dżemy,konfitury i inne przetwory z owoców sezonowych

Kulinarny kącik kuracjuszy. Jeśli gotowanie to Twoja pasja i chcesz się tym podzielić, pisz w tym dziale. Mile widziana posiłki, diety mogące pomóc w różnych schorzeniach.
Regulamin forum
Uwaga! Zamieszczamy osobiście sprawdzone przepisy. Jeśli wstawiacie zdjęcia, powinny to być zdjęcia samodzielnie przygotowanych potraw.
W pozostałych zasadach pisania obowiązuje jak zwykle regulamin forum http://www.forum.nasze-sanatorium.pl/vi ... p?f=2&t=10 oraz netykieta.
Antosia
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 61
Na forum od: 28 maja 2012 14:35

Re: dżemy,konfitury i inne przetwory z owoców sezonowych

Post autor: Antosia »

Pyszności, mniam mniam...
Antosia
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 61
Na forum od: 28 maja 2012 14:35

Re: dżemy,konfitury i inne przetwory z owoców sezonowych

Post autor: Antosia »

Miłe Panie, czy nie zachowujecie proprcjii cukru do gramatury owoców podanych na opakowaniu dżemixu, czy też żelffixu?
Awatar użytkownika
danusia57
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 2303
Na forum od: 10 mar 2012 13:10
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 8

Re: dżemy,konfitury i inne przetwory z owoców sezonowych

Post autor: danusia57 »

Antosia pisze:Miłe Panie, czy nie zachowujecie proprcjii cukru do gramatury owoców podanych na opakowaniu dżemixu, czy też żelffixu?
Tylko używam żelffixu 3:1,uważam że jest najlepszy,na opakowaniu pisze że dać 350dkg,a ja daję tylko 250dkg i dżemy z truskawek,moreli i innych słodkich owoców wychodzą dobre.Jeżeli robię dżem z kwaśnych np; mirabelka lub wiśnie to daję tyle ile w przepisie.Każda gospodyni ma swój sposób robienia dżemów :D
Awatar użytkownika
Adela
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 8986
Na forum od: 12 lip 2014 15:10
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 9

Re: dżemy,konfitury i inne przetwory z owoców sezonowych

Post autor: Adela »

danusia57 pisze:
Adela pisze:Takiego nie jadłam :? ale truskawkowo-rabarbarowy robiłam i jadłam ;)

Robiłaś :D to podziel się przepisem :kwiat:
Pół na pół truskawek i rabarbaru, robiłam na dwa sposoby z cukrem żelującym /wg przepisu/ i tradycyjnie.
Ten tradycyjny zrobiłam słodszy i bardziej wysmażony, trochę się różniły ale obydwa były niezłe.
Mój wnuk bardzo lubi nektarynki lub brzoskwinie z malinami :D
Nektarynki są prostsze do zrobienia :) nie trzeba obierać ze skórek, robi się błyskawicznie i jest pyszne.
Proporcje - najczęściej 1 kg nektarynek, 1 pojemnik malin a dalej jak lubicie żelfiks lub cukier, czasem dodawałam do owoców coś kwaśnego,np.trochę wiśni,porzeczek albo soku cytrynowego. Lubię zmieniać :)
Antosia
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 61
Na forum od: 28 maja 2012 14:35

Re: dżemy,konfitury i inne przetwory z owoców sezonowych

Post autor: Antosia »

Ja też, robię z bardzo dojrzałych śliwek, bez cukru i nie pasteryzuję.
Powidła wychodzą pyszne.
Awatar użytkownika
danusia57
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 2303
Na forum od: 10 mar 2012 13:10
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 8

Re: dżemy,konfitury i inne przetwory z owoców sezonowych

Post autor: danusia57 »

W Lublinie na targu pojawily sie pierwsze czarne jagody,jeszcze drogie.Kazdego dnia bedzie ich wiecej,to troche cena spadnie.Bede robila dzemy :D
Awatar użytkownika
danusia57
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 2303
Na forum od: 10 mar 2012 13:10
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 8

Re: dżemy,konfitury i inne przetwory z owoców sezonowych

Post autor: danusia57 »

Celinka52 pisze:
danusia57 pisze:
Danusiu, przypomniało mi się, moja sąsiadka robi zawsze w sezonie dżem jagodowo- truskawkowy, mówi ze niebo w gębie. Ja jeszcze nie robiłam ,ale gdyby ci b. zależało na przepisie, to spytam ją.
Nie doczekałam się przepisu od Celinki :( na dżem jagodowo-truskawkowy,pewnie zapomniała :oops: :oops:
Jagody u mnie na targu są po 8zł za duży słoik,a 12zł za kg,już zrobiłam kilka słoików z żelfixem.Mój wnuk jest szczęśliwy,bo uwielbia naleśniki z dżemem jagodowym :D :D
Awatar użytkownika
Jasmina55
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 747
Na forum od: 28 cze 2014 16:26
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 2

Re: dżemy,konfitury i inne przetwory z owoców sezonowych

Post autor: Jasmina55 »

:kwiat: Danusiu i nas w tej samej cenie jagody,ja jeszcze nie kupiłam.Zrobiłam dżem truskawkowy tylko.Zmobilizowałaś mnie do działania :D jutro ruszam po jagody na bazar i robię dżem. Miłego dnia.
Awatar użytkownika
MaKa1
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 4157
Na forum od: 12 mar 2013 20:06
Oddział NFZ: Opolski

Re: dżemy,konfitury i inne przetwory z owoców sezonowych

Post autor: MaKa1 »

Danusiu,u mnie za duży słoik trzeba zapłacić 15 zł...chyba wyruszę w lubelskie :lol:
Awatar użytkownika
danusia57
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 2303
Na forum od: 10 mar 2012 13:10
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 8

Re: dżemy,konfitury i inne przetwory z owoców sezonowych

Post autor: danusia57 »

Dzisiaj rano byłam na targu,chyba w lubelskich lasach jest dużo jagód bo z 5 osób je sprzedawało, cena ta sama.
Jasmina55 pisze::kwiat: Danusiu i nas w tej samej cenie jagody,ja jeszcze nie kupiłam.Zrobiłam dżem truskawkowy tylko.Zmobilizowałaś mnie do działania :D jutro ruszam po jagody na bazar i robię dżem. Miłego dnia.
Cieszę się że Cię zmobilizowałam do pracy,działaj koleżanko :lol: :lol:
MaKa1 pisze:Danusiu,u mnie za duży słoik trzeba zapłacić 15 zł...chyba wyruszę w lubelskie :lol:
Kiedy przyjedziesz :?: mam urlop to zrobimy razem dżem i gotowy zawieziesz do domu :lol: :lol:
ODPOWIEDZ