Opłata klimatyczna, uzdrowiskowa

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Awatar użytkownika
gorkaa
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3444
Na forum od: 23 lip 2010 10:57
Oddział NFZ: Podkarpacki
Staż sanatoryjny: 5

Opłata klimatyczna, uzdrowiskowa

Post autor: gorkaa »

Przebywałam z NFZ w 23 Wojskowym Sanatorium Uzdrowiskowym w Lądku Zdroju w terminie 7-28 październik 2014r . W dniu przyjazdu do sanatorium pobrano mi oraz innym kuracjuszom opłatę klimatyczną w kwocie 3,50 złotych za dzień pobytu. W ostatni dzień pobytu w sanatorium pocztą pantoflową rozeszła się informacja, że w/w opata została nam niesłusznie naliczona. Zainteresowani tłumnie udali się do Urzędu Miasta aby tam złożyć dokumentację (pismo z prośbą o zwrot pieniędzy, numer konta, ksero karty informacyjnej) W chwili obecnej mam sygnały od koleżanek, które wcześniej złożyły pisma ( ja wysyłałam pocztą po przyjeździe do domu) że na swoich kontach mają zwrócone pieniądze.
Dzielę się tą informacją ponieważ może ktoś również przebywał w tym czasie w sanatorium i nie wie, że może starać się o zwrot opłaty klimatycznej.
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7828
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Opłata klimatyczna, uzdrowiskowa

Post autor: darek »

SUPER Gorka

Kilka takich AKCJI i zaprzestaną NAS mówiąc brutalnie OKRADAĆ..a może to wybory ?
Generalnie uważam ,że powinniśmy wszyscy zaopatrzyć się w Odpowiedni PAPIER i Podczas Pobytu w dniu przyjazdu na Tablicy OGŁOSZEŃ umieszczać INFORMACJE

Przejście Grupy do UM czy UG zajmie 1 godzinę a EFEKT ..BEZCENNY
Awatar użytkownika
biedroneczka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 4423
Na forum od: 03 sty 2012 09:40
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 8

Re: Opłata klimatyczna, uzdrowiskowa

Post autor: biedroneczka »

Witajcie :D znalazłam bardzo przydatny artykuł w tym temacie...
http://www.psur.pl/a.aspx?id=193
...gdybym wiedziała o tym wcześniej........
Dobrze Goreczko, że podjęłaś ten temat, dzięki temu może teraz więcej osób z tych informacji skorzysta :D
Pozdrawiam :kwiat:
Awatar użytkownika
Lewek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 8581
Na forum od: 22 lip 2012 20:17
Oddział NFZ: Świętokrzyski
Staż sanatoryjny: 4

Re: Opłata klimatyczna, uzdrowiskowa

Post autor: Lewek »

Chyba z miesiąc temu był w telewizji reportaż o niesłusznie pobieranych opłatach klimatycznych od kuracjuszy. Chodziło o Krynicę Górską i Kołobrzeg. Nie pamiętam o jakie sanatorium chodziło w Kołobrzegu, ale jeśli chodzi o Krynicę to o szpital wojskowy. Ludzie zakładali spawy i wygrywali. Wniosek z tego, ze nas okradają, ale my nie możemy być bierni. Musimy walczyć o swoje.
Awatar użytkownika
jacky6
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7130
Na forum od: 05 mar 2014 14:39
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 5

Lobby kuracyjne przeciw opłacie uzdrowiskowej...

Post autor: jacky6 »

Jako piąty z kolei przyjaciel forum oznakowany naszą najbliższą gwiazdą inicjuję powołanie lobby kuracyjnego.
Odczekajmy chwilę i po uzupełnieniu składu napiszmy wniosek obywatelski do naszego parlamentu w formie listu otwartego opublikowanego na tym forum a następnie przeslanego [email] pocztą na ulicę Wiejską - indywidualne.
Razem - młodzi i starzy krajanie - kuracjusze / kuracjuszki ...

