Ewentualne ulgi dla osób niepełnosprawnych w miejscowościach

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7828
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Ewentualne ulgi dla osób niepełnosprawnych w miejscowościach

Post autor: darek »

Pozwalam sobie na założenie bardzo wg mnie drażliwego tematu.
Fakt tyczy on się grupy osób nie do końca reprezentatywnej ,ale wielu z Członków Naszej Społeczności portalowej.
Myślę tutaj o osobach niepełnosprawnych z orzeczonymi tzw grupami;
Lekki ( dawna 3 grupa )
Umiarkowany ( dawna 2 grupa )
Znaczny ( dawna 1 grupa )

Sprawa nurtuje mnie od jakiegoś czasu.
Otóż w większości Miast w których mieszkamy obowiązują podobne ulgi komunikacji miejskiej jest to;
zwyczajowe 50% do rencistów oraz emerytów oraz bilet bezpłatny tak dla jak i opiekuna osoby ze stopniem Znacznym.

Ale jest i wyjątek;

za http://www.km.kolobrzeg.pl/cennik-bilet ... prawnienia

i znajdujemy tam taki wykaz;
Uprawnienia gminne do korzystania z przejazdów z ulgą 75% pojazdami lokalnego transportu zbiorowego na terenie Gminy Miasto Kołobrzeg (w granicach administracyjnych miasta):
Osoby, które ukończyły 70 rok życia - Dokument tożsamości
Osoby całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji wraz z opiekunem - Ważny wypis z treści orzeczenia lekarza orzecznika ZUS
Osoby z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności wraz z opiekunem - Legitymacja osoby niepełnosprawnej stwierdzająca znaczny stopień niepełnosprawności

oraz
Uprawnienia gminne do korzystania z przejazdów z ulgą 30% pojazdami lokalnego transportu zbiorowego na terenie Gminy Miasto Kołobrzeg (w granicach administracyjnych miasta):
Emeryci i renciści - Ważna legitymacja emeryta-rencisty wraz z dokumentem tożsamości

Pozwoliłem sobie na wklejenie tego rozporządzenia bo wielu z kuracjuszy niejednokrotnie kupuje w dobrej wierze bilet a podczas kontroli zaczynają się problemy.

Ale i ten sam Kołobrzeg ma również BONUSY i tak Muzea są z rabatem a Szczytem jest wejście na Molo dla osoby niepełnosprawnej ze stopniem Znacznym wraz z Opiekunem za totalna darmochę.

Mam taki zamysł ,aby tutaj wymieniać się informacjami na temat braku lub innych ulg dla SENIORÓW jak i niepełnosprawnych.

Myślę tutaj o uniknięciu nie miłych niespodzianek podczas pobytu w miejscowościach uzdrowiskowych
forumowicz

Re: Ewentualne ulgi dla osób niepełnosprawnych w miejscowośc

Post autor: forumowicz »

Darku :) witaj :kwiat: temat świetny i potrzebny.Fajnie wiedzieć co piszczy nowego w ulgach dla tej grupy osób.
A więc odpowiadam na apel ;) :) Osoba mająca znaczy stopień może korzystać z ulgi na przejazd koleją ze zniżką 95%-tową .Taką samą zniżkę ma osoba jadąca z niepełnosprawnym.
Trzeba mieć ze sobą orzeczenie o stopniu niepełnosprawności by je okazać konduktorowi na jego zyczenie .Miałam okazję towarzyszyc osobie z takim orzeczeniem i sprawdziło się ,tak jest .
Już w kasie należy prosić o bilet dla osoby ze znaczym stopniem niepełnosprawność i osoby towarzyszącej. :)
Pozdrawiam :) :kwiat:
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20164
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Ewentualne ulgi dla osób niepełnosprawnych w miejscowośc

Post autor: Felice »

Taka sama ulga o której pisze Kruszynka przysługuje osobie o umiarkowanym stopniu inwalidztwa z niepełnosprawnością z symbolem O.I nie tylko koleją autobusem też,tylko trzeba pytać przewoźnika,czy mają ulgi ustawowe.
Ponieważ w warszawie jeżdżę bezpłatnie zawsze wyjeżdżając sprawdzam jak się ma moja sytuacja w mieście do którego jadę.Ulgi miejscowe są różne w różnych miejscach.Ustawowe obowiązują w całym kraju.
Awatar użytkownika
Ida
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 218
Na forum od: 21 sie 2010 11:08
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 13

Re: Ewentualne ulgi dla osób niepełnosprawnych w miejscowośc

Post autor: Ida »

Kruszynko, niezupełnie jest tak, jak piszesz. Tylko opiekun osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności i przewodnik osoby niewidomej (o stopniu znacznym i umiarkowanym) mają ulgę 95%.

Osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności (niezdolne do samodzielnej egzystencji, inwalidzi I grupy) mają prawo do:
49% ulgi w pociągach osobowych i autobusach PKS w komunikacji zwykłej,
37% ulgi w pozostałych pociągach PKP i autobusach PKS,

Osoby niewidome, czyli z symbolem 04-O o znacznym stopniu niepełnosprawności mają :
93% ulgi w pociągach osobowych, 51% w pośpiesznych, 93% w autobusach zwykłych , 37% w autobusach pośpiesznych.

