Sanatorium Trzygłów Świnoujście

Forum na którym możemy wyrazić swoją opinię na temat ośrodka, w którym byliśmy. Podziel się z innymi wrażeniami o sanatorium, szpitalu uzdrowiskowym. Zapytaj kuracjuszy jak było podczas ich turnusu. Jakie mieli warunki zakwaterowania i zabiegi rehabilitacyjne.
Awatar użytkownika
violet58
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3202
Na forum od: 14 sty 2012 20:26
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 14

Sanatorium Trzygłów Świnoujście

Post autor: violet58 »

Trzygłów to jeden z 8 ośrodków sanatoryjnych zarządzanych przez spółkę „Uzdrowisko Świnoujście” S.A., niestety nie należy on tych najlepszych. Nie znam dokładnie warunków w innych obiektach lecz wydaje mi się, że tylko Henryk, pozbawiony windy i położony najdalej od morza przegrywa z nim rywalizację. Zresztą pewnie już niedługo, bo wkrótce na miejscu Henryka ma powstać nowoczesny obiekt z bazą zabiegową i noclegową o wysokim standardzie. Ale generalnie nie jest tak źle - Trzygłów, podobnie jak pozostałe ośrodki zlokalizowany jest w dzielnicy nadmorskiej. Dojazd z przeprawy promowej autobusami A,B i 6 - wysiadamy na przystanku Rusałka, spacer ca 50 metrów i jesteśmy w Trzygłowie. Koszt biletu 2,60 - można zakupić u kierowcy. Częstotliwość kursowania nie powala, no ale... , do sprawdzenia na : http://www.ka.swinoujscie.pl/komunikacja-autobusowa/rozklad-jazdy-swinoujscie Z taksówek nie korzystałem, ale to koszt rzędu 12-15 złotych.
Z Trzygłowa jest niedaleko do promenady - około 150 metrów, do plaży nieco dalej bo ok. 400 metrów. Na tą ostatnią wchodzimy centralnym wejściem wiodącym obok Galerii Promenada z licznymi sklepami i obok niezliczonej ilości punktów gastronomicznych. Właściwie Trzygłów trudno nazwać obiektem sanatoryjnym bo oprócz pokoju pielęgniarskiego i lekarskiego nie ma tam gabinetów zabiegowych. Jest co prawda na I piętrze sala gimnastyczna, ale podczas mojego pobytu nie odbywały się tam chyba żadne zabiegi lub ćwiczenia. Fakt, że pokój służył mi głownie do spania i ... mycia ;) :D Zabiegi odbywały się w Zakładzie Przyrodoleczniczym Rusałka położonym naprzeciwko Trzygłowa , po drugiej stronie ulicy Powstańców Śląskich oraz w sanatorium Bałtyk - odległość około 300 metrów. Trzygłów pozbawiony jest również stołówki, na posiłki trzeba było dochodzić do sanatorium Henryk odległość też około 300 metrów. Swoją drogą ciekawe gdzie teraz będą się stołować kuracjusze jak zburzą Henryka :?: Wyżywienie nie powalało na kolana, ale w moim przypadku nie był to czynnik najważniejszy chciałem raczej stracić kilka kilogramów niż przytyć. Dość irytujący był brak warzyw, lub może dokładniej ich ilość - 1/16 średniej wielkości pomidora lub 2 cm plasterek świeżego ogórka to lekka przesada. To były jedyne rzeczy, które kupowałem płacąc w Żabce niewielkie pieniądze. Wracając do Trzygłowa - czterokondygnacyjny budynek zlokalizowany jest na rogu ulic Powstańców Śląskich i Słowackiego, ale nie słyszałem by ktoś skarżył się na hałas dochodzący z ulicy.
IMGP9314.JPG
Budynek dostosowany jest dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach, posiada odpowiedni podjazd oraz windę i specjalnie przystosowane pokoje. W jednym z nich, jednoosobowym lokum na pierwszym piętrze miałem nawet okazję zamieszkać. Sama łazienka była większa od pokoju, który miałem na turnusie rehabilitacyjnym w Międzywodziu który dokładnie opisałem w innym poście. W niej obok prysznica (bez kabiny) ubikacja i duża umywalka.Na wyposażeniu plastikowy stołek i miska oraz stojąca,rozkładana suszarka na pranie. W pokoju, też całkiem sporym, wygodne łóżko, lampka nocna, telefon, szafka pod telewizor z półkami, chłodziarka, stolik i dwa krzesła - każde inne, ale to mało znaczący drobiazg ;) . Do tego szafa z dużą ilością półek i wieszaków, górna część raczej dla koszykarzy, bo choć do najniższych nie należę - bez wspinania na krzesło byłaby nie do wykorzystania.Wyposażenia dopełniają telewizor LCD chyba 21 cali odbierający kilkanaście programów polskich i kilka niemieckich, taca z kubkiem i talerzykiem - sztućców brak.
