sanatorium na L4?

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Rachel
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 1617
Na forum od: 05 kwie 2013 19:16
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 2

Re: sanatorium na L4?

Post autor: Rachel »

mercedes pisze:witam -to czy dostaniemy l-4 zalezy od lekarza ,wyjazd z NFZ to tylko w swoim wolnym ale jesli go nie mamy przy odrobinie dobrych chceci dostaniemy l-4 wyjazd z ZUS to zwolnienie wydawane w sanatorium w dniu wyjazdu . ja osobiscie ostatnio jezdze na l-4 uznajac ze jade sie leczyc wiec urlop zostawiam dla siebie. - trace oczywiscie 20procent wynagrodzenia ale zyskuje 21 dni urlopu - pozdrawiam
Kiedy ja byłam małym dzieckiem a było to dawno, dawno temu, a może i jeszcze dawniej to moja mama wyjeżdżała co jakiś czas do sanatorium. Najczęściej dostawała zwolnienie lekarskie, ale wówczas na skierowanie oczekiwało się kilka miesięcy, no i z pracą nie było żadnych problemów. Etatów było w bród. Przełożony zwykle był zadowolony, że pracownica zamiast chodzić co miesiąc na zwolnienie lekarskie jedzie raz "a dobrze" aby podreperować zdrowie. Dziś jest inaczej. Gdyby lekarz wystawiający Tobie L4 wiedział, że wykorzystasz ten czas na wyjazd do sanatorium w ramach skierowania z NFZ to zapewniam Cię, że nie dostałabyś L4. Żaden lekarz nie nadstawiałby "dupy" za Ciebie, więc nie bujaj w obłokach i zejdź na ziemię. Jeśli chcesz zapobiegać schorzeniom lub cokolwiek swojemu zdrowiu pomóc to jedź podczas urlopu, a jeśli zdrowie Tobie doskwiera na tyle, że już nie dajesz rady to zgłoś się do ZUS. Oni już o Ciebie zadbają i w ramach prewencji coś Tobie wybiorą.
Mój kolega postąpił podobnie jak Ty i też wybrał się na L4 do sanatorium z NFZ. Chcesz znać finał? Otóż miał kontrolę czy też został wezwany na komisję (tego nie wiem), nie dosyć, że zwolnienie zostało zakwestionowane i musiał co do joty zwrócić wraz z karą to jeszcze miał wiele nieprzyjemności i przez jakiś czas nie mógł ubiegać się o sanatorium z NFZ :)
Awatar użytkownika
Mask
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 785
Na forum od: 04 mar 2013 10:40
Oddział NFZ: Mazowiecki

Re: sanatorium na L4?

Post autor: Mask »

Rachel pisze:Ciekawy temat nie uważam aby został zamknięty. Nawet jeśli nie będzie "odświeżany" to ktoś kto jest tu nowy może poczytać i "doszkolić" się w temacie ;)
sztani pisze: Wpisze normalną jednostkę chorobową .W W razie wypadku jaki to by nie był jest problem i dobrze Darek pisze -są kontrole w domu . Wiem że jak chory ma napisane może chodzić to nie może sobie gdzie chce i dokad chce. Zdarza się ,ze podczas kontroli z ZUs w domu jeśli niezastaną to trzeba się gęsto tłumaczyć ( Np. pokazać pokazać paragon z apteki ). Ludzie wypisuja bzdury a doslownie jakie przekrety sami robili i namawiają innych do tego. Zwolnienie za pobyt w sanatorium dostaniesz jeśli na miejscu zachorujesz i lekarz zwolni Cię z zabiegów . ,oczywiscie jeżeli wyjechałes w czasie urlopu. Klepiemy temat na okrągło tak jak pisali poprzednicy nic na razie w ustawach się nie zmienilo
Na potwierdzenie i w ramach doszkolenia się:
http://tvn24bis.pl/informacje,187/co-wo ... 98458.html
Awatar użytkownika
sztani
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7043
Na forum od: 28 gru 2012 09:59
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 10

Re: sanatorium na L4?

Post autor: sztani »

Wcześniej dość obszernie pisałem na ten temat
Awatar użytkownika
jacky6
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7130
Na forum od: 05 mar 2014 14:39
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 5

powracająca fala, czyli - sanatorium na L4 czy urlopowanie ?

Post autor: jacky6 »

biorąc pod uwagę powtarzalność pytań i odpowiedzi w innych wątkach a zarazem obfitość informacji w tym wątku zwracam się z wnioskiem o rozpatrzenie mojej sugestii - przyklejenia go w bardzo widocznym miejscu ..

