Nalewki, wina,drinki własnej roboty

Kulinarny kącik kuracjuszy. Jeśli gotowanie to Twoja pasja i chcesz się tym podzielić, pisz w tym dziale. Mile widziana posiłki, diety mogące pomóc w różnych schorzeniach.
Regulamin forum
Uwaga! Zamieszczamy osobiście sprawdzone przepisy. Jeśli wstawiacie zdjęcia, powinny to być zdjęcia samodzielnie przygotowanych potraw.
W pozostałych zasadach pisania obowiązuje jak zwykle regulamin forum http://www.forum.nasze-sanatorium.pl/vi ... p?f=2&t=10 oraz netykieta.
Awatar użytkownika
eluunia
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 10690
Na forum od: 23 lut 2013 16:44

Re: Nalewki, wina,drinki własnej roboty

Post autor: eluunia »

łał to cos pokićkałam :roll: ciekawe co z tego wyjdzie ...może da się wypić :lol: :lol:
Awatar użytkownika
lawenda
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 1540
Na forum od: 29 cze 2014 15:01
Oddział NFZ: Opolski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Nalewki, wina,drinki własnej roboty

Post autor: lawenda »

Eluniu nie jestem fachowcem w dziedzinie nalewek, ale twój sposób też jest dobry, tylko trzeba wiedzieć w którym momencie dolać alkoholu. Jedni twierdzą, że zanim sfermentują owoce, a inni, że jak już sfermentują. Poszukaj na jakimś forum. Pozdrawiam i bądź dobrej myśli, będzie pyszna. :kwiat: :kwiat:
Awatar użytkownika
Princi
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 27697
Na forum od: 17 cze 2014 16:28
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 8

Re: Nalewki, wina,drinki własnej roboty

Post autor: Princi »

Mnie jak czasem się śpieszy to potrafię wkiprać do słoika wszystko na raz ......wynik końcowy też potrafi sponiewierać ;) :lol: :lol: :lol:
Eluuniu :kwiat: niczym się nie przejmuj..... jak cukier się rozpuści wlej % i niech nabiera mocy urzędowej :)
Awatar użytkownika
eluunia
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 10690
Na forum od: 23 lut 2013 16:44

Re: Nalewki, wina,drinki własnej roboty

Post autor: eluunia »

Princi ja od soboty tak tym balonem mieszalam że juz cukier prawie się rozpuścil :) utro dopełnie resztę składników :lol: :lol: no i ma 3 tygodnie na leżakowanie :lol:
Awatar użytkownika
eluunia
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 10690
Na forum od: 23 lut 2013 16:44

Re: Nalewki, wina,drinki własnej roboty

Post autor: eluunia »

Lawendka dzięki to wlewanie będzie na wyczucie :)
Awatar użytkownika
Martinka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 6353
Na forum od: 06 maja 2014 12:50
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 10

Re: Nalewki, wina,drinki własnej roboty

Post autor: Martinka »

Witam. :D
Ostatnio robiłam kukułkówkę - nalewkę z cukierków kukułek.
70- 80 dkg. - cukierków -
500 ml spirytusu ( jeżeli użyjemy wódki, to należy dodać jej więcej z racji mniejszej zawartości alkoholu)
Kukułki rozpuszczamy w 500 ml wody. jeżeli dodamy wódki likier będzie słabszy i rzadszy.
Rozpuszczone kukułki studzimy i dodajemy alkohol - nigdy na odwrót, następnie przelewamy do czystych buteleczek.
MOCNE ! Przed użyciem wstrząsnąć. :D


Kolejna nalewka, którą zrobiłam a spróbowałam dopiero po urlopie, ponieważ musi czekać
miesiąc, aby smaki się przegryzły, to Nalewka Cytrynowa.:
Składniki:
8 cytryn
1 l spirytusu
3 szkl. cukru
3 szkl. wody.
Wodę zagotuj z cukrem - wystudź.
Cytryny sparz i osusz, zetrzyj skórkę, ale bez białego miąższu - bo jest gorzki
Wyciśnij sok z cytryn, i usuń pestki. Wlej do czystego słoja sok z cytryn i startą skórkę oraz syrop z wody i cukru.
Po 2 dniach przelej przez bibułkę filtracyjną do buteleczek - odstaw na miesiąc. POLECAM. !!
Awatar użytkownika
Leon43
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1379
Na forum od: 05 sty 2014 22:24
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 5

Re: Nalewki, wina,drinki własnej roboty

Post autor: Leon43 »

a ja robię wg przepisu Princi
250 ml spirytusu
250 g cukru
250 ml wody
cztery nieduże pomarańcze
kilkadziesiąt ziaren kawy
Pomarańcze parzę i nie kroję. Nie kroję tylko całe nadziewam kawą.....w słoiku wyglądają niesamowicie.... i potem postępuję tak jak Zbigniew . Dodam,że dobrze jest żeby pomarańcze były przykryte alkoholem .

wsadziłem te 4 pomarańcze do słoika ale płyn nie przykrył pomarańczy...co robić?
Awatar użytkownika
Princi
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 27697
Na forum od: 17 cze 2014 16:28
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 8

Re: Nalewki, wina,drinki własnej roboty

Post autor: Princi »

Leon sorki ale dopiero dopatrzyłam :oops: Wszystko zależy jaki słoik,mój jest pękaty ,okazały i mieści się w nim około 5-6 niedużych pomarańczy.W związku z tym żeby owoce były przykryte muszę do niego wlać podwójną dawkę % i cukrowego syropu. :)
Awatar użytkownika
Leon43
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1379
Na forum od: 05 sty 2014 22:24
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 5

Re: Nalewki, wina,drinki własnej roboty

Post autor: Leon43 »

Jutro będę zlewał wiec zobaczę jak smakuje. Ma barwę lekko żółtą..obok mam winogronowke...
Awatar użytkownika
Leon43
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1379
Na forum od: 05 sty 2014 22:24
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 5

Re: Nalewki, wina,drinki własnej roboty

Post autor: Leon43 »

Ra robił ktoś z Was nalewkę z kaliny koralowej? Okropnie zapachowe są owoce. Na razie się mroza aby zmniejszyć cierpkosc. Pochwalę się ze robi się też nalewka berberysowa.
ODPOWIEDZ