Kiszona kapusta

Kulinarny kącik kuracjuszy. Jeśli gotowanie to Twoja pasja i chcesz się tym podzielić, pisz w tym dziale. Mile widziana posiłki, diety mogące pomóc w różnych schorzeniach.
Regulamin forum
Uwaga! Zamieszczamy osobiście sprawdzone przepisy. Jeśli wstawiacie zdjęcia, powinny to być zdjęcia samodzielnie przygotowanych potraw.
W pozostałych zasadach pisania obowiązuje jak zwykle regulamin forum http://www.forum.nasze-sanatorium.pl/vi ... p?f=2&t=10 oraz netykieta.
Awatar użytkownika
lubelanka64
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 929
Na forum od: 08 wrz 2015 17:23
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 10

Re: Kiszona kapusta

Post autor: lubelanka64 »

Jeśli kupujemy kapustę na rynku lub w sklepie to zwracajcie uwagę na nazwę "kapusta kiszona" czy "kapusta kwaszona". Oczywiście lepsza jest kiszona i najlepiej od zaprzyjaźnionej Pani na targowisku. Dawno temu w moim rodzinnym domu kiszono beczkę kapusty /z jabłkami/ i ogórków. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20163
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Kiszona kapusta

Post autor: Felice »

U mnie problemów z dobrą kiszoną kapustą nie mam,toż warszawskie Nadwiśle z niej najbardziej słynie.
Awatar użytkownika
Sloneczko
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 24972
Na forum od: 23 kwie 2013 17:54
Oddział NFZ: Świętokrzyski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Kiszona kapusta

Post autor: Sloneczko »

Kapusta już stoi ponad tydzień w domu więc właśnie ją wyniosłam na balkon :D
Teraz będzie się kisiła aż do świąt :D
Awatar użytkownika
Nutka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 31259
Na forum od: 20 lut 2015 19:53
Oddział NFZ: Świętokrzyski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Kiszona kapusta

Post autor: Nutka »

A moja dzisiaj wytańczona.....mam nadzieję,że będzie taka dobra jak zawszze :D

Ale i tak zapomniałam o jabłkach :shock: :( :( :(
Awatar użytkownika
danusia57
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 2303
Na forum od: 10 mar 2012 13:10
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 8

Re: Kiszona kapusta

Post autor: danusia57 »

Koleżanki :D kisicie kapustę,a jak już będzie gotowa to co z niej robicie :?:

W mediach słyszymy że jest zdrowa,ma dużo witaminy C i ma jakieś dobre bakterie które mają zbawienny wpływ na trawienie.
Ja kupuję taką dobrą na targu,robię surówkę i zupę zarzutkę :lol: tak dziwnie się nazywa ;)
Moja surówka:
Kapusta kiszona,trochę cukru,ścieram 1marchewkę surową,podsmażam cebulę pokrojoną w kostkę na oleju,dodaję i wymieszać.Pycha :D
Awatar użytkownika
Nutka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 31259
Na forum od: 20 lut 2015 19:53
Oddział NFZ: Świętokrzyski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Kiszona kapusta

Post autor: Nutka »

Danusiu :kwiat: u mnie wszyscy lubią potrawy z kapusty i trochę jej schodzi szczególnie w okresie zimowym.
Raz w tygodniu robię jakieś danie z kapusty. Robię pierogi z farszem z kapusty,mięsa i grzybów, krokiety... kapusta z grochem lub bez, bigos.
Taką zupę jak Ty też gotuję,u mnie się nazywa "zarzucajka "
Muszę zrobić kiedyś tą surówkę z Twojego przepisu. Ja robię,ale bez duszonej cebuli.
Daję marchewkę, jabłko, cebulę, cukier +pieprz i trochę dobrej oliwy.
Awatar użytkownika
Sloneczko
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 24972
Na forum od: 23 kwie 2013 17:54
Oddział NFZ: Świętokrzyski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Kiszona kapusta

Post autor: Sloneczko »

Dla mnie najlepsza jest sama kapusta drobniutko pokrojona i zalana olejem... najlepiej słonecznikowym :D
Moi synowie lubią jak do kapusty wkroję całego, dużego, białego pora, zetrę marchewkę, jabłko
i dodam drobniutko pokrojony koperek - dużo, no i oczywiście odrobina cukru, pieprzu
i sporo oleju słonecznikowego :D
Awatar użytkownika
danusia57
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 2303
Na forum od: 10 mar 2012 13:10
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 8

Re: Kiszona kapusta

Post autor: danusia57 »

Nie mogę sobie z wami pogadać rano :cry: :cry: bo pracuję :roll:. Do surówki jabłka lub pora nigdy nie dawałam,a
kiedyś tak zrobię.Jesteście znawczyniami kapusty kiszonej,to też robicie dobry bigos :) co dodajecie do niego,oprócz
dodatków mięsnych i na końcu zapiekacie :?: bo ja nigdy nie wiem co zrobić :?
Awatar użytkownika
Nutka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 31259
Na forum od: 20 lut 2015 19:53
Oddział NFZ: Świętokrzyski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Kiszona kapusta

Post autor: Nutka »

Danusiu :kwiat: ja nigdy nie zapiekałam bigosu,ale wiem, ze tak też się go robi.
Jak już mam obgotowaną kapustę ,uduszone mięsa+kiełbasa,boczek wrzucam do gara.
Z przypraw dodaję grzyby suszone,/wcześniej obgotowane/parę suszonych śliwek,/wcześniej namoczonych/po kilka ziaren ziela i jałowca,liść laurowy
trochę przecieru pomidorowego,sól i pierz,majeranek
To wszystko mi pomalutku pyrkocze.Na drugi dzień znowu powtarzam to pyrkotanie :D
Podobno dobry bigos powinien się trzy dni gotować ;)ale jeszcze nigdy nie miałam tyle cierpliwości ;)
Jak dla mnie dwa dni wystarczają :D
forumowicz

Re: Kiszona kapusta

Post autor: forumowicz »

Ja czasami robię taki zapiekany bigos w brytfannie , dodaję żeberka lub kazde inne mięsko w kawałkach, na to kiszoną kapustę przyprawy (pieprz+ziele+listek +trochę cukru+ jałowiec )podlewam wodą, nakrywam folią i góra brytfanny i piekę , na koniec dodaję koncentrat pomidorowy , wychodzi taka bigosowata kapusta .
Natomiast prawdziwy bigos gotuję, dodaję wówczas grzybki (ale nie obgotowuję) mówię tutaj o kiszonej kapuście dodaję jeszcze trochę świeżej , czasami daję śliwkę , rodzynki - dla mnie jest bardzo smaczny , gotuję tak jak Dana 2 dni :)
ODPOWIEDZ