Sanatorium -dla Kogo ?

Inne tematy okołosanatoryjne, nie mieszczące się w powyższych działach.
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7782
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Sanatorium -dla Kogo ?

Post autor: darek »

Witam serdecznie

Chwilę temu wróciłem z pobytu w Sanatorium Uzdrowiskowym Perła Bałtyku w Kołobrzegu .
Chciałbym na bieżąco podzielić się z Państwem spostrzeżeniami jakie zaobserwowałem podczas swego pobytu.

Pobyt zapowiadał się obiecująco od 12 czerwca czyli tzw Miód Malina.

Kołobrzeg przywitał piękną pogodą która trwała słownie 1 dzień bo przez kolejne 16 temperatura oscylowała na poziomie plus 16-18 st C dopiero ostatnie 3 dni pozwoliły na plażowanie.

Wizyta pierwsza u Lekarza prowadzącego w pierwszym dniu i usłyszałem ,ze pomimo Moich schorzeń zastanawia się Kto Mnie wysłała ..do Sanatorium.
Cóż naprawdę nie wiedziałem o co chodzi Człowiekowi dopiero po 2-3 dniach doszło do mnie to co przekazywał mi podczas wizyty.

Drodzy Forumowicze chciałbym PRAGNĄŁBYM DOŻYĆ peselu wielu Moich współuczestników turnusu.
Otóż wg nie oficjalnych danych na czerwcowym turnusie z NFZ było
ponad 20 % ludzi Mających więcej niż 85 lat
około 50 % w przedziale 65-85 lat
około 20 % w przedziale 50-65 lat
reszta 10 % poniżej 50 -tki nie mylić z tą %
Dane te tyczą się tylko Perły czyli około 300 kuracjuszy tak sanatoryjnych jak i szpitalnych.

Co skłoniło Mnie do rozpoczęcia może i dyskusji.
Otóż niestety ,ale nie poradność zdanych samych sobie osób z demencją starczą z Parkinsonem czy Alzhajmerem osób -One a Szanuję seniorów nie powinny zajmować miejsc w obiektach sanatoryjnych ,Nie powinny być traktowane przez Swe dzieci jak utrapienie odpoczynek.

Zauważalne to było podczas zabiegów osoba dochodziła i niejednokrotnie postała i odchodziła
Tak była w sanatorium Sama bez opiekuna
wszak 90 kilku latek sam nie ubierze się nie umyje etc potrzebuje Pomocy -Kto ma to zrobić -WSPÓŁSPACZ -bo ani pielęgniarka ani rehabilitant tego nie ma w swych zakresach obowiązków.

Kilka lat temu panowała nie pisana zasada wysyłania do 65 roku życia , kolejna granica na przełomie wieku wynosiła 70 lat natomiast tegoroczny rekord to 95 lat

Zastanawiam się nad rozpoczęciem kampanii ogólnokrajowej , która pozwoliła by troszeczkę namieszać.

Otóż zamysłem moim jest powielenie wzorca NIEMIECKIEGO

Turnus Rehabilitacyjny dla seniora z NFZ , który trwałby 14 dni.

Turnus taki trwałby w miejscowościach Uzdrowiskowych w Małych Kameralnych obiektach ,które nie mają pełnej bazy zabiegowej ,ale które mogły by współpracować w zakresie profesjonalnych zabiegów z dużymi obiektami

Tak w Kołobrzegu ,Krynicy Międzyzdrojach czy też Ciechocinku czy innych miejscowościach jest wiele obiektów które mogły by pomieścić około 50 kuracjuszy które małym nakładom finansowym mogły by świadczyć usługi .
Myślę tutaj o całodobowej opiece pielęgniarskiej oraz o kilku Fizykoterapetach.

Ten system pozwoliłby na radykalne zmniejszenie kolejek do sanatoriów a jednocześnie zmniejszyło by bezrobocie.
A jednocześnie co jest ważne pozwoliło by aby osoby prowadzące zabiegi mogły w pełni poświecić się swojej pracy a nie zabezpieczeniu i opiece nad zaginionym kuracjuszem.

Kolejna sprawa ,którą chciałbym poruszyć to kwestia
Wymuszania od osób ze skierowaniem na Uzdrowiskowe Leczenie Szpitalne opłaty klimatycznej czy też uzdrowiskowej Drodzy Państwo -Forumowicze Byłem jedynym wśród 150 osób ze skierowanie ,która nie dała się zaszantażować i nie zapłaciła Kwotę należną w wysokości 75 zl przekazuję na pewne Hospicjum do wglądu dla Prezydenta Kołobrzegu
Awatar użytkownika
jacky6
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7120
Na forum od: 05 mar 2014 14:39
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 5

Sanatorium dla staruszków...

Post autor: jacky6 »

darek pisze:
Otóż zamysłem moim jest powielenie wzorca NIEMIECKIEGO

Turnus Rehabilitacyjny dla seniora z NFZ , który trwałby 14 dni.

Ten system pozwoliłby na radykalne zmniejszenie kolejek do sanatoriów a jednocześnie zmniejszyło by bezrobocie.
Darku - proszę uzupełnij swoją dysertację o parametr wieku dla seniora z NFZ...

to na razie pierwszy wniosek ...

:mrgreen: :ugeek:
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7782
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Sanatorium -dla Kogo ?

Post autor: darek »

Bardzo proszę

Myślę ,że skoro ustawodawca określił jako Wiek Emeryta na 67 to tym samym tropem winien podążyć i NFZ.

