Sanatorium -dla Kogo ?

Inne tematy okołosanatoryjne, nie mieszczące się w powyższych działach.
SlawaAnna
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 185
Na forum od: 04 paź 2015 11:55
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 3

Re: Sanatorium -dla Kogo ?

Post autor: SlawaAnna »

Według mnie wszystko byłoby dobrze, gdyby termin "senior" zależał od sprawności a nie od jakiejś granicy wieku. Kiedyś, jeszcze nie tak dawno temu, myślałam, że człowiek 60 letni to człowiek stary. Dziś mam 65 lat i pół, i nie widzę wielkiej różnicy między moją sprawnością sprzed 10 lat. Oczywiście, znam ludzi w moim wieku i nawet młodszych peselowo, którzy są na oko o wiele starsi, a w każdym razie o wiele mniej sprawni. Jednak tak ogólnie wydaje mi się, że w dzisiejszych czasach granica starości przesuwa się w górę i kiedy słyszę o seniorach 60 letnich, nie mogę się powstrzymać od zdziwienia, i to wcale nie tylko dlatego, że ja mam tyle lat ile mam, ale mam też oczy otwarte i widzę ludzi dookoła mnie.

W sanatorium dwa razy byłam w pokoju z paniami o 10 lat młodszymi ode mnie i nie było między nami różnicy. I z pewnością nie jestem żadnym wyjątkiem. Podejrzewam, że gdyby mnie zakwaterowano z paniami w moim wieku, niekoniecznie musiałoby być tak idealnie (choć oczywiście, mogłabym trafić na panią podobną do mnie).

Dlatego jakaś pomoc dla seniorów mniej sprawnych - oczywiście, ale nie kierujmy się limitami sprzed kilkudziesięciu lat, kiedy 60-tka to był już podeszły wiek i nie wrzucajmy ludzi do jednego worka kierując się peselem, bo to byłoby krzywdzące!
forumowicz

Re: Sanatorium -dla Kogo ?

Post autor: forumowicz »

Terminem "senior- 60-letni" posłużyłam się ja , lecz gwoli wyjaśnienia: to nie ja go wymyśliłam .
Każdy samorząd posługuję się takim określeniem i jedynym kryterium jest wiek 60 lat, czy tego chcemy czy nie .

Odnośnie wymiany zdań z Darkiem , chcę podkreślić zdecydowanie, że ewentualne wprowadzenie programu "opieki nad seniorem" opcja 14-dniowych wyjazdów sanatoryjnych mogłaby być uzupełnieniem do oferty NFZ-tu.
Takie jest moje zdanie .
SlawaAnna
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 185
Na forum od: 04 paź 2015 11:55
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 3

Re: Sanatorium -dla Kogo ?

Post autor: SlawaAnna »

bibi pisze: 27 sty 2018 13:08 Terminem "senior- 60-letni" posłużyłam się ja , lecz gwoli wyjaśnienia: to nie ja go wymyśliłam .
Każdy samorząd posługuję się takim określeniem i jedynym kryterium jest wiek 60 lat, czy tego chcemy czy nie .
Bibi, ja nie do Ciebie mam pretensję o ten limit wieku, ale tak w ogóle, do tego kryterium, bo to po prostu w dzisiejszych czasach nie ma sensu...
Odnośnie wymiany zdań z Darkiem , chcę podkreślić zdecydowanie, że ewentualne wprowadzenie programu "opieki nad seniorem" opcja 14-dniowych wyjazdów sanatoryjnych mogłaby być uzupełnieniem do oferty NFZ-tu.
Tu się zgadzam, w przypadku osób o obniżonej sprawności ( na formularzu zgłoszenia do sanatorium są informacje na temat sprawności i samoobsługi) ale nie obligatoryjnie, w zależności od wieku.
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20131
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Sanatorium -dla Kogo ?

Post autor: Felice »

Dostałam zawiadomienie z sanatorium o zakwalifikowaniu mnie na leczenie i tam taki zapis powiększoną,wytłuszczoną czcionką
"Warunkiem przyjęcia na leczenie jest zdolność do samodzielnego korzystania z zabiegów"
forumowicz

Re: Sanatorium -dla Kogo ?

Post autor: forumowicz »

Felice , dla mnie jest to zrozumiałe i bezdyskusyjne
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20131
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Sanatorium -dla Kogo ?

Post autor: Felice »

Dla mnie tez.
Znam też ośrodki gdzie razem ze skierowaniem trzeba wysłać wypisaną przez lekarza ocenę w skali Barthel i moim zdanie to nie wiek,a właśnie to powinno być decydujące.
ODPOWIEDZ