Ustroń czy Wysowa na drogi oddechowe

Forum na którym możemy wyrazić swoją opinię na temat ośrodka, w którym byliśmy. Podziel się z innymi wrażeniami o sanatorium, szpitalu uzdrowiskowym. Zapytaj kuracjuszy jak było podczas ich turnusu. Jakie mieli warunki zakwaterowania i zabiegi rehabilitacyjne.
Awatar użytkownika
sztani
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7043
Na forum od: 28 gru 2012 09:59
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 10

Re: Ustroń czy Wysowa na drogi oddechowe

Post autor: sztani »

Jak dostanę przydział :) Zbyszku165
Awatar użytkownika
ania
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 277
Na forum od: 07 kwie 2013 09:29
Staż sanatoryjny: 4

Re: Ustroń czy Wysowa na drogi oddechowe

Post autor: ania »

Zbyszku
Skąd wiesz że Gracja w Ciechocinku będzie mieć oddechowke? Nigdy nie miała. Kolejowy nie dostał oddechówki od 2018.
kamma
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 67
Na forum od: 15 cze 2016 20:12
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 10

Re: Ustroń czy Wysowa na drogi oddechowe

Post autor: kamma »

Byłam w Ustroniu (sierpień 2017) i w Wysowej(lipiec 2016), zdecydowanie lepszy standard i zabiegi były w Wysowej. Wysowa bardzo klimatyczna, piękny park, dużo możliwości spacerów wśród nieskażonej przyrody. Rozrywkowo na pewno Ustroń bardziej atrakcyjny. Biawena ma standard hotelowy, Równica w Ustroniu to szpitalny kombinat, zabiegi dla ZUSu z niższej półki, nawet basenu nam nie chcieli zapisać. Poza tym fatalnie rozplanowane i terror zabiegowy- trzeba odhaczyć się czipem o ściśle określonej porze. Gdybym miała jeszcze raz wybierać to Wysowa, chociaż Ustroń jako miasto bardzo lubię. Jeszcze jedna uwaga- nie wiem czemu tak jest ale do ośrodków zarówno w Wysowej jak i w Ustroniu jest dość wysokie podejście, osoby kwalifikujące ośrodki dla naszych schorzeń zapewne podjeżdżają tam samochodami i nie wiedzą, co to walka o oddech.
Awatar użytkownika
Fionka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 9386
Na forum od: 09 mar 2015 18:09
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 2

Re: Ustroń czy Wysowa na drogi oddechowe

Post autor: Fionka »

Aniu wydaje mi się że Zbyszek podał miejscowości zamieszczone na mapce ale wiadomo mapka, mapką ---- powstała na początku roku a życie wiele weryfikuje.Rymanowa nie było na mapce na 2017 a wysyłali ,bo moja koleżanka która była w 2015 w 2017 dostała też propozycje Rymanowa ale wybrała Świeradów a tam ponoć tylko narząd głosu.
Awatar użytkownika
Dzia_dek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3420
Na forum od: 26 cze 2013 07:55

Re: Ustroń czy Wysowa na drogi oddechowe

Post autor: Dzia_dek »

Muszę przeprosić czytających za swoją pomyłkę i poprawić swój wcześniejszy post.
W Rymanowie nie ma już turnusów prewencji rentowej ZUS na drogi oddechowe.
Pozostałe informacje dotyczące turnusów w ramach NFZ już są ok.
Rację miał Zbyszek pisząc o czterech ośrodkach.
Wykaz ośrodków ZUS - sierpień 2017 (fragm.)
Wykaz ośrodków ZUS - sierpień 2017 (fragm.)
kamma pisze: (...) Wysowa bardzo klimatyczna, piękny park, dużo możliwości spacerów wśród nieskażonej przyrody. (...)
Dokładnie te same walory posiada Rymanów Zdrój, (za wyjątkiem basenu) a jego położenie jest niezaprzeczalnie
lepsze jak Wysowej, która leży na krańcach świata. Zabiegów niestety nie porównam bo nie korzystałem z bazy zabiegowej.
Ostatnio zmieniony 22 paź 2017 21:03 przez Dzia_dek, łącznie zmieniany 1 raz.
kamma
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 67
Na forum od: 15 cze 2016 20:12
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 10

Re: Ustroń czy Wysowa na drogi oddechowe

Post autor: kamma »

W Rymanowie też byłam, z pewnością miejscowość ciekawsza niż Wysowa, ale obiekt też wysoko i nieco bardziej szpitalnie. Za to okolice przepiękne i baza wypadowa do wycieczek wspaniała. Niestety w tym roku nie było takiej opcji, zamiast Rymanowa właśnie jest Ustroń. Ode mnie ze Śląska nie ma szans wyjazdu do Ciechocinka albo Wieńca. Skandal, że nie ma możliwości rehabilitacji oddechowej nad morzem...
zbigniew165
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 5054
Na forum od: 03 maja 2016 22:43
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 9

