bezrobocie a sanatorium

Inne tematy okołosanatoryjne, nie mieszczące się w powyższych działach.
ewik651
Nowy Kuracjusz
Nowy Kuracjusz
Posty: 7
Na forum od: 01 lip 2023 13:06

bezrobocie a sanatorium

Post autor: ewik651 »

Czy ktoś podpowie jak rozwiązać taki problem. Jestem obecnie zarejestrowana jako osoba bezrobotna. W międzyczasie dostałam skierowanie do sanatorium. W Urzędzie Pracy otrzymałam informację, że mogę skorzystać jedynie z 10 bezpłatnych dni wolnych, więc to za mało bo sanatorium trwa dłużej. Powiedziano mi, że mogę przynieść L4. Ale to z kolei chyba nie przejdzie w sanatorium, bo to uzdrowisko. Wyrejestrować sie z UOP też nie mogę bo stracę status ubezpieczonego. Jest jakieś wyjście z tej sytuacji?
Awatar użytkownika
jacky6
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7130
Na forum od: 05 mar 2014 14:39
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 5

bezrobocie a sanatorium

Post autor: jacky6 »


Odpowiedz na pytanie - z jakiej puli dostałaś skierowanie do sanatorium - NFZ, ZUS czy KRUS ?
:mrgreen: :ugeek:


ewik651
Nowy Kuracjusz
Nowy Kuracjusz
Posty: 7
Na forum od: 01 lip 2023 13:06

Re: bezrobocie a sanatorium

Post autor: ewik651 »

nfz
Genever
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 363
Na forum od: 31 maja 2022 06:44

Re: bezrobocie a sanatorium

Post autor: Genever »

"Bezrobotny ma prawo do korzystania z sanatorium, jeżeli zachodzą przesłanki medyczne do tego, aby się w nim znalazł. Istnieje natomiast pewne rozregulowanie kwestii zwolnienia lekarskiego za czas pobytu w sanatorium.

Właściwa praktyką osoby bezrobotnej powinno być poinformowanie urzędu pracy o wyjeździe do sanatorium w danym terminie oraz o przedstawieniu po powrocie zaświadczenia, iż rzeczywiście w tym czasie wyjazd taki miał miejsce.

Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 sierpnia 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego (Dz.U. z 2012 r. poz. 971)"
Coś mi się wydaje, że ustawodawcy nie doprezyzowali tego tematu. Podejdź do UP i spytaj o tą regulacje , zrób ksero skierowania i spytaj czy potwierdzenie skorzystania z leczenia po powrocie rozwiąże temat.
Jak znam życie może być problem.
Bibi2
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 4095
Na forum od: 07 kwie 2021 14:26

Re: bezrobocie a sanatorium

Post autor: Bibi2 »

Genewer , dobrze napisałaś :)
ksero skierowania przed wyjazdem, a po powrocie w ciągu 7 dni należy donieść zaświadczenie , że rzeczywiście przebywało się na kuracji .
W urzędach często stosuje się nadinterpretację przepisów.
ewik651
Nowy Kuracjusz
Nowy Kuracjusz
Posty: 7
Na forum od: 01 lip 2023 13:06

Re: bezrobocie a sanatorium

Post autor: ewik651 »

No właśnie pytałam już o to w UP i tylko L4 umożliwi mi wyjazd do sanatorium. Będę jeszcze dzwonić do NFZ w tej sprawie.
Bibi2
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 4095
Na forum od: 07 kwie 2021 14:26

Re: bezrobocie a sanatorium

Post autor: Bibi2 »

W NFZ-cie powiedzą Ci tylko o przepisach dotyczących leczenia sanatoryjnego , zwolnienia nie dostaniesz.

Poproś urzędnika UP o odpowiedź na piśmie , napisz e-meila.
Może tak być , że będziesz w sanatorium a w tym czasie nie będziesz musiała iść do UP.
Awatar użytkownika
Ciekawska
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 51
Na forum od: 01 paź 2021 14:16

Re: bezrobocie a sanatorium

Post autor: Ciekawska »

Znajomy był zarejestrowany w urzędzie pracy i do końca lipca ma ubezbieczenie , dostał sanatorium z Zusu,chciał zmienić termin i powiedzieli mu ,że nie może bo ubezpieczenie ma do końca lipca i musi się zmieścić w tym terminie i tylko to było blokada .Z tego wychodzi,że na bezrobociu można korzystać z sanatorium
Awatar użytkownika
Asik_
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 249
Na forum od: 02 sie 2022 09:55
Oddział NFZ: Pomorski

Re: bezrobocie a sanatorium

Post autor: Asik_ »

Ciekawska,
z ZUS-u to jest inaczej,tam zawsze dostaje się zwolnienie lekarskie,(a Urząd Pracy właśnie wymaga L4) w przeciwieństwie do NFZ,gdzieś jedzie się w ramach urlopu.
Toszka
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 56
Na forum od: 23 lut 2023 11:41
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 3

Re: bezrobocie a sanatorium

Post autor: Toszka »

Byłam w sanatorium będąc zarejestrowana w urzędzie pracy. Zgłosiłam wyjazd i bez najmniejszego problemu dostałam kolejny termin wizyty już po powrocie. Nie żądali żadnego zaświadczenia od sanatorium.
ODPOWIEDZ