:mrgreen: to przyjemne czasami żyć marzeniami twardo stąpając po ziemi... :ugeek:
Awatar użytkownika
tadek 1
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 164
Na forum od: 13 gru 2013 04:53
Oddział NFZ: Dolnośląski
Staż sanatoryjny: 6

Re: sanatorium na L4?

Post autor: tadek 1 »

Proszę o wyjaśnienie, jak to będzie w moim przypadku.Jadę do sanatorium w ramach prewencji zus cały czas pracuję i nie przebywam na zwolnieniu lekarskim.Wyjazd mój wypada na 13 kwiecień do 6 maja,czyli przełom miesiąca.Zwolnienie dostanę w ostatnim pobytu. Do zakładu dostarczę zwolnienie zaraz po przyjeżdzie ,rozmawiałem z paniami z rachuby które naliczają wypłatę,powidziały że to bedzie za póżno i nie zdążą naliczyć mi wypłaty.Czy nie można dostać zwolnienia na początku turnusu?
i przesłać do zakładu pracy np.poleconym.
Awatar użytkownika
sztani
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7043
Na forum od: 28 gru 2012 09:59
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 10

Re: sanatorium na L4?

Post autor: sztani »

Tak zwolnienie dostaje się w ostatni lub przed ostatni dzień pobytu zależy od praktyk sanatorium. Po przyjeździe musisz poprosić o zaświadczenie ,ze jesteś na turnusie rehabilitacyjnym i wysyłasz pocztą . skanujesz i przez internet do firmy lub faksujesz. . W moim wypadku pieniądze otrzymałem po dostarczeniu L4 . Firma powinna wyplacić Ci za termin 01-13 kwietnia bo w tym okresie będziesz pracował przecież nie mając dokumentu jakim jest zwolnienie L4 firma nie ma podstaw do wypłaty. Zaświadczenie potrzebne jest aby zakład wiedział co się z Tobą dzieje . Ja nie brałem zaświadczenia ponieważ skserowałem skierowanie i razem z oryginałem pokazałem w kadrach a ksero skierowania zostawiłem.
Awatar użytkownika
Maria777
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 131
Na forum od: 08 lip 2014 17:38
Staż sanatoryjny: 2

Re: sanatorium na L4?

Post autor: Maria777 »

Co w takim razie ma zrobić nauczyciel, który ma urlop na wakacjach, a skierowanie do sanatorium z NFZ otrzyma np. na październik? L-4 nie dostanie, urlopu bezpłatnego też dyrektor nie udzieli bo bałaganu w szkole wtedy co niemiara. I co ma zrobić??? Ma rzucić pracę? Czy za każdym razem rezygnować ze skierowania?
ewiko
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 2427
Na forum od: 10 lut 2013 07:07
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 8

Re: sanatorium na L4?

Post autor: ewiko »

W ten sposób może tłumaczyć się każdy kuracjusz.... teraz nie mogę bo firma się zawali. Kiedy miałam problem z moim szefem wyjechałam w ramach bezpłatnego urlopu.
Awatar użytkownika
Maria777
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 131
Na forum od: 08 lip 2014 17:38
Staż sanatoryjny: 2

Re: sanatorium na L4?

Post autor: Maria777 »

Ale bezpłatnego w szkole nikt ci nie udzieli. Moja znajoma już 4 razy rezygnowała ze skierowania, bo dyrektor stwierdził, że do sanatorium powinna jeździć jak ma urlop czyli w czasie wakacji. A niestety, ani razu nie "trafiła" na okres wakacyjny, a kiedy zadzwoniła do NFZ i poprosiła o zmianę terminu na lipiec - sierpień, to odpowiedzieli jej, że niestety, ale to niemożliwe, bo wszyscy chcieliby jeździć na wakacjach.
Awatar użytkownika
Maria777
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 131
Na forum od: 08 lip 2014 17:38
Staż sanatoryjny: 2

Re: sanatorium na L4?

Post autor: Maria777 »

ewiko pisze:W ten sposób może tłumaczyć się każdy kuracjusz.... teraz nie mogę bo firma się zawali. Kiedy miałam problem z moim szefem wyjechałam w ramach bezpłatnego urlopu.
A kto ci ten urlop udzielił, skoro miałaś problem z szefem? Bo chyba to właśnie szef musiał się zgodzić na bezpłatny...
ODPOWIEDZ