Mammografia cytologia czy warto?

Tu można porozmawiać o swoich schorzeniach i być może uzyskać porady innych użytkowników forum nasze sanatorium.
Awatar użytkownika
agunia3
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 4334
Na forum od: 23 wrz 2012 18:17
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 3

Mammografia cytologia czy warto?

Post autor: agunia3 »

Oczywiście, że warto! Wciąż krąży opinia, że jak nic nie boli to po co się badać? Lub nie badać się bo wolę nie wiedzieć, że coś mi dolega...Kobietki kochane dbajmy o siebie, takie badanie nie trwa długo, nie boli a może nam uratować życie lub - jeśli już mamy jakiegoś ''nieproszonego gościa'' - pozwoli na szybką reakcję i wczesne leczenie. Szkoda tylko, że tyle jest spotów zachęcających do takich badań ale bezpłatna cytologia raz na trzy lata! Kiedyś była co roku a wiadomo, że czasem choróbsko potrafi zrobić spustoszenie baardzo szybko. Tak jak chodzimy do fryzjera, do kosmetyczki bo chcemy dobrze wyglądać tak odwiedźmy lekarza na kontrolne badania.
iwcia
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 814
Na forum od: 15 mar 2012 13:55
Oddział NFZ: Dolnośląski
Staż sanatoryjny: 4

Re: Mammografia cytologia czy warto?

Post autor: iwcia »

Jak najbardziej!!
Kruszynko! Podjęłaś bardzo ważny temat! Az dziwne, że nikomu wczesniej to do głowy nie wpadło.Wszyscy mamy świadomość jaką wagę powinnismy przykladać do tego typu badań, ale jakoś slabo sie mobilizujemy. A to poważny błąd!!! tak więc drogie kobietki, badajmy sie, kontrolujmy, dbajmy o wlasne zdrowie, bo same dla siebie trzymamy ster.
Mammografia nie wykazuje podobno wszystkich zmian w piersiach, często niezbędne jest badanie USG. Natomiast cytologia jest bardzo wiarygodnym badaniem, dzieki ktoremu mozna wykryć wiele chorób w fazie początkowej.Od nas samych zależy nasze zdrowie, obysmy potem nie musiały mówić "Załuję, że wczesniej sie nie badałam".
Awatar użytkownika
margot
W naszej pamięci
W naszej pamięci
Posty: 44436
Na forum od: 26 lip 2010 13:17
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 6

Re: Mammografia cytologia czy warto?

Post autor: margot »

Witam
Oj warto , warto - w 2011 roku było super a w 2012 urosło ,, coś " co ma 4 cm średnicy i jest ups , ale będzie dobrze :) :) :)
forumowicz

Re: Mammografia cytologia czy warto?

Post autor: forumowicz »

Witaj Margot to cenne,że chciałas podzielić się swoim przeżyciem ,gro ludzi mówi ,że woli nie wiedzieć :shock: ale potem jak już wie i podejmuje trudną często walkę o zycie to mówi ...że nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem.Więc żeby nie płakac potem ,trzeba regularnie raz na 365 dni sie zbadać.
Pozdrawiam Ciebie bardzo serdecznie :) :) :) życzę dużo siły ,będzie dobrze ,musisz w to całkowicie wierzyć.
forumowicz

Re: Mammografia cytologia czy warto?

Post autor: forumowicz »

Iwcia witam :) ,jeśli każdy z nas namówi chociaż jedną osobę na ważne badanie ,to ta satysfakcja nie ma sobie równej.
Ja osobiście chciałabym nawet krzyczeć stojąc na wysokości dachu średnio-pietrowego bloku :lol: :lol: :lol: LUDZIE BADAJCIE SIĘ :!: :!: Nowotwory nie bolą to podstępny okrutny morderca. :( :(
forumowicz

Re: Mammografia cytologia czy warto?

Post autor: forumowicz »

Witaj Kruszynko :) ,
nawet jeśli Twój krzyk odbije się od dachu budynku, na którym będziesz stała, to i tak wiele kobiet go nie usłyszy z powodu fałszywie pojętego wstydu i skrępowania . A jest ich bardzo dużo :cry:
Anulka
Kuracjusz
Kuracjusz
Posty: 15
Na forum od: 26 paź 2012 13:22
Staż sanatoryjny: 2

Re: Mammografia cytologia czy warto?

Post autor: Anulka »

Ten post "zmusił" mnie do zarejestrowania się na tym forum.
Trzeba się badać, ale podpowiem na dobrym sprzęcie i u dobrego radiologa. Systematycznie, w zasadzie co pół roku miałam USG piersi u swojej ginekolog (mamografia nie, ponieważ badanie wskazane dla kobiet 50+). Ostatni raz w marcu 2009 miałam USG i gdy we wrześniu poprosiłam o to badanie pani doktor podpowiedziała coby iść do CO i tam u osób bardziej kompetentnych zrobić USG. I tak dopiero na początku stycznia (od września próbowałam się zarejestrować, niestety brak limitów) już na mamografii stwierdzono zmianę, USG i biopsja potwierdziło raka (guz 4 mm). Bardzo wcześnie wykryty, na szczęście nie zdążył się zbytnio rozgościć! Kto wie, gdyby nie mądra podpowiedź lekarki i odesłanie mnie do CO, gad rósł by w siłę, może ona badając mnie nawet nie zwróciłaby uwagi na takie "małe coś".
forumowicz

Re: Mammografia cytologia czy warto?

Post autor: forumowicz »

Witaj Anulka :) Bardzo Ci dziękuję za opis Twojej historii.Mam nadzieję ,że wiele czytajacych tutaj kobiet przemyśli to co napisałaś i podejmie skutecznie działania by się przebadać.
Wszystkiego naj :)
forumowicz

Re: Mammografia cytologia czy warto?

Post autor: forumowicz »

Basia Olsztyn pisze:Witaj Kruszynko :) ,
nawet jeśli Twój krzyk odbije się od dachu budynku, na którym będziesz stała, to i tak wiele kobiet go nie usłyszy z powodu fałszywie pojętego wstydu i skrępowania . A jest ich bardzo dużo :cry:
Witaj Basiu :) tak to prawda z wstydem,ale ja jestem czasami w szoku ,że ten wstyd często objawia się kobietkom ,które rodziły dzeci ,maja mężów lub kochanków.Takiego wstydu niestety nie rozumiem.Całusie :)
forumowicz

Re: Mammografia cytologia czy warto?

Post autor: forumowicz »

Kruszynko, one wstydzą się swojego ciała, intymność odbywa się "po bożemu" przy zgaszonym świetle. Wątpię czy mają kochanków, myślę tu o czymś więcej niż jednym razie po kielichu. Buziaki ide walczyć ze swoimi problemami :)
ODPOWIEDZ