Sanatorium z ZUS a dieta i pokój

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
yosanne
Posty: 4
Na forum od: 19 lip 2023 19:09
Oddział NFZ: Śląski

Sanatorium z ZUS a dieta i pokój

Post autor: yosanne »

Drodzy forumowicze,
to mój pierwszy post na forum, więc na początku chciałabym się przywitać.
I poprosić o wskazówki przy pierwszym wyjeździe do sanatorium z ZUS. Dostałam od mojego lekarza skierowanie na rehabilitację z ZUS z tytułu tzw. "prewencji rentowej". Już na skierowaniu mam wpisane wskazanie do pokoju jednoosobowego, na czym, ze względów zdrowotnych, bardzo mi zależy.

Słyszałam, że już na etapie składania wniosku, można w ZUSie poprosić o konkretne sanatorium. Oczywiście nie ma gwarancji, jakie przydzielą, ale specjalnie wniosek chcę złożyć teraz i jechać w okolicach późnej jesieni, kiedy jest mniej kuracjuszy komercyjnych i nie ma takiego problemu z pokojami. Czy takie pismo z prośbą o konkretne sanatorium powinnam dołączyć do wniosku? Czy dopiero na komisji?
No i załóżmy, że złożę taką prośbę, który ośrodek spełni łącznie te dwa warunki: dostanę jednoosobowy pokój ze wskazań medycznych ORAZ nie będzie problemów z dietą wegetariańską? Nie jem mięsa od wielu lat i nie zacznę, a nie stać mnie, żeby przez 24 dni turnusu stołować się na mieście (w pokojach nie ma kuchni, żeby coś na ciepło sobie przygotować).

Jeśli te dwa warunki nie będą spełnione, to niestety nie pojadę, a bardzo bym chciała, bo ból utrudnia życie i liczę, że na takim turnusie postawią mnie na nogi. O ile oczywiście w ogóle orzecznik się zgodzi i dostanę to sanatorium. Poza tym, nie mam żadnych innych wymagań, mogę dojechać gdziekolwiek, miejscowość to może być dziura zabita dechami, byleby zabiegi były przyzwoite :)

Dziękuję z góry za wszelkie podpowiedzi i porady doświadczonych kuracjuszy.
Kleinehexe
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 4486
Na forum od: 20 mar 2020 22:12

Re: Sanatorium z ZUS a dieta i pokój

Post autor: Kleinehexe »

Witaj yosanne :kwiat:
Moim zdanie prośbę o konkretne sanatorium i czas wyjazdu można złożyć po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, czyli na komisji.
Teraz sprawa diety (też jestem wegetarianką :D ). Dobrze byłoby, abyś podałam na jakie schorzenie będziesz się rehabilitować, jeśli to nie jest dla ciebie problem. Dlaczego? Ano to zawęzi liczbę obiektów, do których możesz być skierowana przez ZUS. Ewentualnie podaj listę obiektów, do których ZUS kieruje na twoje schorzenie, a wówczas Forumowicze będą mogli się wypowiedzieć, czy w danym obiekcie jest możliwość wykupienia takiej diety. Z mojego doświadczenia wiem, że tam gdzie jest możliwość dopłaty do tzw. wyżywienia komercyjnego, można też zgłosić dietę wegetariańską. Tak przynajmniej było w Wielkiej Pieniawie w Polanicy Zdrój. Gdzieś ktoś pisał, że miał taką dietę zapewnioną, ale w którym obiekcie, sorry nie pamiętam. :roll: Może ten ktoś się odezwie.
Życzę powodzenia na komisji i dobrego przydziału. :D :kwiat:
yosanne
Posty: 4
Na forum od: 19 lip 2023 19:09
Oddział NFZ: Śląski

Re: Sanatorium z ZUS a dieta i pokój

Post autor: yosanne »

Dziękuję Kleinehexe za odpowiedź! Skierowanie mam z powodu choroby układu ruchu. Niestety Polanica Zdrój nie widnieje w tym roku w ogóle na liście sanatoriów, które mają umowę z ZUS :(
yosanne
Posty: 4
Na forum od: 19 lip 2023 19:09
Oddział NFZ: Śląski

Re: Sanatorium z ZUS a dieta i pokój

Post autor: yosanne »

To jest lista ośrodków współpracujących z ZUS w tym roku.

