Zespół cieśni nadgarstka

Tu można porozmawiać o swoich schorzeniach i być może uzyskać porady innych użytkowników forum nasze sanatorium.
Awatar użytkownika
anusia153
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3923
Na forum od: 08 gru 2013 08:04
Staż sanatoryjny: 4

Re: Zespół cieśni nadgarstka

Post autor: anusia153 »

Dzięki bardzo . :kwiat:
Awatar użytkownika
anusia153
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3923
Na forum od: 08 gru 2013 08:04
Staż sanatoryjny: 4

Re: Zespół cieśni nadgarstka

Post autor: anusia153 »

Obiecałam się odezwać jak będzie po. Jestem już w domciu :D
Zabieg miałam robiony w znieczuleniu ogólnym . Ręka prawie nie boli no może trochę kciuk . Nie wiem jakie ćwiczenia mogę robić , lekarz coś mówił , ale po tej narkozie byłam na odlocie i nic nie zapamiętałam .
Pozdrawiam :kwiat:
forumowicz

Re: Zespół cieśni nadgarstka

Post autor: forumowicz »

Aniu , zdrówka życzę i szybkiego powrotu do sprawności :)

pozdrawiam :kwiat:
forumowicz

Re: Zespół cieśni nadgarstka

Post autor: forumowicz »

Witaj Anusiu :) to znalazłam :
Dr n. med. Tomasz Matuszewski
Chirurg plastyczny, Warszawa Bemowo



""Po zabiegu cieśni nadgarstka zwykle wystarczające ćwiczenia to podstawowe ćwiczenia rozruchowe poprzedzone kąpielami. Moim pacjentom zarówno po krótkotrwałym unieruchomieniu jak i po zabiegach bez unieruchamiania zaraz po zdjęciu szwów zalecam codzienna poranną kąpiel rąk- w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła lub innego środka zmiękczającego wodę - ok. 10-15 minut. W czasie tych kąpieli zalecane jest wykonywanie ruchów; w ciągu pierwszych 2-3 dni zginanie, prostowanie, rozstawianie i zestawianie palców, w 3-4 dniu wprowadzamy ruchy grawitacyjne nadgarstka - swobodne opadanie oraz - w 5-6 dniu - ćwiczenia czynne z oporem: ściskanie gąbki - kilkakrotnie, tak by wycisnąć wodę. taki zestaw ćwiczeń zwykle wystarcza do uzyskania powrotu ruchomości palców i nadgarstka - jak przed zabiegiem.
Jeżeli po 7-10 dniach takich ćwiczeń nie nastąpi powrót funkcji, należy rozważyć rehabilitację instytucjonalną.""'

Pozdrawiam cieplutko :)
Awatar użytkownika
anusia153
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3923
Na forum od: 08 gru 2013 08:04
Staż sanatoryjny: 4

Re: Zespół cieśni nadgarstka

Post autor: anusia153 »

Dzięki kruszynko :kwiat:
Bardzo cenne informacje dla mnie. A, czyli muszę czekać na zdjęcie szwów.
I jeszcze oprócz ćwiczeń po zabiegu cieśni jeszcze interesują mnie ćwiczenia po operacji na kciuk zatrzaskujący . Może coś znajdziesz , ja bardzo niezgrabnie klikam lewą ręką .
forumowicz

Re: Zespół cieśni nadgarstka

Post autor: forumowicz »

