L-4 a pobyt w szpitalu uzdrowiskowym

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Awatar użytkownika
Robeo
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 471
Na forum od: 10 sie 2012 10:56

Re: L-4 a pobyt w szpitalu uzdrowiskowym

Post autor: Robeo »

Jeżeli jest to osoba 55-letnia, to za zwolnienie za pobyt w szpitalu uzdrowiskowym ZUS zapłaci 70% pensji.
Gdyby chodziło o osobę np. 35-letnią, jeżeli w roku wykorzystała wcześniej 30 dni zwolnienia, to otrzymała by za 3 dni wynagrodzenie chorobowe 80% pensji i resztę dni w szpitalu uzdrowiskowym zasiłek chorobowy z ZUS - 70% pensji. Jeśli dostała by np. dwa dni dodatkowego zwolnienia (po turnusie) - tak się praktykuje, to za te dwa dni znów ZUS zapłacił by 80% pensji.
bogjan
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 358
Na forum od: 08 wrz 2012 14:24

Re: L-4 a pobyt w szpitalu uzdrowiskowym

Post autor: bogjan »

Nie możemy się dogadać:jestem 55+ i dostaje od rodzinnego L-4 np. 26 dni to mam płatne 80% i jadę do sanatorium, a nie jak mi wypiszą a danym sanatorium 70% i lepiej jest jak się załatwi to z lekarzem rodzinnym,dzień wcześniej przed wyjazdem.[email] nie broń Zus.
Awatar użytkownika
Robeo
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 471
Na forum od: 10 sie 2012 10:56

Re: L-4 a pobyt w szpitalu uzdrowiskowym

Post autor: Robeo »

Masz rację - dostajesz od rodzinnego np. 26 dni i nie przyznajesz się, że idziesz do szpitala (do sanatorium). Tak samo to działa, jeżeli przed planową operacją rodzinny wystawi zwolnienie i da "chory może chodzić". Jest to dobry sposób na oszczędność tych 10-ciu procent przez wszystkich, którzy dużo przebywają w szpitalach :mrgreen:

Nie bronię ZUSu, ale za całe zło odpowiadają wadliwe ustawy, Rząd (i jego zalecenia) oraz Sejm, a nie ZUS.
Awatar użytkownika
anovi
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 113
Na forum od: 19 wrz 2014 13:36
Oddział NFZ: Dolnośląski

Re: L-4 a pobyt w szpitalu uzdrowiskowym

Post autor: anovi »

Myślę,że jest to jakieś rozwiązanie aczkolwiek ryzykowne.ZUS czuwa i wzywa na kontrolę,lub odwiedza go w domu.Tym bardziej,że osoba w wieku 50+ począwszy od 15 dnia chorobowego jest na zasiłku płatnym z ZUS.
Awatar użytkownika
anovi
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 113
Na forum od: 19 wrz 2014 13:36
Oddział NFZ: Dolnośląski

Re: L-4 a pobyt w szpitalu uzdrowiskowym

Post autor: anovi »

Jeszcze dodam,że nie zawsze osoba 50+ w każdym wypadku ma 70% zasiłku chorobowego za pobyt w szpitalu.Jeśli jest to pierwsze zachorowanie w danym roku to ma prawo do 80% chorobowego przez 33 dni bez względu na to czy jest to szpital czy nie.
Awatar użytkownika
anusia153
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3923
Na forum od: 08 gru 2013 08:04
Staż sanatoryjny: 4

Re: L-4 a pobyt w szpitalu uzdrowiskowym

Post autor: anusia153 »

Ale kombinujecie , tak jak pisze anovi , przy długim zwolnieniu ZUS często kontroluje zasadność . Przy takim ryzykownym rozwiązaniu można stracić zasiłek chorobowy , niestety .
Ja takiego nieuczciwego rozwiązania nie popieram. Sam pobyt w szpitalu uzdrowiskowym jest bezpłatny , opłaty klimatycznej w większość szpitali i się nie płaci wikt i opierunek zapewniony i jeszcze naciągać ZUS na te 10 % :shock:
Awatar użytkownika
Robeo
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 471
Na forum od: 10 sie 2012 10:56

Re: L-4 a pobyt w szpitalu uzdrowiskowym

Post autor: Robeo »

Masz absolutną rację anusia153. Nie zamierzam naciągać ZUSu i tego nie robię. Dla ciekawostki napiszę - mój tegoroczny pobyt w szpitalu uzdrowiskowym był w ramach... urlopu wypoczynkowego :D
Awatar użytkownika
anusia153
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3923
Na forum od: 08 gru 2013 08:04
Staż sanatoryjny: 4

Re: L-4 a pobyt w szpitalu uzdrowiskowym

Post autor: anusia153 »

No z tym to przesadziłeś Robeo :) żartuję oczywiście , nieraz tak trzeba . Pozdrawiam :kwiat:
Awatar użytkownika
mercedes
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 343
Na forum od: 02 mar 2012 13:58
Oddział NFZ: Warmińsko-Mazurski
Staż sanatoryjny: 17

Re: L-4 a pobyt w szpitalu uzdrowiskowym

Post autor: mercedes »

a ja mysle ze urlop to jest wg mojego uznania do wykorzystania np na wczasy a do sanatorium jade sie leczyc wiec korzystam z l-4 ;) - pozdrawiam
ODPOWIEDZ