Senatorium z zusu

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
vera
Kuracjusz
Kuracjusz
Posty: 12
Na forum od: 05 wrz 2014 20:00

Re: Senatorium z zusu

Post autor: vera »

Nika :kwiat: zrozumiałam , czyli z Zus jedzie się do sanatorium w ramach zwolnienia lekarskiego , a otrzymuje się szybciej skierowanie przebywając na moment składania wniosku na zasiłku chorobowym , albo świadczeniu rechabilitacyjnym , albo rencie okresowej : kwiat:
Awatar użytkownika
nika7
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 5501
Na forum od: 04 lut 2014 12:29

Re: Senatorium z zusu

Post autor: nika7 »

vera pisze:Nika :kwiat: zrozumiałam , czyli z Zus jedzie się do sanatorium w ramach zwolnienia lekarskiego , a otrzymuje się szybciej skierowanie przebywając na moment składania wniosku na zasiłku chorobowym , albo świadczeniu rechabilitacyjnym , albo rencie okresowej : kwiat:
Na zasiłkach powinno być szybciej, renta to już raczej normalne postępowanie :kwiat:
forumowicz

Re: Senatorium z zusu

Post autor: forumowicz »

Osoba, która przebywa na rencie z tytułu niezdolności do pracy może starać się o rehabilitację z ZUS. Przy czym przyznana renta nie może być rentą trwałą ;) :)


Jakie dokumenty oprócz wniosku o rehabilitację leczniczą, składa się w oddziale ZUS?

Do wniosku należy koniecznie dołączyć dokumenty na temat stanu zdrowia danej osoby, a więc posiadaną dokumentację medyczną dotyczącą schorzenia. Osoby pracujące powinny także dostarczyć zaświadczenie z zakładu pracy, potwierdzające zatrudnienie i fakt pozostawiania w ubezpieczeniu społecznym. W przypadku pozostałych osób (które przebywają na rencie okresowej z tytułu niezdolności do pracy oraz osób uprawnionych do zasiłku chorobowego czy świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego) ZUS sam potwierdza fakt ubezpieczenia. One powinny dostarczyć tylko wniosek i dokumentację medyczną.
vera
Kuracjusz
Kuracjusz
Posty: 12
Na forum od: 05 wrz 2014 20:00

Re: Senatorium z zusu

Post autor: vera »

kruszynka pisze:Osoba, która przebywa na rencie z tytułu niezdolności do pracy może starać się o rehabilitację z ZUS. Przy czym przyznana renta nie może być rentą trwałą ;) :)


Jakie dokumenty oprócz wniosku o rehabilitację leczniczą, składa się w oddziale ZUS?

Do wniosku należy koniecznie dołączyć dokumenty na temat stanu zdrowia danej osoby, a więc posiadaną dokumentację medyczną dotyczącą schorzenia. Osoby pracujące powinny także dostarczyć zaświadczenie z zakładu pracy, potwierdzające zatrudnienie i fakt pozostawiania w ubezpieczeniu społecznym. W przypadku pozostałych osób (które przebywają na rencie okresowej z tytułu niezdolności do pracy oraz osób uprawnionych do zasiłku chorobowego czy świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego) ZUS sam potwierdza fakt ubezpieczenia. One powinny dostarczyć tylko wniosek i dokumentację medyczną.
Nie bardzo rozumiem , po co ZUS żąda potwierdzenia zatrudnienia i ubezpieczenia z zakładu pracy , przecież jesteśmy wszyscy w systemie Zus-owskim . Lekarz ma obowiązek dostarczyć zwolnienie chorobowe do ZUS w ciągu kilku dni , pracodawcy mają obowiązek każdą zmianę statusu pracownika zgłosić w terminie 7 dni .
Czyli jednak przy składaniu wniosku od razu trzeba dołączyć dokumentację medyczną :?:
forumowicz

Re: Senatorium z zusu

Post autor: forumowicz »

Vera tak jesteśmy ,to prawda.Te info pochodzą ze strony ZUS .Natomiast dokumentację medyczną w moim ZUs wymagano razem z wnioskiem .
Rzeczywiscie masz rację ,ja nie musiałam niczego z mojego miejsca pracy dołączać ,wyklikali sobie z systemu ;) :lol:
Pozdrawiam o poranku :oops: :?
vera
Kuracjusz
Kuracjusz
Posty: 12
Na forum od: 05 wrz 2014 20:00

Re: Senatorium z zusu

Post autor: vera »

Nie wiem jak jest w moim oddziale ZUS ale z tego wynika , że najlepiej od razu do wniosku dołączyć dokumentację medyczną .
Pozdrawiam :kwiat:
Awatar użytkownika
sztani
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7043
Na forum od: 28 gru 2012 09:59
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 10

Re: Senatorium z zusu

Post autor: sztani »

darek pisze:Ale mnie Nika nie odpowiedziałaś Dlaczego mnie nie chcą wysłać z ZUS
Nie wiem czy to żart z Darka strony ?,ale myślę ,że osoby na stałej rencie nie mają możliwości wyjazdu z ZUS. (nie wiem czy Darek na takowej jest)Sama nazwa wskazuje "prewencja rentowa" A czy ZUS milej patrzy na osoby będące na tz. L4 to myślę ,że nie . Osoby nie będące na zwolnieniu mogą jechać w ramach prewencji . W tym wypadku staramy się nie chorować a tym samym zapobiegać zwolnieniom po przez rehabilitację . Można być w Sanatorium z ZUS w czasie urlopu wypoczynkowego.
Awatar użytkownika
sztani
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7043
Na forum od: 28 gru 2012 09:59
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 10

Re: Senatorium z zusu

Post autor: sztani »

W każdym zawiadomieniu z ZUS na komisję napisane jest "dostarczyć posiadaną dokumentację medyczną .Ja z wnioskiem nie załączałem żadnej dokumentacji. mam zawsze na komisji. Zdarzyło mi się ,że dokumentacja zaginęła i musiałem dostarczyć nowe Ksero. ( w sprawie ustalenie wypadku przy pracy w ZUS)
vera
Kuracjusz
Kuracjusz
Posty: 12
Na forum od: 05 wrz 2014 20:00

Re: Senatorium z zusu

Post autor: vera »

to już sama nie wiem jak lepiej , być na zwolnieniu czy nie , a to można sobie wybrać pobyt w sanatorium w ramach zwolnienia lekarskiego czy w ramach urlopu ?
Awatar użytkownika
sztani
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7043
Na forum od: 28 gru 2012 09:59
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 10

Re: Senatorium z zusu

Post autor: sztani »

czasami sytuacje wymagają bycia na urlopie w ramach Sanatorium (praca) a myślę ,że o L4 decyduje stan zdrowia . Będąc na miejscu w sanatorium pytają czy chcesz zwolnienie czy nie na czas pobytu . Jest tak ,ze ludzie jadą podczas zwolnienia jest to tak jak by kontynuacja po przez rehabilitację .A są osoby którym potrzebne jest podratowanie zdrówka a nie są na zwolnieniu. Musisz sama zdecydować . Bo jak piszesz czy chorować czy nie i skladać wniosek to pachnie mi tu kombinacja . Ważny jest stan zdrowia i schorzenie na które chcesz jechać . Znam osoby które korzystają z prewencji a nie chorują i nie są na zwolnieniu. Wszystko i tak w rękach orzecznika :) :)
ODPOWIEDZ