Wysowa BIAWENA

Forum na którym możemy wyrazić swoją opinię na temat ośrodka, w którym byliśmy. Podziel się z innymi wrażeniami o sanatorium, szpitalu uzdrowiskowym. Zapytaj kuracjuszy jak było podczas ich turnusu. Jakie mieli warunki zakwaterowania i zabiegi rehabilitacyjne.
bozenkagr
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 328
Na forum od: 28 lut 2014 19:38
Oddział NFZ: Podkarpacki
Staż sanatoryjny: 10

Wysowa BIAWENA

Post autor: bozenkagr »

Byłam na turnusie z ZUS - narządy ruchu w BIAWENIE W Wysowej. Wróciłam 27 maja br. Zarówno termin jak i miejsce sama wybrałam. Wróciłam bardzo zadowolona. Ośrodek, zadbany. Pokoje przestronne dwójki, dobrze wyposażone z lodówkami. Wszystkie z pięknym widokiem na góry, z balkonami. Przyjęcie, zakwaterowanie bardzo sprawne. Zabiegi takie sobie. Nastawiałam się na kąpiele, ale lekarze twierdzili, że dla ZUS-u nie ma. Natomiast ćwiczenia, zarówno grupowe jak i indywidualne na przyrządach super, i co ważne nikt nie pilnuje czasu ćwiczeń i nie karze opuszczać sali po przekroczeniu czasu. Nie było problemu z zamianą zabiegów na inne.
Posiłki bardzo smaczne i urozmaicone. Jeśli zdarzyło nam się wrócić później z gór albo wycieczki obiad czy kolację można było zjeść później.
Dużo wycieczek organizowanych przez sanatorium zarówno po Wysowej, w góry jak i wyjazdowe.
polecam
Awatar użytkownika
sztani
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7043
Na forum od: 28 gru 2012 09:59
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 10

Re: Wysowa BIAWENA

Post autor: sztani »

Dzięki za opis . W Ustroniu w Równicy wręcz zakazano jakichkolwiek wycieczek . Jakie dwa skrajne spojrzenia personelu na ten temat.Pozdrawiam
zbigniew165
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 5084
Na forum od: 03 maja 2016 22:43
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 9

Re: Wysowa BIAWENA

Post autor: zbigniew165 »

Dodam za Sztanim, że w Równicy na oddechówce z ZUS również był zakaz zabiegów mokrych, czyli kąpieli.
Awatar użytkownika
Andrzej1958
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1790
Na forum od: 23 maja 2018 19:18
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Wysowa BIAWENA

Post autor: Andrzej1958 »

Jakiś czas temu wróciłem z Biaweny na turnusie ZUS na drogi oddechowe. Tak jak obiecałem przedstawię swoją opinię o tym ośrodku.

Do sanatorium przyjechałem ok godz 9 - w recepcji - nie było kolejki- sprawne zameldowanie, klucz do pokoju (każdy ma swój), skierowanie na stołówkę na śniadanie i przydzielenia stolika. Potem do pielęgniarek i lekarza, tu niestety kolejka. Niemniej jednak sprawy formalne załatwiłem do obiadu. Wieczorem dostałem kartę zabiegową z rozpisanymi godzinowo zabiegami.
Zabiegi: gimnastyka oddechowa, gimnastyka w terenie, inhalacje - to na drogi oddechowe. Dodatkowo na kręgosłup ultradźwięki i fotel masujący. Pozostałe wymagane przez ZUS: relaksacje, edukacja zdrowotna. W sumie 102 pozycje na cały turnus. Z kąpieli - dla ZUS - tylko perełkowa, inne nie są zapisywane (informacja oficjalna). Jest basen rehabilitacyjny. Wszystkie zabiegi na miejscu. Można dokupić zabiegi - wykaz i cennik dostępny na stronie Biaweny.
Zakwaterowani: do dyspozycji kuracjuszy pokoje 1 i 2 osobowe. Jak wygląda jedynka, nie wiem.
Wyposażenie pokoju: łóżko w standardzie ZUS 90x200, 2 x szafka nocna, stolik, dwa foteliki lub krzesła, szafa podwójna na wieszaki, szafa z półkami, lodówka,, na ścianie małe półeczki dla każdego na drobiazgi, kinkiety na łóżkami. Węzeł sanitarny pełny, niestety nie ma kabiny tylko zasłonka, na ścianie kaloryfer suszarka. Na balkonie krzesło i suszarka. Sprzątanie pokoi pn, śr, pt. Przy okazji sprzątania dostajemy małą butelkę wody Wysowianki. Ręczniki 2 szt wymieniane co tydzień, pościel w połowie turnusu. Czajnik i 2 kubki. Do dyspozycji telewizor płatny 88 zł. Internet 24 zł na turnus, nie korzystałem więc nie wiem jakiej jakości. Parking płatny 4 zł/doba (96 zł/turnus). Każdy ma swój klucz do pokoju.
Posiłki: śniadanie zupa mleczna - dla chętnych na bocznym stoliku, wędlina, ser biały, żółty, bułka grahamka, chleb biały i ciemny. Dla chcących dojeść - marmolada. Kolacje podobnie, czasem coś na gorąco.Do picia herbata. Obiady bardzo smaczne, urozmaicone, zupy możliwa dokładka. Drugie dania przeważnie mięsne. Jak dla mnie, mogłyby być większe porcje surówek. Do picia woda mineralna z cytryną, czasem kompot. Jak dla mnie posiłki były wystarczające - przytyłem 2 kg- nie musiałem dojadać. Nie widziałem nikogo, kto skarżyłby się na jakość jedzenia.

