Renta

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Awatar użytkownika
Acik61bis
Kuracjusz
Kuracjusz
Posty: 21
Na forum od: 08 lut 2022 14:37
Oddział NFZ: Opolski
Staż sanatoryjny: 4

Renta

Post autor: Acik61bis »

Witam
Wiem, że na tej grupie są ludzie o różnym "statucie pracy" - pracownicy, emeryci, renciści.
I właśnie mam pytanie odnośnie tej trzeciej grupy - renciści.
Mojej pratnerce końcem marca kończy się zasiłek chorobowy (182dni)
Złożyła wniosek o zasiłek rehabilitacyjny - dziś przyszło orzeczenie, że zasiłku nie otrzyma bo do 31.03.2023 jest trwałe niezdolna do pracy, więc zasiłek rehabilitacyjny w niczym nie pomoże.
Domniemywam więc, że na podstawie tego pisma dostanie rentę - tylko na ile! Na rok ?(do 31.03.2023) czy na dłużej?
Dodatkowo wystąpiła o orzeczenie o niepełnosprawności i otrzymała stopień umiarkowany - od którego to orzeczenia się odwołała (odwołanie w toku)
Jeżeli wojewódzki orzecznik utrzyma w mocy te orzeczenie to można odwołać się j szcze raz na podstawie orzeczenia z ZUS że jest trwałe niezdolna do pracy by otrzymać znaczny?
......ma raka piersi z przerzutem do węzłów - jest po 4 czerwonych - jutro zaczyna cztery białe potem operacja, radio ( może znowu chemia 🤔)- długie leczenie przed nią 😟
Mamy mentlik w głowie 😔
Duszyczka
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 6089
Na forum od: 28 paź 2018 19:17

Re: Renta

Post autor: Duszyczka »

Skoro trwale niezdolna do pracy to będzie renta na stałe. W kwestii grupy to dobrze że walczycie. :serce: Chociaż ja walczyłam i nic nie wskórałam.U mnie jest inna sytuacja.
Pozdrawiam Was serdecznie i walczcie!!! :serce:
Awatar użytkownika
Acik61bis
Kuracjusz
Kuracjusz
Posty: 21
Na forum od: 08 lut 2022 14:37
Oddział NFZ: Opolski
Staż sanatoryjny: 4

Re: Renta

Post autor: Acik61bis »

Duszyczka - jest data-
Całkowicie niezdolna do pracy do 31.03.2023
Najgorsze w tym to, że w pracy ma dodatkowe dobre ubezpieczenie zdrowotne, dobre PZU (ubezpieczenie za operację)- gdy pójdzie na rentę to zwolnienie z pracy, więc i koniec ubezpieczenia pracowniczego (każdy grosz ważny przy tej chorobie😔)więc brak odszkodowania
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7824
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Renta

Post autor: darek »

Duszyczka pisze: 24 lut 2022 16:26 Skoro trwale niezdolna do pracy to będzie renta na stałe. W kwestii grupy to dobrze że walczycie. :serce: Chociaż ja walczyłam i nic nie wskórałam.U mnie jest inna sytuacja.
Pozdrawiam Was serdecznie i walczcie!!! :serce:
Duszyczko
Acik

Aby dokładnie się dowiedzieć proponuję stronę ZUS
Która wyraźnie mówi ;

Na podstawie badania lekarz orzecznik wydaje orzeczenie o:
całkowitej niezdolności do pracy oraz samodzielnej egzystencji (dawna I grupa inwalidzka)
całkowitej niezdolności do pracy (dawna II grupa inwalidzka)
częściowej niezdolności do pracy (dawna III grupa inwalidzka)

Acik
Jeżeli Twoja Partnerka otrzymała z ZUS
-Całkowitą nie zdolność do pracy
To Otrzymała tzw 2 grupę -
Jeżeli jest ona TERMINOWA
Podajesz datę to aby ją uzyskać Musisz zostać Zwolniony z Etatu i przejść na świadczenie ZUS.

Może jeżeli Twoja Partnerka ma Układ w Firmie po Zwolnieniu
Zatrudnić się jako Osoba Niepełnosprawna !!!
Po 24 godzinach od Zwolnienia
Plus dla Firmy że Otrzyma na Nią refundację kosztów zatrudnienia z PFRON.

Mimo niepełnosprawności z ZUS -Może Pracować -zależy to od Lekarza Medycyny pracy ,ale jest Furtka REHABILITACJA poprzez Pracę
Oczywiście jest to teoretycznie szyte grubymi nićmi .

