Rehabilitacja ogólnooustrojowa - pytania

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Awatar użytkownika
Ciekawska
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 51
Na forum od: 01 paź 2021 14:16

Re: Rehabilitacja ogólnooustrojowa - pytania

Post autor: Ciekawska »

Bla bla bla ...
Daro 4242
Aktywny Kuracjusz
Aktywny Kuracjusz
Posty: 41
Na forum od: 26 mar 2023 10:02
Oddział NFZ: Pomorski

Re: Rehabilitacja ogólnooustrojowa - pytania

Post autor: Daro 4242 »

Witam
jacky6 napisał:
I tu jest wielki problem w rozumieniu.

Ciężko zrozumieć że ktoś jedzie w odstępie 2 dwóch miesięcy na rehabilitacje ogólnoustrojową do sanatorium na oddział szpitalny?
Tak nie powinno być?
Powinno sie czekać 10 lat na drugi wyjazd?
Jak już pisałem wcześniej wróciłem 9-05-2023 i jadę 5-07-2023
na rehabilitację ogólnoustrojową z kodem 4300.
Awatar użytkownika
Ciekawska
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 51
Na forum od: 01 paź 2021 14:16

Re: Rehabilitacja ogólnooustrojowa - pytania

Post autor: Ciekawska »

Daro jak widzisz co nie którzy nie mogą tego zrozumieć albo poprostu nie do końca orientują się w temacie i wprowadzają ludzi w błąd . Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
jacky6
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7130
Na forum od: 05 mar 2014 14:39
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 5

Rehabilitacja ogólnooustrojowa - pytania

Post autor: jacky6 »


Problemem jest zrozumienie różnicy między szpitalem uzdrowiskowym a sanatorium uzdrowiskowym.
Poniżej cytat ze strony NFZ.
"Formy leczenia uzdrowiskowego
w szpitalu uzdrowiskowym dla dorosłych: 21-dniowe, bezpłatne,
w szpitalu uzdrowiskowym dla dorosłych w formie rehabilitacji uzdrowiskowej: 28-dniowe, bezpłatne,
w sanatorium uzdrowiskowym dla dorosłych: 21-dniowe, z częściową odpłatnością ubezpieczonego za wyżywienie i zakwaterowanie, wysokość odpłatności uzależniona jest od standardu pokoju i sezonu,
w sanatorium uzdrowiskowym dla dorosłych w formie rehabilitacji uzdrowiskowej: 28-dniowe, z częściową odpłatnością ubezpieczonego za wyżywienie i zakwaterowanie."

I na tym etapie kończę ze swojej strony dyskusję.

:mrgreen: To przyjemnie czasami żyć marzeniami twardo stąpając po ziemi... :ugeek:

Awatar użytkownika
Chmurka07
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 2133
Na forum od: 21 sty 2015 21:43
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 7

Re: Rehabilitacja ogólnooustrojowa - pytania

Post autor: Chmurka07 »

A ja myślę że daro wprowadza trochę ludzi w błąd bo też nue wierzę ze ns rehabilitację ogólnoustrojową można pojechać dwa razy e odstępie dwóch miesięcy. Myślę że jedns to była rehabilitacja w szpitalu uzdowiskowym na wniosek składany w NFZ a druga z kodrm 4300 gdzie składa się bezpośrednio w szpitalu. To są zasadnicze różnice a dużo osób je myli
Daro 4242
Aktywny Kuracjusz
Aktywny Kuracjusz
Posty: 41
Na forum od: 26 mar 2023 10:02
Oddział NFZ: Pomorski

Re: Rehabilitacja ogólnooustrojowa - pytania

Post autor: Daro 4242 »

Witam
nikogo nie wprowadzam w błąd
byłem na rehabilitacji ogólnoustrojowej z kodem 4300 i zakończyłem
jak pisałem 09-05 2023
następnie miałem operacje kostki(15-05) i dostałem skierowanie ze szpitala z kodem 4300, wysłałem do sanatorium w krynicy i dostałem przydział pierwszy na
dzień 14-06,ale nosiłem ortezę do kolana i miałem wizytę kontrolną u ortopedy 29-06 więc termin został przełożony na 5-07.
Więc można mieć rehabilitację ogólnoustrojową w krótkich odstępach
Wydaje mi sie ze ktoś inny wprowadza w błąd wszystkich

napisał tak:
Między rehabilitacjami - teoretycznie można było dwa razy do roku ale w w tzw. oddziałach szpitalnych - bezpłatnych - sięgał nieraz ponad 10 lat
Po co komuś rehabilitacja po 10 latach
Moje pobyty rehabilitacyjne są bezpłatne
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20162
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Rehabilitacja ogólnooustrojowa - pytania

Post autor: Felice »

Nie do końca tak to wszystko jest proste. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Po operacji kolana byłam na RO w lutym, potem na szpitalnym w kwietniu, następnie RO w czerwcu. Można być w ciągu pół robi dwa razy, byleby tylko zmieścić się w terminach. Podczas pobytu na leczeniu szpitalnym uległam wypadkowi i trzeci raz na RO byłam w październiku. Jeżeli chodzi o rehabilitację szpitalną ta nie limitów, byle by tylko spełnić wymagane warunki.
De facto, gdybym złożyła do NFZ o kolejne szpitalne też bym dostała, ale nie chciałam mieć z nimi już nic wspólnego.
Awatar użytkownika
Chmurka07
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 2133
Na forum od: 21 sty 2015 21:43
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 7

Re: Rehabilitacja ogólnooustrojowa - pytania

Post autor: Chmurka07 »

Wiem że nie ma ograniczeń co do ilości razy, ale wydaje mi sie że czas oczekiwania jest trochę dłuższy niż dwa miesiące nawet po operacji.Widać mylę sie, albo zalezy to od miejsca odbywania tejże rehabilitacji.
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20162
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Rehabilitacja ogólnooustrojowa - pytania

Post autor: Felice »

Z tym czasem różnie bywa. Wydzwoniłam kilka miejsc i wybrałam takie, które oferowało szybki wyjazd. Krynica, zima ludzie rezygnowali. Ja zaryzykowałam i pojechałam o kulach. Natychmiast po powrocie wzięłam nowe skierowanie i złożyłam w Busku. Załapałam się przed upływem wymaganego pół roku. Tak się ułożyło...
Pooperacyjni są bardzo opłacalni dla ośrodka, bo niezłą kasę dostają. Wtedy mój koszt był taki sam jak za pełnopłatną osobę. Dlatego chętnie takie skierowania realizują.
Teraz po zabiegu na kręgosłup dostałam prawie od ręki, bo po półtora miesiąca. Też fartownie bo zwiększono zimą ilość miejsc na RO. Na nic jak widać nie ma żelaznej zasady.
Awatar użytkownika
Chmurka07
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 2133
Na forum od: 21 sty 2015 21:43
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 7

Re: Rehabilitacja ogólnooustrojowa - pytania

Post autor: Chmurka07 »

Ja obecnie ze skierowaniem 4300 z oddziału neurologi ( po leczeniu bez operacji ) w Busku dostałam propozycję realizacji w 2028 roku a na to samo skierowanie w Ustroniu do 6 -ciu miesięcy.
ODPOWIEDZ