1 Kolejowy Szpital Uzdrowiskowy Sp. z o.o. w Ciechocinku Ciechocinek Kolejowy Szpital Uzdrowiskowy Sp. z o.o. w Ciechocinku Oddział
Zamiejscowy w Aleksandrowie Kujawskiem Aleksandrów Kujawski
2 Ośrodek Terapii GRUNWALD Stanisław Bojkowski Gubin Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy im. prof. Witkora Degi Drezdenko
3 Nadbałtyckie Centrum Rehabilitacji NZOZ Alma Anna DobrzyńskaStecka
Gdańsk Nadbałtyckie Centrum Rehabilitacji NZOZ ALMA Anna DobrzyńskaStecka
Gdańsk
4 ,,Uzdrowisko Iwonicz" S.A. Iwonicz-Zdrój Oddział Sanatoryjny "Biały Orzeł" Iwonicz-Zdrój
5 Uzdrowisko Iwonicz S.A. Iwonicz-Zdrój Szpital Uzdrowoskowo-Rehabilitacyjny "EXCELSIOR" Iwonicz-Zdrój
6 A.M. TRADE Sp. z o.o. Iwonicz-Zdrój Sanatorium Klimat Iwonicz-Zdrój
7 Centrum Promocji Zdrowia ,,Sanvit" Sp. z o.o. Oddział Iwonicz-Zdrój
8 Świerkowy Zdrój MEDICAL SPA Sp. z o.o. Rymanów-Zdrój Świerkowy Zdrój Medical SPA Iwonicz-Zdrój Iwonicz-Zdrój
9 HEDIOS Sp. z o.o. Tarnowiec Sanatorium Uzdrowiskowe ,,Wisła" Iwonicz-Zdrój
10 Uzdrowisko Cieplice Sp. z o.o. - Grupa PGU Jelenia Góra Dom Zdrojowy Jelenia Góra Cieplice
11 Uzdrowisko Kamień Pomorski S.A. Kamień Pomorski Sanatorium Uzdrowiskowe "Dąbrówka" Kamień Pomorski
12 Uzdrowisko Konstancin-Zdrój S.A. Konstancin-Jeziorna Szpital Rehabilitacyjny Konstancin-Jeziorna
13 Nadmorskie Centrum Opieki Zdrowotnej "BURSZTYN" Sp. z o. o. Stegna Sanatorium Zefir Krynica Morska
14 Sanatorium Uzdrowiskowe "Leśnik -Drzewiarz" Sp. z o.o. Krynica-Zdrój Sanatorium Uzdrowiskowe "Leśnik -Drzewiarz" Krynica-Zdrój
15 Zakład Usług Leczniczo - Wypoczynkowy PZL-Mielec Sp. z o.o. Krynica-Zdrój Centrum Leczenia i Rehabilitacji ,,Beskid" Krynica-Zdrój
16 "Uzdrowisko Krynica-Żegiestów" S.A. Krynica-Zdrój Sanatorium Uzdrowiskowe "Stary Dom Zdrojowy" Krynica-Zdrój
17 J. J. S. Kołecki Sp. J Szczecin Ośrodek Rehabilitacyjny ,,Perła" Międzywodzie
18 Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A. Sanatorium Uzdrowiskowe "Wiarus" Grudządz Sanatorium Uzdrowiskowe"WIARUS" Muszyna
19 Instytut Zdrowia Człowieka Sp. z o.o. Warszawa NZOZ "Muszyna" Centrum rehabilitacji i Profilaktyki Sanatorium Uzdrowiskowe Muszyna
20 Uzdrowisko Odnowa Sp. z o.o. Warszawa Uzdrowisko Odnowa Olecko
21 ConcordiaSalus Sp. z o.o. Pniewy k. Grójca Zakład rahabilitacji stacjonarnej "ConcordiaSalus" Pniewy k. Grójca
22 Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Sanatorium Uzdrowiskowe "Plon" Sp. z o.o. Polańczyk
23 NZOZ Sanatorium Uzdrowiskowe "Amer-Pol" Henryk Koszałka Polańczyk NZOZ Sanatorium Uzdrowiskowe "Amer-Pol" Henryk Koszałka Polańczyk
24 Amer-Pol Sp. z o.o. NZOZ Sanatorium Uzdrowiskowe Atrium Ustrzyki Dolne "Amer-Pol" Sp. z o.o. NZOZ Sanatorium Uzdrowiskowe "Atrium" Polańczyk
25 Uzdrowisko Połczyn Grupa PGU S.A. Połczyn-Zdrój Zakład Lecznictwa GRYF Połczyn-Zdrój
26 Uzdrowisko Połczyn Grupa PGU S.A. Połczyn-Zdrój Zakład Lecznictwa BORKOWO Połczyn-Zdrój
27 "Uzdrowisko-Rabka" S.A. Rabka-Zdrój Uzdrowiskowy Szpital "Olszówka" pawilon A Rabka-Zdrój
28 "Uzdrowisko Rymanów" S.A. Rymanów-Zdrój Szpital i Sanatorium Uzdrowiskowe "Ziemowit" Rymanów-Zdrój
29 Przedsiebiorstwo-Handlowo-Turystyczne "Lemax-Tour" Sp. z o.o. Stegna Sanatorium ,,Fala" Stegna
30 Zakład Handlowo-Usługowo-Gastronomiczny "Lemax" Stegna Sanatorium ,,Fala" Stegna
31 Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Stróże Centrum Szkoleniowo-Rehabilitacyjne im. Ojca Pio Stróże
32 "Uzdrowisko Szczawno-Jedlina" S.A. Szczawno-Zdrój Szpital Uzdrowiskowy z Oddziałem Sanatoryjnym ,,Dom Zdrojowy" Szczawno-Zdrój
33 SOL Sp. z o.o., Sp.k. Warszawa Sanatorium "Uzdrowisko Uniejów Park" Uniejów
34 Andrzej Dłubak - Firma Produkcyjno- Handlowo- Usługowa "ENIGMA" Ustroń Sanatorium Uzdrowiskowe "Orlik" Ustroń
35 VitalMed GROUP Sp. z o.o. Ustroń Sanatorium Uzdrowiskowe "Daniel" Ustroń
36 Uzdrowisko Wieniec Sp. z o.o. Wieniec-Zdrój Sanatorium Uzdrowiskowe ,,Jutrzenka" Wieniec-Zdrój
37 Klinika Psychosomatyczna SOL Sp. z o.o. Sp. K. Warszawa Klinika Psychosomatyczna SOL Sp. z o.o.Sp.k. Ośrodek "Wysowa"
NZOZ - Oddział Rehabilitacyjny Wysowa-Zdrój
Bibi2
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 4095
Na forum od: 07 kwie 2021 14:26

