Sopot- uzdrowisko?

Opis miejscowości uzdrowiskowych. Fotografie. Otoczka pobytów w sanatoriach. Nieco rozrywkowo, nieco turystycznie. Co warto zobaczyć, gdzie się rozerwać.
forumowicz

Re: Sopot- uzdrowisko?

Post autor: forumowicz »

kruszynka
Nie lubisz muzyki? W Sopocie brzdąkają wszędzie. W kawiarniach, pubach, dyskotekach, nawet na ulicy bębniarze i inni tacy. Aż czasem uszy opadają :P
forumowicz

Re: Sopot- uzdrowisko?

Post autor: forumowicz »

Pink lubię nawet Aleksandra :o mnie przekonała do tańczenia :o :lol:
forumowicz

Re: Sopot- uzdrowisko?

Post autor: forumowicz »

W szanującym się uzdrowisku powinna być pitna miejscowa woda mineralna. W Sopocie jest? Chyba nie. Zatem Sopot, to takie niepełne uzdrowisko :idea:
Awatar użytkownika
gracha
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 129
Na forum od: 21 gru 2011 18:43
Oddział NFZ: Dolnośląski
Staż sanatoryjny: 4

Re: Sopot- uzdrowisko?

Post autor: gracha »

Nie wiem czy kogoś oprócz mnie interesuje jeszcze ten wątek :D ale muszę dopowiedzieć, że jest w Sopocie pijalnia miejscowej wody leczniczej (od 2010r.), solanka ze zdroju św. Wojciecha jest też w "grzybku inhalacyjnym" w stężeniu naturalnym, do celów pitnych jest 15-krotnie rozcieńczona ( w pijalni jest rozcieńczona i nierozcieńczona). Woda pochodzi z głębokości 839m, ma stężenie 4,5% soli głównie bromu i jodu.
forumowicz

Re: Sopot- uzdrowisko?

Post autor: forumowicz »

Bardzo dobrze. Bo co to za uzdrowisko bez własnej wody mineralnej?
8-)
Awatar użytkownika
gracha
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 129
Na forum od: 21 gru 2011 18:43
Oddział NFZ: Dolnośląski
Staż sanatoryjny: 4

Re: Sopot- uzdrowisko?

Post autor: gracha »

Dobrze dla Sopotu? ;) Piękne tereny spacerowe np Zajęcze Wzgórze, willowy Górny Sopot, jedyny w Polsce stok narciarski z widokiem na morze, uroku pełen Plac Rybaków... Sopot to nie tylko Monciaki i Opera Leśna. A woda jest czyli uzdrowisko :!:
danka
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 279
Na forum od: 16 gru 2010 12:40

Re: Sopot- uzdrowisko?

Post autor: danka »

Kiedyś Sopot nie był uzdrowiskiem,a sanatoria posiadał.
Awatar użytkownika
gracha
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 129
Na forum od: 21 gru 2011 18:43
Oddział NFZ: Dolnośląski
Staż sanatoryjny: 4

Re: Sopot- uzdrowisko?

Post autor: gracha »

1823r. pierwszy profesjonalny zakład kąpielowy, 1824r. Dom Kuracyjny, drugi Dom Zdrojowy 1881r.,w 1904r. powstaje zachowany do dziś budynek Zakładu Balneologicznego, w 1910r. Łazienki Południowe (dziś hotel), w 1912r. trzeci Dom Kuracyjny (w miejscu rozebranego- drugiego) zniszczony prawie całkowicie w czasie II wojny, rotunda winiarni rozebrana w 2007r. w czasie budowy IV Domu Zdrojowego (tego mieszczącego pijalnię) czyli historia uzdrowiska to prawie 200 lat, a status uzdrowiska od 1999r. :serce: Sopot
danka
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 279
Na forum od: 16 gru 2010 12:40

Re: Sopot- uzdrowisko?

Post autor: danka »

Witam Gracha!Jestem Sopocianką od urodzenia.
Awatar użytkownika
gracha
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 129
Na forum od: 21 gru 2011 18:43
Oddział NFZ: Dolnośląski
Staż sanatoryjny: 4

Re: Sopot- uzdrowisko?

Post autor: gracha »

A ja tylko :serce: :serce: :serce: :serce: Sopot ostatni pobyt w lipcu 2015, ten znak zapytania w tytule wątku mnie zaintrygował- i ożywiłam temat :D
pozdrawiam serdecznie
ODPOWIEDZ