Mammografia cytologia czy warto?

Tu można porozmawiać o swoich schorzeniach i być może uzyskać porady innych użytkowników forum nasze sanatorium.
Awatar użytkownika
Sloneczko
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 24937
Na forum od: 23 kwie 2013 17:54
Oddział NFZ: Świętokrzyski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Mammografia cytologia czy warto?

Post autor: Sloneczko »

Maudew :kwiat: poruszyłaś bardzo ważny problem.
Awatar użytkownika
Sloneczko
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 24937
Na forum od: 23 kwie 2013 17:54
Oddział NFZ: Świętokrzyski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Mammografia cytologia czy warto?

Post autor: Sloneczko »

Nigdy nie zwracałam uwagi na to jak lekarz pobiera materiał do badania.
W październiku już cytologie robiłam i kolejny raz będę robiła za 10 miesięcy, na pewno zwrócę na to uwagę, czy będzie to szczoteczka czy patyczek z wacikiem
ewiko
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 2427
Na forum od: 10 lut 2013 07:07
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 8

Re: Mammografia cytologia czy warto?

Post autor: ewiko »

Pojutrze kolejna wizyta i badanie, również poproszę o szczoteczkę. Człowiek tyle lat żyje w nieświadomości...
Awatar użytkownika
Ramona2
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 2008
Na forum od: 18 paź 2014 18:51
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 8

Re: Mammografia cytologia czy warto?

Post autor: Ramona2 »

Mammografię robię co 2 lata. Cytologię będę miała w kwietniu oraz USG. Pilnuję tego bo uważam , że to ważna rzecz. Musimy zadbać o swoje zdrowie.
Pozdrawiam :kwiat:
forumowicz

Re: Mammografia cytologia czy warto?

Post autor: forumowicz »

Ramona to bardzo ważny głos Twój :kwiat: Badania i jeszcze raz badania w porę . :) One ratuja życie . :)
Może ktoś wie jaka jest róznica i czy bardzo znacząca w badaniu mamograficznym cyfrowym a zwykłym? Czy ktos takie robił?
Pozdrawiam Ramona serdecznie :) :kwiat: :kwiat:
Awatar użytkownika
Sloneczko
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 24937
Na forum od: 23 kwie 2013 17:54
Oddział NFZ: Świętokrzyski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Mammografia cytologia czy warto?

Post autor: Sloneczko »

Mammografia cyfrowa jest najnowocześniejszą metodą wykrywania zmian w piersi. Prawdopodobnie wykrywa nawet mikrozwapnienia.
Rozdzielczość obrazu i kontrast są idealne przy cyfrówce. Niby bardziej jest precyzyjna. W trakcie badania obraz zmiany w piersi można powiększać i ustawiać pod rożnym katem.
Badanie zwykłe czyli inaczej analogowe jest starszą metodą badania piersi , przy użyciu promieni rentgenowskich.
Robione jest zdjęcie i opisywane przez radiologa. W mammografii tej używa się bardzo niskich dawek promieniowania .
W razie potrzeby badanie można powtarzać i to bez ryzyka złego wpływu na nasze zdrowie. Ja po takim badaniu często miałam robione usg piersi.
Różnią się te badania na pewno ceną. Gdzieś czytałam ze w niektórych klinikach takie badanie cyfrowe kosztuje prywatnie nawet i250 zł, natomiast tradycyjne ok. 50 zł.
forumowicz

Re: Mammografia cytologia czy warto?

Post autor: forumowicz »

  • W Lublinie mozna wykonać badanie tą metodą nieodpłatnie warto wiedzieć :) :kwiat:

    Panie między 50 a 69 rokiem życia mogą w Top Medical wykonać bezpłatne badanie mammograficzne cyfrowej jakości :)
    Badanie można też wykonać będąc mieszkanką woj lubelskiego :) :kwiat:
Awatar użytkownika
Sloneczko
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 24937
Na forum od: 23 kwie 2013 17:54
Oddział NFZ: Świętokrzyski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Mammografia cytologia czy warto?

Post autor: Sloneczko »

Wszędzie można zrobić badanie bezpłatnie, to tylko kwestia długości kolejki :D
Ja ze względu na czas musiałam za nie zapłacić.
forumowicz

Re: Mammografia cytologia czy warto?

Post autor: forumowicz »

kruszynka pisze:
  • W Lublinie mozna wykonać badanie tą metodą nieodpłatnie warto wiedzieć :) :kwiat:

    Panie między 50 a 69 rokiem życia mogą w Top Medical wykonać bezpłatne badanie mammograficzne cyfrowej jakości :)
    Badanie można też wykonać będąc mieszkanką woj lubelskiego :) :kwiat:
W Lublinie dzwoniąc dzisiaj sa terminy np na tę sobotę .I tak, osoba u której w rodzinie występował nowotwór piersi może takie badanie nieodpłatnie wykonać raz w roku i ta informacja zaczerpnięta z ankiety przy ostatniej mamografii powinna byc w systemie.
Pani uprzejmie sprawdza czy taką informację przekazano.
Natomiast jeśli w rodzinie taki nowotwór nie występował takie badanie nieodpłatnie mozna wykonać raz w ciągu dwóch lat, podając swój nr pesel do zarejestrowania.Podaje nr do Lublina do rejestrecji(81-524-34-06 ) :kwiat:
forumowicz

Re: Mammografia cytologia czy warto?

Post autor: forumowicz »

Z ostaniej chwili :
  • Piszcie w ankietach miłe Panie robiąc badania o nowotworach w rodzinie, ponieważ to skutkuje krótszymi terminami do kolejnych badań.I jeszcze jedno, badanie 3 marca 2014 mammo a wpisanie do systemu od której to informacji zależy kolejne badanie trwa rok :o (samo badanie za rok jak najbardziej ,ale czemu wprowadzają tę info tak póżno? .Czy ktoś potrafi to wytłumaczyć?
ODPOWIEDZ