Rezygnacja jak uzasadnić ?🤔

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20163
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Rezygnacja z wyjazdu

Post autor: Felice »

A i owszem zdecydowała. Domu nie ma od wczoraj i decydując się na złożenie wniosków aspekt wyjazdu w sezonie grzewczym trzeba było brać pod uwagę.
Księgowi byle nie w styczniu, nauczyciele najlepiej w wakacje… stąd decyzja NFZ, że nie brane jest to pod uwagę.
Ja życzę jak najlepiej i powodzenia w przełożeniu terminu.
ewiko
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 2427
Na forum od: 10 lut 2013 07:07
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 8

Re: Rezygnacja jak uzasadnić ?🤔

Post autor: ewiko »

Nie byłam w takiej sytuacji , lecz wiem , jak postępują inni kuracjusze w podobnych sytuacjach. Po prostu , zwracają otrzymane przydziały (możesz opisać swoje powody) , idą do lekarza po następne skierowanie , i jak tylko zostanie przydzielony numer , starają się o zwroty w dogodnym dla nich terminie. Tak zrobiła moja koleżanka , która zrezygnowała z Połczyna , z powodu trudnego połączenia z uzdrowiskiem. Powodzenia :kwiat:
Genever
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 363
Na forum od: 31 maja 2022 06:44

Re: Rezygnacja z wyjazdu

Post autor: Genever »

Czy mogę spytać zjakiego jesteś województwa? Z doświadczenia wiem, że to ma duże znaczenie. Mój termin został przełożony ale fakt faktem miałam argument w postaci pobytu w szpitalu. Co z tego nadal mam środek zimy. 🙄 Wiem, że w mazowieckim różnie bywa...W śląskim wielkopolskim nie ma problemu z telefonem i wyjazdem że zwrotów.
Odnośnie tych ostatnich. Mam najbliższych przyjaciół z okolic Oławy. W dolnośląskim nie ma np. zwrotów piszesz pismo, dzwonią ( albo nie bo zwroty z dłuższym terminem niż dwa tygodnie trafiają do puli ogólnej). Nie przyjmiesz oferty to pani już nie dzwoni. Nie przełożyli im terminu pomimo, że ten zbiegł się z narodzinami pierwszego wnuka. Złożyli ponownie podanie i czekają na przydział. Notabene też mają dom, też jeżdżą w zimie nawet prywatnie a zimy obecnie są takie, że naprawdę nagrzanemu lokum przez trzy tygodnie nic się nie stanie. Dla mnie osobiście to żaden powód bo ludzi w tej konkretnej sytuacji jest mnóstwo, jeżeli stanowi to problem to rozwiązaniem jest wyjazd osobno ( no chyba, że jedno z Was wymaga ciągłego wsparcia wtedy to inna sytuacja). Naprawdę Was nie oceniam ale nie można liczyć na ciągłe wyjazdy w ciepłym okresie. Też bym bardzo chciała...😞 Musimy mieć z tyłu głowy, że to nie są wczasy gdzie wybieramy miejsce i czas.
Życzę Wam ugodowych urzędników i zamiany terminu na późniejszy okres. Pomyślcie również o osobnych podaniach wtedy skorzystania ze zwrotu. Pozdrawiam.
Genever
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 363
Na forum od: 31 maja 2022 06:44

Re: Rezygnacja z wyjazdu

Post autor: Genever »

Kleinehexe pisze: 26 gru 2023 22:36 I znów to samo. :roll: Kobieta prosiła o radę odnośnie rezygnacji, a nie czy ma jeździć wspólnie z małżonkiem. O tym to już zdaje się zdecydowała. :?
Zbiibri, pomiń te mało empatyczne komentarze milczeniem i jeśli nie masz odwagi zrobić jak Mazrena, to posłuchaj rady Adrzeja1958. Szczerze przedstaw swoją sytuację, może akurat spotkasz się ze zrozumieniem, czego serdecznie Ci życzę. :)
Przepraszam ale nie do końca się zgodzę, jeżeli wyklucza się z wyjazdu minimum cztery miesiące na okres grzewczy, jest to problem w przypadku nie przewidywalności jeżeli chodzi o terminy ( po pandemii jest mało stabilnie też miałam jechać w marcu, kwietniu dostałam listopad) to owszem można liczyć na dobrą wolę urzędnika czego Państwu naprawdę życzę ale problemu fakt faktem nie byłoby w przypadku osobnych podań. Zakładając, że jest to jedyny problem dom) ja osobiście bym skorzystała z wyjazdu.
Nie oceniam decyzji małżonków chociaż jeżdżę sama.
Dajcie znać czy przychylili się do prośby.
kruszynkaK
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 473
Na forum od: 04 lip 2021 22:24

Re: Rezygnacja z wyjazdu

Post autor: kruszynkaK »

