Ustroń czy Wysowa na drogi oddechowe

Forum na którym możemy wyrazić swoją opinię na temat ośrodka, w którym byliśmy. Podziel się z innymi wrażeniami o sanatorium, szpitalu uzdrowiskowym. Zapytaj kuracjuszy jak było podczas ich turnusu. Jakie mieli warunki zakwaterowania i zabiegi rehabilitacyjne.
Awatar użytkownika
sztani
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7043
Na forum od: 28 gru 2012 09:59
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 10

Ustroń czy Wysowa na drogi oddechowe

Post autor: sztani »

Mam pytanie ,. tak jak wcześniej pisał Zbigniew 165 w innych tematach bardzo mało jest wiadomości o rehabilitacji pulmonologicznej w tych miejscowościach . Może ktoś z Was był i doda swoje doświadczenia z pobytu w jednym z tych sanatoriów ( w tych miejscowościach) , jestem jeszcze przed wyborem miejsca i mam trochę czasu na zastanowienie . Sam składam wniosek o turnus więc myślę ,że i wybrać będę mógł. ( na narząd ruchu sam wybierałem) Bo jest kilka miejscowości które prowadzą turnusy na drogi oddechowe . Bardzo dziekuję za wszystkie uwagi i podpowiedzi .Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20160
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Ustroń czy Wysowa na drogi oddechowe

Post autor: Felice »

Ja wiem o Wieliczce,sama niegdyś korzystałam w Szklarskiej,ale nie wiem czy nadal istnieje.
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20160
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Ustroń czy Wysowa na drogi oddechowe

Post autor: Felice »

Tyle znalazłam o Równicy
Skierowanie na pobyt wypisuje lekarz:
oddziału pulmonologicznego, gruźlicy i chorób płuc, chirurgii klatki piersiowej, kardiologii, laryngologii, chorób wewnętrznych, alergologii, onkologii
poradni gruźlicy płuc i chorób płuc, rehabilitacji alergologicznej, chirurgii klatki piersiowej.
Pacjentów uprasza się dołączenie do skierowania aktualnych wyników spirometrii.
Druk należy przesłać bezpośrednio na adres:
Sanatorium i Szpital Uzdrowiskowy „Równica” - Biuro Obsługi Kuracjusza
ul. Sanatoryjna 7
43-450 Ustroń
z dopiskiem "Rehabilitacja"

Powołana Komisja ds. kwalifikacji na leczenie dokonuje weryfikacji powyższych skierowań, następnie przesyła informację o terminie zgłoszenia się na leczenie (na adres domowy).
zbigniew165
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 5077
Na forum od: 03 maja 2016 22:43
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 9

Re: Ustroń czy Wysowa na drogi oddechowe

Post autor: zbigniew165 »

Felice ty piszesz o pobytach na oddziale pulmonologi, które są finansowane z NFZ, a kwalifikują na ten pobyt lekarze z Równicy. Pobiera się ze strony internetowej Równicy druk i wysyła po wypełnieniu do Ustronia. Ale wtedy, gdy cię zakwalifikują na leczenie czekasz dwa lub trzy lata. Na tym oddziale było tylko 20 łóżek. Sztani składa wniosek z ZUS w ramach prewencji rentowej do sanatorium. Ja dostałem przydział do Ustronia po półtora tygodnia od złożenia wniosku i mam przyznany wyjazd za dwa miesiące od 02.01.2018 r. Jest chyba różnica w oczekiwaniu na pulmonologię co w przypadku astmy ma duże znaczenie, a zwłaszcza u Sztaniego. Pozdrawiam. Dodam jeszcze, że trochę się " obcykałem " w tym temacie. Nawet Pani doktor chorób płuc była zdziwiona moją wiedzą na temat sanatorium z ZUS, NFZ a i turnusów rehabilitacyjnych. Właśnie jej kserowałem w przychodni druk z Równicy bo ona o takiej możliwości leczenia nie wiedziała. Wniosek o którym piszę nosi tytuł: Wczesna Rehabilitacja Pulmonologiczna.
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20160
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Ustroń czy Wysowa na drogi oddechowe

Post autor: Felice »