:mrgreen: to przyjemne czasami żyć marzeniami twardo stąpając po ziemi... :ugeek:
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7828
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Opłata klimatyczna, uzdrowiskowa

Post autor: darek »

agalew pisze:Chyba z miesiąc temu był w telewizji reportaż o niesłusznie pobieranych opłatach klimatycznych od kuracjuszy. Chodziło o Krynicę Górską i Kołobrzeg. Nie pamiętam o jakie sanatorium chodziło w Kołobrzegu, ale jeśli chodzi o Krynicę to o szpital wojskowy. Ludzie zakładali spawy i wygrywali. Wniosek z tego, ze nas okradają, ale my nie możemy być bierni. Musimy walczyć o swoje.
Pragnę wyjaśnić bo opisywałem zdarzenie w roku 2013 będąc w Kołobrzegu w Sanatorium Perła Bałtyku na oddziale tzw po szpitalnym.

Od 01-01-2013 uchwałą rady gminy powiatu kołobrzeskiego postanowiono BEZWZGLĘDNIE od każdego przebywającego w Gminie Kołobrzeg pobierać tzw opłatę miejscową czytaj Klimatyczną wiąże się to z mniejszym wpływem do kasy gminy.
W roku 2013 leczenie po szpitalne dla dorosłych w Kołobrzegu prowadziły TYLKO dwa ośrodki ;
Uzdrowisko Kołobrzeg S.A z obiektami :
Perla Bałtyku,
Mewy,
Muszelka
oraz dziecinne -Słoneczko w którym opłaty NIE POBIERA się
oraz ośrodek
Willa Fortuna

Natomiast co tyczy się Krynicy w procesie wytoczonym gminie Krynica , który to PRZEGRAŁA ( są informacje na Naszym PORTALU do odszukania )-urzędnicy Nadal uporczywie TWIERDZĄ ,że ..
Szpital Sanatoryjny to nie OBIEKT ZAMKNIĘTY i Opłata na podstawie jakiejś wykładni Im się NALEŻY jest proces odwoławczy !!

Podobnie twierdzą włodarze Polanicy Zdroju i POBIERAJĄ NADAL

Natomiast po przegranym przez Gminę Krynica procesie wycofały się od roku 2013 z pobierania opłat;
-Ciechocinek
-Ustroń
-Długopole
-Wysowa
Awatar użytkownika
gorkaa
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3444
Na forum od: 23 lip 2010 10:57
Oddział NFZ: Podkarpacki
Staż sanatoryjny: 5

Re: Opłata klimatyczna, uzdrowiskowa

Post autor: gorkaa »

Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo Rehabilitacyjny w Lądku Zdroju, wycofał się z pobierania opłat po moim turnusie ( ja byłam 7-28 X) , ponieważ od kuracjuszy następnego turnusu opłaty już nie pobrano. Nikt nam nie wyjaśnił dlaczego pobrano opłatę, odsyłano nas tylko do urzędu. ( Pragnę w tym miejscu podziękować osobie, która przed dzień wyjazdu rozsiała informację o opłacie wśród kuracjuszy, ponieważ nikt z personelu nic na ten temat nie mówił) Wiele osób wyjechało wcześniej i być może do chwili obecnej nie wiedzą, że mogą wystąpić o zwrot kasy. Poczta pantoflowa głosiła wówczas, że zmieniła się ustawa. W necie znalazłam, że chodzi o efekt podpisania 3 października 2014 r. przez Ministra Finansów interpretacji ogólnej w sprawie stosowania art. 17 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 849),
http://ksiegowosc.infor.pl/podatki/poda ... kowej.html
http://www.bpp.gov.pl/aktualnosci/pobie ... m,183.html
Nadmieniam, że nie przebywałam na leczeniu szpitalnym tylko sanatoryjno uzdrowiskowym.
Awatar użytkownika
gorkaa
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3444
Na forum od: 23 lip 2010 10:57
Oddział NFZ: Podkarpacki
Staż sanatoryjny: 5

Re: Opłata klimatyczna, uzdrowiskowa

Post autor: gorkaa »

Moja koleżanka wróciła wczoraj z Sanatorium w Kołobrzegu z " Posejdona" za klimatyczne pobrali jej opłatę :(
ODPOWIEDZ