Niestety to nieprawda ,że wszyscy chcą jechać w lecie :lol:
Ja rezygnowałam parę razy z gorących miesięcy letnich dzwoniąc
o zamianę na te chłodne .
Gdyby był system dopracowany i z mojej rezygnacji można było
by zaproponować komus ten termin w innym NFZ np byłoby wszystko ok .
A tak bywa ,że miejsce jest wolne -przepada .
Bo jak można trzymać w danym NFZ np miejsce w b dobrym obiekcie
do ostatniego dnia i nie przydzielić nikomu ? Tak nie przydzielić ,mało jest takich
sytuacji ?
Sama to przeżyłam 24 godz ,a nawet mniej by stawić się
w Kołobrzegu ze wszystkimi sprawami do załatwienia ,po drodze .
Lubelskie - Kołobrzeg.
Niedopracowany system niestety ,zaraz ktoś napisze ,ale przecież poszczególne
NFZ się rozliczają i nie mogą :lol: tak :lol:
Potrzeba więcej wieków jeszcze by dopracować przepisy ?i całą logistykę ,
ujmując najprościej ? :o
A kto z kim jedzie, to na pewno to sprawa tego kogoś :D
Edit nikt tego wyjazdu niestety nie chciał wtedy ,zdecydowanie było to za mało czasu na załatwienie
wszystkich spraw ,ja się uparłam i zdążyłam ot to ;)
Awatar użytkownika
malgonia
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 890
Na forum od: 05 lut 2012 09:15
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 10

Re: Rezygnacja z wyjazdu

Post autor: malgonia »

Ja np nie lubie być w lecie w sanatorium. lato to dla mnie wyjazdy rodzinne, albo ogród.Najlepsze wyjazdy sanatoryjne to był kilka razy listopad. Tez dostałam wyjazd w czerwcu, ale kolidowało to z opieka nad wnukiem.Dopiero szedł do żłobka od lipca i prosilam o przełożenie, ale wyrzucono mnie z kolejki.Teraz czekam , mam dzisiaj numer 780.Chce dzwonić o zwroty, bo wyjazd do miejscowosci górskich mija sie z celem wyjazdu.Muszyna Krynica itd... to zimą miasta pełne smogu, a jego mam w Krakowie, dlatego chce jechac nad morze. dzisiaj chyba NFZ nie pracuje.
Genever
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 363
Na forum od: 31 maja 2022 06:44

Re: Rezygnacja z wyjazdu

Post autor: Genever »

Lipiec sierpień też nie dla mnie szczególnie
nad morzem ale szczerze pojechałabym mając do wyboru terminy od listopada do lutego. Zwyczajnie źle się w tych miesiącach czuję. Ale takie wyjazdy miałam, przeżyłam. Teraz styczeń, liczę na nieco dłuższy dzień i chociaż trochę słońca. Pozostałe miesiące biorę w ciemno 😁
I to wyrzucanie w jednych NFZ oraz bezproblemowej przesuwanie w innych, nie wiem może to brak jednolitych przepisów. 🙄
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20163
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Rezygnacja z wyjazdu

Post autor: Felice »

U mnie termin wyjazdu zawsze weryfikują potrzeby zdrowotne. Byłam w listopadzie, przeżyłam, teraz jadę w styczniu bo rehabilitacja jest mi właśnie teraz bardzo potrzebna. Z domowymi potrzebami poradzić sobie muszę.
Lato lubię w opustoszałej w tym czasie Warszawie … taka ze mnie dziwaczka 8-)
Awatar użytkownika
ka_jak_kazimierz
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 3814
Na forum od: 13 mar 2016 14:48
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 5

Re: Rezygnacja z wyjazdu

Post autor: ka_jak_kazimierz »

Konstytucja RP
Art. 68 - Prawo do ochrony zdrowia
Ust2.
Obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Warunki i zakres udzielania świadczeń określa ustawa.

Z wyjaśnienia Rzecznika PO...
"Ustęp 2 ustanawia zasadę równego dostępu obywateli do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych oraz dostępu niezależnie od sytuacji materialnej.
Chociaż gwarantuje obywatelom równy dostęp do świadczeń, nie formułuje jednak jakichkolwiek gwarancji bezpłatności – choćby podstawowych świadczeń. Pojęcie „dostępu” nie jest jednoznaczne. Konstytucja nie określa także zakresu świadczeń opieki zdrowotnej dostępnych dla obywateli na równych zasadach, odsyłając to zagadnienie do uregulownia w ustawie"

No właśnie. Nie dziwmy sie zatem, że w każdym Oddziale NFZ mogą być inne zasady dotyczące zwrotów, przekładania terminów, czasu oczekiwania... Widocznie ustawa tego nie zabrania. (Przynajmniej ja to tak rozumiem...)
A szkoda, bo to jest irytujące :(
zbiibri
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 367
Na forum od: 06 lut 2012 18:53
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 3

Re: Rezygnacja jak uzasadnić ?🤔

Post autor: zbiibri »

Nie chodzi mi o wyjazd latem ale przesunięcie chociaż na marzec ,kwiecień ktoś napisał że najlepiej było by jechać osobno ale mąż sam nie pojedzie bo ma problemy, nie potrafi sam założyć skarpetek ,nie mówiąc już o ubraniu butów itp.
Dzisiaj wyslalam prośbę o przesunięcie terminu ale napewno NFZ to odrzuci :cry:
ODPOWIEDZ