Re: Ustroń czy Wysowa na drogi oddechowe

Post autor: zbigniew165 »

Nad morzem ZUS miał w kamieniu Pomorskim ale w chwili obecnej nie ma go na mapce i w spisie zakontraktowanych na 2017 r.
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7809
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Ustroń czy Wysowa na drogi oddechowe

Post autor: darek »

Osobiście gdybym był "pumologiczny "
Zdecydowanie unikałbym Ustronia.
Zadacie pytanie DLACZEGO ???

Brama morawska
w odległości dosłownie 12 km wielu ustronian nadal dojeżdża do Trinca - czyli Trzyńca gdzie umiejscowione są drugie na morach i w Czechach zakłady metalurgiczne podobnej wielkości do Huty Sędzimira z Krakowa troszkę truje .
Natomiast całe 30 km w linii prostej znajduje się Ostrawa z dwoma dużymi Kombinatami metalurgicznymi -oraz duża koksownia większa niż w Zdzieszowicach czy w Dąbrowie Górniczej.
Stad tak wielkie problemy Krakowa ,który leży w tzw" dołku " a wcześniej oczywiście Ustroń,ale tam są wiatry które robia delikatny przeciąg :shock:
Dziwię się ,ze ten oddział istnieje choć kilka ładnych lat temu mocno zastanawiano się nad likwidacja w/w oddziału
kamma
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 67
Na forum od: 15 cze 2016 20:12
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 10

Re: Ustroń czy Wysowa na drogi oddechowe

Post autor: kamma »

Osobiście gdybym był "pumologiczny "
Zdecydowanie unikałbym Ustronia.
Zadacie pytanie DLACZEGO ???

Brama morawska
w odległości dosłownie 12 km wielu ustronian nadal dojeżdża do Trinca - czyli Trzyńca gdzie umiejscowione są drugie na morach i w Czechach zakłady metalurgiczne podobnej wielkości do Huty Sędzimira z Krakowa troszkę truje .
Natomiast całe 30 km w linii prostej znajduje się Ostrawa z dwoma dużymi Kombinatami metalurgicznymi -oraz duża koksownia większa niż w Zdzieszowicach czy w Dąbrowie Górniczej.
Stad tak wielkie problemy Krakowa ,który leży w tzw" dołku " a wcześniej oczywiście Ustroń,ale tam są wiatry które robia delikatny przeciąg :shock:
Dziwię się ,ze ten oddział istnieje choć kilka ładnych lat temu mocno zastanawiano się nad likwidacja w/w oddziału
Zgadzam się w całej rozciągłości. Oddział długi czas nie miał kontraktu, ale od stycznia 2017 zaistniał ponownie i z tego co wiem na 2018 również jest zakontraktowany. Poza sezonem jeszcze być może są szanse na jakieś ciekawsze zabiegi, ale w lecie, gdy dużo jest pacjentów komercyjnych kuracjusze z ZUSu traktowani są marginalnie. Codzienna gimnastyka na przyrządach liczona jest razy 4 czyli np. 17 dni daje 68 zabiegów które odpadają z całej puli. Baza zabiegowa nie jest w końcu z gumy, oprócz obowiązkowych inhalacji i ćwiczeń dostaliśmy bardzo liche zabiegi, z najniższej półki. Mając wybór odradzałabym Równicę...
Awatar użytkownika
sztani
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7043
Na forum od: 28 gru 2012 09:59
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 10

Re: Ustroń czy Wysowa na drogi oddechowe

Post autor: sztani »

Dzięki z tak liczny odzew na mój post myślę,że skorzystają z Waszych podpowiedzi również inni forumowicze o podobnych schorzeniach jak moje.

Kamma ( a może ktoś inny opisze :) )opisz jakie ordynują zabiegi i jak wygląda dzień ( pewnie podobnie jak na narząd ruchu.) Czy zabiegi są w tych ośrodkach od rana do 16.00 czy do późna jak w niektórych ośrodkach z ZUS.
Tu ciekawostka . zadzwoniłem do ZUS i okazało się ,że na razie są tylko dwa ośrodki w do których wysyła gdański ZUS Wieniec i Ustroń :( może coś jeszcze będzie a ze względu na tak małą ilość ośrodków już kierują na terminy wiosenne. Muszę przyspieszyć składanie wniosku o turnus
ODPOWIEDZ