Czy ZUS zamienia uzdrowiska na zwykłe miejscowości byle była baza rehabilitacyjna?

Inne tematy okołosanatoryjne, nie mieszczące się w powyższych działach.
Awatar użytkownika
Fionka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 9386
Na forum od: 09 mar 2015 18:09
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 2

Czy ZUS zamienia uzdrowiska na zwykłe miejscowości byle była baza rehabilitacyjna?

Post autor: Fionka »

Wygląda na to że ZUS konsekwentnie stosuje swoją politykę , polegającą na wybiciu nam z głowy Turnusów Rehabilitacyjnych w Ramach Prewencji Rentowej . Już w niedługim czasie nikt z własnej woli nie będzie się starał o system stacjonarny . ZUS podpisuje umowy które muszą zapewnić określoną bazę rehabilitacyjną , socjalną oraz odpowiedni zespół medyczny . Nie ma w umowach wymogu aby ośrodek mieścił się w uzdrowisku i spełniał warunki takie jak musi obiekt sanatoryjny. Dla wybranych będzie kilka obiektów sanatoryjnych albo w kurortach a cała reszta to jakiś Grębiszew, Olecko, Stróże , Koleczkowo , lub pięterka w szpitalach . Ludzie będą wybierać system ambulatoryjny . Tylko co z tymi z małych miejscowości ? Może Sołtys w stodole cos zorganizuje.
Ostatnio zmieniony 29 sie 2018 21:55 przez moderator, łącznie zmieniany 1 raz.
zbigniew165
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 5001
Na forum od: 03 maja 2016 22:43
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 9

Re: Centrum rehabilitacyjno - medyczne Wellnes Grębiszew

Post autor: zbigniew165 »

Fionka trafiłaś w sedno sprawy. Nikt z ZUS nie będzie już pisał, że jedzie do sanatorium w wymienionych przez Ciebie miejscowościach, a także w innych obiektach ZUS. które powstaną w miejsce sanatoriów, gdzie obecnie jest jeszcze Prewencja Rentowa. Chociaż jadąc np. do Poddębic, szpitala powiatowego też piszą, że jadą do sanatorium, a na miejscu już w tym szpitalu pytają, gdzie jest kawiarnia i potańcówki, oraz inne atrakcje jak wycieczki /fakt autentyczny/. Wtedy dowiadują się, że są w szpitalu i brak jest takich atrakcji.
Awatar użytkownika
Fionka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 9386
Na forum od: 09 mar 2015 18:09
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 2

Re: Centrum rehabilitacyjno - medyczne Wellnes Grębiszew

Post autor: Fionka »

Potocznie nazywamy rehabilitacje zusowską sanatorium z ZUS ale wiadomo że nie muszą to być obiekty sanatoryjne , chociaż w większości do tej pory tak było . Może dla ZUS te inne wynalazki są tańsze , w co wątpię . Poddębice mają przynajmniej dobrą bazę zabiegową , termy , park , blisko sklepy.
zbigniew165
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 5001
Na forum od: 03 maja 2016 22:43
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 9

Re: Centrum rehabilitacyjno - medyczne Wellnes Grębiszew

Post autor: zbigniew165 »

Tak są termy ale czynne od czerwca do połowy września.
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7780
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Czy ZUS zamienia uzdrowiska na zwykłe miejscowości byle była rehabilitacyjna?

Post autor: darek »

Fionka pisze: 29 sie 2018 14:55 Wygląda na to że ZUS konsekwentnie stosuje swoją politykę , polegającą na wybiciu nam z głowy Turnusów Rehabilitacyjnych w Ramach Prewencji Rentowej . Już w niedługim czasie nikt z własnej woli nie będzie się starał o system stacjonarny . ZUS podpisuje umowy które muszą zapewnić określoną bazę rehabilitacyjną , socjalną oraz odpowiedni zespół medyczny . Nie ma w umowach wymogu aby ośrodek mieścił się w uzdrowisku i spełniał warunki takie jak musi obiekt sanatoryjny. Dla wybranych będzie kilka obiektów sanatoryjnych albo w kurortach a cała reszta to jakiś Grębiszew, Olecko, Stróże , Koleczkowo , lub pięterka w szpitalach . Ludzie będą wybierać system ambulatoryjny . Tylko co z tymi z małych miejscowości ? Może Sołtys w stodole cos zorganizuje.
...Droga Elu

Nie jestem fanem obecnie rządzących .
Ale może oni zmienią system.
W zeszłym roku Znajomi On-55 lat Ona -53 chcieli odpocząć zregenerować się , słuchałem ich i może wysłuchali może mieli wiedzę wcześniej.
W lipcu zeszłego roku oboje w ramach prewencji rentowej ZUS oboje znaleźli się w Krynicy Górskiej na turnusie ...na rehabilitacji.
Niedawno spotkaliśmy się ponownie i okazało się ,że sa po kolejnej prewencji.
Okazało się ,że na kolejne wakacje planują kolejny wyjazd ;)

Wielokrotnie na tym forum irytowało Mnie Pobyty Małżeńskie w ramach tzw po szpitalnego.
Wiem w pewnym wieku można mieć Nadciśnienie , można mieć cukier-ALE no właśnie ale ........