Jacku mi nie chodzi o dyskryminację osób będących na zasłużonej emeryturze ,chodzi mi o System GODNEJ Egzystencji
Bo łatwiej jest dobrać system ćwiczeń oddzielnie na wspólnej gimnastyce dla 30 latka , 50 czy 90 latka.
Dodatkowo pragnę poinformować ,że dla osoby w naprawdę Dojrzałym wieku wyjazd z południa Polski czy nawet z centralnej Polski do Kołobrzegu to jest wyzwanie.

A i myślę ,że miast 21 dni Sanatorium dla takiego seniora powyżej ....80 lat opcjonalne było by 14 jako turnus REHABILITACYJNY - który zapewne przyniósłby więcej korzyści
Awatar użytkownika
jacky6
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7120
Na forum od: 05 mar 2014 14:39
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Sanatorium -dla Kogo ?

Post autor: jacky6 »

darek pisze:
Kilka lat temu panowała nie pisana zasada wysyłania do 65 roku życia , kolejna granica na przełomie wieku wynosiła 70 lat natomiast tegoroczny rekord to 95 lat
cosik Darek się ukrywa...
ze wstydu czy czegoś tam...
a tutaj granice zmieniają...
nie wiem skąd Darku wziąłeś owe granice ...
ale jeśli drzewiej była granica nie wysyłania do 65 roku życia...
to co teraz ?
bo teraz wielgachna koalicja uchwaliła jak gminna rada - zapier....ć do lat 67..
no to na co nam przyszło ?
kiedy skorzystać z sponsoringu NFZ ?

...
cieszyć się, że PDT zwany niekoronowanym królem €py obniżył sobie wiek emerytalny do lat 57 ...
i będzie wtedy sobie grać w kopaną a sanatoria zaliczy na wyspach kanarkowych ...

:mrgreen: :ugeek:
Awatar użytkownika
jacky6
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7120
Na forum od: 05 mar 2014 14:39
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 5

Sanatorium dla staruszków...

Post autor: jacky6 »

Darku - minęliśmy się tekstami...
ale uniknąłeś jak PEK odpowiedzi na pytanie ...
to nie sztuka zabić kruka - znasz to pewnie ....

:mrgreen: :ugeek:
Awatar użytkownika
serendipity
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 495
Na forum od: 17 gru 2011 18:45
Oddział NFZ: Dolnośląski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Sanatorium -dla Kogo ?

Post autor: serendipity »

Zgadzam się z Darkiem. Sanatorium nfz powinno być rozdzielone: dla osób pracujących i dla już niepracujących. Inne kolejki. Inny czas oczekiwania.
I nie piszcie, że przecież można starać się o sanatorium z zus, bo to, jak wszyscy wiedzą, całkiem inne przypadki (długotrwałe zwolnienia, renciści, itp.)
Awatar użytkownika
jacky6
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7120
Na forum od: 05 mar 2014 14:39
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 5

Sanatorium dla staruszków...

Post autor: jacky6 »

serendipity pisze:Zgadzam się z Darkiem. Sanatorium nfz powinno być rozdzielone: dla osób pracujących i dla już niepracujących. Inne kolejki. Inny czas oczekiwania.
Darek tego wprost nie napisał - skąd ta konkluzja ?
...
czy kolejna grupa ma być uprzywilejowana a kolejna skazana na pożarcie ?

:mrgreen: :ugeek:
Awatar użytkownika
serendipity
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 495
Na forum od: 17 gru 2011 18:45
Oddział NFZ: Dolnośląski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Sanatorium -dla Kogo ?

Post autor: serendipity »

Napisał długi post i jak się przeczyta, to łatwo wywnioskować, co chodzi;)
A skąd wiesz, kogo będzie więcej w kolejce?
Awatar użytkownika
adamadi
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 439
Na forum od: 02 sty 2013 13:27
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Sanatorium -dla Kogo ?

Post autor: adamadi »

darek pisze:Witam serdecznie


Drodzy Forumowicze chciałbym PRAGNĄŁBYM DOŻYĆ peselu wielu Moich współuczestników turnusu.
Otóż wg nie oficjalnych danych na czerwcowym turnusie z NFZ było
ponad 20 % ludzi Mających więcej niż 85 lat
około 50 % w przedziale 65-85 lat
około 20 % w przedziale 50-65 lat
reszta 10 % poniżej 50 -tki nie mylić z tą %
Dane te tyczą się tylko Perły czyli około 300 kuracjuszy tak sanatoryjnych jak i szpitalnych.
No właśnie.....widzę to na każdym turnusie i dziwnie się czując będąc w tych 10% i ciekaw jestem jak te procenty by się podzieliły na tych przed 40 :?
Awatar użytkownika
ewasz
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 24524
Na forum od: 10 mar 2014 20:44
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Sanatorium -dla Kogo ?

Post autor: ewasz »

Darek napisał:
"......ponad 20 % ludzi Mających więcej niż 85 lat
około 50 % w przedziale 65-85 lat
około 20 % w przedziale 50-65 lat
reszta 10 % poniżej 50 -tki nie mylić z tą %
Dane te tyczą się tylko Perły czyli około 300 kuracjuszy tak sanatoryjnych jak i szpitalnych."


Muszę przyznać, że ta rozpiętość wiekowa :roll: i ilość mnie zdumiała :shock:
Nie rozumiem NFZ, czym się kieruje wysyłając minimalnie sprawnych ludzi bez opiekuna :shock:
ODPOWIEDZ