Budynek sanatorium położony jest na zboczu doliny. Różnica poziomów między budynkiem a centrum Wysowej, wg. mapy wysokościowej to ok. 60 m. Do centrum, sklepów spacer ok 20-30 min.
Na 4 piętrze coś w rodzaju otwartej świetlicy - kanapy, telewizor, stół do pingponga, piłkarzyki oraz dwa komputery z dostępem do internetu.
Do dyspozycji kawiarnia czynna od 16-22. Ok 19.30 barmanka puszcza muzykę taneczną i zapala światła dyskotekowe - można tańczyć. W kawiarni kawa z ekspresu, herbata, siki piwo i mocniejsze alkohole. Dodatkowo dla można zamówić drinki.

Atrakcje Wysowej: miejscowość położona w dolinie, wokół góry ok 700-800 m n.p.m. z wyznaczonymi szlakami pieszymi i rowerowymi. Park Zdrojowy z pijalnią wód i kawiarenką, kryty basen z sauną parową i suchą, amfiteatr (bywają występy), Stary Dom Zdrojowy z restauracją. W centrum Wysowej dwie restauracje z regionalnymi daniami, pub, i jeszcze kilka innych lokali. Stary kościół drewniany, takaż cerkiew, nowy kościół w pobliżu obiektów sanatoryjnych.. Dla zmotoryzowanych lub jeżdżących rowerem - w prawie każdej miejscowości stare drewniane cerkwie prawosławne lub grekokatolickie.
Piesze wycieczki po okolicy urządza P. Maria Świder - nieoceniona kopalnia wiedzy o okolicy.
Autokarowe wycieczki w moim turnusie były do Miszkolca, Bradejowa, Krynicy oraz szlakiem architektury drewnianej.

Dla wszystkich, którzy chcą znaleźć więcej informacji ze zdjęciami, polecam stronę Wysowa-info, uzdrowisko-wysowa, oraz mapy google.
Na ewentualne zapytania, postaram się odpowiedzieć.
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20162
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Wysowa BIAWENA

Post autor: Felice »

No dziś fartowny dzień z super opisami z pobytów. Dzięki serdeczne za przybliżenie Biaweny. Opis zachęca do odwiedzin.
Awatar użytkownika
sztani
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7043
Na forum od: 28 gru 2012 09:59
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 10

Re: Wysowa BIAWENA

Post autor: sztani »

Dzięki Andrzeju za opinię o Tym ośrodku i twoim pobycie ( po cichu liczyłem na Ciebie) . czekałem na info właśnie na drogi oddechowe i tym ośrodku . Dziś to prawdziwy wysyp- trzecia opinia tak obszerna dzisiejszego dnia . Bibi , Kuty i TY Andrzeju. :)
Chciał bym tam pojechać wiosną , :o może się uda . Kto wie nie ma za dużo ośrodków na drogi oddechowe z ZUS .
Jak zauważyła Felice nie często zdarzają takie opinie forumowiczów jednego dnia :)
czasami szkoda ,że nie ma już plusików .
Awatar użytkownika
Andrzej1958
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1790
Na forum od: 23 maja 2018 19:18
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Wysowa BIAWENA

Post autor: Andrzej1958 »

Zapomniałem dopisać, że Wysowa to "dziura" na końcu świata. Spokój, cisza. Dla tych co lubią zgiełk i gwar - nie polecam.
Awatar użytkownika
andrzej1955
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 19424
Na forum od: 27 sty 2011 16:52
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 10

Re: Wysowa BIAWENA

Post autor: andrzej1955 »

Dzięki imienniku za opinię o tej jak napisałeś dziurze na końcu świata-ja nazywałem ją moja kochana dziura uzdrowiskowa w której spędziłem wiele pięknych chwil i to przez wiele lat :D mam nadzieję że kuracja była udana i podładowałeś akumulatory w tym cichym i uroczym zakątku-z czystym powietrzem i wspaniałymi wodami mineralnymi,Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
GIENIA
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 14570
Na forum od: 18 maja 2016 10:12
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 15

Re: Wysowa BIAWENA

Post autor: GIENIA »

Andrzej1958 pisze: 09 wrz 2018 21:11 Jakiś czas temu wróciłem z Biaweny na turnusie ZUS na drogi oddechowe. Tak jak obiecałem przedstawię swoją opinię o tym ośrodku.
Miło czytać , kolejny szczegółowy opis
PLUSIK :kwiat:
forumowicz

Re: Wysowa BIAWENA

Post autor: forumowicz »

Że też przeoczyłam :? ,

Andrzeju , świetny opis - gratuluję i dziękuję :kwiat:
ODPOWIEDZ