pokój.jpg
Czajnik na korytarzu. Podczas pobytu trwał remont balkonów w budynku (widoczny na zdjęciu) i w ramach rekompensaty, za pewne - związane z tym utrudnienia, zostaliśmy zwolnieni z opłaty za TV. Nawet nie potrafię powiedzieć ile ona wynosi, za to opłata klimatyczna w Świnoujściu to 4 złote za dobę pobytu.
Podczas pobytu trzy spotkania z lekarzem i dosyć częste acz dyskretne wizyty pielęgniarek (około 22.00), mierzenie ciśnienia od godziny 8.00 - ogólnie rzecz biorąc "biały personel" miły i życzliwy podobnie jak panie w recepcji. W recepcji są dostępne pocztówki i drobne pamiątki oraz kosmetyki z profesjonalnej linii wyprodukowanej na bazie solanki m.in. kremy do rąk i stóp, balsam do ciała, żel pod prysznic, szampon i odżywka do włosów i inne. Pokoje sprzątane co dwa dni, ręczniki wymieniane na życzenie. Na minus brak jakiegokolwiek sprzętu plażowego, choć w tych bardziej "wypasionych" sanatoriach jak Bursztyn, Swarożyc, Admirał I, Światowid czy Adam i Ewa można było wypożyczyć leżaki. Mankamentem był również brak organizacji jakichkolwiek imprez typu wieczorek zapoznawczy, wycieczki po mieście czy też informacji nt. dalszych wyjazdów organizowanych przez biura podróży, kuracjusze z Trzygłowa byli zdani na własną inwencję, a z tą różnie bywało. Kolejny mankament to brak internetu(sic :!: ), niekodowany, słaby sygnał wi-fi można z trudem uzyskać z sąsiadującego Domu Wczasowego Karkonosze - więc jeśli ktoś planuje wyjazd z laptopem to raczej z własnym modemem lub routerem. Trzygłów nie posiada wypożyczalni rowerów, choć tych ostatnich w Świnoujściu nie brakuje - osobiście korzystałem z czterech i z czystym sumieniem mogę polecić jedynie wypożyczalnie rowerów niedaleko Bałtyku, obok poczty na ulicy Słowackiego 20 tel.602 230 688. Duży wybór rowerów - osobiście wybierałem trekkinga Zasada Bikes (4zł/godz) i byłem bardzo zadowolony. Bezproblemowo dotarłem i wróciłem z Peenemunde. a to prawie 100 kilometrów w obie strony. POLECAM :!:
Peenemunde.jpg
Piękna, dobrze oznaczona trasa wiodąca wzdłuż wybrzeża, wśród lasów, z fantastycznymi punktami widokowymi, z 16% zjazdami i niestety podjazdami :( ;) - z racji odległości polecam bardziej wprawnym cyklistom. Tym mniej wprawionym polecam znacznie krótszy wypad do cesarskich uzdrowisk - Ahlbeck - Heringsdorf - Bansin. Razem to około 20 km w obie strony istną rowerową autostradą
strandpromenade.jpg
z koniecznym spróbowaniem fischbrötchen na molo w Heringsdorfie - cena 2 -2,5 euro :)
IMGP0415.JPG
Bułki z rybą, w podobnych cenach, sprzedawane są przy promenadzie w Świnoujściu jednak muszę stwierdzić że te niemieckie trochę lepsze, a może po prostu byłem bardziej głodny :D
Szeroka gama zabiegów wykonywanych w zakładzie przyrodoleczniczym Rusałka i Bałtyk, fizjoterapeuci mili, poza nielicznymi wyjątkami, nie trzymający się ściśle godzin zaplanowanych zabiegów ;) - jedyny mankament to konieczność przemieszczania się pomiędzy ośrodkami, szczególnie dla osób mających problem z poruszaniem się i w przypadku złych warunków atmosferycznych. Te ostatnie akurat nie były najgorsze choć końcówka turnusu to chmury i deszcz, z niewielkimi tylko przebłyskami słońca.
Podsumowywując, jestem zadowolony z zabiegów i pobytu, choć Świnoujście to kurort raczej drogi, szczególnie w okolicach promenady, nastawiony na przybyszów zza zachodniej granicy. Ceny podawane są w euro i złotych - przelicznik prosty 1 euro = 4 złote, a język niemiecki króluje na promenadzie i nie tylko.
Myślę, że jeszcze tam wrócę ...
Zainteresowanym dodatkowymi informacjami służę pomocą, pozdrawiam
Awatar użytkownika
Adela
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 8986
Na forum od: 12 lip 2014 15:10
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 9

Re: Sanatorium Trzygłów Świnoujście

Post autor: Adela »

Violet :) jak zwykle z prawdziwą przyjemnością przeczytałam Twoją relację z pobytu :kwiat:
Dziękuję w swoim imieniu :kwiat: ale myślę, że także wielu innych przyszłych kuracjuszy.
Pozdrawiam :kwiat:

Ps.No i jednak bardzo brakuje plusików.
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20089
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Sanatorium Trzygłów Świnoujście

Post autor: Felice »

Violet piękne dzięki za opis.
Wrażenia z pobytu w Świnoujściu mamy podobne,nawet korzystaliśmy z tej samej wypożyczalni rowerów :)
Ja co prawda do Peenemunde rowerem nie dotarłam...raz ze byłam tuż po naderwaniu ścięgna Achillesa,dwa,że aż taki wytrawny cyklista ze mnie nie jest. :D
Awatar użytkownika
violet58
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3202
Na forum od: 14 sty 2012 20:26
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 14

Re: Sanatorium Trzygłów Świnoujście

Post autor: violet58 »

No to masz czego żałować, ale wierzę, że kiedyś Ci się uda.Trasa naprawdę fantastyczna - długa to fakt, ale niezbyt trudna, pomijając te 16% wzniesienia. O ile przejazd przez Kaiserbäder czyli Cesarskie Łaźnie (Ahlbeck, Heringsdorf, Bansin) to program obowiązkowy dla każdego miłośnika dwóch kółek, to dalej trasa wiedzie przez wzdłuż wybrzeża, poprzez las i inne nadmorskie miejscowości Ückeritz, Loddin, Koserow, Zempin , Zinnowitz, Karlshagen aż do Peenemunde. Trasa doskonale oznaczona, nie sposób zabłądzić. A to kolaż z kilkunastu zdjęć z trasy podróży do Peenemundee :
Kolaże.jpg
forumowicz

Re: Sanatorium Trzygłów Świnoujście

Post autor: forumowicz »

Super Violet :)
Awatar użytkownika
basiat
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 11042
Na forum od: 27 kwie 2014 17:00
Oddział NFZ: Podlaski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Sanatorium Trzygłów Świnoujście

Post autor: basiat »

Dzięki Violet za relację :kwiat:
Awatar użytkownika
Chmurka07
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 2132
Na forum od: 21 sty 2015 21:43
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 7

Re: Sanatorium Trzygłów Świnoujście

Post autor: Chmurka07 »

Violet plusik Ci siew należy.
Awatar użytkownika
violet58
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3202
Na forum od: 14 sty 2012 20:26
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 14

Re: Sanatorium Trzygłów Świnoujście

Post autor: violet58 »

Nie ma za co dziękować wszak słoneczko i miano przyjaciela forum zobowiązuje - noblesse oblige ;) :) :D
Jeszcze jedna porada dla tych którzy, tak jak ja, spóźnią się na prom i tym samym kolacja przejdzie im koło nosa. Polecam browar rzemieślniczy Miedziowy 44 gdzie obok trzech gatunków piwa ( 7,50 zł za 0,5 litra ) możemy zjeść doskonałe swojskie ciemne pieczywo z wyrabianym na miejscu smalcem ze skwarkami i ogórkiem małosolnym (no limits) :D Moim zdaniem piwo nie powala, jasne i ciemne wypiłem, ale pszeniczne to już nie moja bajka. Do tego fajny wystrój i o dziwo niewielki ruch. Może dlatego, że lokal ten działa od niedawna i jest trochę oddalony od promenady - bo mieści się obok hotelu Interferie Medical SPA przy Uzdrowiskowej 15
DSC_0799.JPG
DSC_0801.JPG
DSC_0802.JPG
DSC_0803.JPG
DSC_0804.JPG
Basia71
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 77
Na forum od: 09 cze 2012 08:44
Oddział NFZ: Dolnośląski
Staż sanatoryjny: 3

Re: Sanatorium Trzygłów Świnoujście

Post autor: Basia71 »

Była w Trzygłowie do 20.09 posiłki miałam w Światowidzie i byłam bardzo zadowolona jedynie dokupowałam pomidory i paprykę na śniadanie i kolację. Udało mi się uniknąć wieczornych wizyt pielęgniarskich podałam że wcześnie chodzę spać. Personel bardzo miły bez problemu dostałam dodatkowy ręcznik bo zdarzało mi się że miałam trzy zabiegi " mokre " w ciągu dnia w przy deszczowej pogodzie którą mieliśmy w pierwszym tygodniu nie bardzo schło.
Po raz pierwszy nie otrzymałam jednorazowego prześcieradła na zabiegi . Drugi pobyt w Świnoujściu zaliczam do bardzo udanych . W ciągu pięciu lat od mojego poprzedniego pobytu przybyło sklepów więc dało się przeżyć ( Kaufland, dwie Biedronki , Lidl , stokrotka, polo ) bo ceny w sklepach w obrębie promenady powalają. :kwiat:
Awatar użytkownika
GIENIA
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 14127
Na forum od: 18 maja 2016 10:12
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 15

Re: Sanatorium Trzygłów Świnoujście

Post autor: GIENIA »

Super opis :)
ODPOWIEDZ