Nie doczytałam że Sztaniemu chodzi tylko o ZUS- owskie pobyty.
W kwestii turnusów rehabilitacyjnych też trochę wiedzy posiadam.Mnie interesuje głównie ogólnoustrojowa i drogi oddechowe zaniedbuję w ten sposób.
Jest również pulmonologiczna w centrum Medycznym w Karpaczu.
zbigniew165
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 5077
Na forum od: 03 maja 2016 22:43
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 9

Re: Ustroń czy Wysowa na drogi oddechowe

Post autor: zbigniew165 »

Felice jest jescze więcej tych ośrodków jak Karpacz, Zakopane i jeszcze inne ale jest na tej samej zasadzie co w Równicy. Pobierasz wnioski ze strony tych ośrodków i oni cię kwalifikuja na leczenie. W Karpaczu i w Zakopanym też czeka się dwa lub trzy lata. tak wyczytałem na forum o tych terminach. Sztani masz do wyboru jeszcze z ZUS Wieniec i Ciechocinek. W Ciechocinku Gracja i Szpital Kolejowy, a w Wieńcu -Jutrzenka. Miałem to na swojej ściądze jak stawałem na komisji.Jest na niej również Ustroń i Wysowa - Biawena.
Awatar użytkownika
Fionka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 9386
Na forum od: 09 mar 2015 18:09
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 2

Re: Ustroń czy Wysowa na drogi oddechowe

Post autor: Fionka »

Sztani , moja koleżanka na astmę oskrzelową , była w Rymanowie - ZUS w 2015 r.
Awatar użytkownika
sztani
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7043
Na forum od: 28 gru 2012 09:59
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 10

Re: Ustroń czy Wysowa na drogi oddechowe

Post autor: sztani »

Tak Alicjo moja wina nie napisałem a tym samym pytanie moje wydawać sie mogło nie precyzyjne :( ,że chodzi o wyjazd w ramach prewencji rentowej z ZUS . Znając życie to będą kierować jak najbliżej (jeśli w ogóle dostanę) Wieniec i Ciechocinek jak pisze Zbyszek . o tych ośrodkach jest więcej wiadomości . Bardzo dziękuję i czekam na dalsze wrażenia pobytowe miłych Forumowiczów. :)
Awatar użytkownika
Dzia_dek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3431
Na forum od: 26 cze 2013 07:55

Re: Ustroń czy Wysowa na drogi oddechowe

Post autor: Dzia_dek »

Zgadza się to co pisze Ela. Rymanów Zdrój przyjmuje pacjentów pulmonologii w ramach
prewencji rentowej ZUS. Jeśli chodzi o ośrodek to jest to Szpital Uzdrowiskowy "Zimowit".
Są też turnusy pulmonologiczne z NFZ, ale to już w Szpitalu Uzdrowiskowym "Eskulap".
Ustronia nie znam, nie byłem, ale jeśli chodzi o Wysową to zdecydowanie wolałbym wybrać
turnus w Rymanowie. Warunki klimatyczne na schorzenia dróg oddechowych są bardzo dobre,
a i położenie ułatwia kontakt z cywilizacją. Wysowa to w przenośni i dosłownie koniec świata.
Staszku kiedyś marzył Ci się Iwonicz Zdrój. "Za drogą" tę miejsca dzieli odległość tylko 15 km.
zbigniew165
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 5077
Na forum od: 03 maja 2016 22:43
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 9

Re: Ustroń czy Wysowa na drogi oddechowe

Post autor: zbigniew165 »

Sztani wejdż na stronę: sanatoria ZUS 2017 r. jest tam mapka i na niej w pozycji Rehabilitacja Układu Oddechowego są tylko te cztery sanatoria, które wymieniłem wcześniej. Z tymi ZUS podpisał umowy na 2017 r. Jeszcze nie ma nowej mapki na 2018 r. To wszystko w tym temacie jeżeli chodzi o prewen cję ZUS i układ oddechowy. Jak sami widzicie w tym temacie jest bardzo mało informacji na naszym forum. Mam nadzieję, że wraz ze Sztanim wniesiemy do tego forum więcej informacji w temacie astma oskrzelowa po naszych pobytach na leczeniu sanatoryjnym.
ODPOWIEDZ