Re: Sanatorium z ZUS a dieta i pokój

Post autor: Bibi2 »

Witaj Yosanne ,
odnośnie jedynek w ośrodkach ZUS :
ze wskazaniem do jedynki ośrodek ma obowiązek ją zapewnić, o tym czy jest taka potrzeba decyduje lekarz w ośrodku, jeśli lekarz ZUS wpisze taką uwagę to prawie sukces ale nie ma obowiązku.
Diety: podstawowe są zapewniane , zawsze jest problem z wege, bezglutenową czy jeszcze jakąś- jak się chce to wszystko można zrobić :
podstawowa rzecz , zgłaszamy taką potrzebę u lekarza oraz obowiązkowo u dietetyka , w niektórych ośrodkach przy przyjęciu w recepcji lub u pielęgniarek . Z doświadczenia wiem, że czasami trzeba dopłacić do diety (wcale nie musi to być dopłata do tzw.komercji), czasami trzeba porozmawiać z szefową kuchni , a nieraz robią dietę bez żadnego problemu.
Jeśli będziesz wiedziała jaki ośrodek dostaniesz wówczas dzwoń i pytaj u źródła .
powodzenia :)
yosanne
Posty: 4
Na forum od: 19 lip 2023 19:09
Oddział NFZ: Śląski

Re: Sanatorium z ZUS a dieta i pokój

Post autor: yosanne »

Dziękuje Bibi2 za odpowiedź, z tego co się orientuję, kuracjusze ZUS nie mogą dopłacać do niczego, bo całe koszty pokrywa ZUS. No i z tymi jedynkami to różnie bywa, bo widziałam posty, że ludzie, mimo wskazań i zaświadczenia od lekarza, ich nie dostawali :(
Kleinehexe
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 4486
Na forum od: 20 mar 2020 22:12

Re: Sanatorium z ZUS a dieta i pokój

Post autor: Kleinehexe »

Yosanne, rzeczywiście na turnusie z ZUS nie można dokupić zabiegów. Z tym się spotkałam. Jednak dopłata do wyżywienia komercyjnego była możliwa, więc może i dopłata do diety wege, tak jak pisze Bibi2, byłaby realna? Tyle, że to wszystko co piszemy, nie posuwa na przód Twojej sprawy, dopóki ktoś
z Forumowiczów nie wypowie się na temat takich warunków o jakie Ci chodzi w kontekście konkretnego ośrodka z Twojej listy, byś wiedziała o który prosić nakomisji. Może ktoś coś? :?
PS Szczerze mówiąc ta informacja może i dla mnie kiedyś okazać się przydatna. :D
ewiko
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 2427
Na forum od: 10 lut 2013 07:07
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 8

Re: Sanatorium z ZUS a dieta i pokój

Post autor: ewiko »

Zdecydowanie odradzam Krynice Morską , Konstancin , a bardzo polecam Połczyn Zdrój .... najlepiej GRYF.
ODPOWIEDZ