Renta rodzinna a leczenie uzdrowiskowe

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Rachel
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 1617
Na forum od: 05 kwie 2013 19:16
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 2

Renta rodzinna a leczenie uzdrowiskowe

Post autor: Rachel »

Witam serdecznie

Informacje z NFZ oraz z ZUS sa sprzeczne co do tego czy osoba pobierająca swiadczenie z tytułu renty rodzinnej moze ubiegać sie o wyjazd do sanatorium tak z ZUS jak i NFZ. Moze ktoś z Państwa był w podobnej sytuacji do mojej.
Od lipca pobieram świadczenie z tytułu renty rodzinnej. Także w tym czasie czyli od lipca zawiesiłam działalność gospodarcza. Posiadam także orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności. Chwile temu dzwoniłam do mazowieckiego oddziału NFZ i Pani poinformowała mnie, ze mam prawo do ubiegania sie o leczenie sanatoryjne tak z NFZ jak i ZUS, z kolei koleżanka zadzwoniła w tej sprawie i powiedziano jej, ze nie bo nie sa odprowadzane składki zdrowotne, ale to bzdury bo składki sa odprowadzane: zdrowotne i emerytalne. No to jak to z tym jest?
Awatar użytkownika
teresa63
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3246
Na forum od: 31 lip 2014 18:49
Oddział NFZ: Podlaski
Staż sanatoryjny: 4

Re: Renta rodzinna a leczenie uzdrowiskowe

Post autor: teresa63 »

Witaj Rachael - najpierw wyrazy wspolczucia- tez to przechodzilam :oops:
Dostalam rente rodzinna po zm mezu-i co ciekawe mieszkajac za granica - ale miala ubezpiecenie w Polsce
- nie wazne jest czy renta czy chorobowe powiçnnas dostac skierowanie jako ubezpieczona
Moze przepisy sie zmienily - ja bez problemu dostalam ze skierowaniem od lekarza rodzinnego
Probowac zawsze mozna- zycze pomyslnego zalatwienia :kwiat:
Rachel
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 1617
Na forum od: 05 kwie 2013 19:16
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 2

Re: Renta rodzinna a leczenie uzdrowiskowe

Post autor: Rachel »

Dziękuje Tereso.
Oczywiście złoże wniosek do ZUS, a także do NFZ. Z renty potrącane mam na składki wiec dlaczego miałabym nie skorzystać?
Pozdrawiam ;)
emik
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 403
Na forum od: 11 sty 2012 18:48

Re: Renta rodzinna a leczenie uzdrowiskowe

Post autor: emik »

Wydaje mi się, że sanatorium ZUS jest dla pracujących i tych, którzy są czasowo niezdolni do pracy. Sama jestem ciekawa, czy osoba taka jak Ty Rachel, czyli pobierająca rentę rodzinną może jechać. Napisz, jak byś już wiedziała. Pozdrawiam.
Rachel
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 1617
Na forum od: 05 kwie 2013 19:16
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 2

Re: Renta rodzinna a leczenie uzdrowiskowe

Post autor: Rachel »

[email], wczoraj dzwoniłam do Mazowieckiego Oddziału NFZ i otrzymałam odpowiedz, ze podstawa jest odprowadzana składka zdrowotna, a taka z mojego świadczenia jest potrącana. Zapytałam także czy jest tej Pani wiadome czy mam prawo ubiegać sie o sanatorium z ZUS i otrzymałam odpowiedz, ze tak bo z kolei w przypadku prewencji ZUS podstawa jest opłacanie składki ubezpieczenia emerytalnego a takie także jest potrącane z mojego świadczenia, no ale będę pewna wówczas gdy skierowanie otrzymam. Napewno na tym forum podziele sie doświadczeniem, dla mnie nowym. Podobno gdybym miała rentę inwalidzką na stałe wówczas z prewencji ZUS nie mogłabym skorzystać zreszta tak samo jak i emeryci z tego "dobrodziejstwa" korzystać nie mogą, ale to oczywiste, bo emeryci nie opłacają wymaganych składek tak samo jak i inwalidzi, a ja gdy osiągnę wiek emerytalny mogę wybierać pomiędzy emerytura a renta. Oczywiście wybiorę to co bedzie dla mnie korzystniejsze finansowo. Póki co zbieram na swoją emeryturę tak samo jak każdy pracujący ;)
forumowicz

