Ustroń sanatorium Równica

Forum na którym możemy wyrazić swoją opinię na temat ośrodka, w którym byliśmy. Podziel się z innymi wrażeniami o sanatorium, szpitalu uzdrowiskowym. Zapytaj kuracjuszy jak było podczas ich turnusu. Jakie mieli warunki zakwaterowania i zabiegi rehabilitacyjne.
Ziga
Nowy Kuracjusz
Nowy Kuracjusz
Posty: 5
Na forum od: 06 kwie 2018 10:21
Oddział NFZ: Śląski

Re: Ustroń sanatorium Równica

Post autor: Ziga »

Bardzo fajny opis. W "Rownicy" był mój znajomy 2 lata temu. Odwiedziłem go wtedy. Bardzo mi się tam podobało
Awatar użytkownika
sztani
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7035
Na forum od: 28 gru 2012 09:59
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 10

Re: Ustroń sanatorium Równica

Post autor: sztani »

Dodam tylko ,że na korytarzu jest deska do prasowania a żelazko u pielęgniarki. W pokoju zestaw sztućców talerzyk i szklanka jest także mały czajnik bezprzewodowy .pokoje sprzatane co drugi dzień .kuracjusze z ZUS mają jeden duży ręcznik kąpielowy podkładu do ćwiczeń nie dają ( takie fizelinowe) większość kuracjuszy na ćwiczeniach i zabiegach leży gołym brzuchem na kozetkach i materacach .Dla mnie szok ,taki brak elementarnej wiedzy a przede wszystkim higieny. Po ćwiczeniach takich osób materace mokre. :o cdn......pogoda nie moze się wyklarowac za bardzo chwaliłem . Z Internetem kiepsko a Internet zakupiony w Rownicy działa tylko na korytarzu cdn....
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7781
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Ustroń sanatorium Równica

Post autor: darek »

..ale te zielone przescieradła sa do kupienia chyba 2-3 złote kosztuja i wytrzymuja kilka zabiegów.
ale fakt to 2 złote a higiena..wykapie sie w wannie na zabiegach :)
Pozdrawiam i abys sie zbytnio nie forswał po górkach :)
forumowicz

Re: Ustroń sanatorium Równica

Post autor: forumowicz »

Wydawałoby się , że tyle wiemy o Równicy , a tu Sztani nam takie ciekawostki podrzuca ... co tu powiedzieć ....
'
Dzięki Sztani :)
Awatar użytkownika
sztani
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7035
Na forum od: 28 gru 2012 09:59
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 10

Re: Ustroń sanatorium Równica

Post autor: sztani »

Powoli zaczynam się pakować. Czas na powrót do domku.po przyjeździe będzie czas na podsumowanie pobytu .A tak krótko to po każdym względem był udany .Pogoda boska. Żal wyjeżdżać. :)
forumowicz

Re: Ustroń sanatorium Równica

Post autor: forumowicz »

Nie może tak być dobrze tylko Tobie Sztani , czas do domu ;)
Awatar użytkownika
sztani
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7035
Na forum od: 28 gru 2012 09:59
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 10

Re: Ustroń sanatorium Równica

Post autor: sztani »