Osoby niewidome o umiarkowanym stopniu mają :
37% w pociągach i autobusach PKS.

Ulgi w pociągach obejmują tylko 2 klasę. Wszystko to są ulgi ustawowe.
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7828
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Ewentualne ulgi dla osób niepełnosprawnych w miejscowośc

Post autor: darek »

Bardzo dziękuję za słowa pochwały.

Jednakże mnie bardziej chodzi o

"MIEJSCOWE ZWYCZAJE"

- jak już wspomniałem interesującym jest ,że dany przewoźnik ma INNE NIŻ ZWYCZAJOWY Ulgi ,ale i wachlarz biletów jest trudny do rozszyfrowania!!

Oczywiście nie tylko o ulgi tutaj chodzi choć jest to ważna sprawa ale np o Możliwość uczestnictw w imprezach podczas Naszych pobytów.

Będąc ostatnio w Busku Zdroju była możliwość nabycia biletów na Koncerty plenerowe w cenach dla mieszkańców jako Kuracjusz miast normalnych
forumowicz

Re: Ewentualne ulgi dla osób niepełnosprawnych w miejscowośc

Post autor: forumowicz »

Ida ,dziekuję za uwagę ;) to gdzieś musiałam wyczytać te 95% :o ;) :lol: No cóz tyle odwiedzin przyjaciół i nie tylko :lol:
Darku :oops: trzeba dojechać ,by móc korzystać z ulg w miejscowosci danej :o
Ok ok przecież wiem ,że masz racje ,ale gro ludzi nie wie o znizkach na ...dojazd z miejscowosci A do miejscowosci B :lol:
Pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20164
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Ewentualne ulgi dla osób niepełnosprawnych w miejscowośc

Post autor: Felice »

Darku,teraz w miastach i tych większych i tych mniejszych jest taki wachlarz przewoźników,ze trudno nawet do miasta dopasowywać usługi.Każdy ma swoje kryteria i trudno za nimi trafić.
Dotyczy to oczywiście nie tylko przewozów....Ja jak pisałam zawsze przed wyjazdem sprawdzam sobie pewne rzeczy na stronach miast,zeby niespodzianek nie było.
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7828
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Ewentualne ulgi dla osób niepełnosprawnych w miejscowośc

Post autor: darek »

Droga Alice

Ja osobiście zdaje sobie sprawę ,że wielu przewoźników Stosuje w/w zasadę;

PRZEJAZDY BEZPŁATNE
Osoby, których uprawnienia wynikają z przepisów prawa powszechnie obowiązującego


Tak jest w wielu "CYWILIZOWANYCH MIASTACH "
ale są wyjątki !!!!
Ja nie chcę być Szowinistą ,ale skoro Przedstawiciele danego Miasta czy kurortu mają obostrzenia w stosunku do Swych GOŚCI to dlaczego mamy do-dadkowo napędzać KONIUNKTURĘ.
Chodzi mi o zrobienie wykazu dla Członków Naszego PORTALU swoistego zaworu bezpieczeństwa.

Bardzo ze stresowało mnie zachowanie Pana kontrolera w Kołobrzegu gdy wprost wzywał POLICJĘ dla Pani z tzw I grupą gdy okazało się ,że w ..Kołobrzegu Inwalidzi z I nie jeżdżą jak w całej Polsce ..bezpłatnie komunikacją Miejską.

A co do ulg FAKT sa One różne ,ale coraz więcej podmiotów dostosowuje się do ogółu przykład z Kołobrzegu prywatny przewoźnik na trasie Ustronie -Kołobrzeg dla I stosuje bezpłatny przejazd
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20164
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Ewentualne ulgi dla osób niepełnosprawnych w miejscowośc

Post autor: Felice »

Darku chyba nie chcesz zrozumieć o czym piszę.
Każdy prywatny przewoźnik ma swoje kryteria,nie każdy przyjął tzw. ulgi ustawowe.Miasta również swoimi uchwałami (często są właścicielami komunikacji) też te sprawy regulują.Często uchwały zmieniają się i dziś jest tak,jutro inaczej.I to ma się nijak do cywilizacji.U mnie teraz są inne kryteria dla ludzi utożsamiających się z Warszawą a inne dla tych co tu mieszkają,żyją,jeżdżą a podatki płacą gdzie indziej.Mam kartę Warszawiaka i do większości obiektów mam zniżki,a na pewno do wszystkich,których właścicielem lub zarządcą jest miasto .Sąsiadujaca z moją dzielnicą miejscowość ma komunikację opłaconą przez Miejskich Rajców - jeżdżą na kartę jestem z Ząbek.Ja mimo tego,ze praktycznie nigdzie w komunikacji miejskiej nie płacę,tam opłacam przejazd.Mnie moja Burmistrz zafundowała.
Dlatego zawsze warto sprawdzić tuż przed wyjazdem.
ODPOWIEDZ