Re: Renta rodzinna a leczenie uzdrowiskowe

Post autor: forumowicz »

Witaj Rachel fajnie :) te informacje sie przydadzą.Super :)

Renta inwalidzka to potoczna nazwa renty z tytułu niezdolności pracy. Przysługuje ona, jak sama nazwa wskazuje osobie, która stała się niezdolna do pracy, czy to wskutek choroby, czy wypadku przy pracy.renta taka może być przyznana na stałe lub okresowo.
ZUS jest sprytny rehabilitacji nie przyzna osobie z taka rentą ,ponieważ ta nie rokuje powrotu do pracy .Czy to jest w porzadku? według mnie nie .Ta osoba płaciła składki pracując a teraz jak jest chora i potrzebuje rehabilitacji to niech czeka 28 miesiecy z NFZ .W jakim kraju my żyjemy :(
Rachel
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 1617
Na forum od: 05 kwie 2013 19:16
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 2

Re: Renta rodzinna a leczenie uzdrowiskowe

Post autor: Rachel »

Masz racje Kruszynko, "w jakim kraju żyjemy"? Dawno już doszłam do wniosku, ze jestem dumna z tego iz przyszło mi mieszkać i żyć w krainie, która Polska sie nazywa ale to nie ma nic wspólnego z moja ojczyzna. Przykre, ale prawdziwe, dlatego od kilku lat do wyborów nie chodzę.
Co zaś tyczy sie pojęć renta inwalidzką i renta rodzinna to dwa rożne świadczenie. Renta rodzinna ma o wiele większe możliwości. Podczas gdy w rencie inwalidzkiej mamy do czynienia z chora osoba, to w rencie rodzinnej nie, lub nie do końca nie. Oczywiście obydwa przypadki powinny mieć prawo do rehabilitacji, no ale "podłość ludzka nie zna granic".
Rachel
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 1617
Na forum od: 05 kwie 2013 19:16
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 2

Re: Renta rodzinna a leczenie uzdrowiskowe

Post autor: Rachel »

Troszkę poczytałem w internecie i już wiem, ze gdy osoba pobiera rente rodzinna i nie pracuje to z prewencji ZUS skorzystać nie moze. Otóż aby skorzystać z takiej prewencji osoba musi należeć do ubezpieczenia chorobowego i opłacać składki co najmniej przez 90 dni. Oczywiście wiedziałam o tym, ale umknęło to mojej pamięci. Także Pani, z która wczoraj rozmawiałam telefonicznie wprowadziła mnie w błąd, ale ja tłumaczy fakt iz jest ona pracownikiem NFZ a nie ZUS i nie musi znać prawa ZUS-owskiego. Jednym słowem abym mogła wyjechać latem muszę w styczniu odwiesic działalność, przystąpić do ubezpieczenia chorobowego po czym opłacić składki a dopiero w kwietniu złożyć wniosek. Wierze, ze sie uda, bo dolegliwości moje zaczynaja na nowo dawać o sobie znać. One były cały czas jednak problemy jakie mnie dopadły przytlumily wszystko inne.
Awatar użytkownika
Atina
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 11638
Na forum od: 19 sie 2011 09:29
Oddział NFZ: Pomorski

Re: Renta rodzinna a leczenie uzdrowiskowe

Post autor: Atina »

Witaj Rachel po dłuższej nieobecności :). Bardzo mnie ten temat zainteresował ,a mianowicie wyjazd do sanatorium z Zus bedac będą na rencie rodzinnej. Osobiście nie pobieram żadnych tego typu świadczeń,ale nigdy nic nie wiadomo. Czekam na info w tym temacie ...Polska to ,,ciekawy,, kraj :lol: pozdrawiam
ODPOWIEDZ