Jan Kazimierz Duszniki Zdrój - opłata klimatyczna

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Awatar użytkownika
Ida
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 218
Na forum od: 21 sie 2010 11:08
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 13

Re: Jan Kazimierz Duszniki Zdrój

Post autor: Ida »

Sprawa jest bardzo prosta. Nie ważne, jak nazywa się obiekt, ważne, jakie się ma skierowanie, na leczenie szpitalne, czy sanatoryjne. Byłam w Domu Zdrojowym w Cieplicach na leczeniu szpitalnym - nie pobierano opłaty, natomiast w Szpitalu Wojskowym w Krynicy Zdroju byłam na leczeniu sanatoryjnym i opłatę pobierano. Nie ma tu nic do rzeczy nazwa budynku.
Awatar użytkownika
jacky6
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7130
Na forum od: 05 mar 2014 14:39
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 5

bezprawne pobieranie opłaty klimatycznej...

Post autor: jacky6 »

to prawie starożytny wynalazek...
a jak z nim było na przykład w Lądku - wkrótce w tamtejszym dziale napiszę...
co nie zmienia postaci rzeczy - mnie tyż fqólfia, gdy od mieszkańca najbardziej zagrożonego (eko ) środowiskowo regionu taki podatek pobierają...
też się skłaniam, że pownien być pobierany od organizatora wypoczynku ( spa, pensjonatu, sanatorium ) a nie denerwować ludzi...
wszak to jest jeno lokalny podatek...
jak VAT...

:mrgreen: ... :ugeek:
bogjan
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 358
Na forum od: 08 wrz 2012 14:24

Re: Jan Kazimierz Duszniki Zdrój - opłata klimatyczna

Post autor: bogjan »

.Ludzie dostaja szpitalne skierowania do sanatorium i bezprawnie płacą klimatyczne,bo jakiś bucmistrz sobie tak wymyślił.Ludzie przebywający teraz w tym czasie napisali do Ministerstwa Zdrowia i do NFZ.Niech NFZ pokrywa koszty,jeżeli dał skierowanie.Odpowiedz od NFZ,że sanatorium bezprawnie pobiera i oni nic nie mogą zrobić.Skierowanie w ramach druku L-4 to chyba szpitalne.????
Awatar użytkownika
ewasz
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 24607
Na forum od: 10 mar 2014 20:44
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Jan Kazimierz Duszniki Zdrój - opłata klimatyczna

Post autor: ewasz »

Jeżeli w budynku sanatoryjnym jest oddział szpitalny i tam dostał pacjent (nie mylić z kuracjuszem) skierowanie na leczenie w oddziale szpitalnym to nie jest ważne czy to osoba pracująca, rencista czy emeryt. Ten pacjent jest zwolniony z jakichkolwiek opłat oprócz parkingu. Natomiast kuracjusz partycypuje w kosztach pobytu w sanatorium zgodnie z cennikiem NFZ + klimatyczne (rencista i emeryt ma zniżkę), uzdrowiskowe i parking. Tak było w Ustroniu w "Równicy" i to jest zgodne z wiążącymi przepisami.
Pozdrawiam :kwiat:
sinobrody
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 329
Na forum od: 21 lut 2014 21:19
Staż sanatoryjny: 28

Re: Jan Kazimierz Duszniki Zdrój - opłata klimatyczna

Post autor: sinobrody »

Powtarzam. Zgodnie z orzeczeniem NSA z dnia 22 grudnia 2011 roku
za przebywanie na turnusie w szpitalu uzdrowiskowym kuracjusz nie płaci
opłaty klimatycznej. Koniec. Kropka. NSA nie rozpatrywała kto na jakich warunkach przebywa w szpitalu uzdrowiskowym.
Przebywa na kuracji w szpitalu uzdrowiskowym więc nie powinien uiszczać tej opłaty i tyle.
Awatar użytkownika
jacky6
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7130
Na forum od: 05 mar 2014 14:39
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Jan Kazimierz Duszniki Zdrój - opłata klimatyczna

Post autor: jacky6 »

ewasz pisze: :kwiat:
bardzo ważny kwiat posadziłaś / posiałaś...
bo własnie chciałem się dopytowywać ...
...
mam skierowanie do szpitala uzdrowiskowego - kamam - nie będę płacił frycowego lokalnemu wójtowi...
moja ślubna wykupiła sobie ( za "moje" ) skierowanie pełnopłatne ( coby mnie "kont-rolować" )...
więc żonka za karę uiści opłatę za wdychanie świeżego powietrza - z mojego rachunku...

