Potrawy i ciasta wegetariańskie

Kulinarny kącik kuracjuszy. Jeśli gotowanie to Twoja pasja i chcesz się tym podzielić, pisz w tym dziale. Mile widziana posiłki, diety mogące pomóc w różnych schorzeniach.
Regulamin forum
Uwaga! Zamieszczamy osobiście sprawdzone przepisy. Jeśli wstawiacie zdjęcia, powinny to być zdjęcia samodzielnie przygotowanych potraw.
W pozostałych zasadach pisania obowiązuje jak zwykle regulamin forum http://www.forum.nasze-sanatorium.pl/vi ... p?f=2&t=10 oraz netykieta.
Awatar użytkownika
danusia57
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 2303
Na forum od: 10 mar 2012 13:10
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 8

Re: Potrawy i ciasta wegetariańskie

Post autor: danusia57 »

PLACKI SEROWE Z OGÓRKIEM
1 ogórek zielony,20 dkg sera żółtego,20dkg mąki,natka pietruszki,szczypta proszku do pieczenia,
4 jajka,sól,pieprz
Ogórek i ser trzemy na tarce,dodajemy pozostałe składniki.Mieszamy i smażymy na oleju małe placuszki.Podajemy z dowolnym sosem.Smacznego :kwiat:
Awatar użytkownika
klaraklara
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 296
Na forum od: 30 mar 2013 20:09

Re: Potrawy i ciasta wegetariańskie

Post autor: klaraklara »

i ja dodam coś , bardzo lubię potrawy wegetariańskie, a ponieważ zbliżają się świeta proponuję wspaniały bigos.

Składniki:


70 dag kapusty kiszonej
1 duża pomarańcza
25 dag tofu
10 dag suszonych wędzonych śliwek
2 dag suszonych borowików
4 łyżki oleju
2 łyżki masła
1 łyżka sosu sojowego jasnego
1 łyżeczka soli
1/2 łyżeczki curry
1/2 łyżeczki pieprzu
10 owoców jałowca
1 szklanka wody



Przygotowanie:

Wstawiamy grzyby w garnku z wodą i gotujemy na małym ogniu. W tym czasie kroimy tofu w kostkę i smażymy w głębokim teflonowym garnku lub patelni na 4 łyżkach oleju, dodając w trakcie curry i sos sojowy. Mieszamy od czasu do czasu. Siekamy kapustę kiszoną, dorzucamy na patelnię, mieszamy. Kroimy w drobną kostkę śliwki i obraną pomarańczę. Dodajemy do całości, mieszamy. Wywar z grzybów wlewamy do kapusty, a następnie dodajemy odcedzone grzyby pokrojone na drobno. Wrzucamy resztę przypraw i dusimy jeszcze około 20 minut mieszając od czasu do czasu. Pod sam koniec dodajemy 2 łyżki masła i dusimy mieszając. To bardzo szybka wersja bigosu, ale jak każdy bigos, jest lepszy z każdym podgrzewaniem
Awatar użytkownika
danusia57
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 2303
Na forum od: 10 mar 2012 13:10
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 8

Re: Potrawy i ciasta wegetariańskie

Post autor: danusia57 »

Paszteciki z pieczarkami na cieście francuskim- dobre do czerwonego barszczu
1/2 kg pieczarek - pokrój w drobną kostkę lub zetrzyj na dużych oczkach :)
1 dużą cebulę drobniutko pokrój i zeszklij na łyżce oleju,następnie dodaj pieczarki i podsmaż.
Dopraw pieprzem,sosem sojowym,lekko oprósz mąką i wymieszaj(można dodać 2 łyżki natki).
Z ciasta francuskiego wytnij 12 kwadratów,połóż farsz i sklej po przekątnej.
Paszteciki posmaruj roztrzepanym jajkiem,posyp kminkiem(jak ktoś lubi). Piecz 180 st ok 15min.
Smacznego :kwiat:
Awatar użytkownika
Sloneczko
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 24962
Na forum od: 23 kwie 2013 17:54
Oddział NFZ: Świętokrzyski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Potrawy i ciasta wegetariańskie

Post autor: Sloneczko »

Danusiu :kwiat: robiłam te twoje placki serowe z ogórkiem :D
Fajne i smaczne :D
Mają taki .....inny smak ;)
Awatar użytkownika
danusia57
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 2303
Na forum od: 10 mar 2012 13:10
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 8

Re: Potrawy i ciasta wegetariańskie

Post autor: danusia57 »

A robiłaś pasztet warzywny :?:
forumowicz

Re: Potrawy i ciasta wegetariańskie

Post autor: forumowicz »

Gdzieś tam, napisałam o pasztecie z cukinii, ale teraz czytając księżkę natknęłam się na bardzo podobny bardzo fajnie napisane :