Ale wiele Osób ZMUSZONYCH jest do pracy Pomimo posiadania Orzeczenia z Instytucji nie płacących tzw Rent jak i ZUS skąd otrzymuje się tzw Rentę zdrowotną a co za tym idzie również Kasę
Plus ,że skoro ma przyznaną -Całkowitą Niezdolność _ Jest to tzw pełna potencjalna Emerytura
Jest to oczywiście zagmatwane

Ale Na Waszym Miejscu
Poszedłbym z Prośbą do Firmy o zatrudnienie - Wspomniałeś o Ubezpieczeniu z PZU
Tylko Musisz uważać
PZU
Lubi mocno dociekać
Ja kilka lat temu Miałem Sajgon z PZU nawet miałem sprawę w Sądzie było kilka odwołań i pzu wygrało
Sprawdżcie dokłądnie zapisy Polisy
Ale Wiele Firm POMAGA w ten sposób swoim Pracownikom .
Awatar użytkownika
Acik61bis
Kuracjusz
Kuracjusz
Posty: 21
Na forum od: 08 lut 2022 14:37
Oddział NFZ: Opolski
Staż sanatoryjny: 4

Re: Renta

Post autor: Acik61bis »

Darek - dzięki za pochylenie się nad tematem
....praca (na razie nie wchodzi w grę) -biała chemia to 4 x po trzy dni w szpitalu - potem operacja czyli znów co najmniej kilka dni pobytu - chemia ślad w zdrowiu i psychicznym a także fizycznym duży ślad zostawia (zresztą sam to chyba wiesz).... to dobre kilka mies niezdolności do pół roku.... zostałoby więc jeszcze pół roku na rehabilitację i potem albo renta albo praca.
Dziwi tylko to uzasadnienie, że " nie ma przesłanek do tego aby pani odzyskała zdolność do pracy w ciągu roku zasiłku rehabilitacyjnego"
Za to całkowita niezdolność do pracy jest na.... rok czyli na rehabilitacyjnym nie widzi szans na wyzdrowienie, ale na ewentualnej rencie i owszem🤔
Tyle że po zasilku do swojej pracy ma ewentualny powrót a po rencie....może być w zakładzie miejsca brak.
Jeszcze raz dzięki za wskazówki
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20163
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Renta

Post autor: Felice »

dobre PZU (ubezpieczenie za operację)- gdy pójdzie na rentę to zwolnienie z pracy, więc i koniec ubezpieczenia pracowniczego (każdy grosz ważny przy tej chorobie😔)więc brak odszkodowania
Acik to nie do końca jest tak. Przestając pracować przechodzi na tych samych zasadach na ubezpieczenia indywidualne, jako kontynuacja zbiorowego . Sama wtedy odprowadza składki do ubezpieczyciela. Polisa jest taka sama i nic w jej warunkach nie zmienia się.
Awatar użytkownika
Acik61bis
Kuracjusz
Kuracjusz
Posty: 21
Na forum od: 08 lut 2022 14:37
Oddział NFZ: Opolski
Staż sanatoryjny: 4

Re: Renta

Post autor: Acik61bis »

Felice - jeżeli tak jest to ok
..... A może wiesz co ze mną?
Jako, że partnerka pracuje w firmie co naprawdę ma wynegocjowane dobre warunki ubezpieczenia to ja też mam ubezpieczenie "przy niej"
Czy ja też teraz przejdę na indywidualne na tych samych warunkach?
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20163
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Renta

Post autor: Felice »

Jeżeli macie dwie polisy to tak samo.
Bibi2
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 4095
Na forum od: 07 kwie 2021 14:26

Re: Renta

Post autor: Bibi2 »

Acik , na temat grup i renty nic nie dodam .
Odnośnie ubezpieczenia grupowego - tak , jeśli główny ubezpieczony odchodzi z pracy to kontynuuje (może kontynuować) ubezpieczenie , tylko trzeba się liczyć z tym że składka bardzo wzrośnie . W przypadku doubezpieczonego , on również może kontynuować ale tylko jeśli ma identyczną polisę.

zdrówka życzę
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20163
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Renta

Post autor: Felice »

"Zmieniasz pracę? A może przechodzisz na emeryturę, rentę lub urlop wychowawczy? Jeśli w pracy masz grupowe ubezpieczenie, zazwyczaj możesz je kontynuować po odejściu z firmy.
Wystarczy zawrzeć indywidualnie kontynuowane ubezpieczenie. Dzięki niemu zabezpieczysz się na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń."
To jest ze strony PZU. Musisz iść do nich i dokładnie dopytać, bo jest ileś tam wariantów. Od czasu jak ja przechodziłam mogło się coś zmienić.
ODPOWIEDZ