Wg kanonów europejskich ? zastanawiam się czy mogę użyć takiego sformułowania sanatorium to:

Sanatorium– zakład lecznictwa uzdrowiskowego wykorzystujący walory rekreacyjne, przyrodnicze i naturalne, takie jak: wody mineralne, wody termalne, borowina, ozon, radon, sole mineralne oraz inne czynniki biofizyczne środowiska wywierające korzystny wpływ na organizm człowieka.

Sanatorium zlokalizowane jest zazwyczaj w miejscowości uzdrowiskowej o specyficznym klimacie i szczególnych walorach przyrodoleczniczych, przeznaczonych dla osób przewlekle chorych i rekonwalescentów, wymagających rehabilitacji lub utrwalenia wyników leczenia szpitalnego.

Natomiast co do tzw sanatorium ZUS :

Od 1996 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych realizuje program rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej. ZUS prowadzi ją w 131 obiektach położonych w całym kraju. Najwięcej znajduje się w województwie dolnośląskim (23) oraz małopolskim (18). Kujawsko-Pomorskie jest na trzecim miejscu w tym zestawieniu. W tym regionie znajduje się 16 obiektów.

Kto może wyjechać do uzdrowiska i na jak długo

Co roku kilkadziesiąt tysięcy osób z całej Polski korzysta z bezpłatnej rehabilitacji w ramach programu realizowanego przez ZUS.
Jest on adresowany do:
-ubezpieczonych zagrożonych całkowitą lub częściową niezdolnością do pracy,
-uprawnionych do zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego,
-pobierających zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne lub rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy rokujących jednocześnie odzyskanie zdolności do pracy po przeprowadzeniu rehabilitacji.

Czas oczekiwania na rehabilitację wynosi około 8 tygodni. Może się jednak wydłużyć, w zależności od tego na jakie schorzenie osoba jest kierowana.


Niestety ale jak wspomniałem Sanatoria NFZ -mimo że czekamy od 8 do nawet 48 miesięcy ( tak tak 12 miesięcy po plus 36 kolejka ) Stały się w ostatnich czasach przysłowiowymi Funduszami Wczasów Kiedyś Pracowniczymi dziś Emeryckimi.

Wiem i zdaję sobie sprawę ,że NIE STAĆ NAS na rehabilitację dla -Ale innej formy nie ma szkoda ,że jak ostatnio ktoś wspomniał na Turnusie 60% Kuracjuszy to ..Małżeństwa.

Przyznaję gdy wspominam jak jechałem pierwszy raz czy nawet do roku około 1992-5 Małżeństw w Sanatoriach było Na lekarstwo ( Mowa o tych od Ołtarza )

Wracając do meritum może Komuś to się nie spodobało stąd ZUS zacznie rehabilitacje w miejscu zamieszkania -WSZAK jest to tańsze
a kasy brak
Awatar użytkownika
Fionka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 9386
Na forum od: 09 mar 2015 18:09
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 2

Re: Czy ZUS zamienia uzdrowiska na zwykłe miejscowości byle była rehabilitacyjna?

Post autor: Fionka »

Darku , postaram się krótko . Takie małżeństwa jak Ci co byli w Krynicy , wiadomo dla czego tam pojechali i tacy nadal będą się kurować w Krynicy , Kołobrzegu i oczywiście Dziwnówku . Ta grupa nie ucierpi . Dodam że np. w Dziwnówku gdzie jest wszystko na 5+ takich jak ja szaraczków można policzyć na palcach jednej ręki .Druga sprawa , to to że nie wszyscy mogą korzystać z reh ambulatoryjnej.Ja od 10 lat ze względów zdrowotnych wyniosłam się w podłódzka enklawę lasów a od 5 nie usiądę za kółkiem , do najbliższego środka komunikacji mam prawie 2 km. i 5 połączeń w ciągu dnia a do kolejki aglomeracyjnej ponad 3km i w tym 1 km przez las . W moim przypadku jest taka forma nie realna. Niestety jedyne co może mi pomóc to tylko rehabilitacja . Operacja jest zbyt ryzykowna w przypadku jednego schorzenia a w drugim po prostu tylko rehabilitacja i to intensywna. Przyznam ze orzecznik po pół roku skierował mnie bez problemów na stacjonarną ale tam gdzie mnie skierowali było bez sensem aby jechać . Dopiero po walce jak lwica w Departamencie pojechałam na super rehabilitacje. Co będzie dalej zobaczymy , za miesiąc składam ponownie , gdyż ze względu na przepisy o pierwszeństwie (znaczny) szpitalną przesunięto mi prawie o pół roku. Co zaś tyczy się sanatorium , to faktycznie tanie wczasy dla małżeństw i to z rehabilitacją . Tylko jak to rozwiązać ? Mam pomysł ale jak bym napisała to część ludzi by mnie zlinczowała.
Awatar użytkownika
Fionka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 9386
Na forum od: 09 mar 2015 18:09
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 2

Re: Czy ZUS zamienia uzdrowiska na zwykłe miejscowości byle była baza rehabilitacyjna?

