opłata uzdrowiskowa

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20164
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: opłata uzdrowiskowa

Post autor: Felice »

kruszynka pisze:Witaj Ulanie :) a jaki status ma Wielka Pieniawa?
Szpitala Uzdrowiskowego.
forumowicz

Re: opłata uzdrowiskowa

Post autor: forumowicz »

To nie należy płacić to oczywiste. :lol:
Dzieki Alice :)
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7828
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: opłata uzdrowiskowa

Post autor: darek »

Drodzy Państwo

To NIE ośrodek pobiera !!!
To Rada Miasta ,Gminy ..Narzuca pobrania opłaty klimatycznej.

W 2014 były na leczeniu Uzdrowiskowym szpitalnym w
Busku Zdroju- Nie pobierana jest ta oplata
Ustroń- podobnie
wiem ,ze również Ciechocinek

ale już
Krynica pomimo wyroku sądu POBIERA
Kołobrzeg
Polanica Zdrój

Temat był już wałkowany w zeszłym roku niestety należało by zgłosić doniesienie do NiK na Gminy Biorące i wytoczyć proces za niesłusznie pobierane opłaty .

Tylko kto ma to zrobić a pazerni Wójtowie kasują a że kiedyś będą musieli zwrócić to i tak to dostaną jako subwencje na.. kółko się zamyka
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20164
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: opłata uzdrowiskowa

Post autor: Felice »

To jest fragment wypowiedzi Rzecznika Praw Pacjenta
Opłata może zostać pobrana od pacjentów przebywających w szpitalu uzdrowiskowym na leczeniu sanatoryjnym, ale nie może jeśli pacjenci przebywają w tego typu szpitalu na leczeniu szpitalnym.
krzysztof100
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 421
Na forum od: 07 kwie 2013 11:38
Staż sanatoryjny: 5

Re: opłata uzdrowiskowa

Post autor: krzysztof100 »

Nie jest ważne status ośrodka do jakiego się jedzie, ważny jest typ skierowania-uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne, ponosimy opłatę klimatyczna, uzdrowiskowe leczenie szpitalne nie płacimy opłaty klimatycznej nawet gdy jedziemy do zwykłego sanatorium.
Beataa2702
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 496
Na forum od: 27 mar 2014 21:22
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 5

Re: opłata uzdrowiskowa

Post autor: Beataa2702 »

Wtrącę swoje dwa grosze - ja będąc na turnusie sanatoryjnym w kolejowym szpitalu uzdrowiskowym w Nałęczowie również nie płaciłam opłaty klimatycznej, a pozostałe opłaty wg taryfikatora, w Pawilonie Angielskim jest pobierana opłata klimatyczna, więc też mnie to zastanawiało czy w promilu 100m mają lepsze powietrze i więcej mikroklimatu, czy status i standard :)
Awatar użytkownika
jacky6
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7130
Na forum od: 05 mar 2014 14:39
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 5

opłata uzdrowiskowa, czyli de facto podatek...

Post autor: jacky6 »

wyrażam wielkie wyrazy szacunku dla userów i userek którzy z anielską cierpliwością już po raz setny i to z częstotliwością dwa razy na miesiąc tłumaczą nowicjuszom owe kwestie...
ale nawet gdybym napisał wniosek do Admina o ulokowanie odnośnej informacji bolszymi bukwami na pierwszej stronie ( tzn. głównej ) to i tak za kilka dni pojawi się kolejny wątek...
ja wiem, Wy wiecie, że dla osoby dobrze sytuowanej jest to na prawdę drobiazg, dla emeryta - rencisty z dochodem na poziomie minimum socjalnego to już spory wydatek...
wracam do skorygowanego tytułu wniosku - opłata uzdrowiskowa, czyli de facto podatek...
podatek, czy oskubanie kogoś z jakiegoś zarobku, dochodu...
a jest nim wpływ do kasy sanatorium, szpitala uzdrowskowego, SPA, pensjonatu, domu waczasowego - kasy za pobyt...
kasy wpłacanej przez sponsora...
a sponsorem bywa ZUS, NFZ, KRUS, mąż, kochanek, syn, sam zainteresowany...
( takich sponsorów spotkałem latoś w lądeckim Jubilacie )
więc opodatkować trzeba wplywy od zarobków - jak wyżej...
obok innych podatków płaconych przez sanatorium, szpital uzdrowiskowy i te de...
być może zostaną one rozcieńczone w budżecie ale nie trzeba się będzie stresować na starcie kuracji ...

:mrgreen: to przyjemne czasami żyć marzeniami twardo stąpając po ziemi... :ugeek:
forumowicz

Re: opłata uzdrowiskowa

Post autor: forumowicz »

Jacku ta nieszczęsna ...' opłata uzdrowiskowa, czyli de facto podatek...'' jak już wielu napisało jest pobierany przez gminę i nie tylko od kuracjuszy w sanatoriach ale od wszystkich przebywających w celach turystycznych i wypoczynkowych na terenie gminy mającej status uzdrowiska....np.w pensjonatach , hotelach itp.Zawsze jak przebywałam w sanatorium poborem tej opłaty zajmowała się osoba oddelegowana z Urzędu Gminy.Sanatorium nie korzysta z tych pieniążków jest to podatek na rzecz gminy.
Awatar użytkownika
jacky6
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7130
Na forum od: 05 mar 2014 14:39
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 5

Re: opłata uzdrowiskowa

Post autor: jacky6 »

smuga pisze:Jacku ta nieszczęsna ...' opłata uzdrowiskowa, czyli de facto podatek...'' jak już wielu napisało jest pobierany przez gminę i nie tylko od kuracjuszy w sanatoriach ale od wszystkich przebywających w celach turystycznych i wypoczynkowych na terenie gminy mającej status uzdrowiska....np.w pensjonatach , hotelach itp.
tak napisalem wcześniej - podatek ściągany od wszystkich muszących być zameldowanymi...
bo Ci bez meldunku migają się...
tak, jest to podatek na rzecz gminy ale wcale nie mamy gwarancji, czy pójdzie na inwestycje służące wypoczywającym / kuracjuszom, czy li tylko na koszta delegacji urzędników gminy na szkolenie w sąsiednim województwie..
.
smuga pisze: Zawsze jak przebywałam w sanatorium poborem tej opłaty zajmowała się osoba oddelegowana z Urzędu Gminy.

powróciłem na salony kuracyjne po ponad 18 latach przerwy...
drzewiej też płaciło się taki podatek...
w tym roku opłacałem go ... to znaczy płaciłem za swoją ślubną ( komercyjną ) w szpitalnej recepcji - bardzo sympatycznej pani recepcjonistce ...
i żadnego delegata / delegatki z wójtostwa nie dostrzegłem...
być może owa recepcjonistka posiadała upoważnienienie ( umowę zlecenie ) od wójta... eee... burgmajstra lądeckiego ale żadnego afisza w tej kwestii nie było mi dane dostrzec i gołym okiem i uzbrojonym w bryle ...

:mrgreen: to przyjemne czasami żyć marzeniami twardo stąpając po ziemi... :ugeek:
forumowicz

Re: opłata uzdrowiskowa

Post autor: forumowicz »

:lol: :lol: I jak zawsze co sanatorium to inne procedurki a my piszący z pewnością podajemy nasze doświadczenia z tym związane li tylko jako info :!: i tylko info 8-)
ODPOWIEDZ