Pobyt swój zakończyłem 01.05 . Turnus drogi oddechowe . Głównie to osoby z astmą (wszelkiego rodzaju),POCHP, Tu mogę dodać osoby po zabiegach chirurgicznych nosa ,osoby z chorymi zatokami a także panie nauczycielki które chciały podreperować swoje struny głosowe ;) będące na urlopach zdrowotnych . Osoby z częstymi nawrotami zapalenia oskrzeli, gardła.Piszę to aby przedstawić na co można się starać o wyjazd na turnus rehabilitacyjny. Zabiegiem którym jak dla mnie był typowo na drogi oddechowe był zabieg inhalacji . Ćwiczenia grupowe oddechowe na sali gimnastycznej miały na celu poprawę oddychania i powiększenia pojemności płuc tylko co taki zabieg pomoże gdy osoby korzystające z niego mają zaawansowaną POCHP czy astmę oskrzelową czy alergiczną . To były zabiegi dotyczące mojej jednostki chorobowej . Brak np. groty solnej , korzystać można było z tężni umiejscowionych ( bez skierowania) na antresoli nad basenami solankowymi . Ciężko było wysiedzieć 5 minut bo duchota unosząca się od basenów nie pozwalała swobodnie oddychać (Para i ciepło unoszą się do góry) Pozostałe zabiegi Prądy ,masaż "aquamed "" (łóżko wodne-super zabieg)czy laser były na schorzenia towarzyszące. Gimnastyki przyrządowej też było pod dostatkiem każde ćwiczenie czy to z kijkiem ,piłką ,rowerek ręczny były wpisywane nie razem jako jeden zabieg a każde z osobna . Narobiło się tego ze 60 zabiegów .Żadnych wodnych zabiegów typu basen,kąpiel solankowa czy okłady borowinowe. Piszę tu o swoich zabiegach choć inni mieli podobnie.Można było wykupić prywatnie basen,kąpiele,grotę solną .Zabiegi odbywały się sprawnie ,nie było problemu z większością aby wykonać szybciej . Można było zakończyć około godziny 14.00 lub wcześniej . Stałym punktem chyba na wszystkich turnusach była późna godzina relaksacji czasami o 18.30 . jedna z pań prowadzących bardzo nie sympatyczna ,bez empatii prowadząca relaksacje sztampowo . Wizyty lekarskie ( trzy)co dla mnie było nowością odbywały się w pokojach turnusowiczów . Swój dzień wizyt w pokojach miał też ordynator .Wizyty krótkie, minutowe . Prosząc np. o inny zabieg dodatkowy zabierano inny często lepszy. Tak ,że kto co miał tak ""jechał "" Bardzo sympatyczna i uczynna P. doktor Szafarz- Rąpel tu serdeczne podziękowania ( prowadziła mnie) Jak dla mnie strasznie ubogo w zabiegi typowo na drogi oddechowe . Tłumaczono ,że ZUS tak okroił zabiegi. 70 % zabiegów to wszelkiego rodzaju gimnastyki . Rekompensata była przepiękna pogoda utrzymująca się przez cały okres .Chciałbym aby tak była w lecie na Wybrzeżu bo można śmiało porównać z letnią . Okolica ta bliższa i dalsza ( wycieczek, spacerów )przepiękna i nawet dla osób bez własnego środka lokomocji można było sporo zwiedzić i zobaczyć. Spacery nad Wisłę ( te przechodzone kilometry) Jak dla mnie trochę za tłoczno w weekendy . Można skorzystać z wycieczek organizowanych przez biura podróży ale tylko krajowych . Zagraniczne do Czech czy Wiednia zakazane przez dyrekcję sanatorium ( dla ZUSowców) Ludzie jeździli po cichu i było ok. w innych (poprzednich ) ośrodkach można było jechać na wycieczki ,zgłaszało się do pielęgniarek i nawet prowiant suchy dostawałem . Kto chce to i tak pojedzie . Wyjście po za teren sanatorium jest już i tak na własną odpowiedzialność jak głosił regulamin :) :) :)
wyżywienie;
Powiem tak - jak dla mnie super( patrząc na warunki sanatoryjne)
porcje wystarczające często do śniadania ,obiadu czy kolacji kiwi , jabłko mandarynka,połówka greifruta, pomarańcza . Surówek pod dostatkiem . Jak się wchodziło na stołówkę stały na bocznych stolikach do wzięcia. Możecie mi wierzyć nie pisze tego aby pisać . Sympatyczne kelnerki i kucharze. Mimo iż miałem dietę cukrzycową jak poprosiłem przynosiły mi porcję dla normalnej diety. Wszystko w półmiskach ,tacach (obiad) samemu się nakładało. Dokupowałem tylko zieleninę(sałatę ,rukolę,pomidor paprykę -tego nigdy za wiele) sporo surowych warzyw do śniadania czy kolacji. Diet było sporo i można było bez żadnych wskazań lekarskich sobie wybrać i w każdej chwili zmienić . Koleżanka miała bez mlekową a druga niskokaloryczną .Sprzątanie co drugi dzień Czasami kończyło się tylko na wyniesieniu śmieci i braku zmycia podłogi ale starałem się nie narzekać . TV kosztuje 95 złotych turnus 21 dni nie ma na 24 dni ten kosztuje już 125 złotych. Parking 160 złotych bez różnicy czy masz karte parkingową czy nie . Tylko oddechówka miała 17 jedynek i 17 dwójek ,podobnie po drugiej stronie korytarza kardiologia .Słyszałem ,że do czerwca koniec turnusów z ZUS kardiologicznych .Pewnie wygrała przetarg jakaś "" pipidówka'' iNTERNET lepiej mieć swój dobrze działa Orange i T-mobile. Inne słabo lub wcale. Można kupić wi-fi na miejscu ale również jak trafisz nie działa w każdym pokoju. Czasu sporo i można się nachodzić i jeszcze jak trafimy na fajną grupę to jest super. Spotkałem spora grupę przemiłych osób z forum w Ustroniu .Serdecznie je pozdrawiam .Zrobiłem sporo zdjęć i w niedalekiej przyszłości wstawię na forum . Kto chciał chodził na tańce do Klubu Kuracjusza kto chciał wypożyczał książki w oddziale biblioteki w Ustroniu. ( na terenie sanatorium. ) Nie było problemu z hałasem czy głośnym zachowaniem wieczorami . bardziej czasami przeszkadzał remont w sanatorium ( wiercenie , kucie) ale też nie codziennie. Podsumowując turnus udany pod każdym względem no może z małym minusem na zabiegi oddechowe ale no cóż nie ma się wszystkiego czego by się chciało . Pozdrawiam Wszystkich przebywających na turnusie razem ze mną :) :) Dużo zdrówka wszystkim życzę . :) jeśli coś mi umknęło lub potrafię odpowiedzieć proszę pytać zawsze to jednak będzie moja odpowiedz subiektywna :o :) :) :)
Awatar użytkownika
kuty
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1109
Na forum od: 28 wrz 2012 18:03
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 8

Re: Ustroń sanatorium Równica

Post autor: kuty »

Dzięki sztani.....
Na Ciebie zawsze można liczyć na info po turnusie.
:D :D :D
forumowicz

Re: Ustroń sanatorium Równica

Post autor: forumowicz »

Dziękuję za obszerne sprawozdanie, z pewnością przydatne dla przyszłych kuracjuszy. Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Dzia_dek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3415
Na forum od: 26 cze 2013 07:55

Re: Ustroń sanatorium Równica

Post autor: Dzia_dek »

Super Staszku. Chciałoby się więcej takich opinii czytać. :D
Należy Ci się duże podziękowanie za ten obszerny opis. 8-)
ODPOWIEDZ