Post autor: Fionka »

Właściwie to powinnam zacząć od tego że moderator przeniósł moją wypowiedz i otworzył nowy temat . Tylko że nie do końca powinien być taki tytuł.
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20088
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Czy ZUS zamienia uzdrowiska na zwykłe miejscowości byle była baza rehabilitacyjna?

Post autor: Felice »

Wiele obiektów uzdrowiskowych również rezygnuje ze współpracy z ZUS który ma olbrzymie wymagania przy niewielkiej kasie. Zostają tylko takie,których standard pozostawia wiele do życzenia jak choćby Beskid w Krynicy i jeszcze kilka innych u nas tu opisywanych.
zbigniew165
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 5001
Na forum od: 03 maja 2016 22:43
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 9

Re: Czy ZUS zamienia uzdrowiska na zwykłe miejscowości byle była baza rehabilitacyjna?

Post autor: zbigniew165 »

Daek użył bardzo dobrego sformułowania co to jest sanatorium. Jak napisałem w temacie Grębiszewa, że jest to hotel z rehabilitacją i nie ma go na mapie sanatoriów i nigdy nie będzie, to jeden z forumowiczów zapraszał mnie do tego hotelu położonego w szczerym polu przy stacji paliw, żeby wspólnie poznać walory tego nowego nabytku ZUS. Oczywiście odmówiłem, bo nie zwiedzam takich tworów. Czytając forum prawie codziennie nie zauważyłem, żeby do podobnych obiektów jak Grębiszew, Olecko itp. jeździły małżeństwa. Czyli wszyscy macie rację, że jeżdżą tylko do uzdrowisk i dlatego brakuje w niektórych z nich pokojów dwójek dla nas wyjeżdżających w pojedynkę. Byłem w 2016 r. w Polańczyku-Solinka i zapytałem dlaczego nie mają kuracjuszy z ZUS. Dostałem odpowiedź, że nie współpracują z ZUS, ponieważ mają duże wymagania przy małej kasie, a w dodatku potrafią rozwiązać umowę w trakcie jej obowiązywania i sanatorium musi zwalniać pracowników. Tak miało być w Polańczyku. Moje zdanie jest takie odnośnie małżeństw, że jak będę chciał z żoną wyjechać do sanatorium, to wykupuje turnus dwa tygodnie poza sezonem za 1200 od osoby i jadę w wybrane przez siebie miejsce. Nawiasem mówiąc Fionka te miejsca, które podałaś na forum na takie turnusy nad morzem są bardzo fajne. Na pewno do któregoś z tych miejsc pojadę.
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7780
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Czy ZUS zamienia uzdrowiska na zwykłe miejscowości byle była baza rehabilitacyjna?

Post autor: darek »

Felice pisze: 31 sie 2018 09:30 Wiele obiektów uzdrowiskowych również rezygnuje ze współpracy z ZUS który ma olbrzymie wymagania przy niewielkiej kasie. Zostają tylko takie,których standard pozostawia wiele do życzenia jak choćby Beskid w Krynicy i jeszcze kilka innych u nas tu opisywanych.
Kolejny RAZ MUSZĘ się z Tobą zgodzić .
ZUS w swym budżecie na 2019 rok przeznaczył - o ponad 35% mniej na tzw Prewencję .
Zastanawiające jest natomiast inna sprawa ..dochody ZUS-składki ( od Pracujących ) rosną bo stawki idą w górę , natomiast odpłatność za Turnus jest STAŁA od 3 lat !!!
Tak są obiekty które z prozaicznych przyczyn nie rozliczyły Kontraktów za lata poprzednie -to na marginesie.
Wiele Prywatnych ucieka od ZUS i woli NFZ .
Oczywiście dla ZUS najważniejsze jest ,aby Kuracjusz jak najszybciej wrócił do Pracy stąd tak dużo informacji o Uzdrowieniu po Prewencji Rentowej ;)

Do Fionki

Elu oczywiście są osoby ,które mają utrudniony dojazd do miejscowości gminnych -mam działkę w najbogatszej polskiej gminie i tzw PKS jeździ 2 x na dobę :o
Oczywiście takie Osoby powinny mieć Profesjonalną Rehabilitacje tzw za miejscową -ale na tych Turnusach Gwarantuję Ci że 90% będą Ludzie ,którzy maja ośrodki rehabilitacyjne 100 m od domu.
Co raz więcej Miast min Katowice kończy SZKODA że wybory są co 4 lata Centra Rehabilitacyjne z basenami i odnową biologiczną oraz ..Tężniami tak tak w Katowicach 4 kompleksy , a w nich Profesjonalna Rehabilitacja ( bo mamy AWF -które kształci rehabilitantów ) oraz Teżnie
ODPOWIEDZ