzymać na duchu...
Małgosiu .... kilkakrotnie to przeczytałem , przemyślałem .... i wiesz co :?: gdybym ja był tym przykutym do łózka szpitalnego człowiekiem , nie chciałbym miec na sali takigo kłamcy , jak ten , o którym piszesz .....
opisywanie tych uroków za oknem , dla mnie byłoby przykre , że ja nie mogę juz tego zobaczyc , z tego korzystać :cry: wolałbym , aby ten kompan szpitalny powiedział prawde ... ej Waldek , za oknem tylko biała ściana .... nic ciekawego.. .. lub po prostu ... nie wiem co jest za oknem , jestem niewidomy ..... a układanie kolorowych historyjek dla człowieka , który już być może nigdy tego nie zobaczy .... to jak dla mnie sadystyczne i egoistyczne .. :roll:


każdy z nas jest inny ..
forumowicz

Re: Życie ! Blaski i Cienie !

Post autor: forumowicz »

szukałem , ale nie znalazłem ...
kiedyś , w dzieciństwie ;) czytałem bajkę o dwu kolegach , czy braciach ..... jeden z nich po wypadku przykuty do łózka , a drugi zdrowy ..... ten leżący pytał kazdego dnia .... co tam za oknem , na podwórzu :?: zdrowy odpowiadał .... nic ciekawego , jacyś chłopcy jedzą naleśniki .... leżący dopytywał ... a ten śmiech , ten krzyk ..... zdrowy odpowiadał .... aaa , to radio ktoś głosno włączył ..... sytuacja trwała kilka miesięcy ......
leżący chłopak ozdrowiał i któregoś dnia podszedł do okna , a tam dzieciaki grają w piłkę , bawią się na placu zabaw ..... zapytał .... czy ty mnie okłamywałeś przez cały ten czas :?:
- tak , robiłem to , aby nie było ci przykro , przepraszam
- nie przepraszaj przyjacielu , to ja ci dziękuję

:mrgreen:
Awatar użytkownika
malgorzatas
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 58743
Na forum od: 16 lis 2013 14:16
Oddział NFZ: Wielkopolski
Staż sanatoryjny: 6

Re: Życie ! Blaski i Cienie !

Post autor: malgorzatas »

Waldek :kwiat: ja nikogo nie opisuję, nie jestem autorem tego tekstu :roll:
Masz prawo wyrazić swoje zdanie... ;)
Pozdrawiam serdecznie. .. :kwiat:
Nie każdemu może to się podobać. .........
forumowicz

Re: Życie ! Blaski i Cienie !

Post autor: forumowicz »

wiem Małgosiu , że nie jesteś autorką tego tekstu .... odniosłem się do jego treści ...


pozdrawiam :kwiat:
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20089
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Życie ! Blaski i Cienie !

Post autor: Felice »

"Nie przekonujmy innych do swoich poglądów, ponieważ to powoduje utratę naszej własnej energii, nawet jeśli nie spowoduje żadnego konfliktu. Każdy ma prawo do własnego zdania, jakiekolwiek by ono nie było. Dlatego akceptujmy odmienny punkt widzenia. Inny człowiek ma swój świat i swoje postrzeganie wszystkiego, co go otacza. My także mamy własne zdanie, które komuś może się nie podobać. Szanujmy również swoje prawo do własnych poglądów."

źródło Prosperita
Awatar użytkownika
Nutka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 31258
Na forum od: 20 lut 2015 19:53
Oddział NFZ: Świętokrzyski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Życie ! Blaski i Cienie !

Post autor: Nutka »

Kłaniam się nisko,Felice :kwiat:
Zacytowałaś dobrego "cytata" 8-) :kwiat:
ODPOWIEDZ