" Aby zrobić jedną keksówkę pasztetu , tarkuję 3 cukinie, solę je i czekam aż wypuszczą sok. Odcedzam. W tym czasie smażę 3 cebule na oleju. Dodaję je do odcedzonej cukinii, wrzucam półtorej szklanki bułki tartej, cztery jajka, 20 dag utartego sera, pół szklanki oleju (ostatnio spróbowałam z ryżowym). Mieszam to wszystko i solę do smaku. To jest podstawa pasztetu. Następnie dodaję przyprawy. Za każdym razem inne , tym razem użyłam świeżych ziół z ogrodu: tymianek, oregano, koper, kolendra, bazylia - poszatkowane razem. jeśli nie ma świeżych , można spróbować z mieszanką suszonych ziół prowansalskich. Nastęnie dodaję jeszcze pół łyżeczki papryki słodkiej i troch ę ostrej (zimą więcej, bo wtedy ma się ochotę na rozgrzewające potrawy). Lubię też dorzucić kurkumy i curry - to moje smaki. Może być też czosnek , uważam , że czosnek pasuje do wszystkiego . Konieczna jest gałka muszkatołowa . To ostatni akord mojego pasztetu. Mieszam wszystko i wlewam do formy . Piekę godzinę w 180 stopniach. Wychodzi aromatyczne cudo....."


smacznego :D
Basia71
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 77
Na forum od: 09 cze 2012 08:44
Oddział NFZ: Dolnośląski
Staż sanatoryjny: 3

kotlety z kaszy gryczanej

Post autor: Basia71 »

Przepis na trzy osoby ( słuszna porcja )
- 500 g kaszy gryczanej
-2 kostki grzybowe
- 2 jajka
- 2 średnie cebule lub jedna duża
- zioła prowansalskie, curry, pieprz
- bułka tarta.
Kaszę gotuję bez woreczków w 0.8 L wodzie z dodatkiem 2 kostek grzybowych tak aby kasza " wciągnęła " cały wywar. Jeżeli kasza jest zbyt mokra to zostawić pod przykryciem aby " doszła". Cebulę przesmażyć dodać do kaszy albo : przekręcić przez maszynkę albo używając blędera wymieszać na jednolitą masę . Dodać do smaku zioła prowansalskie, pieprz i curry ( nie dawać soli bo jest w kostce grzybowej) następnie dodać jajka ; wymieszać na jednolita masę. Formować płaskie kotlety obtoczyć w bułce smażyć na średnim ogniu . Polecam z sosem pomidorowym lub grzybowym . Bardzo szybki sos można zrobić z 2 opakować zupy borowikowej Winiar ugotowanych w 0.7 l wody ( do zupy wg przepisu dodaje się 0.5 l na opakowanie ale to jest za wodniste i mało wyraziste). Do tego ogórek kiszony lub korniszony polecam pyszne i pożywne danie. :kwiat:
Awatar użytkownika
malgonia
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 890
Na forum od: 05 lut 2012 09:15
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 10

Re: Potrawy i ciasta wegetariańskie

Post autor: malgonia »

Polecam pasty do chleba
1.Pasta z fasoli jaś,ugotowac fasolę i ugotować batata albo dynie małą.Proporcje dowolne,każdy może sam wypróbować jak.Potem to miksujemy,dodajemy czosnku,soli,oleju lnianego lub innego.Smak i kolor super
2.pasta z jasia ugotowanego do tego uduszona cebula plus uduszone jabłko,doprawić oliwą,pieprzem,jakies zioła według uznania
Awatar użytkownika
Wienia
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3139
Na forum od: 01 lis 2015 16:00
Staż sanatoryjny: 5

Re: Potrawy i ciasta wegetariańskie

Post autor: Wienia »

Sloneczko pisze:W tym tygodniu zabieram się za pasztety :D
Jeden zrobię z przepisu Danusi :kwiat: "pasztet warzywny"
a drugi z przepisu Basi :kwiat: "pasztet z cukinii".
Oczywiście się pochwalę "po robocie" ;)
Dzisiaj zrobiłam połączenie do pasztetu warzywnego Danusi dodałam cukinię bo wydawało mi się ,że będzie mało na moją foremkę .Dodałam 2 surowe jajka i 4 łyżki grysiku.Nie blenderowałam.
Danusiu dzięki smakował wszystkim bez wyjątku :D
Awatar użytkownika
danusia57
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 2303
Na forum od: 10 mar 2012 13:10
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 8

Re: Potrawy i ciasta wegetariańskie

Post autor: danusia57 »

Wienia :kwiat: cieszę się że smakował :D :D
ODPOWIEDZ