...

cuś mi to przypomina kawał o Jasiu wywalonym z klasy na korytarz przez nauczycielkę...
w nagrodę na uwolnienie latającego stworzonka ... :P :P
co za sens - co za logika - jak idę na świeże powietrze - a oni zostają tam w smrodku...

:P :P

:mrgreen: ... :ugeek:


a w nagrodę: :kwiat: :kwiat: :kwiat: :kwiat: :kwiat: :kwiat: :kwiat: :kwiat: :kwiat: :kwiat: :kwiat:
Awatar użytkownika
ewasz
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 24607
Na forum od: 10 mar 2014 20:44
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Jan Kazimierz Duszniki Zdrój

Post autor: ewasz »

sinobrody pisze:violet58. Zwracam honor, ale prawnie jest to unormowane dopiero po wyroku NSA w grudniu 2011,
który orzekł, że również kuracjusze w szpitalach uzdrowiskowych nie muszą płacić tzw. klimatycznego.
Pozwolę sobie nadmienić, że na leczeniu byłam na przełomie lipca i sierpnia 2011 roku i rzeczony przepis był stosowany.
Z poważaniem
Ewasz
:kwiat:
sinobrody
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 329
Na forum od: 21 lut 2014 21:19
Staż sanatoryjny: 28

Re: Jan Kazimierz Duszniki Zdrój - opłata klimatyczna

Post autor: sinobrody »

W jednym miejscu był stosowany, a w innym nie i jak wynika z dyskusji
nie jest stosowany również dzisiaj mimo orzeczenia NSA.
Przytoczyłem to orzeczenie NSA bo to zamyka temat i
w przypadku gdyby jakiś szpital sanatoryjny miał ochotę pobierać w/w opłatę
wystarczy powołać się na nie i tyle. :D Miłego dnia.
bogjan
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 358
Na forum od: 08 wrz 2012 14:24

Re: Jan Kazimierz Duszniki Zdrój - opłata klimatyczna

Post autor: bogjan »

sinobrody pisze:W jednym miejscu był stosowany, a w innym nie i jak wynika z dyskusji
nie jest stosowany również dzisiaj mimo orzeczenia NSA.
Przytoczyłem to orzeczenie NSA bo to zamyka temat i
w przypadku gdyby jakiś szpital sanatoryjny miał ochotę pobierać w/w opłatę
wystarczy powołać się na nie i tyle. :D Miłego dnia.
Ty tak piszesz,ale własnie pacjenci szpitala w Dusznikach Zdroju,przypominam"pacjenci" nie kuracjusze zapłacili opłatę klimatyczną i jest spór między kierownictwem szpitala a "pacjentami szpitala" Poszły skargi do Min. Zdrowia i do NFZ,gdzie szybka odpowiedz z NFZ,że szpital bezprawnie pobiera takie opłaty.To jest dzis i teraz.
forumowicz

Re: Jan Kazimierz Duszniki Zdrój - opłata klimatyczna

Post autor: forumowicz »

... ""Kto nie musi płacić opłaty miejscowej?

Opłaty miejscowej oraz opłaty uzdrowiskowej nie pobiera się:

pod warunkiem wzajemności - od członków personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz innych osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca pobytu stałego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
od osób przebywających w szpitalach;
od osób niewidomych i ich przewodników;
od podatników podatku od nieruchomości z tytułu posiadania domów letniskowych położonych w miejscowości, w której pobiera się opłatę miejscową albo uzdrowiskową;
od zorganizowanych grup dzieci i młodzieży szkolnej.

( Art. 17.2. Ustawy z dnia 12.stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych.

Dz.U. z 2011r. Nr 232 poz.1378)
[/b
Nie należy pietrusiac ;) tylko odmówić zapłacenia opłaty ,której nie powinniśmy zapłacić i zażądać uzasadnienia prawnego na takie a nie inne zachowanie np burmistrza ,czy wójta gminy.
ODPOWIEDZ