Wyjazd ze zwrotów

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
forumowicz

Re: Wyjazd ze zwrotów

Post autor: forumowicz »

Bogutko czytam Twoje posty i przyznam czystą zawiść czuję :) U nas obecnie czekanko 32 miesiące a telefonu we Wrocławiu nie odbiera się . Po trzech tygodniach prób chyba pojadę i spytam - już nawet nie o zwroty bo kolejka przede mną koszmarna ale chociaż o realny czas oczekiwania. Może się stać tak, że z 32 miesięcy zrobi się 34, 36...(dla mnie lepiej bo naprawdę nie chcę jechać w listopadzie, poprzednio byłam w lutym pogoda była tak paskudna , że większość czasu spędziłam albo w pokoju albo na grzańcu). Dobrze, że raz w roku na mały tydzień jade wiosną prywatnie.
forumowicz

Re: Wyjazd ze zwrotów

Post autor: forumowicz »

Witam!Wyjazd ze zwrotów NFZ nie ma nic wspólnego z weryfikacją złożonego wniosku przez ubezpieczonego.Liczą się 12 miesięcy od ostatniego pobytu.Poczytajcie internetowy Poradnik kuracjusza NFZ.To zależy od sytuacji w danym O W NFZ i ilości osób w kolejce na wyjazdy.W tym roku złożyłem wniosek w styczniu , ktoś zrezygnował z wyjazdu w ostatnie mrozy, telefon, zrezygnowałem.Tzw weryfikacja wniosków została wprowadzona w jednym celu. Był czas ,że nie było weryfikacji, złożyłem wniosek w NFZ we wrześniu a pojechałem na drugi rok w kwietniu ,miałem nawet wybór miejscowości,"ale to już było i nie wróci więcej". Dzisiaj przeogromne kolejki. NFZ nie leczy tylko wysyła na podleczenie.Rozmawiasz przez telefon z urzędnikiem który ma przed sobą wykaz wolnych miejsc zgodnie z podpisanymi umowami. Jowita nie poddawaj się, może będziesz miała szczęście i wyjedziesz szybciej ze zwrotów , tego Tobie życzy kotek. Bądź pozdrowiona :serce: !Dobrego dnia :kwiat:
Awatar użytkownika
Bogutka5
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 2251
Na forum od: 26 lis 2014 13:28
Oddział NFZ: Zachodniopomorski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Wyjazd ze zwrotów

Post autor: Bogutka5 »

Zalecaną częstotliwością korzystania z leczenia uzdrowiskowego jest nie więcej niż raz na 18 miesięcy - tak mówią zalecenia Ministerstwa zdrowia. Skierowanie do sanatorium jest ważne 18 miesięcy od daty wystawienia.
Wszędzie magiczne 18 miesięcy.
Ale z tego co czytamy na forum kazdy NFZ rządzi się własnymi prawami.
Bogutka
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20163
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Wyjazd ze zwrotów

Post autor: Felice »

Kotek znowu upierasz się przy czymś nie mając racji.
Bogutka przytoczyła zarzàdzeniei tylko ono jest wyznacznikiem. Wyjazd jakikolwiek jest możliwy 18 miesiècy od ostatniego pobytu.
henrys66
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 422
Na forum od: 30 cze 2013 20:56
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 13

Re: Wyjazd ze zwrotów

Post autor: henrys66 »

To jak to będzie wyglądało w moim przypadku , skoro ostatni raz byłem w maju 2017 a teraz ti. na początku lutego złożyłem skierowanie wystawione przez szpital po odbytej operacji ? Świadomie nie piszę poszpitalne bo jest to skierowanie na rehabilitację uzdrowiskową. Czy też mam czekać 18 cie miesięcy ? Obecny status po uzupełnieniu dokumentacji medycznej "oczekujące na ocenę lekarza balneologa " ;)
forumowicz

Re: Wyjazd ze zwrotów

Post autor: forumowicz »

Znam wszystkie zarządzenia z magicznym 18 "miesięcznikiem",są na swojej stronie prawnej w internecie. Mam nadzieję ,że każdy oczekujący na wyjazd zapoznał się również.Nie ma w żadnym zarządzeniu odn. tematów sanatoryjnych wzmianki o terminie skorzystania ze zwrotów na wyjazd. Jest tylko zapis o częstotliwości wyjazdów nie więcej niż raz w ciągu 18 miesięcy. Zapis urzędowy o tzw weryfikacji wniosków złożonych wynikł z przyczyn niezależnych od NFZ.Powstało wiele sanatoriów z byłych ośrodków branżowych wczasowo szkoleniowych nie posiadających swojej bazy zabiegowej li tylko korzystających z sanatorium "obok" , wymagających kapitalnego remontu gdzie w XXI wieku wspólne WC na korytarzach,zawilgoconych, z meblami z lat 60 /70 tych,itd...i Tysiące w każdym NFZ chętnych na wyjazd, to tak na marginesie Ostatni mój wyjazd październik 2016 , złożyłem wniosek w styczniu 2018 ,a więc nie czekałem 18 miesięcy, otrzymałem przydział ze zwrotu ,zrezygnowałem.Wszystko jest możliwe.Tak jak :"każdy NFZ rządzi się własnymi prawami " tak każdy lekarz POZ również. Nie z każdym moim postem można się zgadzać, to nie zmartwienie piszącego kotka. Dobranoc.
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20163
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Wyjazd ze zwrotów

Post autor: Felice »

Kotek mylisz kilka pojęć .
To kiedy siė składa wniosek nie ma nic do tych 18 miesięcy,one dotyczą czasu między wyjazdami.
Awatar użytkownika
Bogutka5
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 2251
Na forum od: 26 lis 2014 13:28
Oddział NFZ: Zachodniopomorski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Wyjazd ze zwrotów

Post autor: Bogutka5 »

Felice ma racje ... termin 18 miesięczny nie dotyczy złożenia kolejnego wniosku, ten można nawet od razu po powrocie z sanatorium o ile zechcą Ci go przyjąć. Ministerstwo zaleca nie częściej jak na 18 miesięcy wyjazd a zalecenie to tylko zalecenie, lekarz kierujący a potem balneolog w NFZ moga w zalezności od potrzeby zdecydować o kolejnym wyjeździe wcześniej. W praktyce jak dzwonię do NFZ to przed upływem 18 miesięcy od powrotu z sanatorium nie chcą o zwrotach rozmawiać.
Bogutka
henrys66
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 422
Na forum od: 30 cze 2013 20:56
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 13

Re: Wyjazd ze zwrotów

Post autor: henrys66 »

Dziękuję. Bardzo mi pomogliście. :oops:
forumowicz

Re: Wyjazd ze zwrotów

Post autor: forumowicz »

Słuchajcie , a ja miałam taką sytuację :

chciałam przełożyć termin wyjazdu (jeszcze nie miałam go wyznaczonego na sztywno) ze względów trochę osobistych, trochę służbowych min miałam terminy badań MR, wizyta u specjalisty i pani w NFZ-cie przepytała mnie i co ? wysłała mnie wcześniej niż ustawa przewiduje , tzn od ostatniego pobytu minęło 16 miesięcy.
Jestem przekonana , że są różne sytuacje i różne podejście urzędnika ale tak schematycznie to rzeczywiście nie częściej niż 18 miesięcy.
ODPOWIEDZ