Palec trzaskający – leczenie, operacja i rehabilitacja
Jeśli stan zapalny dotyczy tylko jednego palca i trwa krócej niż 6 miesięcy, lekarz może zdecydować o fizykoterapii i zastrzykach z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi albo sterydami do pochewki ścięgna zginacza. Jednak wówczas musi uważać, by lek podać do pochewki ścięgna, a nie do ścięgna, gdyż może się to zakończyć jego zerwaniem, co jest trudne do wyleczenia. Jeśli leczenie okaże się nieskuteczne, pozostaje operacja, którą wykonuje się także wtedy, gdy:
jest kilka palców przeskakujących
stan zapalny trwa dość długo (dłużej niż 6 miesięcy)
pacjent cierpi na cukrzycę, dnę moczanową i inne ww. choroby
Operacja palca trzaskającego polega na przecięciu więzadła A1, dzięki czemu ścięgna w pochewce mogą się swobodnie przesuwać. Inaczej może wyglądać operacja pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów. U nich często zamiast przecięcia więzadła A1 trzeba wykonać wycięcie zmienionej zapalnie błony.
Istnieją dwie metody operacji – tradycyjna, czyli otwarta, oraz zamknięta, polegająca na przezskórnym przecięciu więzadła obrączkowego za pomocą grubej igły iniekcyjnej z wykorzystaniem podglądu USG. Jeśli operacja otwarta jest wykonana poprawnie, ryzyko nawrotów jest niewielkie. W przypadku operacji zamkniętej okres powrotu do zdrowia po zabiegu jest krótszy niż po operacji otwartej, jednak ryzyko nawrotu choroby jest większe.
Operacja jest standardowym i skutecznym sposobem leczenia, dodatkowo nie jest skomplikowana, ryzyko wystąpienia powikłań (krwiak, zakażenie okolicy operowanej) jest bardzo małe, a dodatkowo umożliwia znaczną poprawę funkcji ręki oraz szybki powrót do aktywności.
Operacja trwa 30 minut i odbywa się w trybie ambulatoryjnym. Pacjent może wyjść ze szpitala tego samego dnia. Po operacji należy nosić rękę na temblaku przez cztery tygodnie.

Niektórzy chirurdzy zalecają unieruchomienie dłoni w ortezie, inni zalecają szybki powrót do czynności ruchowych.
W przypadku dużych dolegliwości bólowych, możesz potrzebować zażyć leki przeciwbólowe.
Wskazane są ćwiczenia palców już w drugiej dobie po operacji (np. ruch zginania i prostowania palców).
Już w pierwszej dobie po operacji zalecane są czynne ćwiczenia barku i łokcia.
Szwy zostaną zdjęte z dłoni po ok 10-14 dniach od zabiegu.
Do zdjęcia opatrunku i szwów nie należy moczyć blizny oraz dźwigać ciężkich przedmiotów, zakazane jest również prowadzenie samochodu.
To tak na CITO Anusiu ;) :) :kwiat:
forumowicz

Re: Zespół cieśni nadgarstka

Post autor: forumowicz »

Po zabiegu
Po operacji nie stosuję się unieruchomienia gipsowego. Blizna skórna jest niewielka, a okres rekonwalescencji trwa około 3-4 tygodni. Chory wymaga niewielkiej dawki leków przeciwbólowych i przeciwobrzękowych przez kilka dni.
Konieczna jest także odpowiednia kilkunastodniowa rehabilitacja. Bezpośrednio po operacji nie wolno wykonywać prac, które angażują zoperowane ścięgno.
Czytając te info uważam Anusiu ,że rehabilitacja z rehabilitantem jak najbardziej wskazana ,by nie popełnić jakiegoś błędu ,ponieważ to dość poważna sprawa .
Powodzonka koleżanko :serce: :kwiat: :)
Awatar użytkownika
anusia153
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3923
Na forum od: 08 gru 2013 08:04
Staż sanatoryjny: 4

Re: Zespół cieśni nadgarstka

Post autor: anusia153 »

Dziękuję kruszynko :) :serce: :kwiat:
Cypis
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 285
Na forum od: 18 lis 2015 23:38
Oddział NFZ: Kujawsko-Pomorski
Staż sanatoryjny: 6

Re: Zespół cieśni nadgarstka

Post autor: Cypis »

anusia153, bardzo się cieszę, że Jesteś już po. Teraz życzę szybkiego powrotu do pełnej sprawności ręki. Pozdrawiam Cię serdecznie. :kwiat:
Awatar użytkownika
maria123
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 1596
Na forum od: 04 lis 2013 21:03
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 4

Re: Zespół cieśni nadgarstka

Post autor: maria123 »

anusia153!Zyczę ci szybkiego powrotu do zdrowia :kwiat:
ODPOWIEDZ