Kołobrzeg - co warto zobaczyć

Kołobrzeg jako uzdrowisko.
Awatar użytkownika
Princi
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 27697
Na forum od: 17 cze 2014 16:28
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 8

Re: Kołobrzeg - co warto zobaczyć

Post autor: Princi »

Medi :kwiat: a przemycisz mnie do tego aquaparku :?: już jestem przygotowana [ obrazek zewnętrzny ]
Awatar użytkownika
medi
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 8463
Na forum od: 22 lip 2011 15:26
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 6

Re: Kołobrzeg - co warto zobaczyć

Post autor: medi »

Oj tam ,oj tam .Za pięć złociszy to nawet Ci zafunduję wejściówkę zbiórka o 6:30 przed aquaparkiem 29 listopada ;) :D
Awatar użytkownika
Princi
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 27697
Na forum od: 17 cze 2014 16:28
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 8

Re: Kołobrzeg - co warto zobaczyć

Post autor: Princi »

znalazłam transport ;) już wyruszam może dotrę na czas [ obrazek zewnętrzny ]
Awatar użytkownika
medi
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 8463
Na forum od: 22 lip 2011 15:26
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 6

Re: Kołobrzeg - co warto zobaczyć

Post autor: medi »

Weź jaśka pod ...tylną część bo jak sobie poobijasz **** to żadne jakuzzi nie pomoże ;) :oops:
forumowicz

Re: Kołobrzeg - co warto zobaczyć

Post autor: forumowicz »

Warto zobaczyć łabędzie na plaży. Właśnie teraz, zimą.
Awatar użytkownika
Suzen
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3505
Na forum od: 26 kwie 2014 07:56

Re: Kołobrzeg - co warto zobaczyć

Post autor: Suzen »

Warto zobaczyć zimą kąpiele kołobrzeskich morsów- w każdą niedzielą po lewej stronie kołobrzeskiego mola o godz. 10:30.
Duży podziw i uznanie dla ich dokonań.
Miło popatrzeć,ale wejść do wody, brrrr. ;)
forumowicz

Re: Kołobrzeg - co warto zobaczyć

Post autor: forumowicz »

2 tygodnie temu przebywałem w Kołobrzegu i okolicach przez kilka dni. Co warto zobaczyć wg. mnie ? Dla mnie obiektem nr 1 do zwiedzenia, jest Bazylika Mariacka !!! Oczywiście jest jeszcze sporo innych, ciekawych miejsc ; ratusz, muzeum oręża, latarnia morska, kościółek w Budzistowie...i inne. Ale wracając do świątyni. Gdy zwiedza się indywidualnie, to trzeba mieć trochę szczęścia, żeby trafić na grupę z przewodnikiem w języku polskim. Dowiedziałem się wcześniej, że z san "Chalkozyn" jest organizowane zwiedzanie Kołobrzegu z przewodnikiem. Przyszedłem na spotkanie, a tu , mimo że pełne obłożene - to ani jednego chętnego ( oprócz mnie ) do zwiedzania. Oczekujący cierpliwie na kuracjuszy pan Romek mówi mi, że gdyby była propozycja chodzenia po "tancbudach", to co innego..., ale zabytki i ciekawe miejsca ...,ech !!! Pozostało mi więc liczyć na to że trafię na jakąś grupę z przewodnikiem . Większość, to wycieczki niemieckojęzyczne, więc... ale w końcu trafiła mi się grupa młodzieży ze szkoły artystycznej, z wykładowcą architektury. Już przed wejściem do kościoła padały ciężkostrawne dla mnie - laika terminy architektoniczne. Jeden z uczniów na dzień dobry zaliczył "pałę" , bo pomylił archiwoltę z architrawem.,, :o I tak oto, ludzie otwierając wrota świątyni, nawet nie myślą o tym że te drzwi są cenne, a takie pojęcia jak: portal, tympanon, pilaster, archiwolta..., to znamy z haseł do krzyżówek, które często wpisujemy bezmyślnie. Wchodzimy do bazyliki. Przecieram oczy...,albo ja źle widzę, albo te filary są krzywe... i to krzywe jak byk !!! Bazylika jest 5 nawowa. 4 filary ewidentnie odstają od pionu. Jeden z filarów jest barwny z interesującymi freskami. Z ust przewodnika padają kolejne określenia architektoniczne. Zapamiętałem co znaczy słowo - e m p o r a, bo akurat tam jest dobry przykład żeby zobaczyć. Oczywiście do zobaczenia ołtarze - tryptyki z predellą, 4 metrowej wysokości, bogato zdobiony świecznik w kształcie menory, obrazy, epitafia. Można wjechać na wieżę. I wiele innych. Jak ktoś będzie - to zachęcam. Dojeżdżając do Kołobrzegu można zauważyć sporo wiatraków. Mój towarzysz podróży stwierdził, że warunkiem stawiania elektrowni wiatrowych jest to, żeby ilość dni wietrznych w roku wynosiła co najmniej 300 !!! I rzeczywiście nad Bałtykiem jest wietrznie. Przekonałem się o tym szczególnie wchodząc na wyremontowane molo. Wiatr chciał mi urwać głowę, więc po kilkumetrowym spacerze postanowiłem zawrócić. Akurat miałem pecha i trafiłem na jeden z tych 300 wietrznych dni. Ale zaliczyłem..., hahaha. I co ? Moło czyste, wymalowane..., wieczorem migają światełka. Trochę może śmieszyć oglądanie paradujących kuracjuszy z komórkami przy uchu i taka "krupówkowa" rewia. Bardzo mi się podoba to, iż jest bardzo duża i rozległa piaszczysta plaża, sporo terenów do spacerów i jazdy na wrotkach i rowerach.., ścieżki zdrowia ze sprzętem do ćwiczeń. Wieczorem można spędzić czas przy muzyce w jednym z wielu sanatoriów. Moje wrażenia bardzo pozytywne. :D 8-)
forumowicz

Re: Kołobrzeg - co warto zobaczyć

Post autor: forumowicz »

Zachęcam do przeczytania świetnych refleksji i porad z wyprawy Jakuba Porady do Kołobrzegu. Naprawdę sporo ciekawych i ważnych informacji. Pozdrawiam.
http://www.styl.pl/podroze/news-jakub-p ... 91,nPack,1
Awatar użytkownika
aqula
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 3270
Na forum od: 03 wrz 2013 20:13
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 2

Re: Kołobrzeg - co warto zobaczyć

Post autor: aqula »

Dzięki Mix :-) :-) poczytam sobie w wolnej chwili :-) :-)
Awatar użytkownika
basiat
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 11042
Na forum od: 27 kwie 2014 17:00
Oddział NFZ: Podlaski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Kołobrzeg - co warto zobaczyć

Post autor: basiat »

Też chętnie zapoznam się z lekturą. Przed wyjazdem się przyda. Dziękuję :kwiat:
ODPOWIEDZ